پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۵۰۰۱۸

معرفی ورزش راکت بال و تفاوت آن با اسکواش (+ قوانین)

راکت بال,ورزش راکت بال,تاریخچه ورزش راکت بالورزش راکت بال در دهه ی ۶۰- ۷۰ میلادی در بریتانیا رونق پیدا کرد
یكی از رشته های هم خانواده اسكواش، رشته راكت بال نام دارد که بیشتر قوانینش به قوانین اسكواش شباهت دارد. راکت بال به ورزش معروفی گفته میشود که با راکت و توپی کوچک در فضای داخلی و در اتاق های بسته همراه با تماشاگران دور تا دور فضای بسته بازی می شود.

راکت بال

راکت بال یک نوع ورزش توپی محسوب میشود که با یک راکت و یک توپ توخالی پلاستیکی در داخل فضای داخلی با درهای بسته بازی می شود. نام این اتاق بسته، کورت میباشد و بر خلاف بدمینتون و یا تنیس در کورت، برای جداکردن زمین دو بازیکن هیچ توری وجود ندارد. تمام سطح زمین در راکت بال غیراز منطقه ی ممنوعه، مورد ضربه قرار می گیرد.

تاریخچه راکت بال

پیشینه ی پیدایش راکت بال به آمریکا برمیگردد و این ورزش در دهه ی ۶۰- ۷۰ میلادی در بریتانیا رونق پیدا کرد. ولی ورژن بریتانیایی و آمریکایی این ورزش با هم فرق دارند. علت معرفی این ورزش به خاطر معروف شدن ورزش اسکواش بود از سوی دیگر افراد با سن بالا توانایی شرکت در اسکواش را نداشتند، بازی راکت بال درمقایسه با اسکواش راحت تر بود و بدین طریق ، راکت بال را انتخاب می کردند.

نحوه بازی در راکت بال

بازیکنان برای سرویس زنی باید در پشت خط سرویس قرار بگیرند. توپ در این بازی باید به زمین و دیوار روبرویی اصابت داشته باشد. سپس حریف باید به توپ بازگشتی با راکت خود ضربه بزند. هر دفعه ای که توپ، دو بار پیش از ضربه ی بازیکن به زمین بخورد، آن بازیکن یک امتیازش را از دست می دهد. در این بازی، راههای دیگری برای امتیاز گیری وجود دارد. در دو بازی ۱۵ امتیازی راکت بال انجام می شود و اگر دو بازیکن پس از این دو بازی مساوی بودند با ۱۱ امتیاز، بازی سوم انجام می گیرد و بازیکن برنده در دو بازی، برنده ی کل مسابقه می شود.

رشته ورزشی راکت بال,راکت بال چیست,قوانین ورزش راکت بالورزش راکت بال غیراز کالری سوزی بالا این مزیت را دارد که به حفظ تناسب اندامتان کمک کند

با سکه انداختن و یا چرخاندن راکت، بازیکن سرویس زننده تعیین می شود. بعداز بردنسرو، در آغاز هر بازی یک بازیکن محل سرو این اجازه را دارد که سرو را از هر دو منطقه انتخاب کند و بعد از آن تا زمان کسب امتیاز، تعویض می شود. با این حال اگر در محل سرویس، خطایی از سمت سرور رخ دهد که منظور نشود یا ترتیب امتیازات متوقف شود، او باید سرو را از همان محل اولیه بزند. اگر سرور از محل اشتباهی سرویس را اجرا کند جریمه نمی شود ولی از زمانی که شمارش و سرویس در محل درست زده شود محاسبه می شود، مگر این که طرف مقابلتان قصد دریافت توپ را نداشته باشد و درخواست کند که سرو از محل دیگری زده شود.

زمین راکت بال

کورت راکت بال به شکل مستطیل است و طول آن ۱۲٫۲۰ متر و عرضش ۶ متر میباشد و دارای ۶ متر ارتفاع است. در فاصله ی ۴٫۵ متری از دیوار، یک خط سرویس قرار گرفته است.

خطاها در بازی راکت بال

> درصورت عدم جهش و بالا آمدن توپ در کف زمین، در طول سرویس هر ترکیبی از خطاها بعنوان خطا در راکت بال محسوب میشود.

> اگر سرور نتواند در زمان ضربه زدن به توپ حداقل یک پایش را در تماس با کف در محل سرویس نگهدارد و به خط اطراف محل سرویس، هیچ قسمتی از آن پا تماس نداشته باشد.

> وقتی که توپ طبق قانون ۴( c)، اول کف زمین را پس از سرو شدن، در خارج از خطوط زمین بازی کوتاه و یا نیم مرز کوارتر پشت زمین بازی لمس کند.

> درصورت سرو شدن توپی، پیش از تماس با کف باید دیوار پشت را لمس کند. احتمال این که قبل از تماس با کف، دیوار اطراف را لمس کند، وجود دارد. توپی که بطور همزمان دیوار پشتی و کف را لمس کند یک سرویس خوب محسوب میشود.

خطاها در رشته راکت بال,,راکت بال یک نوع ورزش محسوب میشود که با یک راکت و یک توپ توخالی پلاستیکی بازی می شود

در این موارد خطاها برای حریف امتیاز ثبت می شود.

- اگر پیش از این که توپ توسط سرور ضربه بخورد به دیوار، لمس شود و یا سرور پس از بالا آمدن توپ، توانایی ضربه زدن به توپ را نداشته باشد و یا دوبار ضربه بزند.

- چنانچه توپ، توسط حریف زده شود یا پیش از آنکه بر روی کف زمین دو بار جهش داشته باشد، به سرور، لباس و یا راکتش برخورد کند.

- اگر دو خطا را پشت سر هم انجام دهد.

- اگر توپ، پیش از دیواره جلویی بر روی یا زیر تین، خارج و یا در مقابل هر قسمتی از زمین بازی سرو شود.

نکات مهم درباره ی ورزش راکت بال

* ورزش راکت بال غیراز کالری سوزی بالا این مزیت و فواید را دارد که به حفظ تناسب اندامتان کمک کند و از این طریق باعث بالارفتن سرعت، عکس العمل ، تقویت استقامت قلبی عروقی و عضلات بدن، بالارفتن انعطاف مفاصل بدن و دیگر اثرات مثبت بر جسم و ذهن فرد شود.

* چون سرعت بازی راکت بال، بالاست، همین خصوصیت آن را به یک رشته ورزشی جذاب تبدیل کرده است. برای جلوگیری از آسیب های احتمالی باید به نکاتی توجه کنید. بخاطر این که در این رشته جابه جایی های فراوانی صورت میگیرد و ضربان قلب بالا می رود، افراد با سنین بالا( ۴۰ سال به بالا) که می خواهند در این رشته فعالیت کنند باید نسبت به انجام تست های پزشکی اقدام کنند و اگر توسط پزشک تائید شد در این رشته فعالیت کنند. همچنین افرادی که احساس ناراحتی و ترس از بازی کردن و یا ماندن در فضا های بسته دارند، این رشته برایشان مناسب نیست.

* این نکته را در نظر داشته باشید که مربیان برای جلوگیری از آسیب هایی که در هنگام انجام رشته های ورزشی به وجود می آید، تمرینات اصلاحی را انجام میدهند. به عنوان نمونه مربیان باید بتوانند علاوه بر این که دست برتر بازیکن را در تمرینات و مسابقات تقویت می کنند، بازیکن را مجبور کنند که با دست غیر برتر هم در مسابقات بازی کند تا در این رشته بتواند از ناهنجاری های بدنی نظیر شانه نابرابر جلوگیری شود.

فواید ورزش راکت بال,راکت بال,ورزش راکت بالپیشینه ی پیدایش راکت بال به آمریکا برمیگردد

* فراموش نکنید که در هر ورزشی اگر تجهیزات نامناسب را انتخاب کنید از مهمترین عوامل اولیه آسیب دیدگی ها می باشد پس باید از دقت کافی در حین انتخاب و خرید تجهیزات برخوردار باشید و بهترین آنرا به خاطر سلامتی بدنتان، از فروشگاه های معتبر بخرید. چون در رشته راکت بال از اندام های فوقانی مثل شانه، کتف، آرنج استفاده میشود و با یک دست برتر توسط بازیکنان، ضربات متعددی زده می شود.

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 15
 • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

ادامه
اشعار خواجوی کرمانی,زندگی نامه خواجوی کرمانی,مقبره خواجوی کرمانی زندگی نامه خواجوی کرمانی شاعر نیمهٔ اول قرن هشتم (+ آثار)

زمینهٔ کاری:شعر، عرفان، ریاضیات و طب

زادروز:۶۸۹( قمری)- کرمان

مرگ:۷۵۲( قمری)- شیراز

ملیت:ایرانی

سبک نوشتاری:سبک عراقی

ادامه
نوام چامسکی,بیوگرافی نوام چامسکی,زندگینامه نوام چامسکی بیوگرافی نوآم چامسکی زبان شناس و فیلسوف آنارشیست آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ دسامبر ۱۹۲۸

زادگاه:فیلادلفیا، پنسیلوانیا

همسرها:  کارول دوریس شاتز( درگذشت ۲۰۰۸)، والریا واسرمن( متولد ۲۰۱۴)

سمت:نظریه پرداز زبان شناسی و نویسنده سیاسی

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه هاروارد

ادامه
عکس پدرام شریفی با همسرش,فیلم های پدرام شریفی,عکس های پدرام شریفی بیوگرافی پدرام شریفی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تولد:۱۱ مرداد۱۳۶۶

زمینه فعالیت: بازیگر

محل تولد: تهران

سال های فعالیت: ۱۳۸۸- اکنون

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۲۴ شهریور
  لیگ قهرمانان اروپا
  بشیکتاش - دورتموند
  ساعت: ۲۱:۱۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  لیورپول - آث میلان
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  اینتر - رئال‌مادرید
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  اتلتیکومادرید - پورتو
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  کلوب بروژ - پاری سن ژرمن
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • پنجشنبه ۲۵ شهریور
  لیگ اروپا
  گالاتاسارای - لاتزیو
  ساعت: ۲۱:۱۵
 • جمعه ۲۶ شهریور
  قرعه کشی مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا
  ساعت: ۱۱:۳۰ زنده از سایت آنتن
  ساعت: ۱۱:۳۰
ویژه سرپوش