سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
۱۶:۵۲ - ۲۰ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۱۶۲۴
اختراعات و پژوهش های علمی

رباتی برای کمک به تعامل کودکان مبتلا به اختلال بینایی با سایر کودکان ساخته شد

ربات,رباتی برای کمک به تعامل کودکان مبتلا به اختلال بینایی با سایر کودکان
محققان ربات جدیدی در دست ساخت دارند که به مشارکت برابر کودکان دارای اختلال بینایی در بحث های گروهی با کودکان بینا کمک می کند.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری اوراسیا ریویو، ربات جدیدی در دست ساخت است که امکان گفت و گوی متوازن را برای کودکان با توانایی های بینایی متفاوت فراهم می کند و همه میتوانند در شرایط یکسان در این گفتگو شرکت کنند.

محققان مؤسسه فناوری های تعاملی در پرتغال اخیرا مطالعه ای در مورد استفاده از یک ربات بعنوان واسطه بحث های گروهی بین کودکان با توانایی های بینایی متفاوت انجام داده اند. این تیم این مطالعه را در کنفرانس بین المللی ACM/IEEE در مورد تعامل انسان و ربات که ماه مارس امسال در استکهلم برگزار شد، ارایه کرد.

این گروه تحقیقاتی مشکل کودکان دارای معلولیت را که به دلیل نبود فناوری های در دسترس متناسب با نیازهای کودکان با و بدون اختلال بینایی، در بحث های گروهی کم تر شرکت می کردند، شناسایی کرد.

ایزابل نتو، محقق برجسته موسسه Instituto Superior Técnico می گوید:بیشتر فناوری های دردسترس فقط برای استفاده کودکان دارای معلولیت ابداع شده اند که آن ها را از مشارکت در بسياري از فعالیت های کلاسی محروم می کند. کودکان دارای اختلال بینایی در درک گفت و گو و نشانه های غیرکلامی مرتبط با آن، با چالش های بیشتری مواجه هستند.

محققان برای حل این مشکل، از یک اسباب بازی رباتیک تجاری به نام Dash اقتباس کردند که واسطه بحث های گروهی بین کودکان دارای توانایی های بینایی متفاوت است. این ربات بین بچه ها حرکت می کند و به عنوان یک یار شنونده در مقابل کودکی که در حال صحبت کردن است می ایستد. ربات از میکروفون استفاده می کند تا دریابد هر کودک چقدر صحبت کرده است. ربات موقعیت خود را تغییر می دهد و به سراغ کودکی می رود که در گروه کمتر صحبت کرده و او را به تعامل تشویق می کند. این ربات از نورهای ال ای دی روشن و رنگارنگ و کلمات شفاهی برای تعامل گفتگو یا تشویق کودکان به مشارکت در بحث استفاده می کند.

رفتارهای این ربات از طریق توسعه نرم افزاری که به طور خاص برای استفاده کودکان با توانایی های متفاوت طراحی شده، ایجاد شده است.

این محقق تصریح کرد: هر کودکی با هر میزان حدت بینایی، این رفتارها را درک می کند.

این مطالعه با گروه هایی از کودکان انجام شد و هدف آن بررسی این نکته بود که آیا دخالت ربات باعث مشارکت برابر کودکان با و بدون اختلال بینایی در گفت و گوهای گروهی می شود یا خیر.

نتو گفت:ما می خواستیم میزان توازن مشارکت گروهی را ارزیابی کنیم. هر زمان که بچه ها مدت یکسانی عادلانه صحبت می کردند، گروه را متعادل قلمداد می کردیم. اما گروه هایی را که حداقل یک کودک به طور قابل توجهی بیشتر یا کمتر از بقیه صحبت می کرد ، نامتعادل در نظر گرفتیم.

این مطالعه نشان داد ربات اختلاف بین میزان مشارکت کودکان با و بدون نقص بینایی را کاهش داد. این تیم با استفاده از یک استراتژی رهنمودی به این نتایج رسیدند. در این مورد ، ربات نزدیک کودکی که کمترین مشارکت را دارد حرکت می کند و او را به صحبت کردن تشویق می کند.

اگرچه این ربات تفاوت ها را به طور کامل از بین نبرد، اما این نابرابری را کاهش داد. به همین دلیل، یک گام کوچک و در عین حال امیدوارکننده برای مشارکت عادلانه تر همه کودکان در فعالیت های کلاسی است.

این تحقیق مزایای ایجاد فناوری های فراگیر را که هر کسی می تواند از آن استفاده کند و ترویج تجربیات منصفانه و عادلانه را برجسته می کند. در آینده، تیم تحقیقاتی موسسه فناوری های تعاملی، این راهبراد را تکمیل می کند تا به آن احساس طبیعی تری بدهد.

ساخت رباتی برای کمک به تعامل کودکان مبتلا به اختلال بینایی با سایر کودکان

این محقق می گوید: می خواهیم مخاطبان خود را گسترش دهیم و بررسی کنیم که چگونه می توانیم از یک ربات در سایر گروه ها دارای توانایی متفاوت مانند کودکان طیف اوتیسم (Autism) استفاده کنیم. محققان امیدوارند یافته های آن ها بر پویایی کلاس های درس، محیط های کار و خانه تأثیر مثبت بگذارد.

این مطالعه حاصل همکاری مشترک مؤسسه فناوری های تعاملی، مؤسسه Instituto Superior Técnico، INESC- ID و دانشکده علوم دانشگاه لیسبون است.

  • 9
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش