دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۰۳۲

ورزش برای پیشگیری از سرطان سینه

ورزش برای پیشگیری از سرطان سینه,فواید ورزش برای پیشگیری از سرطان سینهورزش برای پیشگیری از سرطان سینه
یکی از شایع ترین سرطان ها در سراسر دنیا؛ سرطان سینه است که سالانه تعداد زیادی را درگیر می کند. عوامل زیادی می توانند زمینه ایجاد این بیماری را فراهم کنند که از جمله آنها؛ ژنتیک، سبک زندگی، چاقی، عوامل محیطی می باشند. سرطان سینه قابل پیشگیری می باشد و یکی از راه های پیشگیری ورزش است.

سرطان سینه:

سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها در سراسر دنیا محسوب می شود. این بیماری بیشتر زنان ۵۰ ساله را درگیر می کند اما در خانم های جوان نیز مشاهده می شود. از هر هشت زن یک زن در طول زندگی خود به سرطان سینه مبتلا می شوند که اگر به سرعت و در مراحل اولیه تشخیص داده شود تا حد زیادی قابل درمان است، به همین دلیل است که متخصصان به زنان توصیه می کنند سینه های خود را معاینه کنند تا در صورت تغییرات غیرطبیعی، به پزشک مراجعه کنند. سرطان سینه در مردان نیز دیده می شود اما بسیار نادر است. از آنجا که سالانه تعداد افراد مبتلا به این بیماری افزایش می یابد اطلاع از علائم و راه ها پیشگیری می تواند بسیار کمک کننده باشد. باید توجه کرد وجود یک علامت خطر نشانه قطعی نیست و همه نشانه ها تاثیر یکسانی ندارند، در بسیاری از موارد سرطان سینه، زنان هیچ عامل خطری را تجربه نکرده اند.

ورزش برای پیشگیری از سرطان سینه,تاثیر ورزش در پیشگیری از سرطان سینهتاثیر مثبت ورزش بر پیشگیری از سرطان سینه

تاثیر ورزش بر سرطان سینه:

ورزش و تحرک می تواند خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها را کاهش دهد؛ بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا، پوکی استخوان، دیابت و انواع سرطان ها به خصوص سرطان پستان، روده بزرگ و رحم با داشتن زندگی پر جنب و جوش پیشگیری می شود، از طرفی با تاثیری که ورزش بر پیشگیری از چاقی دارد می تواند یکی از عوامل خطرساز سرطان را رفع کند.

در بین بیماران مبتلا به سرطان سینه؛ زنانی که بعد از تشخیص فعالیت بدنی متوسط داشته اند نتایج بالینی بهتری از خود نشان داده اند، همچنین با افزایش نسبی فعالیت بدنی بهبودی قابل توجهی در مراحل اولیه درمان بروز کرده است. بنابراین فعالیت بدنی در حین درمان و بعد از اتمام دوره درمانی نه تنها مضر بی خطر است بلکه فواید متعددی را هم به همراه دارد، از جمله این فواید می توان به تناسب اندام، افزایش قدرت بدنی، کاهش اضطراب، بهبود کیفیت زندگی، بهبود افسردگی و خستگی اشاره کرد.

متاسفانه شواهد نشان می دهد افرادی که به سرطان سینه مبتلا می شوند؛ کاهش فعایت بدنی را هم به روتین زندگی خود اضافه می کنند، این موضوع می تواند نشان دهنده نیاز بیشتر برای توجه به ورزش را در این گروه از افراد نشان دهد. برای رسیدن به این هدف توصیه می شود بزرگسالان حداقل۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت بدنی متوسط و ۷۵ دقیقه فعالیت شدید بدنی داشته باشند، باید توجه کرد این موضوع از فعالیت های روازنه بدنی جدا است.

ورزش برای پیشگیری از سرطان سینه,تأثیر ورزش در کاهش اثر سرطان سینه فعالیت بدنی و پیشگیری از سرطان سینه

برای افزایش کیفیت و همچنین تمایل افراد برای طی کردن مسیر بهتر است این مقدار در طول هفته تقسیم شود. این مقدار فعالیت بدنی تاثیرات مثبت فراوانی بر سلامتی خواهد گذاشت و با افزایش ساعت فعالیت بدنی می توان خطر ابتلا به سرطان را پایین تر آورد.

در افرادی که فعالیت بدنی زیادی ندارند یا به تازگی ورزش کردن را شروع کرده اند هم میتوان تاثیرات مثبت بر سلامتی را مشاهده کرد به خصوص تاثیر بر سلامت قلبی عروقی. به تدریج می توان مقدار و شدت فعالیت های بدنی را افزایش داد که اغلب کودکان و بالغین جوان می توانند فعالیت های شدید و متوسط بدنی را بدون معاینه پزشک و با اطمینان انجام دهند اما زنان بالاتر از ۵۰ سال یا افرادی که مبتلا به بیماری ها مزمن، قلبی عروقی و... هستند باید قبل از شروع برنامه ورزشی شدید با پزشک خود مشورت کنند.

نکته ای که باید با آن توجه کرد مدت زمانی که است که هر فرد صرف نشتن می کند؛ نشستن می تواند خطر ابتلا به بیماریهای قلبی، انواعی از سرطان ها، دیابت تیپ دو، چاقی و مرگ در سنین پایین را افزایش دهد. متاسفانه تغییرات سبک زندگی و استفاده بیشتر از تکنولوژی سبب شده مردم فعالیت بدنی کمتری داشته باشند و بیشتر زمان خود را در حالت نشسته بگذرانند، بنابراین توصیه می شود زمان نشستن، خوابیدن، استفاده از فضای مجازی، تماشا کردن تلویزیون، بازی های رایانه ای و... محدود شود یا در حین انجام این کارها فعالیت بدنی را هم اضافه کرد؛ مثلا همزمان با تماشای تلویزیون از تردمیل استفاده کرد.

ورزش برای پیشگیری از سرطان سینه,پیشگیری از سرطان سینه با ورزشفعالیت بدنی و کاهش بروز سرطان سینه

فعالیت بدنی چگونه باعث کاهش احتمال سرطان سینه می شود؟

بین چاقی و سرطان سینه چندین راه ارتباطی وجود دارد، یکی از آنها، ارتباط بین بافت چربی سینه و به هم خوردن تعادل هورمونی در اثر چاقی است. هنگام که فرد چاق می شود تعداد سلول های چربی افزایش می یابد؛ طبق مطالعات سلول های چربی با آزاد کردن هورمون هایی مشابه استروژن می توانند خطر ابتلا به سرطان ها از جمله سرطان سینه را افزایش می دهند، از طرفی با تجمع چربی در ناحیه شکم و کمر احتمال ابتلا به سرطان رحم و سینه افزایش می یابد، دلیل این موضوع به تولید ماده ای با عنوان هورمون‌های رشد بر می گردد که تجمع چربی در ناحیه شکم بدن را تشویق می کند این ماده را بسازند و مقادیر بالای این هورمون یکی از عوامل خطرساز سرطان است.

با توجه به مواردی که ذکر شد یکی از دلایلی که به افراد توصیه می کند فعالیت بدنی داشته باشند؛ کاهش هورمون های بدن است که افزایش آن می تواند با بروز سرطان رحم و سینه ارتباط مستقیم داشته باشد.

دلیل دیگر هم می تواند به کاهش احتمال اضافه وزن و چاقی مربوط باشد؛ با داشتن فعالیت بدنی مناسب، کاهش وزن و لاغری می توان از بروز انواع سرطان ها جلوگیری کرد.

ورزش برای پیشگیری از سرطان سینه,تاثیر ورزش بر سرطان سینه شرکت در گروه های ورزشی؛ کاهش خطر سرطان سینه

نکات روزمره برای داشتن فعالیت بدنی:

با رعایت چند نکته ساده می توان فعالیت بدنی و ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید. از فریب دادن خودمان دست برداریم و با گفتن «وقت نداریم» و «نمی‌رسیم» از ورزش دوری نکنیم. می توان با رعایت چند نکته حتی در حین انجام کارهای منزل کالری سوزاند، در ادامه به یکسری از این موارد می پردازیم:

 • عادت هایی که سبب نشستن زیاد می شوند را ترک کنید؛ مثلا کمتر تلویزیون تماشا کنید.
 • حداقل ۳۰ دقیقه در روز فعالیت بدنی شدید داشته باشید.
 • حداقل ۶۰ دقیقه فعالیت ورزشی متوسط داشته باشید.
 • به اندازه دور کمر خود توجه کنید؛ باید در نظر داشته باشید این اندازه با قد و وزن ایده آل شما تناسب داشته باشد.
 • نمایه توده بدنی یا BMI را اندازه بگیرید و سعی کنید آن را در حالت نرمال حفط کنید.
 • وقتی با تلفن صحبت می کنید به جای نشستن راه بروید یا بایستید.
 • کارهای اضافه را همراه با راه رفتن در خانه انجام دهید، مثلا گردگیری کنید یا وسایل را جمع و جور کنید.
 • زمان استفاده از تلویزیون، کامپیوتر و بازی های رایانه ای را به ۲ الی ۳ ساعت در روز کاهش دهید.
 • از دوستان اهل ورزش خود الگو بگیرید.
 • اگر در اطرافیان خود کسی را دارید که بعد از خوردن غذا پیاده روی می کند با او همراه شوید.
 • در صورتی که زیاد از خودرو استفاده می کنید؛ سعی کنید آن را دورتر از مقصدتان پارک کنید تا باقی مانده مسیر را پیاده طی کنید.
 • اگر با اتوبوس سرکار می روید، یک ایستگاه زودتر پیاده شوید و باقی مسیر را را بروید.
 • هر روز خانه را تی بکشید یا جلوی در منزل، محل کار یا آپارتمان خود را تمیز کنید.
 • صبح زودتر بیدار شوید و نان تازه بخرید.
 • اگر حیاط دارید برگ ها را جمع آوری کنید.
 • اگر مشکل خاصی ندارید؛ به جای استفاده از آسانسور از پله استفاده کنید.
 • عضو یکی تیم ورزشی شوید یا در کلاس های ورزشی ثبت نام کنید.

گردآوری: بخش پزشکی ورزشی سرپوش

 • 15
 • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش