سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳
۰۹:۴۸ - ۲۰ فروردین ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۱۱۰۳۶
سیاست داخلی

رحمت‌الله بیگدلی: برخی روحانیون در ورطه دروغ، توهین و افترا افتاده‌اند

روحانیون,واکنش ها به اظهارات اخیر و جنجالی روحانیون
رحمت الله بیگدلی گفت: تهذیب نفس و یا این‌که در خدمت محافل قدرت و ثروت هستند در مقام گفتار و رفتار نه تنها این آداب را رعایت نمی‌کنند، بلکه با افتادن در ورطه دروغ و توهین و افترا به دیگران بزرگ‌ترین ضربه را به دین می‌زند و زمینه تضعیف اعتقادات مردم را فراهم می‌آورد.

روزنامه توسعه ایرانی نوشت: این روزها یکی از بحث‌های داغ محافل مجازی و شفاهی، صحبت‌های علیرضا پناهیان، منبری معروف است. او در برنامه‌ای تلویزیونی، در توصیف پیامبر و حضرت علی، از واژه گوشت‌تلخ استفاده کرد. همین، باعث شده تا نقدهای زیادی به او صورت بگیرد. هرچند که طرفداران این منبری معروف، می‌گویند که این صحبت‌ها تقطیع شده و چنین چیزی به این شکل بیان نشده است. اما این، اولین باری نیست که یک روحانی، باعث می‌شود تا فضای عمومی جامعه به هم بریزد و همه درباره رفتار یا گفتارش صحبت کنند. 

مسأله اصلی چیست؟

مسأله اصلی این‌جاست که ما با افرادی مواجه هستیم که عنوان و لباس رسمی روحانیت را یدک می‌کشند؛ اما رفتاری خارج از انتظار عامه مردم دارند. از دیرزمان تا به امروز، غالبا انتظار این است که روحانیت پروتکل‌هایی را رعایت کنند. بخشی از این پروتکل‌ها، شامل ادب در گفتار و طمأنینه در رفتار و عدم دروغ‌گویی و سوء استفاده و مردم‌داری و ... است. به همین دلیل است که وقتی خلاف این‌ها را مشاهده می‌کنیم، آزرده‌خاطر شده و حس می‌کنیم که برخلاف الگویی که به ما ارائه شده، رفتار شده است. 

آقای کاظم صدیقی این همان اسلام است؟

البته علیرضا پناهیان تنها موردی نیست که در حوزه دردسرسازی رفتارها و گفتارهای روحانیون اتفاق افتاده است. هنوز نقدهای مربوط به حجت‌الاسلام کاظم صدیقی درباره زمین‌های ازگل تمام نشده است. 

محور بیشتر این نقدها هم، این بود که آیا این همان اسلامی است که از آن دم می‌زنید و دم زده‌اید؟ در واقع در این‌جا، ما با یک فرد معمولی روبه‌رو نیستیم؛ با فردی روبه‌رو هستیم که به واسطه نقشی که بر عهده گرفته،‌ نمادی از دین محسوب می‌شود. توصیه‌های دینی دال بر چنین رفتارها و گفتارهایی نیست. مشکلات اقتصادی و اختلاس‌ها و سوء تدبیرها و سوء مدیریت‌های پیش آمده نیز، باعث شده تا مردم واقعا توان و تحمل چنین رفتارهای دوگانه‌ای را نداشته باشند. به همین دلیل است که گاهی این نقدها و حمله‌ها بسیار تند می‌شود. 

استعفای محمد مصدق

از خبرسازترین روحانیون این چند ماه اخیر، باید به محمد مصدق، معاون اول رئیس قوه قضاییه اشاره کنیم. خبری پیچید که او استعفا داده است. آن‌ها که پیگیر اخبار بودند، گفتند که این استعفا به دلیل فساد فرزندان او و پیش نیامدن شائبه سوء استفاده از قدرتی که دارد، بوده است. اما برخی نیز این نقد را وارد کردند که به هر حال این سوء استفاده‌ها، در طی زمان و با استفاده از نام و عنوان و جایگاه این روحانی اتفاق افتاده و مگر می‌توانسته بدون اطلاع وی یا ... باشد؟ همچنین جر و بحث‌های مجازی جلیل محبی، روحانی طرفدار قالیباف با طرفداران علی‌اکبر رائفی‌پور نیز حسابی خبرساز شد. جر و بحثی که به نظر می‌رسید چندان با وجهه روحانی او در سازش نبود. 

موردهای خبرساز دیگر

مثال‌ها فراوانند. مثل همان روحانی که در درمانگاهی در قم، بابت امر به معروف و نهی از منکر حسابی محل بحث قرار گرفت. حمله رسایی به قالیباف و طرفداران او نیز، از دیگر رفتارهای خبرساز روحانیون در روزها و هفته‌های اخیر بود. اما بخش مهمی از روحانیونی که مردم را حسابی نسبت به دین بدبین کرده‌اند، روحانیونی هستند که در توئیتر و شبکه‌های مجازی حضور دارند. آن‌ها گاهی چنان تند و تیز به منتقدان خود حمله می‌کنند که آدمی درمی‌ماند که دقیقا به توسل به چه توصیه‌هایی دارند چنین می‌کنند. به واقع در حالی که انتظار داریم چنین افرادی، نمایندگان ادب و طمأنینه دینی باشند، دقیقا برعکس رفتار می‌کنند. 

عدل و داد، حتی با دشمنان!

رحمت‌الله بیگدلی، مدرس حوزه علمیه، عضو هیأت علمی دانشگاه، پژوهشگر دینی و فعال سیاسی و رسانه‌ای در گفت‌وگو با «توسعه ایرانی» می‌گوید: «خدای متعال در آیه ۱۲۵ سوره نحل در باره آداب تبلیغ می‌فرماید: «ادْعُ إِلَى سَبِیلِ رَبِّکَ بِالْحِکْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ إِنَّ رَبَّکَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَنْ ضَلَّ عَنْ سَبِیلِهِ وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِینَ.» منظور از حِکْمَةِ سخنان استوار و به‌جا و منظور از مَوْعِظَة حَسَنَة اندرز نیکو و زیباست که دل‌چسب، قانع‌کننده و در آن تشویق و بیم و امید باشد. و منظور از جَادِلْهُمْ این است که با مردم مناظره و مباحثه و گفت و شنود کن بِالَّتِی به طریقه و شیوه‌ای که هِیَ أَحْسَنُ بهترین است! خدای متعال در این آیه شریفه به پیامبرش می‌آموزد که اسلام را چگونه به تبلیغ کند، لذا می‌فرماید: ای پیامبر، با حکمت و اندرز نیکو به راه پروردگارت دعوت و با آنان به شیوه‌اى‌ که نیکوتر است مجادله و مباحثه کن. در حقیقت، پروردگار تو به حال‌ کسى که از راه او منحرف شده داناتر و او به حال‌ راه‌یافتگان نیز داناتر است. بر این اساس ما موظفیم که با رعایت دقیق‌ترین اصول اخلاقی با دیگران بحث و گفت‌وگو کنیم.»

این مدرس حوزه علمیه، که خود از روحانیون فعال در عرصه مجازی و سیاسی است و دست بر قضا به شدت هم مورد فحاشی قرار می‌گیرد و در جریان این فضاها قرار دارد، در این باره ادامه می‌دهد:«خدای متعال همچنین در آیه ۸ سوره مائده می‌فرماید:« اى کسانى که ایمان آورده‌اید، براى خدا به عدل و داد برخیزید و به عدالت شهادت دهید، و البته نباید دشمنى گروهى شما را بر آن دارد که عدالت نکنید. عدالت کنید که آن به تقوا نزدیک‌تر است و از خدا پروا دارید که خدا به آنچه انجام مى‌دهید آگاه است.» خدای متعال از ما می‌خواهد که حتی در باره دشمنان خودمان هم از مرز عدل و انصاف تجاوز نکنیم و با آنان به عدل و داد رفتار کنیم. اما متأسفانه برخی از کسانی که ملبس به لباس روحانیت هم هستند به علت این‌که فاقد سواد دینی یا تهذیب نفس و یا این‌که در خدمت محافل قدرت و ثروت هستند در مقام گفتار و رفتار نه تنها این آداب را رعایت نمی‌کنند، بلکه با افتادن در ورطه دروغ و توهین و افترا به دیگران نه تنها در تبلیغ دین موفق نیستند، بلکه این شیوه گفتار و رفتار آنان بزرگ‌ترین ضربه را به دین می‌زند و زمینه تضعیف اعتقادات مردم را فراهم می‌آورد.»

مردم از دست و زبان مسلمان در امانند

بیگدلی در بخش‌هایی دیگر از صحبت‌های خود، اشاره می‌کند:«امام محمد باقر(ع) خطاب به شخصی به‌نام سلیمان فرمود: مؤمن کسی است که مسلمانان او را در مال و جانشان ایمن بدانند و به او اطمینان داشته باشند. بر مسلمان حرام است که به خاطر لجاجت به کسی ظلم کند، او را ناامید کند یا مانع خیری شود و او را وارد شری کند که موجب رنج و مشقت او شود! همچنین امام صادق(ع) فرمود: مردم را به غیر زبان، بلکه با کردار خود به خیر و نیکوکاری دعوت کنید، مردم باید کوشش در عبادت و راستگویی و پرهیزکاری شما را ببینند.»

بعضی‌ از هم‌لباس‌های من مردم را با طلبه‌ها بد کردند

در نهایت، بحث همانی است که شیخ حسین انصاریان، از روحانیون و منبری‌های معروف و محبوب بین آحاد مردم مطرح کرده است. او در سخنرانی‌ شب احیای خود در سال جاری، گفت که:«مسئولیت خانم‌هایی که به علت فقر به گناه آلوده شده‌اند، با حاکمان است؛ باید در قیامت جواب بدهند. بعضی از هم لباسی‌های من کارهایی کردند که خیلی‌ها را با ما طلبه‌ها بد کردند و از ما بریدند». به واقع سوء استفاده برخی روحانیون از برند و لباس و جایگاه روحانیت، به قدری واضح و دردآور شده که حتی شخصیت‌هایی چون حسین انصاریان هم به آن واقف شده و اشاره کرده‌اند؛ سوء استفاده‌هایی که شهروندان را به طور قطع، هم نسبت به این افراد، هم نسبت به جایگاه دین و تلخ‌تر از همه نسبت به جایگاه دین بدگمان و حتی متنفر می‌کند. 

ابراهیم فاطمی

  • 15
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
دروغگوئى, ديگه چه صفت هائى اين جماعت مفت خور دارند آنها را نيز بيان کنيد
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش