پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
۱۲:۱۲ - ۰۸ آذر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۰۴۲۲
محیط زیست و گردشگری

خطرناک‌تر از مازوت؛ هشدار استفاده از گازوئیل در اتوبوس‌ها

شهر بوی گوگرد گرفته؛ مسئولان فقط حرف می‌زنند!

آلودگی هوا,وضعیت آب و هوای تهران

روزنامه آرمان ملی نوشت: روزهای آلوده تهران بالاخره بعد از چند روز تیرگی، اندکی کمرنگ شد، آبی آسمان و کوه‌ها بیرون زدند، بارانی گرفت، رنگین کمانی نقش بست و تهران نفسی کشید.

رسانه‌ها اما تا حدی در پوشش اخبار آلودگی هوا ناهماهنگ بودند به این ترتیب که برخی گفتند هوا همچنان آلوده است و برخی از سالم بودن آن خبر دادند. به نظر می‌رسید که متاسفانه هوای تهران هم به موضوعی سیاسی بدل شده و اصحاب رسانه پیش از آنکه پیگیر عملی شدن وعده‌های مسئولان در راستای اجرای قانون هوای پاک و برطرف کردن موانع آلودگی هوا باشند تا زندگی برای شهروندان اندکی هم که شده راحت‌تر باشد در جست‌وجوی رجزخوانی برای هم‌اند!

از سوی دیگر مدیران شهری اعم از اعضای شورای شهر، شهردار و سایرین از دیرباز تاکنون در نقش خبرنگار ظاهر شده و فقط با ایراد کم و کاستی‌ها می‌خواهند در این زمینه اول باشند. و این اتفاقی است که اخیرا یکی از اعضای فعلی شورا هم به آن اذعان کرد و به نظر می‌رسد این اعضا یعنی اعضای ششمین دوره شورای شهر تهران حال به دلیل همسویی با سیاست‌های کلی حاکم بر جامعه در انتقادات بی‌پرواتر شده‌اند و با مذاکراتی که خودشان با کشورهایی نظیر چین انجام داده‌اند و با یاری گرفتن از کارشناسان آن‌ها می‌خواهند قدم‌هایی در راستای برقی کردن خودروها و یا گازسوز کردن ناوگان حمل و نقل عمومی و افزایش و ساخت واگن‌های مترو در رفع آلودگی بردارند!

به هر صورت یکی از عوامل اصلی آلودگی هوای تهران که از دیرباز مورد بحث بوده؛ گاهی انکار و در مواردی هم تایید شده، مازوت است و اعضای شورای شهر علی الخصوص سوده نجفی روز گذشته تایید کردند که یکی از عوامل (والبته آنطور که از فحوای کلام او برمی‌آمد، اصلی‌ترین عامل) آلودگی هوای تهران در ۶ ماه نخست دوم سال سوزاندن مازوت بوده! رسانه‌ها از این صحبت تحت عنوان افشاگری نام بردند. چمران هم در خصوص مازوت صحبت‌هایی داشت و گفت که امیدوار است در تهران از مازوت استفاده نشود همچنین بابت آلودگی هوا و مشکلات تنفسی شهروندان اظهار شرمندگی کرد!

از طرفی هشداری هم داد که خطرناک‌تر از مازوت برای شهر و شهروندان است؛ استفاده از گازوئیل در اتوبوس‌ها؛ ‌گازوئیلی که خیلی بیشتر از مازوت سوزی می‌تواند هوا را از طریق تولید گوگرد بیشتر آلوده کند.

«آرمان ملی» امیدوار است که این تذکرات در صحن شورا، احساس خطر کردن‌ها و هشدارها کارساز باشد و مسئولان بالاخره چاره‌ای بیندیشند و منتظر باد و باران نمانند تا هوا اندکی رو به بهبود بگذارد.

شهروندان بدانند!

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست هفته گذشته گفته قول نمی‌دهد در فصل زمستان مازوت‌سوزی انجام نشود. عضو شورای شهر با استناد به این جمله شهروندان را خطاب قرار داده با این مضمون که «شهروندان بدانند که یکی از دلایل آلودگی هوای شهر تهران در ۶ ماه دوم سال مازوت‌سوزی و موارد اینگونه است.»

رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران در یکصد و نود و ششمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران ادامه داده است که این موضوع به نوعی شفاف سازی است، اما سوال من این است که وظیفه رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست چیست؟ اجرای قانون هوای پاک چه می‌شود؟ این اظهارات شانه خالی کردن از اجرای قانون و عدم انجام مسئولیت‌های اصلی سازمان است.

او توضیح داد که «وقتی کسی که مسئولیت اصلی در زمینه آلودگی هوا دارد، چنین اظهاراتی را مطرح می‌کند، چه انتظاری از دیگر مسئولان باقی می‌ماند؟ شهروندان بدانند که یکی از دلایل آلودگی هوای شهر تهران در ۶ ماه دوم سال مازوت سوزی و موارد اینگونه است، اما متاسفانه به دلیل عملکرد بد شهرداری تهران به ویژه مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی در تبیین این موضوع، اولین نهادی که در این روز‌های آلودگی هوا مورد انتقاد است مدیریت شهری است و شهروندان خواستار حل این موضوع از سوی مدیریت شهری هستند.»

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست هفته گذشته گفته؛ قول نمی‌دهد در فصل زمستان مازوت‌سوزی انجام نشود. عضو شورای شهر با استناد به این جمله شهروندان را خطاب قرار داده با این مضمون که «شهروندان بدانند که یکی از دلایل آلودگی هوای شهر تهران در ۶ ماه دوم سال مازوت‌سوزی و موارد اینگونه است»

اظهار امیدواری چمران

اما مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، هم در این جلسه شورا، آلودگی هوای تهران را حاصل مجموعه‌ای از اقدامات انجام نشده در این باره دانسته و خواستار توضیح مسئولان ذیربط در این باره شد و اظهار امیدواری کرد همان‌طور که می‌گویند در تهران از مازوت استفاده نشود.

مهدی چمران در خصوص استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌های تهران اینطور افزوده که «گفته می‌شود که شاید در نقاط دیگر کشور از سوخت مازوت استفاده شود، اما در تهران چنین چیزی نیست، امیدواریم که همان گونه باشد که می‌گویند و رئیس سازمان محیط زیست هم قول دهد که در تهران از مازوت استفاده نشود.»

مازوت را رها کنید و گازوئیل را بچسبید!

رئیس شورای شهر در ادامه، بحث مازوت را رها کرده و به استفاده از گازوئیل در اتوبوس‌ها پرداخته و گفته: استفاده از گازوئیل در اتوبوس‌ها خطرناک‌تر از مازوت است.

او هشدار داده: گازوئیل استاندارد در حال حاضر در اروپا ۲۵ پی‌پی‌ام است و حداکثر این استاندارد ۵۰ پی‌پی‌ام است، برای اتوبوسرانی تهران هم گازوئیل ۵۰۰ پی‌پی‌ام پیش بینی شده است که البته با این استاندارد به اتوبوس‌های تهران ارائه نمی‌شود، شنیده‌ها هم حاکی از آن است که گازوئیل مورد استفاده اتوبوس‌ها در حد ۵۰۰۰ پی‌پی‌ام بوده و این مسئله در خصوص سایر نقاط کشور نیز صادق است که تصفیه آن کار بسیار مشکلی است.

چمران توضیح داده که «نمی‌گوییم که این مسئله همه مشکل آلودگی هوای تهران است؛ اما بدون شک یکی از مهم‌ترین آن‌ها بوده و آلودگی را تشدید می‌کند، همان‌گونه که قرار بود موتورخانه‌ها هم تعمیر، بازسازی و استانداردسازی شود که این اقدام هم انجام نمی‌شود. در خصوص بنزین هم پیشنهادهایی ارائه شده که آن هم بی‌نتیجه بوده و اقدام موثری در این باره نیز انجام نشده است.»

رئیس شورای شهر تهران از مسئولان ذیربط درخواست کرده که در این باره توضیح دهند که آیا گازوئیل ۵۰۰ پی‌پی‌ام را به شرکت واحد ارائه می‌دهند؟ و اگر خیر. باید میزان گوگرد اندازه‌گیری شده و توضیح دهند چرا این خدمات به صورت استاندارد به شرکت واحد ارائه نمی‌شود.

او با تأکید مجدد بر این نکته که دلیل آلودگی هوای تهران تنها این موارد نیست، گفت: آلودگی هوا نتیجه مجموعه اقدامات انجام نشده در این باره است و مسئله گازوئیل نیز می‌تواند یکی از همین موارد باشد که باید حل شود.

  • 15
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش