شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
۱۳:۱۱ - ۰۲ آبان ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۸۰۱۵۹
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

سلول‌های سرطانی چگونه در برابر شیمی درمانی مقاومت می‌کنند؟

سلول‌های سرطانی,نحوه مقاومت سلول‌های سرطانی در برابر شیمی درمانی
نحوه مقاومت سلول‌های سرطانی در برابر شیمی درمانی کشف شد.

پژوهشگران برای نخستین بار مشاهده کردند که سلول های سرطانی چگونه قادر به مقاومت دربرابر شیمی درمانی طراحی شده برای توقف تقسیم سلولی می شوند.

به گزارش ایسنا به نقل از نیو اطلس، محققان برای نخستین بار مکانیسمی را مشاهده کردند که توسط سلول های سرطانی برای مقاومت در برابر اثرات شیمی درمانی استفاده می شود. یافته های این مطالعه می تواند برای تولید داروهای هدفمند برای کمک به غلبه بر این مشکل و موثرتر کردن شیمی درمانی استفاده شود.

وقتی سلول ها تقسیم می شوند ، ساختارهای ریز لوله مانندی درون سلول به نام میکروتوبول ها (microtubules) مانند بازوهای مکانیکی عمل می کنند و مواد ژنتیکی را جدا می کنند و تولید موفقیت آمیز سلول های دختر را تضمین می کنند.

تقسیم سلولی یا تقسیم یاخته ای فرآیندی است که در آن یک سلول مادر به دو یا چند سلول دیگر (سلول های دختر) تقسیم می شود.

با توجه به افزایش سرعت تقسیم سلول های سرطانی در مقایسه با سلول های طبیعی، داروهای شیمی درمانی ضد میکروتوبول این ساختارها را هدف قرار می‌دهند تا از رشد سرطان جلوگیری کنند. ولی سلول های سرطانی حیله گر هستند و راه هایی برای اطمینان از اینکه درمان همیشه مؤثر نباشد، ایجاد می کنند.

اکنون، برای نخستین بار پژوهشگران دانشگاه نیو ساوث ولز (UNSW) در سیدنی استرالیا مکانیسمی را مشاهده کرده اند که سلول های سرطانی از آن برای مقاومت دربرابر اثرات کیموتراپی (chemotherapy) استفاده می کنند.

پیتر گانینگ، نویسنده مسوول این مطالعه گفت: شیمی درمانی ضد میکروتوبول معمولاً این بازوهای مکانیکی را به هاب های متعددی قسمت میکند که کروموزوم ها را به جای دو جهت عادی به چند جهت می کشند. هرج و مرج حاصل از جداسازی مناسب کروموزوم ها به دو سلول دختر جلوگیری می کند و باعث آپوپتوز یا مرگ برنامه ریزی شده سلولی می شود.

پژوهشگران دریافتند که سلول های سرطانی از یک روش بسیار زیرکانه استفاده می کنند که به آنها اجازه می دهد به تقسیم خود ادامه دهند و در نتیجه از اثراتی که شیمی درمانی برای القای آن طراحی شده است، جلوگیری می کند.

گانینگ می گوید: ما کشف کردیم که سلول های سرطانی از نیروی مکانیکی تامین شده توسط لبه سلول به نام قشر سلول برای غلبه بر تاثیر شیمی درمانی استفاده می کنند که توانایی سلول را برای جداسازی کروموزوم ها در طول تقسیم سلولی مسدود می کند.

سلول های سرطانی هنگامی که میکروتوبول ها باعث می شوند بازوها به سمت لبه سلول دراز شوند و قشر را بکشند تا قطعات را به هم برگردانند، یک سیگنال را فعال می کنند.

گانینگ می گوید: این به بازوها اجازه می دهد تا تثبیت شوند و نیروی لازم برای گرفتن و کشیدن کروموزوم ها به داخل هر سلول دختر و اطمینان از تکثیر سلول های سرطانی را ایجاد کنند.

پژوهشگران پس از مشاهده یک داروی خاص برای هدف گیری میکروتوبول که برای درمان نوروبلاستوما - سرطان دوران کودکی- استفاده می شود، مشکوک شدند که این مکانیسم وجود دارد، چرا‌که اثرات شیمی درمانی را افزایش داد. اما در زمان مطالعه قبلی آنها، روش تصویربرداری به اندازه کافی برای تأیید ظن آن ها پیشرفته نبود.

گانینگ می گوید: ما نیاز به تصویربرداری خوب از سلول های سرطانی در حین تقسیم سلولی داشتیم تا آنچه را که برای کروموزوم ها، میکروتوبول ها و معماری سلول ها در لحظه اتفاق می افتد، به تصویر بکشیم.

او ادامه داد: کشف این موضوع برای ما کاملاً تعجب آور بود، زیرا انتظار نداشتیم این مکانیسم سلول سرطانی به این شکل برای غلبه بر درمان سرطان (cancer) مورد استفاده قرار گیرد، اما می توانستیم آن را جلوی چشمانمان ببینیم.

دوزهای بالای شیمی درمانی بطور کلی در جلوگیری از تقسیم سلول های سرطانی موثر است. با این حال، در دوزهای پایین تر – زمانی که مثلاً بیمار دچار سمیت شیمی درمانی می شود و دوز آن باید کاهش یابد – سلول ها می توانند از این مکانیسم بقای ذاتی استفاده کنند، چیزی که پژوهشگران فکر می کنند جزء اساسی زیست شناسی سلولی است.

گانینگ می گوید: ما فکر می کنیم این یک مکانیسم بازگشتی است که تکامل یافته است تا به هر سلولی اجازه دهد بر مقدار کمی از اختلالات میکروتوبول غلبه کند و اطمینان حاصل کند که میتواند زنده بماند و اتفاقاً سلول های سرطانی از آن برای دور زدن شیمی درمانی ضد میکروتوبول استفاده می کنند.

اکنون پژوهشگران بر روی تولید داروهایی متمرکز شده اند که در ترکیب با عوامل شیمی درمانی فعلی کار می کنند تا این مکانیسم مقاومت را متوقف کنند.

گانینگ می گوید: با حمله به ماشین های تولید نیرو که توسط سلول های سرطانی ساخته شده اند، انتظار داریم که بتوانیم به درمان سرطان اجازه دهیم کار خود را بسیار مؤثرتر انجام دهد. از نظر عملی، ما شرکتی را تاسیس کرده ایم که به ما امکان می دهد داروهای موردنیاز برای حمله به این مکانیسم نجات را توسعه دهیم و شیمی درمانی ضد میکروتوبول را قادر می سازد تا به طور مؤثرتری عمل کند و امیدواریم نتایج بیمار را بهبود بخشد.

این مطالعه در مجله Current Biology منتشر شده است.

  • 14
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش