چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
۰۹:۱۸ - ۱۱ دي ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۰۰۹۲۵
سایر حوزه های اجتماعی

استخدام محافظ برای چهره‌ها و افراد ثروتمند در ایران ساعتی ۱۰میلیون تومان️

بادیگارد,استخدام محافظ

فقط کافی است کمتر از یک ساعت در فضای مجازی با کلیدواژه «بادیگارد آقا و خانم»، دنبال تامین نیرو برای تشریفات مراسم یا محافظت از افرادی خاص باشید. فهرستی متنوع از انواع شرکت‌های تشریفاتی و لوکس مقابل چشمان‌تان نقش می‌بندد که با اسکرول آنها می‌توانید نمونه مورد پسندتان را انتخاب کنید. از بادیگاردهای خوش استایلی که بیشتر جنبه نمایشی و شو در کنار سلبریتی‌ها دارند تا هیکل درشت‌هایی که چندتایی وسیله بازدارنده و کوچک، جایی در لباس‌هایشان به بهانه اعتماد و امنیت بیشتر، مخفی کرده‌اند. این شرکت‌ها، خدماتشان را از ساعتی ۷۰۰هزار تومان تا چندده میلیون تومان ویژه برگزاری مهمانی‌های لاکچری می‌فروشند! خدماتی که فاعل‌شان اغلب به چند رشته ورزشی و رزمی مسلطند و به گواهی مدارکی مهر و موم شده، دوره‌هایی نیز در خارج از کشور گذرانده‌اند. حضور روزافزون بانوان در این کسب‌وکار متفاوت، ابعاد تازه‌ای را به‌وجود آورده که در گفت‌وگو با کارشناسان و مسئولان مرتبط، آن را بررسی کرده‌ایم.

رفتار غیرقابل پیش‌بینی طرفداران

در بین سایت‌هایی که از شرکت‌های خدمات تشریفات در فضای مجازی به روز هستند، یکی را انتخاب می‌کنم تا به‌عنوان مشتری، تماس تلفنی برقرار کنم. صدای خش‌دار مردانه‌ای از آن طرف تلفن شنیده می‌شود. صاحب صدا خدمات شرکت را اینچنین برمی‌شمارد:«متناسب با مراسم و مهمان‌های شما، بادیگارد آقا یا خانم در اختیارتان قرار می‌گیرد. از ساعتی ۷۰۰هزار تومان نیرو داریم تا عقدقراردادهای چند  ده‌میلیون تومانی که باز آن هم با توجه به تخصص‌هایی که از بادیگاردها انتظار دارید، تغییر می‌کند. شرکت ما زیرنظر مستقیم ناجا فعالیت دارد و حین مراسم مشکلی پیش نخواهد آمد. خیالتان راحت. خیلی از بازیگرها و خواننده‌ها، تأمین امنیت خود و مراسم‌شان را به سبب ازدحام طرفداران که بعضی‌شان هم قابل پیش‌بینی نیستند، به ما می‌سپارند.»

گرمی بازار ایونت‌ها با بادیگاردهای آراسته

صفحه خوش رنگ و لعابی را در یکی از شبکه‌های مجازی می‌یابم. این بار خانمی جوان با صدایی کش‌دار، تماسم را پاسخ می‌دهد:« اگر برای مراسم‌تان بادیگارد خانم درنظر داشته باشید کمی هزینه‌هایتان بالا می‌رود. البته اینکه شکل و ظاهر آن خانم بادیگارد هم آراسته باشد باز افزایش قیمت خواهیم داشت. نمایشی بودن بادیگارد یا عملیاتی بودن آن هم مهم است.» خیلی صریح می‌پرسم:

« بادیگاردهای‌تان مجوز حمل و استفاده از سلاح را هم دارند؟» دیگر صدایش کش‌دار نیست. با کمی مکث، جدی می‌شود و می‌گوید:« فکر نمی‌کنم ایونت شما به چنین خدماتی نیاز داشته باشد. اگر هم نیاز باشد، مجوزهایش را می‌گیریم. خدمات ما بیشتر جنبه شو و نمایش دارند که به نوعی ماهیت مهمانی‌ها و ایونت شما را گرم می‌کند.» بی‌معطلی ادامه می‌دهد:

« اگر برای مراسم‌تان نیروی حفاظت خانم درنظر گرفته‌اید باید از یک هفته قبل رزرو کنید.»

مراقبت از عروس و داماد

با مؤسسه دیگری که آن نیز مدعی است زیرنظر مستقیم ناجا و نیروهای مسلح فعالیت می‌کند، تماس برقرار می‌کنم. مسئول روابط‌عمومی‌اش، سؤالاتم را با حوصله پاسخ می‌دهد:«کمتر مؤسسه‌ای مثل ما مجوز فعالیت در این حوزه را دارد. خیلی‌ها ادعا می‌کنند مجوز دارند ولی در واقع با پوشش یک باشگاه یا مجموعه ورزشی، کلاس‌های خصوصی برای پرورش بادیگارد برگزار می‌کنند که نه از گواهینامه پایان دوره خبری است و نه از بازار کار! نیروهای ما دوره‌های خود را در خارج از کشور فرا دیده‌اند و مدارک‌شان هم بین‌المللی است. قیمت‌هایی هم که دریافت می‌کنیم مطابق با نرخ مصوب است و با آنچه اغلب مؤسسه‌ها می‌گیرند تفاوت چشمگیر دارد. می‌توانید سری به سایت‌مان بزنید و سابقه ما در تامین امنیت کنسرت‌ها و ایونت‌های سلبریتی‌ها را بررسی کنید. البته بعضی از مشتری‌هایمان نیز برای نمایش و تکمیل تشریفات مراسمی مانند عروسی به ما مراجعه می‌کنند.»

هر ورزشکاری، بادیگارد نیست

یکی از مربیان کاراته بانوان که نمی‌خواهد نامش فاش شود، در یکی مؤسسه‌های آموزش و تربیت نیروهای حفاظت، مراقبت و همراهی، در کرج مشغول به‌کار است. او می‌گوید:« فعالیت در حرفه بادیگاردی شاید چون کلمه بادیگارد بار منفی دارد یا حساسیت‌زاست، با محدودیت یا ممنوعیت‌هایی مواجه است. فعالیت بانوان هم که چند سالی است در این زمینه نسبت به قبل کمرنگ‌تر شده. درست از زمانی که در رسانه‌ها انعکاس پیدا کرد. معمولا هم در خارج تهران که به نوعی نظارت‌ها کم‌رنگ است، دوره‌های آموزشی مرتبط برگزار می‌کنند.» این مربی، صحبت‌هایش را با بیان جملات پایانی، چنین تکمیل می‌کند:«لزوما هر کسی که قد و هیکل درشت داشته باشد یا کمی از ورزش رزمی سردربیاورد، بادیگارد نیست. این حرفه آموزش‌های تخصصی خود را از مدیریت بحران گرفته تا کنترل خشم، دارد.

بعضی از مؤسسه‌ها به‌دلیل همین آموزش‌های کامل، هزینه‌های بیشتر دریافت می‌کنند، از دوره‌های ۵۰ساعته ۳میلیونی تا ترم‌های ۲ماهه ۷میلیونی با اعطای مدرک معتبر بین‌المللی. به‌نظرم چون فعالیت در این حوزه، اغلب زیرزمینی و بدون نظارت مستقیم نهاد مشخصی صورت می‌گیرد، گاهی دردسرهایی به‌وجود می‌آورد که اگر شکایتی درمیان باشد، نیروی انتظامی وارد عمل می‌شود. در غیراین صورت بادیگاردها روزبه‌روز در حال افزایش هستند. در بالای شهر یک جور و در پایین شهر جوری دیگر!»

نکته

زایش پدیده بادیگارد از فقدان قانون‌مداری

نیره توکلی- دکتری جامعه‌شناسی

«بادیگاردها» از بستر فقدان قانون‌مداری و کارکرد ناقص برخی نهادهای مرتبط با حوزه انتظامی و امنیتی، به‌وجود می‌آیند. نیره توکلی، دکتری جامعه‌شناسی ضمن بیان این مطلب، در واکاوی این پدیده می‌گوید:« اگر امنیت اجتماعی و نظارت بر همه عرصه‌های آن به‌طور کامل برقرار شود، پدیده‌هایی مانند بادیگاردهای عملیاتی یا تشریفاتی آن هم در بخشی که اصلا نیازی به آنها نیست، ظهور پیدا نمی‌کنند.» توکلی ادامه می‌دهد: «حفاظت از افرادی که جایگاه سیاسی و علمی دارند به قانونی اجتماعی و بین‌المللی تبدیل شده که گذر زمان، نیاز به آن را به ضرورتی بدیهی تبدیل کرده است. اما اینکه برخی افراد عادی - سلبریتی یا دارای تمکن مالی- به بهانه‌های مختلف(روانی و فرهنگی) از این ظرفیت سازمانی و نهادی بخواهند استفاده کنند در واقع موضوعی فرهنگی و انتظامی است که باید با فرهنگسازی و نظارت افزون‌تری همراه شود تا پیامدهای روانی ناشی از آن توهم ناامنی و یا برتری را در جامعه به‌وجود نیاورد.»

  • 10
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۶
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
کارلو آنچلوتی بیوگرافی استاد فوتبال کارلو آنچلوتی و تاکتیک های او

تاریخ تولد: ۱۰ ژوئن ۱۹۵۹

محل تولد: رجیولو، ایتالیا

حرفه: فوتبالیست سابق، سرمربی

پست: هافبک

باشگاه کنونی: رئال مادرید

قد: ۱ متر و ۷۹ سانتی متر

ادامه
آناهیتا افشار بیوگرافی آناهیتا افشار، بازیگر سینما، تلویزون و تئاتر (+ تصاویر)

چکیده بیوگرافی آناهیتا افشار

نام کامل: آناهیتا افشار

تاریخ تولد: ۷ مرداد ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: لیسانس نقاشی

ادامه
غلامرضا تختی زندگینامه جهان پهلوان، غلامرضا تختی و ماجرای مرگ او

تاریخ تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، کارمند راه‌آهن

حزب سیاسی: جبهه ملی ایران

درگذشت: ۱۷ دی ۱۳۴۶

آرامگاه: گورستان ابن‌بابویه، شهر ری

ادامه
ویژه سرپوش