پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۶۰۰۸۲

معرفی قوانین هاکی روی یخ و وسایل موردنیاز این بازی

بازی هاکی روی یخ,مدت زمان بازی هاکی روی یخ,ورزش هاکی روی یخهاکی روی یخ در زمینی یخی سفید رنگ که به آن پیست می‌گویند، بازی می‌شود
یکی از رشته های ورزشی که در آمریکای شمالی طرفداران زیادی دارد هاکی روی یخ میباشد که مردم این کشور به آن هاکی میگویند. بازی هاکی که بر روی یخ قابل انجام است، بعنوان یک بازی تیمی شناخته می شود. این ورزشِ در کشورهای سردسیری اجرا میشود که در آن ها فصل سرما و يخبندان طولانی است.

هاکی روی یخ

در یک زمین یخی سفید رنگ با نام پیست، بازی هاکی روی یخ انجام می شود. این زمین باید بتواند باتوجه به قوانین مربوط به آن مسابقات، کیفیت لازم را تأمین کند. سطح یخی باید توسط آب و مواد شیمیایی با کیفیت ثابت در تمام سطح و با سیستم یخ زنی مناسب با شرایط دما و چگالی ثابت آماده شود. بازیِ« هاکیِ روی یخ» به عنوان یک ورزش بسیار فیزیکی محسوب میشود که از عوامل مؤثر در آن می توان به سرعت ، تکنیک و قدرت فیزیکی یا قدرت جسمانی اشاره کرد.

از پرهیجان ترین ورزش های جهان می توان هاکی روی یخ را نام برد. سرعت بسیار زیاد یکی از ویژگی های این ورزش میباشد که سرعت حرکت بازیکنان گاه به ۵۰ کیلومتر در ساعت و سرعت پوک تا ۲۰۰ کیلومتر میرسد که تماشاگران به سختی میتوانند مسیر آنرا دنبال کنند. بدین ترتیب در زمان گل زدن، یک چراغ قرمز به منظور گلزنی روشن می شود. در امریکای شمالی مهم ترین رقابت های حرفه ای لیگ ملی هاکی برگزار میشود.

هاکی روی یخ از چند ورزش تشکیل شده است که از آن ها می توان به اسکیت روی یخ / پاتیناژ با کفش های تیغه دار فلزی و هاکی روی چمن با چوب دستی تیغه ای اشاره کرد.

پیشینه هاکی روی یخ

مردم کانادا به خاطر شرایط آب و هوایی سرد کشورشان به اسکیت روی یخ علاقه زیادی داشته اند و بازی با گوی را به این ورزش اضافه کرده اند و به این ترتیب بازی هاکی روی یخ را بوجود آوردند. برای اولین بار ، بازی هاکی روی یخ در کشور کانادا بیش از ۱۰۰ سال پیش شروع شد.

طبق یک ادعا در سال ۱۸۶۷ چند سرباز انگلیسی بر سطح منجمد دریاچه انتاریو، شکل ابتدایی هاکی روی یخ را بازی کردند. در سال ۱۸۷۵ میلادی این ورزش برای اولین بار در مونترال بازی شد و ورزش هاکی روی یخ در سال های دهه ۱۸۸۰ میلادی، به اندازه ای در بین مردم کانادا محبوبیت پیدا کرد که در بیشتر شهرهایش قابل اجرا بود و علاقمندان بسیاری، این ورزش را تماشا می کنند.

در کینگستون و مونترال، نخستین باشگاه هاکی روی یخ بطور هم زمان بوجود آمد. انجمنی با ۱۰۰۰ عضو به نام انجمن هاکی بازان غیرحرفه ای کانادا تاسیس شد. اولین جایی که هاکی حرفه ای بوجود آمد در کشور ایالات متحده امریکا می باشد. این ورزش در سال های دهه ۱۸۹۰ میلادی، به امریکا راه پیدا کرد و مردم انگلیس در سال های نخست قرن بیستم، با هاکی روی یخ شناخت پیدا کردند.

عکس هاکی روی یخ,وسایل موردنیاز هاکی روی یخ,قوانین ورزش هاکی روی یخهاکی روی یخ نخستین بار بیش از ۱۰۰ سال پیش در کشور کانادا شروع شد

باشگاه حرفه ای هاکی طی سال های ۱۹۰۴ تا ۱۹۰۵، در شهر هوگتاون واقع در ایالت میشیگان شکل گرفت. در سال ۱۹۰۸ فدراسیون بین المللی هاکی روی یخ در انگلستان تأسیس شد و امروزه این ورزش دوست داشتنی در کشورهای سردسیر اروپا، شمال امریکا و کانادا وجود دارد. در سال ۱۹۱۰ مهمترین باشگاه جهانی حرفه ای هاکی روی یخ تأسیس شد و نام باشگاه جهانی هاکی روی یخ را برای آن انتخاب کردند.

نحوه ی بازی هاکی روی یخ

برای شروع بازی هاکی به دو تیم شش نفره نیاز است که در این تیم باید یک دروازه بان و پنج بازیکن حاضر شوند و هدف از بازی اینست که از طریق چوب هاکی، توپ را هدایت کنند و برای کسب امتیاز، آنرا به سمت دروازه تیم حریف شلیک کند تا پاک از خط دروازه عبور کند. بازیکنان امکان هدایت پاک را با محدودیت خاصی از طریق سایر اعضای بدنشان دارند. گاهی اوقات آنها پاک را بمدت یک لحظه در دستشان نگه میدارند، درحالیکه نباید برای عبور توپ و دادن پاس به هم از دست ها استفاده کرد مگر این که چنین عملی در منطقه دفاعی انجام شود.

در هر تیم معمولاً شش بازیکن وجود دارد که شامل سه مهاجم، دو مدافع و یک دروازه بان می باشد. نحوه ی بازی کردن سه بازیکن مهاجم به صورت یک بازیکن مرکزی و دو وینگر چپ و راست در کنار هم می باشد. مدافعان، خط دفاعی تیم را به صورت چپ راست و در کنار هم تشکیل میدهند و باتوجه به نوع چوب در دستشان( گارد چپ یا گارد راست) در همان سمت بازی میکنند. محدوده ی ابی رنگ معمولاً محل قرارگیری دروازه بانان میباشد که موظفند از دروازه محافظت کنند و نگذارند تا Puck به درون دروازه وارد شود. تعویض ها در رشته هاکی در هر زمان از بازی مجاز است. از فصل ۲۰۰۵- ۲۰۰۶ قانونی جدید در لیگ حرفه ای NHL اجرا شد که تیمها در حین بازی، حق تعویض یک خط کامل را ندارند و فقط در زمانی که بازی متوقف شده است، حق تعویض یک خط کامل را دارند.

زمان بازی و وقت های اضافه در هاکی روی یخ

مدت زمان بازی هاکی روی یخ ، سه سِت ۲۰ دقیقه ایست و فقط زمانی می توان مدت این بازی را محاسبه کرد که توپ حرکت میکند. زمانِ هر دورهٔ بازی در بازی های غیرحرفه ای و بازی های کودکان، کوتاه تر است. درصورت مساوی بودن نتایج در پایان ستِ سوم، وقت اضافه اختصاص می دهند و نخستین تیم گل زننده به عنوان برندهٔ آن مسابقه محسوب می شود.

ابعاد زمین هاکی روی یخ

در پیست هاکی روی یخ ، ابعاد مسابقات سطح بالا به طول ۶۰ متر و عرض ۲۵ تا ۳۰ متر می باشد. کرنرهای پیست این مسابقه باید یک کمان دایره ای داشته باشد که شعاع آن ۷ تا ۸/۵ متر باشد. فضای اطراف این پیست از طریق دیوارک ها پوشیده شده است. نحوه ی تقسیم بندی زمین هاکی روی یخ شامل سه قسمت مساوی با دو خط ابی رنگ و دو قسمت مساوی با یک خط قرمز رنگ می باشد.

قوانین ورزش هاکی روی یخ,آسیب های هاکی روی یخ,آموزش هاکی روی یخ سه عاملِ سرعت، تکنیک و قدرت جسمانی نقشی اساسی در هاکی روی یخ ایفا می‌کنند

وسایل مورد نیاز برای هاکی روی یخ

امروزه لوازم موردنیاز برای هاکی روی یخ شامل یک چوب دستی و پوک می باشد. پوک به یک قطعه ی حلقه ای شکل و لاستیکی گفته میشود. هاکی درواقع به عنوان ورزش بسیار خطرناک شناخته میشود، از این رو باید وسایل و تجهیزاتی باشد تا از بدن محافظت کند. این موضوع بر اهمیت تجهیزات هاکی روی یخ افزوده است.

* کفش هاکی روی یخ :

مهمترین وسیله ای که برای هاکی روی یخ نیاز است، یک جفت کفش مخصوص هاکی میباشد که برای آن میتوانید به باشگاههای معتبر این رشته مراجعه کنید و برای خرید نوع کفش دلخواهتان از آن ها کمک بگیرید. حتماً باید کفشهای مناسبی را از همان ابتدا تهیه کنید به این علت که برخلاف نظر بعضی از افراد که چوب در این ورزش، اولویت مهمی دارد؛ انتخاب کفش مهم تر است چون شما در هر صورت بر روی کفش هایتان هستید درحالیکه چوب صرفا زمانی کاربرد دارد که توپ در اختیارتان باشد.

بهترین چرخهای کفش هاکی روی یخ باید ۷۶ – ۷۰ میلیمتر، قطر داشته باشد بدین دلیل که به سرعت خیلی بالا در بازی هـاکی احتیاجـی نیست. احتمال صدمه دیدن پا در هاکی وجود دارد ، به همین خاطر باید توجه داشته باشید که رویه( بدنه) وتراک کفشهای هاکی باید جنس محکم و قابل اطمینانی داشته باشد و باید برای محکم کردن آن به پا از بند استفاده شود. این نکته را در نظیر بگیرید که کفش باید به پای شخص بطور کامل کیپ شود و نباید بیش از یک یا دو سایز از پا بزرگ تر باشد.

* چوب هاکی:

با استفاده از مواد کامپوزیت چوب هاکی را در ابعاد و اندازه های گوناگون و برای سبک های مختلف می سازند. برای این که چوب های هاکی نشکنند، باید از قابلیت انعطاف پذیری کمی برخوردار باشند. با استفاده از گرافیت می توانند پیشرفته ترین چوبه های هاکی را بسازند که بازیکن به وسیله ی آن قدرت و دقت بالاتری دارد. باتوجه به کیفیت خوب این چوبها قیمتشان گران است، از این رو خیلی کاربر پسند نیست.

* کلاه هاکی روی یخ :

کلاه هاکی روی یخ ، یک بند چرمی دارد. بعضی از این کلاه ها به منظور محافظت از سر دارای قفسه ای می باشند و قفسه بر روی لبه قرار میگیرد. سایز ها و اندازه های کلاه های هاکی روی یخ ، بسیار متنوع است.

* محافظ گردن هاکی:

جنس محافظ گردن که درونش بسیار نرم است از پلاستیک و صفحات محکم می باشد. کاربرد محافظ گردن اینست که از ضربات تیغه ی اسکیت و دیگر ضربات جلوگیری میکند.

* محافظ شانه هاکی:

محافظ شانه هاکی روی یخ به یک جلیقه گفته میشود که در پشت کمر دارای قطعاتی میباشد و تسمه های چرمی در جلوی بازیکن برای محکم کردن جلیقه قرار گرفته است. سرپوش این محافظ پوشیده شده از محافظ نرم یا محافظ سخت میباشد که هر کدام مانع این میشود که به سر شانه ها ضربه ی سنگینی وارد شوند.

* دستکش هاکی و پد آرنج:

پد های آرک پدیکال هاکی به این منظور درست شده تا از ضربه ها، مفصل آرنج و حرکات پیچشی غیر طبیعی محافظت کند. دستکش هاکی باید برای دست ها و مچ دست ها در معرض خطر گرفتن دست و پا گیر بازیکن در روی چوب هاکی حفاظت کامل قرار دهد. در زمان بازی هاکی روی یخ ، میزان آسیب دیدگی های لگن زیاد است، به همین منظور باید دستکش هایی را بخرید که حفاظت انگشت شست دارند. دستکش مناسب برای هاکی روی یخ را باید همیشه امتحان کنید و توجه داشته باشید کفی هایی که بیش از حد به دست باز می شود موجب مختل شدن انعطاف پذیری شما میشود.

آسیب های هاکی روی یخ,آموزش هاکی روی یخ,هاکی روی یخهاکی روی یخ را با چوبدستی و یک قطعه ای حلقه ای شکل به نام پوک بازی می کنند

* پیراهن زیر جلیقه:

پیراهن زیر جلیقه برای پوشاندن شانه و آرنج ها مناسب است و جنس آن از پارچه ی کشبافت نازک میباشد و شماره و اسم هر بازیکن در پشت پیراهن ها با رنگ مشخصی چاپ شده است.

* شلوار هاکی:

هدف از ایجاد شلوار هاکی با پد های ساخته شده در داخل برای اینست که مفصل ران، کلیه ها، ران و سینه ها را بپوشاند و از آنها محافظت کند. یکی از قابلیت های شلوار هاکی اینست که از برداشتن لبه های خود از محل و قرار گرفتن در معرض آسیب ممانعت میکند. برای نگهداری شلوار از کمربند جوراب شلواری استفاده می شود، از این رو باید بطور مرتب برای پوشیدن و پاره شدن بررسی شود. پیچش شلوار مخصوص هاکی برای محافظت از کفش ها، ران ها و سینه های شما می باشد.

* اسکیت هاکی:

با استفاده از یک محافظ سخت، اسکیت هاکی بوجود آمده که ساخت آن برطبق اندازه ی پای بازیکنان میباشد و تقویت آن اغلب از طریق مش فلزی است. بوت داخلی اسکیت، به عنوان مهمترین قسمت آن میباشد و تیغه ی اسکیت، تنها قسمت بیرونی حائز اهمیت آن است. اسکیت بطور معمول برای پوشاندن ساق پا به پائین مناسب است.

* محافظ ساق پا( shin):

جنس محافظ ساق پا از پلاستیک سخت میباشد که این محافظ را در زیر جوراب می بندند.

* جوراب هاکی:

جوراب هاکی تفاوتهایی نسبت به جوراب های معمولی دارد و از پشم کشبافت درست شده است. بر روی جورابهای هاکی، پست هر بازیکن علاوه بر نشانه ی تیم هک شده است. این جورابها برای پوشاندن روی زانو در زیر شلوار هاکی مناسب است.

دعوا در هاکی روی یخ

دعوا در هاکی روی یخ وقتی طبق قوانین به صورت رسمی ممنوع است درحالیکه در سطح حرفه ای NHL غیر معمول نیست و در این رشته بعنوان یک سنت باقی مانده که همین امر، انتقادات بسیاری را بهمراه داشته است. درصورت وارد شدن ضربه به یکی از بازیکنان حرفه ای تیم یا دریافت ضربه ای غیر جوانمردانه توسط هر یک از بازیکنان تیم، دعوا شکل می گیرد.

آسیب های هاکی روی یخ,آموزش هاکی روی یخ,هاکی روی یخهاکی روی یخ برای محافظت از بدن به وسایل و تجهیزاتی از جمله کفش و کلاه هاکی و ... احتیاج دارد

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 16
 • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
قبر حضرت آدم و نوح در کجاست,قبر حضرت آدم در شهر نجف عراق,درباره ی حضرت آدم و حوا قبر حضرت آدم و نوح در کجاست

<p></p>

<p>نجف سرزمینی کهن است، که ارزش تاریخی و باستانی دارد. در داستان حضرت نوح نقل شده است، که پس از طوفان بزرگ کشتی نوح در اینجا در سرزمین نجف توقف کرد و در اینجا محل دفن حضرت آدم و نوح است. </p>

<p></p>

<p>نوح در نجف استقرار خود را آغاز کرد، چاه معروفی که سیل عظیم از آنجا شروع شد نیز در حومه شهر نجف در شهر باستانی معروف به کوفه قرار دارد. می توان گفت که انقراض و احیای سکونتگاه انسانی در شهر نجف رخ داده است.</p>

<p></p>

<p>قبر حضرت نوح در کدام کشور است ؟ حضرت آدم و حضرت نوح هر دو در کنار قبر حضرت علی به همراه هزاران پیامبر در قبرستان باستانی واقع در نجف بزرگ دفن شده اند.</p>

ادامه
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
ابوالفضل قلی پور,بیوگرافی ابوالفضل قلی پور,عکس ابوالفضل قلی پور بیوگرافی و عکس های ابوالفضل قلی پور
یکی از بازیکنان موفق والیبال تیم ملی ایران؛ ابوالفضل قلی پور است، این بازیکن جوان در سال ۱۴۰۰ وارد تیم ملی ایران شد و در مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۲۱ به عنوان یکی از اعضا اعزام شد. در ادامه این مطلب سرپوش به بیوگرافی ابوالفضل قلی پور، این بازیکن موفق خواهیم پرداخت.

چکیده ای از بیوگرافی ابوالفضل قلی پور:

نام کامل: ابوالفضل قلی پور

تاریخ تولد: ۱ بهمن ۱۳۷۱

محل تولد: تهران

حرفه: عضو تیم ملی والیبال ایران

پست: لیبرو

شماره پیراهن: ۱۶

ادامه
حضرت لوط,زندگینامه حضرت لوط,زندگی حضرت لوط آشنایی با زندگینامه حضرت لوط

تاریخ تولد: هم دوره حضرت ابراهیم

محل زندگی: بابِل عراق و سرزمین مؤتفکات در کرانه رود اردن نزدیک فلسطین 

تکرار نام در قرآن: ۲۷ مرتبه

دین: یکتاپرستی

محل دفن: شهر بَنی نَعیم در استان الخَلیل در فلسطین

ادامه
پل آلن,بیوگرافی پل آلن,عکس های پل آلن بیوگرافی پل آلن یکی از بنیانگذاران مایکروسافت

تاریخ تولد: ۲۱ ژانویه ۱۹۵۳

محل تولد: سیاتل، واشینگتن ایالت واشینگتن

حرفه: بنیانگذار ماکروسافت

 سرمایه: ۱۶/۷ میلیارد دلار

درگذشت: ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸ در سن ۶۵ سالگی

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
علی قلی زاده,بیوگرافی علی قلی زاده,عکس های علی قلی زاده بیوگرافی و عکس های علی قلی زاده

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۴

محل تولد: تهران

حرفه: فوتبال

پست: مهاجم، وینگر

قد: ۱ متر ۷۶ سانتی متر

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۲۹ خرداد
  قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا
  ازبکستان - عربستان
  ۱۷:۳۰
 • قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا
  -
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۳۱ خرداد
  لیگ والیبال ملت‌ها
  اسلوونی - هلند
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آرژانتین - ژاپن
  ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  استرالیا - کانادا
  ۱۸:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - بلغارستان
  ۲۱:۳۰
 • چهارشنبه ۱ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  چین - فرانسه
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آلمان - ایتالیا
  ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  برزیل - لهستان
  ۱۸:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - آمریکا
  ۲۱:۳۰
 • پنج شنبه ۲ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  فرانسه - هلند
  ۰۷:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  چین - آلمان
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  لهستان - کانادا
  ۱۵:۰۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - برزیل
  ۱۸:۰۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آمریکا - ایران
  ۲۱:۳۰
 • جمعه ۳ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - برزیل
  ۱۸:۰۰
ویژه سرپوش