یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۲۰۰۷۵

غیاث الدین جمشید کاشانی ریاضیدان ایرانی و محاسب عدد پی

غیاث الدین جمشید کاشانیغیاث الدین جمشید کاشانی
وب سایت تخصصی دانشگاه کسب و کار مشاهیر و افتخارات ایرانیان را معرفی می کند. یکی از مشاهیر ایرانی غیاث الدین جمشید کاشانی است. این دانشمند بزرگ را در غرب با نام الکاشی می شناسند. همانطور که از نام آن پیدا است متولد کاشان بوده و ملیت ایرانی دارد. تا پایان این محتوا ما را همراه کنید تا شما را با فعالیت ها، آثار و زندگینامه این دانشمند بزرگ بیشتر آشنا کنیم.

غیاث الدین جمشید کاشانی کیست؟

غیاث الدین جمشید کاشانی در حدود سال ۷۵۸ هجری شمسی در کاشان دیده به جهان گشود. جمشید در و تیر ماه سال ۸۰۸ هجری شمسی در سن ۴۹ سالگی در سمرقند دیده از جهان فروبست. نام کامل او، جمشید بن مسعود بن محمود طبیب کاشانی ملقب به غیاث الدین است. علاقه جمشید کاشانی به ستاره شناسی و ریاضیات بود. به همین دلیل او تحت حمایت الغ بیگ بود. دلیل این حمایت، اشتراک هر دوی آنها در علاقه به ستاره شناسی بود. بر این اساس غیاث الدین جمشید کاشانی موقعیت مطمئن و بالایی در سمرقند داشت. وب سایت دانشگاه کسب و کار یک رسانه تخصصی در حوزه کارآفرینی و استارتاپ است که تمامی موضوعات مرتبط به کارآفرینی را پوشش میدهد.

زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانیتندیس غیاث الدین جمشید کاشانی

دستاوردهای غیاث الدین جمشید کاشانی

همانطور که گفتیم غیاث الدین جمشید کاشانی علاقه وافری به ریاضیات و اخترشناسی داشت. به سبب این علاقه و تسلط به دانش ریاضیات غیاث الدین توانست عدد پی را تا شانزده رقم اعشار محاسبه کند. محاسبه جمشید کاشانی به حدی گسترده بود که تا ۱۸۰ سال بعد از او کسی نتوانست عددی به آن اضافه کند. همچنین غیاث الدین کاشانی با یک روش ابتکار موفق شد زاویه یک درجه سینوس را محاسبه کند. او این زاویه را تا هفده درجه اعشار محاسبه نمود. جالب است بدانید امروز عدد محاسبه شده با این زاویه درست برابر با محاسبات جمشید کاشانی است. در زمینه نجوم و ستاره شناسی نیز جمشید کاشانی موفق به ابداع وسیله ای برای محاسبه و اندازه گیری طول ستارگان شد. او این وسیله را طبق المناطق نام نهاد. همچنین کتابی با عنوان نزهه الحدائق در شرح کارکرد و طریقه کار با این وسیله نگاشته است.

دستاوردهای غیاث الدین جمشید کاشانیدستاوردهای غیاث الدین جمشید کاشانی

مقالات توصیه شده: پیشنهاد میکنم مقالات لقمان حکیم، ارشمیدس، علی انصاری، شیخ بهایی و زکریا رازی را مطالعه کنید.

نوآوری ها و ابداعات غیاث الدین جمشید کاشانی در ریاضیات

غیاث الدین جمشید کاشانی اولین ریاضیدانی بود که از علامت اعشار استفاده کرد. تا قبل از این که جمشید کاشانی از علامت اعشار استفاده کند اعداد غیر صحیح را به صورت یک عدد همراه با یک کسر نمایش میدادند. ابداع دیگر او دسته بندی معادلات درجه اول تا درجه چهارم بود. همچنین او توانست معادله های درجه چهارم و بالاتر را حل کند. همانطور که قبلا هم ذکر کردیم غیاث الدین جمشید کاشانی توانست عدد پی را تا شانزده رقم اعشار محاسبه کند. جمشید کاشانی شرح محاسبه عدد پی را در کتابی به نام محاسبه المحیطیه بیان کرده است. او این عدد را به کمک هشتصد و پنج میلیون ضلعی محاسبه نموده است.

یکی دیگر از مهمترین ابداعات غیاث الدین کاشانی تصحیح چهار عمل اصلی ریاضی به ویژه ضرب و تقسیم بوده است. در واقع او مخترع روش های اصلی کنونی است. پیدا کردن ریشه n ام یک عدد دلخواه نیز یکی از نوآوری های بی نظیر جمشید در ریاضیات بوده است. این ریاضیدان برجسته روش کنونی پیدا کردن جذر را اختراع کرد. او به کمک ساده کردن روش پیدا کردن ریشه n ام موفق به اختراع گرفتن جذر شد. شاید بتوان جالب ترین اختراع او را کامپیوتر گرافیکی دانست که خود او آن را طبق المناطق نام نهاده بود. او در خصوص این اختراع کتابی به رشته تحریر درآورده است. علاوه بر موارد ذکر شده در بالا غیاث الدین جمشید کاشانی در جهت تصحیح زیج ایلخانی، زیج خاقانی را نوشت.

مهمترین آثار ریاضیدان، غیاث الدین کاشانی

مهمترین کتابی که غیاث الدین جمشید کاشانی نوشته است، مفتاح الحساب است. او این کتاب را درباره ریاضیات عملی به رشته تحریر درآورده است. تالیفات و نوشته های غیاث الدین کاشانی را می بایست در دو دسته کلی جای داد. تالیفات او در زمینه اخترشناسی عبارتند از سلم السما یا رساله کمالیه، مختصر در علم هیئت، زیج خاقانی فی التکمیل زیج ایلخانی، رساله شرح الات صدر، نزهه الحدائق و زیج التسهیلات. از جمله نگاشته های او در زمینه ریاضیات نیز می توان به مفتاح الحساب یا رساله طاق وازج، رساله المحیطیه و رساله وتر و جیب اشاره نمود. در وب سایت دانشگاه کسب و کار شما با خدمات چنین دانشمندان بزرگی آشنا خواهید شد.

مهمترین آثار غیاث الدین جمشید کاشانیمهمترین آثار غیاث الدین جمشید کاشانی

غیاث الدین جمشید کاشانی و سینما

از زندگی و فعالیت های جمشید کاشانی تاکنون فیلم ها و سریال هایی ساخته و اکران شده است. در سال ۱۳۸۴ فیلم شهر آشوب به کارگردانی یدالله صمدی تهیه شده است. همچنین در سال ۱۳۸۸ نردبام آسمان یا سلم السما به کارگردانی محمد حسین لطیفی بخشی از زندگی این ریاضیدان و منجم برجسته ایرانی را به تصویر کشیده است. اگر به مباحث کارآفرینی و استارتاپی علاقمند هستید می توانید از hbr.org ، Bloomberg.com، businessuni.net و wsj.com استفاده کنید.

منبع: رسانه تخصصی دانشگاه کسب و کار

  • 14
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
این شخص واقعا یک نابغه در زمان خودش بود
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش