جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱
۱۷:۱۵ - ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۳۱۴۱
سیاست داخلی

استاندار کردستان: فراخوان تجمعات اعتراضی بسیار بی‌سابقه است

اعتراضات در کردستان,تظاهرات اعتراضی در کردستان برای مهسا امینی
اسماعیل زارعی کوشا می‌گوید: در هیچ مقطعی این حجم از تبلیغات سنگین رسانه‌ای و طراحی رسانه‌ای را نداشته‌ایم. از این رو بسیاری تحت تاثیر فضا‌های رسانه‌ای قرار گرفته‌اند. عده‎‌ای نیز طراح، لیدر و راهبر این برنامه‌ها و تجمعات هستند.

به گزارش همشهری آنلاین، در پی مرگ مهسا امینی کردستان یکی از استان‌هایی بود که از روز اول تجمعاتی در آن شکل گرفت. اعتراضات مردمی که ابتدار از شهر سقز محل زندگی مهسا امینی آغاز شد و اندک اندک به سنندج، دیواندره، قروه، بیجار و دیگر شهر‌های استان رسید. تجمع‌هایی که در آن‌ها طبق تایید زارعی کوشا، استاندار کردستان تا کنون ۳ نفر کشته شده اند.

استاندار کردستان با تاکید به مردم که مراقب خود و جوانان خود باشند می‌گوید که گروهک‌های تروریستی دنبال کشته‌سازی هستند بنابراین خانواده‌ها مراقب فرزندانشان باشند.

در جایی دیگر استاندار کردستان از دلجویی خانواده مهسا امینی می‌گوید و گفتگو با خانواده امینی را مثبت ارزیابی می‌کند و ادامه می‌دهد که پدر و عمو و خانواده امینی از دلجویی‌های رئیس جمهور ابراز خرسندی کرده‌اند و چشم به پیگیری‌های آقای رئیسی دارند. هرچند که به گفته پدر مهسا امینی او خود به دنبال مسببان مرگ دخترش است.

در ادامه گفت‌وگوی با اسماعیل زارعی کوشا استاندار کردستان را بخوانید.

با توجه به اینکه شما به مراسم مهسا امینی حضور یافتید و از خانواده امینی دلجویی کرده‌اید. حضور شما در بین خانواده امینی چقدر تاثیر گذار بود برای تسکین آلام آن‌ها و انتظار این خانواده از دولت و مسئولان چیست؟ و همچنین تماس آقای رئیس جمهور چقدر تاثیرگذار بوده است؟

طبق وظیفه به عنوان هم‌استانی و به عنوان یک هم وطن برای اتفاقی که افتاده بود وظیفه داشتیم که در این مراسم حضور پیدا و در مراسم سوگ خانم امینی همدردی خود را اعلام و ابراز کنیم.

بعد از اینکه در مجلس ختم شرکت کردم، در منزل خانواده امینی نیز دیداری با آن‌ها داشتم. خانواده امینی با بزرگواری برخورد کردند و خواسته‌شان نیز این بوده که موضوعی را که آقای رئیس جمهور دستور داده‌اند به دقت رسیدگی شود و در حقیقت ابعاد این موضوع روشن شود که حقی از این خانواده تضییع نشود.

در عین حال موضوعی را با خانواده مطرح کردم در این باب که بعضی از جریان‌های معاند گروهک‌ها و بدخواهان مردم مرگ خانم امینی را فرصتی تلقی می‌کنند برای اینکه بخواهند آسیب و ضربه‌ای به نظام و کشور بزنند. باید مقاومت کرد که فرصتی برای هیچ سو استفاده‌ای پیش نیاید.

پدر و عموی مهسا امینی نیز این موضوع را تایید کرده و تاکید داشته‌اند که ما به هیچ وجه این نوع رفتار‌ها را تایید نمی‌کنیم. پدر مهسا امینی نیز تاکید دارد و همان طور که در مراسم خاکسپاری مهسا اعلام کرده است، خود به دنبال کار‌های دخترش خواهد رفت و از هیچ کسی انتظاری ندارد که برای دخترش فعالیتی انجام دهد. به ویژه اینکه به این بهانه آسیبی به مردم و امنیت و آسایش و آرامش آن‌ها برسد.

تماس آقای رئیس جمهور نیز بسیار بسیار در تسلی خانواده امینی تاثیرگذار بوده است. عموی مهسا امینی نیز در تماسی با بنده تشکر کردند از تماس آقای رئیسی جمهور و اطمینانی که برای پیگیری این موضوع داده‌اند.

آقای رئیس جمهور بسیار نسبت به این موضوعات اهتمام دارند و اقدام ایشان و نشان دادن وجهه مردمی و واقعی خود برای خانواده امینی و مردم کردستان بسیار ارزشمند و قابل ستایش است.

بین خواسته خانواده امینی و خواسته‌های مردمی که در تجمعات شرکت کرده‌اند، تفاوت هست؟

نمی‌شود همه افرادی که در تجمعات شرکت می‌کنند را یکسان دانست. عده‌ای از قشر نوجوان هستند و احساساتشان تحریک شده است و با توجه به فراخوان‌ها و تبلیغات بسیار گسترده‌ای که از نظر من بسیار بی‌سابقه بوده است در این تجمعات شرکت کرده‌اند. ما در هیچ مقطعی این حجم از تبلیغات سنگین رسانه‌ای و طراحی رسانه‌ای را نداشته‌ایم؛ بنابراین بسیاری تحت تاثیر فضا‌های رسانه‌ای قرار گرفته‌اند. عده‌ای نیز طراح، لیدر و راهبر این برنامه‌ها و تجمعات هستند، که آن‌ها در حقیقت مهسا امینی را یک ابزار می‌دانند. مرگ او را فرصتی برای عرض اندام و ابراز وجود می‌دانند. من از جوانان و جوانان می‌خواهم که بسیار مراقبت کنند.

آیا افرادی در تجمعات کشته شده اند؟

در تجمعات دو جوان از دو شهر مختلف در استان کردستان متاسفانه با سلاح جنگی از پشت مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و متاسفانه جان دادند. این گزارشات از سوی پزشکی قانونی و کارشناسان سلاح و مهمات مورد تایید قرار گرفت. یک مورد آن در شهر دیواندره به وقوع پیوست که جوان دیواندره‌ای از پشت و از فاصله بسیار نزدیک مورد اصابت قرار گرفته و کبدش متلاشی شد.

فرد دیگری با همان شرایط داخل خودرویی نزدیک بیمارستان سقز رها شده بود. مرگ نفر سوم هم کاملا مشکوک و در دست بررسی است. در سه روز اخیر نیرو‌های امنیتی و انتظامی با معترضان مدارا کردند و حتی تعداد زیادی از نیرو‌ها کتک خوردند و کار به بیمارستان کشیده شد.

جوانان بسیار باید مراقبت کنند چرا که این جریان‌های معاند به دنبال کشته‌سازی هستند. به دنبال این هستند که از این فرصت سوءاستفاده کرده و آتشی ایجاد کنند و با کشتن افراد بیشتر این جریانات را استمرار دهند. باید بسیار مراقب بود و برای ما ابراز احساسات پاک هموطنان به ویژه جوانان و نوجوانان ارزشمند است. اما باید مراقب باشند که اسیر طراحی دشمن و گروهک‌ها و معاندان نشوند.

مجلس و نهاد‌های دیگر به دنبال شفاف کردن موضوع هستند، اما شما به عنوان نفر اول استان چه اقداماتی انجام دادید و چه کار‌هایی قرار است انجام دهید؟

برای این موضوع همه مسئولان عالی رتبه کشور ورود کرده‌اند، خود آقای رئیس جمهور با اینکه در سفر خارجی بوده‌اند، از آنجا پیام صادر کرده‌اند، تماس گرفتند، دستور داده ‎اند. در عین حال روسای محترم قوای مقننه و قضائیه ورود مستقیم داشته‌اند، کمیسیون‌های مختلف مجلس واکنش نشان داده‌اند؛ و جناب وزیر کشور از سوی رئیس جمهور مسئول رسیدگی به این موضوع شدند و کار در حال پیگیری است.

به نظر من هر نوع اظهار نظر غیر مسئولانه می‌تواند هم آثار منفی داشته باشد و هم اینکه فضایی را ایجاد کند که نتوان آن را مدیریت کرد. باید اجازه دهیم این موضوع از سوی قوه مجریه و قضائیه پیگیری و نتایج آن به ما اعلام شود. بسیاری از اظهارنظر‌هایی که در فضای رسانه‌ای دیده می‌شود، چه از سوی افرادی که مسئولیت‌هایی در مجلس، در دولت و در جا‌های دیگر دارند و یا افرادی که فعالان رسانه‌ای، سیاسی و اجتماعی هستند، شاید ضرورتی نداشته باشد و باید کار در روند واقعی و طبیعی خود ادامه پیدا کنه تا به نتیجه برسد.

اما به هر حال اتفاقاتی در کردستان افتاده تجمعاتی صورت گرفته، شما چه اقداماتی در این زمینه کردید؟

البته تجمعات در کردستان یک هزارم جمعیت این استان نبوده است. اگر به هر دلیلی عده‌ای آمدن و تجمعی کردند نمی‌شود آن را منتسب به همه مردم استان کرد. البته به دلیل اینکه یک خواهری را اینگونه در سن جوانی از دست داده‌ایم، قاعدتا همه ما ناراحتیم و برای آن خانوداده ناراحتیم؛ و این ناراحتی از سوی هم استانی‌های ما و مردم کشور امری طبیعی است. مردم کردستان مردم آرامی هستند، به نظام اطمینان و اعتقاد دارند. زندگی جریان دارد و در عین حال بسیاری از نخبگان، فعالان مختلف عرصه‌های مختلف، مردم عادی در کوچه بازار از این تجمعات و تبعات منفی آن‌ها اظهار گلایه و ناراحتی می‌کنند. در واقع همه ما می‌دانیم زمینه اصلی ارتقا و رشد در شاخص‌های مختلف توسعه در یک استان امنیت است. مردم کردستان خواستار این هستند که این آرامش برقرار باشد و افراد و گروه‌های مختلف به هر دلیلی این آرامش را بر هم نزنند.

اقدامی برای آرام کردن مردم انجام داده اید چیست؟ احیانا دستوراتی از جانب شما در این باره به نیرو‌های امنیتی و انتظامی صادر شده است؟

ما راجع به تجمعات در شورای تامین صحبت که با خویشتن‌داری تمام برخورد کنند، کرده‌ایم به هیچ وجه تا جایی که نیاز جدی نباشد برخورد نظامی و انتظامی صورت نگیرد. این تجمعات در روز دوشنبه نیز ادامه داشته و در روز‌های قبل خیلی محدود در سنندج وسقز نیز انجام شده است و ما خواستیم تا نیرو‌های انتظامی و سایر نهاد‌ها با خویشتن‎داری برخورد کرده‌اند. اما در عین حال با افرادی که به صورت مسلح بخواهند امنیت جامعه را برهم بزنند به جدیدت و قاطعیت برخورد خواهیم کرد.

  • 19
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش