دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
۰۷:۲۱ - ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۲۱۲۲۲
احزاب، تشکل ها، شخصیت ها

افشاگری‌های سنگین و انتقام‌گیری‌های درون‌گروهی اصولگرایان؛ همسنگران قبلی در مصاف هم!

افشاگری اصولگرایان,رانت خای اقتصادی

روزنامه توسعه ایرانی نوشت:دور دوم انتخابات مجلس دوازدهم در ایران، دیروز ۲۱ اردیبهشت‌ماه در حالی در فضای نسبتا سرد انتخاباتی برگزار شد که جریان‌های اصولگرا بار دیگر در روزهای گذشته دچار اختلافات شدیدی شدند و افشاگری‌های بی‌سابقه‌ای علیه یکدیگر انجام دادند. ساعاتی پیش از آغاز دور دوم رأی‌گیری انتخابات مجلس دوازدهم، جریان‌های منصوب به قالیباف و رائفی‌پور با انتشار اسنادی علیه یکدیگر دست به افشاگری زدند، این البته تنها مورد از این افشاگری‌ها نبود و روزهای گذشته نیز نمونه‌هایی دیگر از این قسم افشاگری‌ها در فضای رسانه‌ای و مجازی دست به دست شد.

اصولگرایان که در این انتخابات تنها جریان اصلی بودند با سه تشکیلات مختلف وارد انتخابات شده است: شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی (شانا) و جبهه پایداری؛ شریان (حمید رسایی)، جبهه صبح ایران (علی‌اکبر رائفی‌پور) و امنا؛ شورای وحدت اصول‌گرایان شامل گروه‌های سنتی با محوریت جامعه روحانیت و جمعیت مؤتلفه.

گروه‌های درون این جریان در روزهای اخیر همانند دور اول انتخابات، به عنوان افشاگری، طرف مقابل را به فساد مالی و پولشویی متهم کردند.

ماجرای افشاگری در میان اصولگرایان اما در شب انتخابات به مرحله جالب‌توجهی رسید. پس از انتشار گزارشی در یکی از رسانه‌ها درباره دریافت ۱۴۰سکه از سوی سرلیست امنا و باز شدن پای چند هلدینگ به ماجرا، دریافتی‌های موسسه رائفی‌پور بنیانگذار جبهه صبح ایران سوژه رسانه‌ها شد.

آنگونه که خبر فوری روایت کرده، موسسه مصاف که در انتخابات مجلس با عنوان صبح ایران فعال شده بود، پس از آنکه حاضر نشد در لیست انتخاباتی خود در دور دوم اشخاصی از لیست امنا را که متهم به دریافت سکه، لپ‌تاپ و کارت هدیه بودند را در لیست اختصاصی خود قرار بدهد، خود با یک شگفتی رو‌به‌‎‌رو شد. به‌گونه‌ای که ️لیست تراکنش‌ حساب‌های موسسه مصاف که نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان بود در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. این مبالغ پس از انتقال به موسسه مصاف خیلی زود نیز برداشت و به حساب اعضای موسسه و اقوام رائفی‌پور منتقل شده است که نشان از یک تراکنش مشکوک دارد! 

جلیل محبی در این زمینه گفت:‌ اسناد تخلف رائفی‌پور نزد جریان مخالف قالیباف در مجلس است و این اسناد را از نمایندگانی دریافت کرده است که طی ۴ سال گذشته کاملا مقابل قالیباف بودند و با او مشکل داشتند.

برخی منابع نیز نوشتند که طبق قانون، رائفی‌پور باید به جرم پولشویی تا ۵ سال زندانی شود.

سطح فساد در برخی لیست‌های جناح اصول‌گرایی در حدی است که حزب رزما نزدیک به حسین الله‌کرم از ائتلاف با رائفی‌پور و امنا کناره‌گیری و صرفا به دلیل برخی ریش سفیدی‌ها تنها به سکوت بسنده کرد.

یک منبع آگاه پنجشنبه شب به برخی رسانه‌ها خبر داد که به دلیل افشاگری‌های سنگین و بی‌اخلاقی‌ها و نیز انتقام‌گیری‌های درون‌گروهی میان لیست‌های اصول‌گرایان، گروهی از بزرگان این جریان تصمیم به آن گرفتند تا لیست صالحین اصولگرایی را منتشر کنند.

چاقوی سیاست دسته خود را می‌بُرد

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی درمورد پشت پرده افشاگری روزهای اخیر اصولگرایان، گفت: بنده معتقدم شرایطی که در آستانه دور دوم انتخابات مجلس دوازدهم مشاهده کردیم بیانگر این نکته است که چاقوی سیاست دسته خود را می‌بُرد. مخصوصاً اینکه آن سیاستی که بدون توجه به اصول اخلاقی شکل بگیرد. متأسفانه همه کسانی که در حال حاضر در فضای توهین و اتهام متقابل حضور دارند، در گذشته نه چندان دور همه در یک سنگر بودند که یک وظیفه مشخص داشتند و آن حاشیه‌نشین کردن تعمدی نخبگان سیاسی معقول در کشور بود.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، در گفتگو با خبرآنلاین افزود: همان افرادی که زمانی برابر بداخلاقی‌های سیاسی سکوت کردند و یا غیرمستقیم از این بداخلاقی‌ها نفع بردند، در حال حاضر خود هدف این موضوع قرار گرفتند.

این کارشناس سیاسی ادامه داد: این افراد که مشغول لجن‌پراکنی علیه یکدیگر هستند، هر کدام این ادعا را دارند که بخشی از مناصب دولت و مجلس را مدیریت می‌کنند و آنچه اکنون مشاهده می‌کنیم نشان‌دهنده زوال فرهنگ سیاسی در کشور است و باید برای شرایط فعلی سیاسی کشور تأسف خورد.

به گفته فلاحت‌پیشه، این قبیل افشاگری‌ها قسمت مثبت هم دارد که عبارتست از اینکه اعضای یک الیگارشی نمی‌توانند صادقانه با یکدیگر کار کنند. در حقیقت از اختلافات میان آنها واقعیاتی مشخص می‌شود که این واقعیت‌ها می‌تواند بخشی از منافع کشور را شفاف‌سازی کند و مشخص می‌شود منابع کشور را چه افرادی و در چه راستایی حیف و میل کردند و این حیف و میل را پشت شعارهای افراطی و ارزشی انجام دادند.

نماینده ادوار مجلس گفت: افرادی که همه بازیگران و فعالان عرصه سیاسی را حاشیه کردند و عرصه سیاسی را به انحصار خود درآوردند به دنبال این هدف هستند کسانی را در عرصه تقنین و اجرا بگذارند که بودجه موسسات ابداعی آنها را تأمین کند.

به گفته وی، تا زمانی که عقلانیت سیاسی در کشور شکل نگیرد، یک گروه الیگارشی تلاش می‌کند رقابت سیاسی را میان خود انحصاری کند. البته این موضوع هیچ سودی برای ملت ندارد چراکه تنها یک دعوا میان اقلیتی است که بر سر بودجه کشور دعوا می‌کنند.

دعواهایی که دغدغه مردم نیست

فلاحت‌پیشه با بیان اینکه فضای ذهنی گروه‌هایی که به جان هم افتادند با بدبختی‌های مردم همخوان نیستند و آنچه که آنها علیه یکدیگر مطرح می‌کنند دغدغه‌ها و درگیری‌های مردم نیست، ادامه داد: چالش آنها بر سر این است که حوزه‌های سیاسی و منابع اقتصادی موسسات خودشان را حفظ کنند، در حالی که حافظه کوتاه مدت مردم به یاد دارد که همه این افراد زمانی در یک جبهه بودند. حتی با توجه به اینکه میزان مشارکت در انتخابات دور دوم بسیار کمتر از دور اول است، درگیری آن گروه برای جذب حداقل طرفداران خودشان است.

فلاحت‌پیشه معتقد است: این افراد، بخش عمده‌ای از مردم را از مشارکت سیاسی فراری دادند، کما اینکه در انتخابات گذشته هم درصد پایین مشارکت و هم درصد بالایی از رأی باطله را مشاهده کردیم. در هر صورت این اختلافات معدود جریان‌هایی را ناامید می‌کنند که هنوز امیدوار هستند این شعارهای انقلابی واقعیت داشته باشد. اما آنچه پیداست این نکته است که همین شعارها در پوشش جنگ قدرت شکل گرفتند.

مجلس آینده تنها کاری که انجام نخواهد داد، وظایف پارلمانی است

این فعال سیاسی گفت: مجلس آینده تنها کاری که انجام نخواهد داد، وظایف پارلمانی است. مجلس دوازدهم نماینده مردم نخواهد بود چرا که فضای ذهنی نمایندگان با واقعیات و مشکلات مردم فرق خواهد داشت و غیر از معدودی از نمایندگان شهرستان‌ها که به صورت سینه به سینه با مشکلات مردم درگیر هستند اما آن نمایندگانی که بیشترین وابستگی به گروه‌های محفلی را دارند، در ۴ سال آینده تلاش می‌کنند منافع محفلی را دنبال کنند نه منافع ملی.

به باور فلاحت‌پیشه، چالش‌های سیاسی و غیراخلاقی امروز نشان‌دهنده این نکته است که بخش عمده کسانی که داعیه‌دار رهبری مجلس آینده هستند، بیشتر از آنکه دغدغه ملی داشته باشند دغدغه محفلی خواهند داشت.

پاجوش‌ها دست به کار شدند

در کنار افشاگری‌ها و اتهام‌ها؛ سناریویی که این روزها در ارتباط با قالیباف در حال اجراست، افشاگری درباره خانواده‌اش است. برخی اکانت‌های توییتری که بعضا هم بدون نام و نشان واقعی هستند، اقدام به انتشار مدارکی درباره فرزندان قالیباف می‌کنند؛ مدارکی درباره تحصیل اسحاق قالیباف در استرالیا و مراودات مالی دو پسر قالیباف(اسحاق و الیاس) و همچنین همسر رئیس مجلس.

جریان‌های اصولگرا در دور اول توانستند ۱۵۸ کرسی را از آن خود کنند. در دور دوم نیز پیش‌بینی می‌شود ۴۱کرسی دیگر را به دست آورند و شمار کرسی‌های خود را در مجلس دوازدهم به حدود ۲۰۰ افزایش دهند. حالا باید دید سرنوشت رقابت اصولگرایان با خودشان چه خواهد شد؟

مینا محمدزاده

  • 18
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش