پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۲۰۰۷۲

چگونه نماز استخاره بخوانیم؟ (+ دعای استخاره)

نماز استخاره,چگونگی نماز استخاره,دعای نماز استخارهنماز استخاره در هنگام روز یا شب در مسجد یا منزل مي تواند خوانده شود
یکی از راه هایی که امامان معصوم( ع) در مواقع تردید میان امور و سرگشتگی انسان، توصیه کرده اند ، استخاره کردن می باشد. روش های متعددی برای انجام استخاره در متون دینی و منابع مرتبط با این موضوع ذکر شده است. نماز استخاره یکی از این روش هاست.

نماز استخاره

استخاره به معنی خواستار رهنمای شدن از خداوند در رابطه به عمل کردن بر یکی از دو تصمیم شرعی و حلال است. استخاره در خصوص موضوعات فرض، حرام و مکروه لازم نیست. نماز استخاره به موضوعات مبهو( مجاز) و مستحب (تشویق شده و یا پسندیده)، مربوط می شود که انسان نمی داند خیر او بر کدامیک از آن ها بیشتر است. سوء تفاهمهایی در اذهان بعضی مسلمانان در مورد خواندن نماز استخاره وجود دارد و آن این که پس از نماز استخاره و دعای نماز استخاره توقع دارند که در رابطه به تصمیم که پیشرو دارند خواب ببینند. برای درخواست نیکی و انجام کارهای خوب در روایات، نماز استخاره سفارش شده است.

به چندین شکل نتیجه خواندن نماز استخاره ظاهر شده است. پس از اجرای نماز استخاره بطور اساسی پیگیر آن تصمیمی شوید که دلتان زیادتر به آن گرایش پیدا کرده باشد و گواهی خوش و سکون در آن احساس داشته باشید. علاوه‌براین شاید دریابید که تغیراتی در اوضاع رخ داده باشد که شاید سود و یا ضرر داشته باشد.

روش نماز استخاره ذات رقاع,نماز استخاره,بیانات ابن عبدالله (رض) درباره ی نماز استخارهبعد از خواندن نماز استخاره و خير خواستن از خداوند از تصميم گرفتن انصراف نورزيد

بعد از این که نماز استخاره خواندید و از خداوند خیر خواستید، از تصمیم گرفتن منصرف نشوید چون به نپذیرفتن هدایت از جانب خداوند دلالت می کند و دیگر این که پیش از خواندن نماز استخاره باید دل و حواستان پاک باشد و اگر بازهم بعد از نماز استخاره دلتان به یکی از آن دو عمل گواهی نداد، مجددا استخاره را تکرار کنید.  

كیفیت نماز استخاره ذات الرقاع چنین است كه هر موقع اراده انجام كارى را داشتی، شش ورقه آماده‏ كن و در سه ورقه ی آن بنویس:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ خِیَرَةٌ مِنَ اللَّهِ الْعَزیزِ الْحَكیمِ لِفُلان بْنِ فُلان اِفْعَلْ

به نام خدا كه رحمتش بسیار و مهربانى‏اش همیشگى است، خیرخواهى است از خداوند عزیز حكیم فلان فرزند فلان، انجام بده.

و در سه ورقه دیگر بنویس:

لاتَفعَل

انجام نده

سپس در زیر جانماز خود آن ها را ‏بگذار و دو ركعت نماز به جا بیاور، وقتی که از نماز استخاره فارغ شدی، سجده کن و صد بار در سجده بگو:

اَسْتَخیرُ اللَّهَ بِرَحْمَتِهِ خِیَرَةً فى عافِیَةٍ

خیر مى‏ خواهم از خداوند به رحمتش، خیرخواهى در عافیت

آن گاه بنشین و بگو:

اَللّهُمَّ خِرْلى وَاخْتَرْلى فى جَمیعِ اُمُورى فى یُسْرٍ مِنْكَ وَ عافِیَةٍ

خداوند ابراهیم خیر بخواه، و در همه امورم، در آسانى و عافیت از جانب خود خیر برگزین

فواید نماز استخاره,بهترین نماز استخاره,نماز استخاره با ادای نماز استخاره رضايت خداوند و خير کار خود را جویا شوند

در این مرحله  از نماز استخاره، ورقه ى زیر جانماز را با هم مخلوط كن و یكى ‏یكى بیرون‏ بیاور، هرگاه سه افعل دنبال هم بیرون آمد، كاری كه اراده كرده ‏اى را انجام بده و اگر سه لا تفعل بیرون‏ آمد آن کار را انجام نده، اگر یكى افعل بیرون آمد و دیگر لا تفعل، تا پنج ورقه بیرون بیاور و به آن دقت كن، اگر سه افعل است‏ و دو لا تفعل، آن کار را انجام بده و اگر برعكس است انجام نده.

فضیلت خواندن نماز استخاره

رضایت خداوند و خیر کار خود را با ادای نماز استخاره جویا شوید. خواندن نماز استخاره برای ما یک نعمت گران بها محسوب میشود و از جانب خداوند، فرصتی برای التماس به خداوند و آرزوی هدایت الهی است. نماز استخاره برای همه مسلمانان یک تحفه است ولی بسیاری از مردم با کمال تاسف از این حقیقت پی نبرده اند و از دوست و آشنا و والدین مشورت می گیرند ولی متوجه نمی شوند که رضایت خداوند و خیر کار خود را با ادای نماز استخاره جویا شوند.

هدایت و موفقیت خود را باید از درگاه خداوند بخواهید. در صورتیکه بعد از خواندن یک نماز استخاره اطمینان خاطر حاصل نشد، مجددا نماز استخاره را بخوانید و هر بار با خشوع از تهی دل با خلوص نیت و فروتنی از خداوند استدعا کنید تا خداوند قلبتان را بطرف تصمیم درست باز کند. ناگفته نماند برای گرفتن استخاره بهتر است علاوه بر خواندن نماز استخاره به زمان استخاره هم توجه داشته باشید.

شیوه خواندن نماز استخاره

نماز استخاره دو رکعت است. زمان و مکان آن قیود ندارد، در مسجد یا منزل، در هنگام روز یا شب میتوانید نماز استخاره را بخوانید. پس از تلاوت سوره فاتحه هر آیاتی از قرآن که میخواهید بخوانید، این سوره میتواند سوره ی کافرون یا یکی از سوره های کوتاه قرآن مثل سوره ی اخلاص باشد. قبل از آغاز هر سوره حتما باید "بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ" بگویی. دوباره سوره ی فاتحه را در رکعت دوم، بخوان و پس از آن سوره ی اخلاص را بخوان. فراموش نکن که قبل از سوره ها باید "بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ" بگویی.

نماز استخاره,نماز استخاره با احساس,استخیر الله برحمته نماز استخارهنماز استخاره به موضوعات مبهو (مجاز) و مستحب مربوط مي شود

خداوند را پس از ختم دو رکعت نماز استخاره، ثناء و صفت زیاد بگوید و به پیامبر مبارک محمد( صلی الله علیه و آله) درود و صلوات بفرستد و در آخر دعای ذیل را بخواند. باید متن عربی آنرا یاد داشته باشید و معنی اش را بدانید ولی افردی که نمی توانند آنرا به عربی بخوانند. متن دری اش را بخوانند. بعد از اقامه ی دو رکعت نماز، اکنون باید دعای استخاره را بخوانی. متن دعای استخاره به این شرح است:

اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْتَخِیرُكَ بِعِلْمِكَ وَأَسْتَقْدِرُكَ بِقُدْرَتِكَ وَأَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ الْعَظِیمِ فَإِنَّكَ تَقْدِرُ وَلَا أَقْدِرُ وَتَعْلَمُ وَلَا أَعْلَمُ وَأَنْتَ عَلَّامُ الْغُیُوبِ. اللَّهُمَّ إِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الْأَمْرَ خَیْرٌ لِی فِی دِینِی وَمَعَاشِی وَعَاقِبَةِ أَمْرِی أَوْ قَالَ عَاجِلِ أَمْرِی وَآجِلِهِ فَاقْدُرْهُ لِی وَیَسِّرْهُ لِی ثُمَّ بَارِكْ لِی فِیهِ وَإِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الْأَمْرَ شَرٌّ لِی فِی دِینِی وَمَعَاشِی وَعَاقِبَةِ أَمْرِی أَوْ قَالَ فِی عَاجِلِ أَمْرِی وَآجِلِهِ فَاصْرِفْهُ عَنِّی وَاصْرِفْنِی عَنْهُ وَاقْدُرْ لِیَ الْخَیْرَ حَیْثُ كَانَ ثُمَّ أَرْضِنِی بِه.

ابن عبدالله( رض) درباره ی نماز استخاره چنین فرمودند:رسول الله( ص) به ما آموخت که در هر موردی نماز استخاره را بخوانیم، مثل سوره های قران که به ما می آموخت. رسول خدا ( ص) می فرمودند که هر گاه یکی از شما در مورد گرفتن تصمیمی نگرانی دارد پس او را بگذارید تا دو رکعت نماز استخاره بخواند و بعد از آن ترجمه ی فارسی دعای استخاره را بخواند:

بار خدایا به وسیله ی علمت از تو طلب خیر می کنم و به وسیله ی قدرتت از تو توانایی می خواهم و از تو فضل و بزرگی ات را مسئلت می نمایم. زیرا تو قادر و توانایی و من توانایی ندارم و تو می دانی و من نمی دانم و تو به امورات غیب و پنهانی آگاه هستی. خدایا! اگر می دانی این کار در دین و در امور زندگی و در سرانجام کارم، چه در دنیا و چه در آخرت برایم نیکو است آنرا برایم مقدر و آسان کرده و در آن برکت بیانداز و اگر می‎ دانی این کار در دین و در امور زندگی و در سرانجام کارم، چه در دنیا و چه در آخرت باعث شر و بدی است آنرا از من دور فرما و مرا از از آن دور نما و خیر و نیکویی را هر کجا باشد برایم مقدر نموده و سپس مرا راضی و خشنود بگردان.

به جای عبارت" هَذَا الْأَمْرَ"، خواسته خود را که برای آن راهنمایی می خواهی، جایگزین کن. نماز و دعا را به تعداد دفعات و روزهای مورد نظرت، تکرار کن. امکان دارد بخواهی دعای استخاره و یا اقامه ی نماز استخاره را چند مرتبه تکرار کنی. از این رو در پایان نمازهای روزانه ات، استخاره را ادامه بده تا به تصمیم نهایی برسی. تلاش کن که برای مدت هفت روز استخاره را انجام بدهی، ولی اگر در اواسط این مدت حس کردی که به جوابت رسیدی آنرا متوقف کن.

شیوه خواندن نماز استخاره,نماز استخاره استخیرالله,نماز استخارهقبل از نماز استخاره بايد دل و حواس تان پاک باشد

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 14
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

ادامه
اشعار خواجوی کرمانی,زندگی نامه خواجوی کرمانی,مقبره خواجوی کرمانی زندگی نامه خواجوی کرمانی شاعر نیمهٔ اول قرن هشتم (+ آثار)

زمینهٔ کاری:شعر، عرفان، ریاضیات و طب

زادروز:۶۸۹( قمری)- کرمان

مرگ:۷۵۲( قمری)- شیراز

ملیت:ایرانی

سبک نوشتاری:سبک عراقی

ادامه
نوام چامسکی,بیوگرافی نوام چامسکی,زندگینامه نوام چامسکی بیوگرافی نوآم چامسکی زبان شناس و فیلسوف آنارشیست آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ دسامبر ۱۹۲۸

زادگاه:فیلادلفیا، پنسیلوانیا

همسرها:  کارول دوریس شاتز( درگذشت ۲۰۰۸)، والریا واسرمن( متولد ۲۰۱۴)

سمت:نظریه پرداز زبان شناسی و نویسنده سیاسی

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه هاروارد

ادامه
عکس پدرام شریفی با همسرش,فیلم های پدرام شریفی,عکس های پدرام شریفی بیوگرافی پدرام شریفی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تولد:۱۱ مرداد۱۳۶۶

زمینه فعالیت: بازیگر

محل تولد: تهران

سال های فعالیت: ۱۳۸۸- اکنون

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
ویژه سرپوش