جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۴۰۰۶۵

معرفی ورزش کریکت و قوانین این بازی

توپ کریکت,ورزش کریکت,تاریخچه ای مختصر از ورزش کریکتکریکت به عنوان پرطرفدارترین بازی ها در برخی از کشورها به شمار می رود
بیش از صد کشور از بازی کریکت بهره مند می شوند و در کشورهایی مثل هند، بنگلادش، نپال، پاکستان، امارات متحده عربی، سری لانکا و استرالیا بعنوان محبوب ترین بازی شناخته میشود. در کریکت، ۱۱ نوع اوت وجود دارد.

کریکت

به یک بازی چوب و توپ به صورت گروهی که در فضای باز بین دو تیم یازده نفری برگزار می شود، کریکت میگویند. امکانات مورد استفاده در این بازی گروهی شامل چوب، توپ، میله و نگهدارنده می باشد. در زمین کریکت دو نوع میله که شامل ۳ میله چوبی و ۲ چوب کوتاه افقی روی پایه است، وجود دارد. در کریکت میله های چوبی به زمین کوبیده می شوند. روی این میله ها، چوب های کوتاهی قرار گرفته اند؛ چوب زن ها باید توانایی محافظت از این میله ها را داشته باشند، به دلیل اینکه درصورت برخورد توپ به میله ها باید از زمین بیرون بروند. کریکت به عنوان پرطرفدارترین بازی ها دربرخی از کشورها نظیر انگلستان،  ولز،  کنیا،  زیمبابوه،  نپال،  نیوزیلند،  آفریقای جنوبی و جزایر انگلیسی زبان دریای کارائیب که با عنوان هند غربی در مسابقات بین المللی حاضر میشوند ، به شمار می رود.

تاریخچه کریکت

در اواخر سده ۱۶۰۰ میلادی، بازی کریکت رواج پیدا کرد؛ هنگامی که بعضی از مقامات برای بازی کریکت در کلیسا حاضر نمی شدند،  توسط مقامات جریمه می شدند. مبداء این بازی به این صورتست که چوپان ها با چوب دستی های خود، سنگ ها را می زدند و همزمان از چوبی دفاع می کردند که آن را برای محوطه گوسفندچرانی ساخته بودند. کریکت در ابتدا، یک بازی کاملاً انگلیسی بود ولی وقتی که امپراطوری بریتانیا توسعه و گسترش یافت؛ بسیاری از مهاجران، بازی کریکت را به مناطق دوردستی چون استرالیا،  آفریقا، حوزه کارائیب و هند منتقل کردند. مستعمرات سابق بریتانیا هنوز هم در بازی خودشان از شکست دادن تیم انگلستان لذت زیادی می برند.

بازی کریکت,قواعد بازی کریکت,کریکتبرای ضربه به توپ کریکت از یک چوب استفاده میکنند که به آن بت میگویند

زمین کریکت

 زمین بازی کریکت که از چمن است به شکل دایره ای و یا بیضی با شعاع میانگین ۷۵ متر می باشد. یک محوطه خاکی در مرکز زمین کریکت وجود دارد که به آن پیچ می گویند و سه عدد چوب که به آن استامب می گویند در اطراف قرار میگیرد که نام تمام این مجموعه درکنار هم ویکت می باشد.

لوازم ورزش کریکت

* توپ کریکت:

وزن توپ کریکت برای آقایان بین ۱۵۵/۹ تا ۱۶۳ گرم می باشد. سطح این توپ از چرم است و مرکزش پر از چوب پنبه پیچیده شده در نخ است. برای ضربه به توپ از یک چوب استفاده میکنند که به آن بت میگویند. طول توپ کریکت در بیشترین حالت ۹۶/۵ سانتی متر است در حالیکه عرض آن در پهن ترین بخش ۱۰/۸ سانتیمتر بوده و وزن آن از ۱ تا ۱/۴ کیلو متغیر است.

* بت کریکت:

جنس بَت کریکت معمولاً از چوب بید مجنون سفید می باشد. بت کریکت متشکل از اجزایی همچون تیغه، شانه و دسته است. تیغه نیز به سه قسمت تقسیم شده است که شامل صورت, پشت و لبه می باشد. حالت میانه پشت بت کریکت برآمده است تا هنگام ضربه زدن، نیروی بیشتری به توپ وارد شود. به جایی که لبه ها بدسته وصل می شوند شانه میگویند. نام پایین بت کریکت نیز پنجه بت میباشد ، بت کریکت طبق قانون، حداکثر ۹۶/۵ سانتی متر طول دارد در حالیکه عرض آن در یشترین حالت ۱۰/۸ سانتی متر است. همچنین بت کریکت، معمولاً از ۱ تا ۱/۴ کیلو وزن دارد.

 جنس دسته بت، پوششی از لاستیک میباشد و صورتش پوشش نازکی از مواد محافظ دارد که روغن بزرک/کتان خام را به منظور دوام بیشتر به بت های نو می زنند و سپس با استفاده از چکش چوبی، ضربات تدریجی وارد میشود تا بافت های نرم چوب به آن فشرده شود.

* نحوه بازی کریکت:

نحوه ی بازی کریکت به اینصورتست که باید در فضای باز بین دو گروه ۱۱ نفره به صورت گروهی انجام شود و تیمی که میخواهد به زمین حمله کند باید برای زدن توپ ۲ نفر از بازیکنانش را به داخل زمین بفرستد و آن ها باید بعد از طی کردن طول مستطیل خاکی، توپ را بزنند و یا این که توپ را به بیرون  از زمین بفرستند و از این طریق کسب امتیاز کنند و ۱۰ نفر از مهاجم تیم ها بعد از اوت شدن توپ جابه جا می شوند.

مقررات بازی کریکت

مقررات بازی کریکت به این صورت است که باید در ابتدا، ترکیب کیچینگ در داخل دایره بیضی شکل اولی متمرکز شوند و بازیکنان پس از پرتاب ۱۰ هاور، برای گرفتن توپ کریکت به بیرون از دایره اولی جای گیری کنند. پس ازاینکه ۱۰ هاور پرتاب شد، ۵ هاور را به کاپیتان تیمی که پرتاب کننده است، اختصاص می دهند. ۵ هاور دیگر، بعدازآن به تیم بتمن تعلق ميگيرد ، درحالی که تعداد کل هاورها ۵۰ می باشد.

بازی کریکت,قواعد بازی کریکت,کریکتامکانات مورد استفاده در کریکت گروهی شامل چوب، توپ، میله و نگهدارنده می باشد

 روش فنجان در کریکت:

روش فنجان از مهم ترین مهارت های کریکت به شمار میرود که همه ی بازیکنان باید مهارت استفاده از آنرا داشته باشند. دو تکنیک پرطرفدار برای گرفتن توپ وجود دارد که به آن، دو فنجان به دست می گویند. در حالت یک فنجان، دو دست باید به گونه ای قرار بگیرند که دو انگشت کوچک روی هم باشد، چون در صورت نزدیک شدن توپ، دو دست جدا نشوند. در روش دیگر فقط کافیست که نوک انگشت کوچک با هم تماس داشته باشند. روش دیگری هم وجود دارد ولی باید مطمئن باشید که می توانید فنجان بزرگی را ایجاد کنید. این کار به چند دلیل مناسب انجام میشود. درصورت برخورد توپ به کف دست، عکس‌العمل دست بستن است، به این معنا که توپی که گرفته اید از دستانتان خارج نمی شود.

 خطاهای ورزش کریکت 

> واید باول:

دو خط عرضی در سمت بتمن قابل مشاهده است. درصورت پرتاب توپ به بیرون از این دو خط توسط باولر، خطا در نظر گرفته می شود.

> نوباول:

وقتی در بازی کریکت، باولر توپ را جلوتر از خط تعیین کننده پرتاب توپ بیندازد، خطا محسوب می شود و نام چنین خطایی نوباول است. در این هنگام علاوه بر این که بتمن موفق به کسب ۱ امتیاز میشود، اگر باولر با پرتاب توپ دومی که باعث حذف بتمن شود، بتمن حذف نمی شود، زیرا با خطایی که باولر مرتکب شده جبران می شود.

- در بازی کریکت، چنانچه توپ بالا تراز شانه پرتاب شود خطا محسوب میشود و به آن باونس باول می گویند.

- اگر توپ، پیش از این که به زمین برخورد کند بطور مستقیم به شکم برخورد کند خطاست.

- اگر یکی از بتمن ها بدون اطلاع به داور بعد از کسب امتیاز از طرف دیگری بیتینگ کند، خطا به حساب می آید.

مهارت های خاص کریکت 

- بتمن: 

در زمان بازی کریکت در هر تیمی ۲ نفر در مقابل ویکت ها با چوب می ایستد، تا به توپی که از سوی بازیکنان تیم مقابل پرتاب شده، ضربه بزنند. به افراد ضربه رننده به توپ با استفاده از چوب، بتمن می گویند.

تاریخچه کریکت,تصاویر کریکت ,بازی کریکت چیستکسی که بعنوان دروازه بان بازی کریکت، پشت بتمن می ایستد را ویکت کیپر می گویند

- باولر: 

به افراد پرتاب کننده توپ، باولر گفته میشود. هر باولر با توجه به تعداد هاور های تعیین شده حق پرتاب هاور دارد یعنی اگر ۵۰ هاور باشند، حق پرتاب ۱۰ هاور را دارد و برای ۵۰ هاور پنج باولر است.( به ۶ توپ پرتابی یک هاور می گویند)

- کیچینگ: 

افراد تیم پرتاب کننده ی توپ باید برای گرفتن توپ های ضربه خورده، دور پیچ بایستند، به چنين افرادی کیچینگ می گویند. یعنی وظیفه ی این افزاد اینست که قبل از اینکه توپ به زمین برخورد کند آن را مهار کنند تا سبب اوت بتمن شود.

- گروند فلدینگ: 

افرادی مهار کننده ی توپ های زمینی، گروند فلدینگ نامیده میشوند. در صورتی که این افراد بتوانند توپ را بگیرند، پیش از این که بتمن موفق به کسب امتیازی شود و در محل تعیین شده نباشد و توپ به ویکت ها برخورد کند بتمن حذف می شود.

- ویکت کیپر: 

کسی که بعنوان دروازه بان بازی کریکت، پشت بتمن می ایستد را ویکت کیپر می گویند. او در این بازی مهم ترین نقش را برعهده دارد.

ورزش کریکت,تاریخچه ای مختصر از ورزش کریکت,زمین کریکتوزن توپ کریکت برای آقایان بین ۱۵۵/۹ تا ۱۶۳ گرم می باشد

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 9
 • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
آرش فردوسی,بیوگرافی آرش فردوسی,زندگینامه آرش فردوسی بیوگرافی آرش فردوسی کارآفرین موفق ایرانی – آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ اکتبر ۱۹۸۵

زادگاه:اوورلند پارک، کانزاس، ایالات متحده

ملیت:آمریکایی ایرانی تبار

شناخته شده برای:تاسیس دراپ باکس

وضعیت تأهل:مجرد

ادامه
عکس های محمد اسلامی,محمد جواد اسلامی,زندگی نامه محمد اسلامی بیوگرافی محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

دین:اسلام

ادامه
آهنگ های پرواز همای,پرواز همای اشعار,کنسرت پرواز همای بیوگرافی پرواز همای و آثار این خواننده ی سنتی (+ تصاویر)

زاده:۲۰ بهمن ۱۳۵۸

زادگاه:احمدسرگوراب گیلان

ملیت:ایرانی

پیشه:خواننده

فارغ التحصیل:لیسانس رشته شعر و آهنگ

ادامه
حضرت الیاس,زندگینامه حضرت الیاس,بیوگرافی حضرت الیاس زندگینامه حضرت الیاس یکی از پیامبران بنی‌اسرائیل

زاده:سال ۹۰۰ پیش از میلاد

زادگاه:احتمالا تیشبه

درگذشت:سال۸۴۹ پیش از میلاد

معجزات:زنده گرداندن مردگان، پایین آوردن آتش از آسمان و ورود به بهشت پیش از مرگ

ستایش شده در:یهودیت، مسیحیت، اسلام

ادامه
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • جمعه ۸ بهمن
  مقدماتی جام جهانی
  اکوادور - برزیل
  ساعت: ۰۰:۳۰
 • مقدماتی جام جهانی
  شیلی - آرژانتین
  ساعت: ۰۳:۴۵
ویژه سرپوش