دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۲۰۰۵۳

چگونه موسیقی بر مغز و بدن ما تاثیر می‌گذارد؟

تاثیر موسیقی بر مغز و بدنتاثیر موسیقی بر مغز و بدن
تاثیر موسیقی بر مغز و بدن در این مقاله از سرپوش بررسی خواهد شد. موسیقی از دیرباز بر انسان‌ها تأثیرگذار بوده و تأثیرات آن بر روی مغز و بدن جالب توجه است. این مقاله به بررسی این تأثیرات و اثرات موسیقی بر عملکرد مغز و رفتار انسان می‌پردازد.

تاثیر موسیقی بر مغز و بدن 

اگر می خواهید بدن خود را سفت کنید، به باشگاه بروید. اگر می خواهید مغز خود را تمرین دهید، به موسیقی گوش دهید. چیزهای کمی وجود دارد که مغز را مانند موسیقی تحریک می کند. اگر می خواهید مغز خود را در طول فرآیند پیری درگیر نگه دارید، گوش دادن یا پخش موسیقی ابزاری عالی است. موسیقی یک تمرین کلی برای مغز فراهم می کند. تحقیقات نشان داده است که گوش دادن به موسیقی می تواند اضطراب، فشار خون و درد را کاهش دهد و همچنین کیفیت خواب، خلق و خو، هوشیاری ذهنی و حافظه را بهبود بخشد.

تاثیر مثبت موسیقی بر مغز و بدندرباره تاثیر موسیقی بر مغز و بدن

ارتباط مغز و موسیقی

کارشناسان در تلاشند تا بفهمند مغز ما چگونه می تواند موسیقی بشنود و پخش کند. یک سیستم استریو ارتعاشاتی را که در هوا حرکت می کند و به نوعی به داخل کانال گوش وارد می شود. این ارتعاشات پرده گوش را غلغلک می دهند و به سیگنال الکتریکی منتقل می شوند که از طریق عصب شنوایی به ساقه مغز می رسد و در آنجا دوباره به چیزی که ما به عنوان موسیقی درک می کنیم جمع می شود.

محققان جانز هاپکینز از ده ها نوازنده جاز و رپر خواسته اند در حالی که در داخل یک دستگاه fMRI (تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی) دراز کشیده اند، موسیقی بداهه پخش می شود را تماشا کنند و ببینند کدام نواحی از مغزشان روشن می شود.

موسیقی ساختاری، ریاضی و معماری است. این بر اساس روابط بین یک نت و نت بعدی است. ممکن است از آن آگاه نباشید، اما مغز شما باید محاسبات زیادی را انجام دهد تا آن را درک کند.

تقویت مغز با موسیقی:

قدرت موسیقی به تحقیقات جالب محدود نمی شود. این روش‌ها را برای آوردن موسیقی بیشتر و فواید مغزی به زندگی خود امتحان کنید.

تقویت خلاقیت:

کارشناسان پیشنهاد می کنند به آنچه فرزندان یا نوه هایتان گوش می دهند گوش دهید. اغلب ما به همان آهنگ‌ها و سبک موسیقی گوش می‌دهیم که در دوران نوجوانی و بیست سالگی‌مان گوش می‌دادیم، و معمولاً از شنیدن چیزی که مربوط به آن دوران نیست، اجتناب می‌کنیم.

موسیقی جدید مغز را به چالش می کشد به گونه ای که موسیقی قدیمی این کار را نمی کند. ممکن است در ابتدا احساس خوشایندی نداشته باشد، اما این ناآشنایی مغز را مجبور می‌کند تا برای درک صدای جدید تلاش کند.

به یاد آوردن خاطرات قدیمی:

شما با شنیدن موسیقی می توانید یاد خاطرات دوره ای بیوفتید که موسیقی از آن نشات می گیرند. به خصوص اگر از همان دوره زمانی نشات می گیرد که دوست دارید آنها را به خاطر بیاورید.

گوش کردن به زبان بدن با موسیقی:

به نحوه واکنش خود به اشکال مختلف موسیقی توجه کنید و نوع مناسب خود را انتخاب کنید. چیزی که به یک فرد کمک می کند تمرکز کند ممکن است برای دیگری حواسش را پرت کند، و آنچه به یک نفر کمک می کند تا آرام شود ممکن است شخص دیگری را پرش کند.

ارتباط بدن و موسیقی

ساخت موسیقی فعال به طور مثبت انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین و سروتونین که بر خلق و خوی تأثیر می گذارند را زیاد خواهد کرد. دوپامین بر تمرکز، حافظه، خواب، خلق و خو و انگیزه تأثیر می گذارد. به همین ترتیب، سروتونین بر خلق و خو، الگوهای خواب، اضطراب و درد تأثیرگذار است.

ساخت موسیقی فعال می تواند شامل آواز خواندن، نواختن یک ساز یا ایجاد موسیقی به صورت الکترونیکی باشد. ساختن موسیقی، به‌ویژه آواز خواندن در گروه، به ما کمک می‌کند به دلیل تولید هورمون اکسی‌توسین، با افراد دیگر ارتباط برقرار کنیم. آواز خواندن الگوهای تنفسی را برای تقویت آرامش و کاهش هورمون کورتیزول، "هورمون استرس" هماهنگ می کند.

آواز خواندن، نواختن ساز و حتی رقصیدن می تواند تحمل درد را بهبود بخشد. محققان دریافتند که حرکت فیزیکی که برای ایجاد موسیقی استفاده می شود، یک فعالیت هماهنگ را فراهم می کند که به طور قابل توجهی آستانه درد را افزایش می دهد. موسیقی درمانگران به طور خاص پزشکان آموزش دیده ای هستند که از موسیقی برای رسیدگی به اهدافی مانند کاهش درد استفاده می کنند.

از آنجایی که موسیقی اغلب یک فعالیت لذت‌بخش است، می‌تواند ترشح اندورفین را فعال کند، که یک احساس کلی از رفاه ایجاد می‌کند. موسیقی درمانی می تواند با موفقیت درد پس از عمل، تنش فیزیکی را کاهش دهد و بر ضربان قلب و تنفس تأثیر بگذارد. موسیقی تند باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود. موسیقی آهسته باعث کاهش ضربان قلب و فشار خون و همچنین تعداد تنفس می شود.

کاهش افسردگی با موسیقی، تاثیر موسیقی بر مغز و بدنتاثیر موسیقی بر مغز و بدن؛ ارتباط بین مغز و موسیقی

تاثیر موسیقی بر حافظه

در زمان از دست دادن حافظه، موسیقی می تواند به حفظ اطلاعات ضروری کمک کند. موسیقی در هیپوکامپ که در مرکز مغز قرار دارد ذخیره می شود. بنابراین، خاطرات موسیقی کمتر تحت تأثیر سن یا بیماری قرار می گیرند. دستگاه یادگاری موسیقی یک راه طبیعی برای به خاطر سپردن و به خاطر آوردن اطلاعات است.

در کودکی، مفاهیم مختلف تحصیلی و اجتماعی را از طریق آهنگ یاد می گیریم. به طور مشابه، این استراتژی های حافظه برای بزرگسالان بسیار موثر است. در واقع، وقتی آهنگی ناگهان متوقف می‌شود، مغز ما به‌طور خودکار «شکاف‌ها را پر می‌کند». موسیقی درمانگران اغلب این تکنیک ها را با افراد برای بهبود حفظ حافظه یا اهداف یادگیری رشدی ترکیب می کنند. موسیقی ممکن است خاطرات را فعال کرده و مکان ها، رویدادها یا افراد را به ما یادآوری کند. یک آهنگ آشنا ممکن است احساسات مرتبط با آن خاطرات را برانگیزد.

موسیقی درمانی

تاریخچه موسیقی درمانی و استفاده از موسیقی برای التیام و شفا به قدمت تاریخ بشر است. در یونان باستان، از موسیقی برای درمان بیماری های جسمی و روانی استفاده می شد. در قرون وسطی، موسیقی در صومعه ها برای آرامش و مراقبه استفاده می شد. در قرن بیستم، موسیقی درمانی به عنوان یک روش درمانی علمی به رسمیت شناخته شد.

موسیقی درمانگران متخصصان بالینی آموزش دیده ای هستند که از موسیقی برای دستیابی به اهداف فیزیکی، عاطفی، شناختی و اجتماعی استفاده می کنند. موسیقی‌درمانگرانی در انواع تنظیمات بالینی و از طریق کلاس‌ها شرکت می کنند.

افزایش خلاقیت با موسیقی، تاثیر موسیقی بر مغز و بدنتاثیر موسیقی بر مغز و بدن؛ تاثیر موسیقی بر حافظه

چگونه از تاثیر موسیقی بر مغز و بدن بهره مند شویم؟

با درک تاثیر موسیقی بر مغز و بدن، می توانید از قدرت موسیقی برای بهبود سلامت و تندرستی خود بهره مند شوید. در اینجا چند نکته برای استفاده از موسیقی در زندگی روزمره آورده شده است:

- به موسیقی ای گوش دهید که از آن لذت می برید. لذت بردن از موسیقی برای تاثیرگذاری آن بر مغز و بدن شما ضروری است.

- از موسیقی برای تنظیم خلق و خو استفاده کنید. به موسیقی آرامش بخش برای کاهش استرس یا موسیقی پرانرژی برای افزایش انگیزه گوش دهید.

- از موسیقی برای بهبود خواب استفاده کنید. قبل از خواب به موسیقی آرامش بخش گوش دهید تا به آرامش ذهن و بدن خود کمک کنید.

- از موسیقی برای تقویت تمرینات ورزشی استفاده کنید. موسیقی با ریتم تند می تواند به شما در انجام تمرینات ورزشی و حفظ انگیزه کمک کند.

دریافت بهترین تاثیر موسیقی بر مغز و بدنبهره مندی از تاثیر موسیقی بر مغز و بدن

سخن پایانی درباره تاثیر موسیقی بر مغز و بدن

تاثیر موسیقی بر مغز و بدن فراتر از سرگرمی صرف است. موسیقی می تواند ابزاری قدرتمند برای بهبود سلامت جسمی، روحی و شناختی ما باشد. با آگاهی از این تاثیرات و گنجاندن موسیقی در زندگی روزمره، می توانیم از این هدیه ارزشمند برای داشتن یک زندگی شادتر و سالم تر بهره مند شویم.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 19
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش