چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳
۱۶:۵۲ - ۲۰ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۱۶۲۴
اختراعات و پژوهش های علمی

رباتی برای کمک به تعامل کودکان مبتلا به اختلال بینایی با سایر کودکان ساخته شد

ربات,رباتی برای کمک به تعامل کودکان مبتلا به اختلال بینایی با سایر کودکان
محققان ربات جدیدی در دست ساخت دارند که به مشارکت برابر کودکان دارای اختلال بینایی در بحث های گروهی با کودکان بینا کمک می کند.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری اوراسیا ریویو، ربات جدیدی در دست ساخت است که امکان گفت و گوی متوازن را برای کودکان با توانایی های بینایی متفاوت فراهم می کند و همه میتوانند در شرایط یکسان در این گفتگو شرکت کنند.

محققان مؤسسه فناوری های تعاملی در پرتغال اخیرا مطالعه ای در مورد استفاده از یک ربات بعنوان واسطه بحث های گروهی بین کودکان با توانایی های بینایی متفاوت انجام داده اند. این تیم این مطالعه را در کنفرانس بین المللی ACM/IEEE در مورد تعامل انسان و ربات که ماه مارس امسال در استکهلم برگزار شد، ارایه کرد.

این گروه تحقیقاتی مشکل کودکان دارای معلولیت را که به دلیل نبود فناوری های در دسترس متناسب با نیازهای کودکان با و بدون اختلال بینایی، در بحث های گروهی کم تر شرکت می کردند، شناسایی کرد.

ایزابل نتو، محقق برجسته موسسه Instituto Superior Técnico می گوید:بیشتر فناوری های دردسترس فقط برای استفاده کودکان دارای معلولیت ابداع شده اند که آن ها را از مشارکت در بسياري از فعالیت های کلاسی محروم می کند. کودکان دارای اختلال بینایی در درک گفت و گو و نشانه های غیرکلامی مرتبط با آن، با چالش های بیشتری مواجه هستند.

محققان برای حل این مشکل، از یک اسباب بازی رباتیک تجاری به نام Dash اقتباس کردند که واسطه بحث های گروهی بین کودکان دارای توانایی های بینایی متفاوت است. این ربات بین بچه ها حرکت می کند و به عنوان یک یار شنونده در مقابل کودکی که در حال صحبت کردن است می ایستد. ربات از میکروفون استفاده می کند تا دریابد هر کودک چقدر صحبت کرده است. ربات موقعیت خود را تغییر می دهد و به سراغ کودکی می رود که در گروه کمتر صحبت کرده و او را به تعامل تشویق می کند. این ربات از نورهای ال ای دی روشن و رنگارنگ و کلمات شفاهی برای تعامل گفتگو یا تشویق کودکان به مشارکت در بحث استفاده می کند.

رفتارهای این ربات از طریق توسعه نرم افزاری که به طور خاص برای استفاده کودکان با توانایی های متفاوت طراحی شده، ایجاد شده است.

این محقق تصریح کرد: هر کودکی با هر میزان حدت بینایی، این رفتارها را درک می کند.

این مطالعه با گروه هایی از کودکان انجام شد و هدف آن بررسی این نکته بود که آیا دخالت ربات باعث مشارکت برابر کودکان با و بدون اختلال بینایی در گفت و گوهای گروهی می شود یا خیر.

نتو گفت:ما می خواستیم میزان توازن مشارکت گروهی را ارزیابی کنیم. هر زمان که بچه ها مدت یکسانی عادلانه صحبت می کردند، گروه را متعادل قلمداد می کردیم. اما گروه هایی را که حداقل یک کودک به طور قابل توجهی بیشتر یا کمتر از بقیه صحبت می کرد ، نامتعادل در نظر گرفتیم.

این مطالعه نشان داد ربات اختلاف بین میزان مشارکت کودکان با و بدون نقص بینایی را کاهش داد. این تیم با استفاده از یک استراتژی رهنمودی به این نتایج رسیدند. در این مورد ، ربات نزدیک کودکی که کمترین مشارکت را دارد حرکت می کند و او را به صحبت کردن تشویق می کند.

اگرچه این ربات تفاوت ها را به طور کامل از بین نبرد، اما این نابرابری را کاهش داد. به همین دلیل، یک گام کوچک و در عین حال امیدوارکننده برای مشارکت عادلانه تر همه کودکان در فعالیت های کلاسی است.

این تحقیق مزایای ایجاد فناوری های فراگیر را که هر کسی می تواند از آن استفاده کند و ترویج تجربیات منصفانه و عادلانه را برجسته می کند. در آینده، تیم تحقیقاتی موسسه فناوری های تعاملی، این راهبراد را تکمیل می کند تا به آن احساس طبیعی تری بدهد.

ساخت رباتی برای کمک به تعامل کودکان مبتلا به اختلال بینایی با سایر کودکان

این محقق می گوید: می خواهیم مخاطبان خود را گسترش دهیم و بررسی کنیم که چگونه می توانیم از یک ربات در سایر گروه ها دارای توانایی متفاوت مانند کودکان طیف اوتیسم (Autism) استفاده کنیم. محققان امیدوارند یافته های آن ها بر پویایی کلاس های درس، محیط های کار و خانه تأثیر مثبت بگذارد.

این مطالعه حاصل همکاری مشترک مؤسسه فناوری های تعاملی، مؤسسه Instituto Superior Técnico، INESC- ID و دانشکده علوم دانشگاه لیسبون است.

  • 9
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش