چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳
۰۹:۲۱ - ۰۲ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۰۰۷۰
اختراعات و پژوهش های علمی

ابداع سیستمی برای یادگیری آشپزی توسط ربات‌ها

آشپزی ربات,ابداع سیستمی برای یادگیری آشپزی توسط ربات‌ها
سیستمی برای یادگیری آشپزی توسط ربات‌ها ابداع شد.

محققان دانشگاه آمریکایی «کلمبیا» با ابداع سیستمی بر پایه یادگیری ماشین راه را برای کمک ربات ها به انسانها در انجام کارهای آشپزخانه هموار کردند؛ همچنین محققان در انگلیس تحقیقاتی روی کمک ربات ها به بهبود وضعیت ذهنی در محیط کار انجام دادند.

به گزارش ایرنا از تارنمای «تک اکسپلور، انسان ها بطور ذاتی و درونی یاد می گیرند که حرکات خود را بر اساس موادی که با آن ها سر و کار دارند و وظیفه ای که قصد انجام آنرا دارند، تنظیم کنند، مثلا زمانی که شخصی قصد قطعه قطعه کردن میوه ها و خرد کردن سبزیجات خاصی را دارد، می آموزد که بخش های سخت تر را از دور آن ببرد یا پوست دورش را با دقت بکند.

سامانه ای که به ربات ها اجازه می دهد اشیایی متشکل از مواد مختلف را برش بزنند

ربات ها نیز برای کمک به انسانها در انجام کارهای روزمره مانند آشپزی و تهیه غذا باید قادر باشند که بخ طور موثری بتوانند مواد مختلف را برش بزنند و قطع کنند. انتقال این توانایی به ربات ها اما تا کنون کار دشواری بوده است ولی محققان دانشگاه «کلمبیا» و برخی موسسات تحقیقاتی دیگر در آمریکا به تازگی یک سیستم مبتنی بر یادگیری ماشین موسوم به روبونینجا (RoboNinja) ابداع کردند که می تواند به ربات ها امکان بدهد که اشیای متشکل از مواد مختلف بخصوص مواد نرم با هسته های سخت را برش بزند.

این کار تحقیقاتی میتواند در نهایت به ارتقای توانایی ربات های طراحی شده برای کمک به انسانها در کارهای روزمره آشپزخانه یاری برساند.

این محققان برای ارزیابی سیستم ابداعی خود برای قطع کردن و برش دادن اشیای چند ماده ای یک محیط قطع کردن را شبيه سازي کردند که در آن سناریوهای مختلفی برای برش دادن اشیای مختلف نرم و سخت توسط ربات ها پیش بینی شده است. نتایج این شبیه سازی ها امیدوارکننده بود چرا که سیستم روبونینجا به ربات ها اجازه داد که مقدار زيادي از مواد نرم را از اشیا جدا کند، در حالی که برخورد با بخش های سخت را به حداقل برساند.

آنها سپس همین کار را با ربات در شرایط واقعی انجام دادند تا کار این سیستم را در شرایط واقعی ارزیابی کنند. این آزمایش ها نشان داد که این شیوه قادر است در مورد شرایط جدید و حتی میوه های واقعی به کار برود. محققان امیدوار هستند که این یافته های آزمایشی و شبیه ساز جدید آنها الهام بخش کارهای آینده درباره یادگیری رباتها در بر دارنده تعاملات( برخورد) با اشیای چند ماده ای باشد.

آشپزی ربات,ابداع سیستمی برای یادگیری آشپزی توسط ربات‌ها

ربات ها می توانند به بهبود وضعیت ذهنی در محیط کار کمک کنند

محققان می گویند ظاهر و نمای فیزیکی ربات ها بر نحوه برخورد افراد با آنها تاثیر گذار است و ربات ها می توانند وضعیت سلامتی ذهنی و فکری در محیط کار را بهبود بخشند اما باید شکل و شمایل درستی داشته باشند.

براساس گزارش ایندیپندنت، یک پژوهش نشان می دهد درک و برداشت از چگونگی موثربودن ربات ها تا حد زیادی بر شکل و ظاهر آن بستگی دارد.

محققان دانشگاه کمبریج با بررسی جلسات هفتگی کارمندان با حضور ربات ها مشخص کردند که نحوه برداشت و درک از ربات ها تحت‌تأثیر فرهنگ مردمی قرار دارد و برخورد با ربات ها در جهان واقعی بیشتر مطابق با تصورات و تخیلات انسان ها نیست.

به گفته این محققان از آنجا که ربات های شبیه به اسباب بازی ظاهر ساده تری دارند، افراد ممکن است انتظارات کمتری از آن ها داشته باشند ولی افرادی که با ربات های انسان نما سر و کار دارند، دریافتند که انتظارات آنها با واقعیت سازگار نیست زیرا ربات قادر به گفت و گوهای تعاملی نیست.

مینیا اکسلسون از گروه محققان دانشگاه کمبریج گفت: درک و برداشت ما از اینکه ربات ها باید چه ظاهر و رفتاری داشته باشند، ممکن است موجب عقب نگاه داشتن برداشت (uptake) از رباتیک در زمینه هایی شود که آن ها میتوانند مفید باشند.

آشپزی ربات,ابداع سیستمی برای یادگیری آشپزی توسط ربات‌ها

  • 10
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش