چهارشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۱
۰۸:۴۱ - ۰۳ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۲۴۹
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

استرس مکرر باعث پیر چشمی می شود

پیری چشم,اضطراب مکرر
پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا در ارواین در مطالعه اخیرشان اظهار کردند اضطراب مکرر، فرایند پیری چشم را تسریع می کند.

به گزارش ایسنا ، تحقیقات جدید در دانشگاه کالیفرنیا در ارواین نشان می دهد که پیری جزء مهمی از مرگ سلول های گانگلیونی شبکیه در گلوکوم است و با در نظر گرفتن این مسئله میتوان مسیرهای جدیدی را برای طراحی درمان های جدید برای بیماران مبتلا به گلوکوم مورد هدف قرار داد.

این مطالعه با عنوان" پیری ناشی از استرس در چشم موش" در مجله" Aging Cell" منتشر شد. در این مطالعه دکتر" دوروتا سورونسکا کرازیک"( Dorota Skowronska- Krawczyk) استادیار گروه فیزیولوژی و بیوفیزیک و چشم پزشکی و هیئت علمی مرکز تحقیقات بینایی در دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا در ارواین، تغییرات رونویسی و اپی ژنتیکی را که در پیری شبکیه رخ می دهد، را به همراه همکارانش توضیح دادند.

 محققان این مطالعه نشان دادند که چگونه استرس، مانند افزایش فشار داخل چشم( IOP) در چشم، باعث می شود بافت شبکیه تحت تغییرات اپی ژنتیکی و رونویسی مشابه پیری طبیعی قرار گیرد. محققان در این مطالعه اینکه چگونه در بافت جوان شبکیه، استرس مکرر ویژگی های پیری تسریع شده از جمله سن اپی ژنتیکی تسریع شده القا می کند را بررسی کردند.

پیری یک فرآیند جهانی است که بر تمام سلول های موجود در بدن تأثیر می گذارد. در چشم، یک عامل خطر اصلی برای گروهی از نوروپاتی ها، گلوکوم است. به علت افزایش جمعیت سال خورده در سراسر جهان، برآوردهای فعلی نشان می دهد که تعداد افراد مبتلا به گلوکوم( سنین ۴۰ تا ۸۰ سال) در سال ۲۰۴۰ به بیش از ۱۱۰ میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

دکتر" دوروتا سورونسکا کرازیک" گفت:مطالعه ما بر اهمیت تشخیص زودهنگام و پیشگیری و همچنین مدیریت خاص سنی بیماری های مرتبط با سن، از جمله گلوکوم تأکید می کند. تغییرات اپی ژنتیکی که مشاهده کردیم نشان می دهد که تغییرات در سطح کروماتین به صورت تجمعی و به دنبال چندین نمونه از استرس به دست می آید. این فرصتی را برای ما فراهم می کند تا در صورت تشخیص زودهنگام بیماری، از کاهش بینایی پیشگیری کنیم.

در انسان، افزایش فشار داخل چشم دارای ساعت زیستی است. در افراد سالم، معمولاً در محدوده ۱۲ تا ۲۱ میلی متر جیوه نوسان می کند و در طول دوره شب تقریباً در دو سوم افراد بیشترین نوسان را دارد. به علت نوسانات افزایش فشار داخل چشم، یک اندازه گیری افزایش فشار داخل چشم اغلب برای مشخص کردن آسیب شناسی واقعی و خطر پیشرفت بیماری در بیماران مبتلا به گلوکوم کافی نیست. گزارش شده است که نوسان طولانی مدت افزایش فشار داخل چشم یک پیش بینی کننده قوی برای پیشرفت گلوکوم است. این مطالعه جدید نشان می دهد که تأثیر تجمعی نوسانات افزایش فشار داخل چشم مستقیماً مسئول پیری بافت است.

دکتر" دوروتا سورونسکا کرازیک" گفت:نتایج تحقیق ما نشان می دهد که حتی افزایش متوسط ​​​​هیدرواستاتیک فشار داخل چشم باعث از بین رفتن سلول های گانگلیونی شبکیه و نقص های بینایی مربوطه در هنگام انجام آزمایش روی حیوانات مسن می شود. ما به مطالعه خود برای درک مکانیسم تغییرات تجمعی در پیری ادامه می دهیم تا اهداف خاصی را برای درمان پیدا کنیم. ما همچنین در حال آزمایش رویکردهای مختلف برای جلوگیری از روند سریع پیری ناشی از استرس هستیم.

محققان اکنون ابزار جدیدی برای تخمین تأثير استرس و درمان و بررسی بر وضعیت پیری بافت شبکیه در اختیار دارند که این اکتشافات جدید را ممکن کرده است. با همکاری بنیاد" Clock Foundation and Steve Horvath" از آزمایشگاه های آلتوس که پیشگام توسعه ساعت های اپی ژنتیکی( epigenetic clock) بود که میتواند سن را بر اساس تغییرات متیلاسیون در دی.ان.ای بافت ها اندازه گیری کند، برای محققان این امکان به وجود آمد که نشان دهند که افزایش مکرر و خفیف افزایش فشار داخل چشم میتواند فرایند سن اپی ژنتیکی بافت ها را تسریع کند.

دکتر" دوروتا سورونسکا کرازیک" گفت:علاوه بر اندازه گیری کاهش بینایی و بعضی تغییرات ساختاری ناشی از استرس و درمان احتمالی، اکنون می توانیم سن اپی ژنتیکی بافت شبکیه را اندازه گیری کنیم و از آن برای یافتن یک استراتژی بهینه برای جلوگیری از کاهش بینایی در پیری استفاده کنیم.

  • 14
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
ویژه سرپوش