یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
۱۶:۳۹ - ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۲۰۶۷
شهری و روستایی

کرایه تاکسی ۴۵ تا ۷۵ درصد گران شد

شورای شهر تهران: افزایش ۴۰ درصدی قیمت بلیت اتوبوس❗️

نرخ کرایه حمل و نقل عمومی,بلیط اتوبوس شهری
اعضای شورای اسلامی شهر تهران پس از بحث و بررسی نهایتا با افزایش میانگین ۴۰ درصد برای نرخ بلیت اتوبوس در خطوط اتوبوسرانی شهر تهران برای سال آینده موافقت کردند.

به گزارش ایسنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران در یکصد و سی و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در نوبت عصر بررسی لوایح نرخ کرایه حمل و نقل عمومی در دو بخش اتوبوس و تاکسی را در دستور کار داشتند در بررسی نرخ بلیت اتوبوس در خطوط مختلف نهایتا با اکثریت آراء افزایش میانگین ۴۰ درصد را به تصویب رساندند.

در همین راستا تشکری هاشمی رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران، گفت: در جلسه گذشته نرخ کرایه بلیت مترو با افزایش متوسط ۲۵ درصد به تصویب اعضای شورای شهر تهران رسید و تعرفه نرخ کرایه در دو بخش اتوبوسرانی و تاکسیرانی باقیمانده بود.

وی ادامه داد: متأسفانه در بحث تعیین نرخ کرایه‌های حمل و نقل عمومی با یک پارادوکس مواجه هستیم به شکلی که مردم شرایط خوبی ندارند و باید نرخ کرایه‌ها در پایین‌ترین حد ممکن باشد و شورا و شهرداری نیز می‌خواهد با پایین نگهداشتن نرخ کرایه‌ها نسبت به ترغیب شهروندان برای حمل و نقل عمومی اقدام کند اما از طرف دیگر بحث تورم و هزینه‌های تمام شده برای رانندگان باید به گونه‌ای باشد که امکان ادامه فعالیت و ارائه خدمات توسط آنها فراهم شود.

رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران در تشریح نرخ کرایه بخش اتوبوسرانی گفت: در ماده ۱۰ لایحه شهرداری تهران عنوان شده نرخ کرایه اتوبوسرانی، مینی بوسرانی و سرویس‌های دربستی از ابتدای اردیبهشت ماه سال آینده افزایش پیدا می‌کند. به این ترتیب تا اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ نرخ کرایه‌های حمل و نقل عمومی تغییری نخواهد کرد.

وی افزود: در خصوص بخش اتوبوسرانی ورودی ۱۰ هزار ریال تا پنج کیلومتر در نظر گرفته شده و بالاتر از پنج کیلومتر به ازای هر پنج کیلومتر ۶۰۰ تومان در نظر گرفته شده است. به این ترتیب هر کیلومتری ۱۲۰ تومان برای اتوبوس‌های تندرو در نظر گرفته شده اما با توجه به اینکه سامانه‌های نصب شده در خطوط اتوبوسرانی امکان ثبت ابتدا و انتهای مقصد و محاسبه طول پیمایش را ندارند، لذا در حال حاضر تا زمان اصلاح سامانه و امکان ثبت ابتدا و انتها و محاسبه طول پیمایش محاسبه خطوط بر اساس طول خط انجام خواهد شد.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: در خصوص اتوبوس‌های عادی ورودی ۱۸۰۰ تومان تا ۲.۵ کیلومتر پیمایش در نظر گرفته شده و به ازای هر ۲.۵ کیلومتر ۴۰۰ تومان افزایش پیدا می‌کند که به این ترتیب هر کیلومتر ۱۶۰ تومان هزینه پیمایش با اتوبوس‌های عادی خواهد شد.همچنین نرخ کرایه مینی بوس با همان طول پایه ورودی و پیمایش اعلام شده برای اتوبوس‌های عادی ضربدر ۱.۲ محاسبه خواهد شد.

به گفته تشکری هاشمی، درباره اتوبوس‌های دربستی نیز از حداقل ۵۰۰ هزار تومان و به ازای هر ساعت ۲۵۰ هزار تومان محاسبه و برای اتوبوس‌های تشریفات مبلغ ورودی ۷۸۱ هزار و ۲۵۰ تومان و به ازای هر ساعت ۳۹۰ هزار و ۶۲۵ تومان محاسبه خواهد شد. برای مینی بوس‌های ویژه دربستی نیز قیمت ورودی ۴۰۰ هزار تومان و برای هر ساعت ۱۷۰ هزار تومان پیش بینی شده است.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه برای میدل باس نیز ورودی ۴۵۰ هزار تومان و به ازای هر ساعت ۲۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است، ادامه داد: همچنین درخواست‌هایی برای اتوبوس‌های خارج از شهر تهران و حومه وجود دارد که ۲۵ درصد برای خدمت در خارج از شهر تهران به اعداد اعلام شده اضافه خواهد شد. به این ترتیب افزایشی معادل میانگین ۴۰ درصد در خطوط اتوبوسرانی نسبت به سال جاری در سال ۱۴۰۲ را خواهیم داشت.

این در حالیست که وزارت کشور افزایش کرایه حمل و نقل عمومی را تا میزان نرخ تورم مجاز دانسته است. البته برآورد شهرداری تهران بیش از این بوده و تعیین نرخ‌های فعلی نیز باز هم موجب ابراز نگرانی آنها خواهد بود.

بهرامی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز در جریان بررسی نرخ کرایه خطوط اتوبوسرانی در تهران گفت: مشکل اول نبود اتوبوس برای جابجایی است و مشکل دوم بحث کرایه و بالا بودن کرایه‌ها. بنابراین ۴۰۰۰ دستگاهی که می‌خواهیم خودمان در شهرداری تهران و هر دستگاه را به مبلغ هفت میلیارد تومان خریداری کنیم، در شرایطی است که از ۷۰۰۰ دستگاه مورد نیاز تهران تنها ۲۰۰۰ دستگاه توسط وزارت کشور داده خواهد شد.

وی تاکید کرد: اگر فردی اتوبوسی را خریداری کند و بخواهد در خطی کار کند نرخ بلیت اتوبوس ۲۲ هزار تومان خواهد بود. یعنی فقط فرد اتوبوس را بخرد و پول خود را جابجا کند. بر همین اساس اگر عددی را تعیین کنیم که قیمت طوری باشد که استفاده کننده به راحتی بتواند با این قیمت کنار بیاید ولی اتوبوسی برای استفاده نباشد کار مناسبی نخواهد بود. نگاه پیمایشی به محاسبه نرخ کرایه اتوبوس‌ها ما را به سمت هوشمندسازی سوق خواهد داد.

معاون شهردار تهران ادامه داد: باید تدبیری کنیم که از مردم پول نقد نگیریم و با بحثی که در کارت بلیت‌ها در نظر گرفته شده و تا خرداد ماه سال آینده به پایان می‌رسد شفافیت خوبی در حوزه بلیت اتوبوس شکل خواهد گرفت. تغییری در سیستم بلیت الکترونیک خواهیم داشت و محاسبه نرخ کرایه بلیت بر اساس پیمایش انجام خواهد شد.

اعضای شورای اسلامی شهر تهران در نهایت با ۲۰ رأی موافق با برداشته شدن سقف و کف افزایش نرخ کرایه‌ها و برداشته شدن تفاوت نرخ اتوبوس‌های تندرو و معمولی و همچنین برداشته شدن تفاوت خطوطی که اتوبوس‌ها در آنها نوسازی شده با سایر خطوط با افزایش متوسط ۴۰ درصدی برای نرخ کرایه خطوط اتوبوسرانی در تهران موافقت کردند.

کرایه تاکسی ۴۵ تا ۷۵ درصد گران شد

در جلسه امروز شورای شهر تهران افزایش کرایه ۴۵ درصد تا ۷۵ درصدی تاکسی با اتفاق آرا به تصویب رسید.

  • 16
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش