یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۸۰۰۰۵۲

تاریخچه کشتی در ایران و قوانین آن

کشتی,زمان مسابقه کشتی آزاد و فرنگی,کشتی فرنگیمسابقات کشتی می بایست روی تشک کشتی که حداقل ۹ متر قطر دارد برگزار شود
در کشتی دو انسان غیر مسلح با یکدیگر گلاویز شده و برای به زمین زدن یا بی تعادل کردن حریف خویش تلاش می کنند. کشتی یکی از قدیمی ترین و فراگیرترین ورزش های جهان است و احیانا در دوران ماقبل تاریخ با تغییر شکل در جنگ های تن به تن و جایگزین کردن مرگ یا صدمات شدید با یک پیروزی نمادین ایجاد شده است.

ورزش کشتی

کشتی، ورزشی انفرادی است که در رقابت های آن دو ورزش‌کار بر روی تشک مخصوص به مبارزه می پردازند. هر کشتی گیر می کوشد حریف خود را «ضربه فنی» کند یا با کسب امتیاز بیشتر برنده ی مسابقه شود. ضربه ی فنی زمانی اتفاق می افتد که یکی از دو کشتی گیر شانه های حریفش را به تشک بچسباند و در مدتی به اندازه ی شمردن سه شماره وی را در همان حالت نگه دارد.

تاریخچه کشتی در ایران 

در قدیم کشتی گرفتن یا ورزش کشتی در ایران اهمیت فراوانی داشته است و کشتی در زندگی و سنتهای ما ایرانی ها به قدری ریشه دارد که این ورزش محبوب امروزه تبدیل به یک ورزش ملی شده است.

ورزش کشتی و ورزش باستانی در دوران صفویه و زندیه رونق زیادی در کشور ایران داشته است به طوریکه در هر شهر صدها پهلوان و کشتی گیر به نام وجود داشته است. در دوران قاجاریه علاقه به ورزش کشتی چنان زیاد شده بود که در دوران ناصرالدین شاه شخصی به نام صاحب الدوله مأمور توسعه ورزش کشتی شد و در تمام روزهای تعطیل پهلوانان در میادین شهر به کشتی گرفتن مشغول می شدند. مسابقه های ورزش کشتی پهلوانی برای انتخاب کردن پهلوان پایتخت از همین دوران شروع شد و پس از مدتها بطور یک سنت جاری همه ساله درآمد. ابراهیم یزدی معروف به یزدی بزرگ، محمدصادق بلورفروش، پهلوان اکبر خراسانی، سید حسن رزاز، حسین یوزباشی، سید اسماعیل کالسکه ساز از کشتی گیران مشهور آن زمان بوده اند.

از دوران رضا شاه زورخانه با فرهنگ جدید رونق بیشتری گرفت و در کنار زورخانه ها، باشگاه ها و ورزشگاه ها هم ساخته شده اند. از سال ۱۳۱۸ با مطرح شدن مقررات بین المللی ورزش کشتی، تغییر و تحولاتی در روش کشتی گرفتن و شیوه لباس پوشیدن کشتی گیران بوجود آمد.

حمید محمودپور در سال ۱۳۱۷ تعلیم کشتی آزاد و فرنگی با مقررات بین المللی را در ایران آغاز کرد. او نخستین تشک کشتی از جنس اسفنج را در دانشسرای تربیت بدنی واقع در دروازه دولت تهران پهن کرد. در سال ۱۳۱۸ اولین دوره مسابقات کشتی آزاد قهرمانی کشور در ورزشگاه امجدیه تهران برگزار شد. اولین باشگاه کشتی هم باشگاه سلیمان خان در خیابان شاپور سابق بود. اولین تیم کشتی خارجی که وارد ایران شد تیم ترکیه بود که در سال ۱۳۲۶ به ایران آمد.

اولین حضور بین المللی کشتی ایران در المپیک ۱۹۴۸ لندن بود که منصور رئیسی در آن جا به مقام چهارم رسید. نخستین حضور تیم ملی کشتی ایران در قهرمانی کشتی جهان هم با حضور تیم ملی کشتی آزاد در نخستین دورهٔ رقابت های قهرمانی کشتی آزاد جهان در سال ۱۹۵۱ در هلسینکی فنلاند اتفاق افتاد.

تاریخچه کشتی,ورزش کشتی,کشتی گیرورزش کشتی در دوران صفویه و زندیه رونق زیادی در کشور ایران داشته است

انواع سبک ورزش کشتی

سبک های متنوعی از کشتی در کشورهای گوناگون دنیا تمرین می شود. از مهمترین سبک های ملی و محلی کشتی میتوان به انواع کشتی با کمربند شامل گلیما در ایسلند، شوینگن در سوئیس، گوراش در آسیای مرکزی و نیز سومو و جوجیتسو در ژاپن و سامبو در روسیه اشاره کرد. تقریباً تمام کشورهای دنیا دو سبک المپیکی کشتی یعنی کشتی فرنگی و کشتی آزاد را پذیرفته اند، تفاوت این دو در آن است که در کشتی فرنگی، که بیشتر در اروپای قاره ای محبوب است، گرفتن پائین کمر و استفاده از پا ممنوع است ولی در کشتی آزاد، کشتی گیران اجازه همین اعمال را دارند. مسابقات این دو نوع کشتی زیر نظر اتحادیه جهانی کشتی برگزار می شود.
 

- کشتی آزاد

بر مبنای قوانین بین المللی کشتی، هرگونه گرفتن، ضربه زدن و پرتاب کردن آرام رقیب جایز است ولی هر نوع گرفتنی که زندگی یا سلامتی اعضای رقیب را به خطر بیندازد مانند گرفتن گلو ممنوع است. همچنین استفاده از لگد، مشت، کله زدن و گرفتن دوبنده ممنوع است. نقض قانون منجر به گرفتن اخطار به کشتی گیر میشود و سه اخطار کشتی گیر را از ادامه رقابت محروم میکند. در هنگام نقض شدید قوانین، کشتی گیر را می توان بی درنگ از مسابقه اخراج کرد. مسابقات کشتی می بایست روی تشک کشتی که حداقل ۹ متر قطر دارد برگزار شود.

- کشتی فرنگی

کشتی فرنگی یکی از سبک های ورزش کشتی است که در سدهٔ ۱۹ میلادی در فرانسه اختراع گردید و اگرچه نام گِرِکو- رومن "grico- roman" (یونانی- رومی) برای آن منتخب شد، ولی قبل از قرن نوزدهم تمرین نمی شد، چراکه کشتی یونانی ها و رومی های قدیم اغلب به کشتی آزاد شباهت داشت. در کشتی فرنگی استفاده از پا برای به زمین زدن حریف و گرفتن پایین کمر ممنوع است و سایر مقررات آن شبیه کشتی آزاد دیگر سبک المپیکی کشتی است.

وزن کشی

کشتی گیرها یک روز قبل از برگزاری مسابقات و در ساعات بعد از ظهر و عصر در وزن کشی شرکت می کنند. هر کشتی گیر در موقع وزن کشی فقط دو بنده بر تن دارد و تحت هر شرایطی وزن او باید کم تر از وزنی باشد که قرار است در آن شرکت کند ولی چنانچه بعد از پایان وزن کشی به وزن کشتی گیر اضافه شود، از نظر قانونی مانعی برای حضور او در مسابقات وجود ندارد. در گذشته، کشتی گیرها بعد از هر مسابقه کشتی باید در وزن کشی شرکت می کردند. در آن زمان، در ورزش کشتی این امکان بود که دیداری با نتیجه ی مساوی به پایان برسد و در اینصورت، کشتی گیری برنده می شد که وزن کمتری داشت.

بازی کشتی,وزن کشی,کشتیتمام کشورهای دنیا دو سبک المپیکی کشتی یعنی کشتی فرنگی و کشتی آزاد را پذیرفته‌اند

زمان مسابقه کشتی آزاد و فرنگی

بر اساس قوانین بین المللی زمان مسابقه کشتی آزاد و فرنگی برای بزرگسالان امید و جوانان یک زمان ۵ دقیقه ای و برای نوجوانان یک زمان ۴ دقیقه ای تعیین شده است. در صورتیکه دو کشتی گیر در وقت قانونی از نظر امتیاز مساوی شدند فورا کشتی به وقت اضافه ۳ دقیقه ای کشیده خواهد شد و کشتی گیر برنده بر اساس قانون فیلا معلوم می شود.

مصدومیت و ادامه ندادن به بازی کشتی

حاضر نشدن به کشتی و اعمال خلاف مقررات انجام دادن باعث می شود که به برنده ۴ امتیاز و بازنده ۰ امتیاز داده شود. اگر کشتی گیر در مسابقه ۳ اخطاره شود کشتی بلافاصله قطع و در این وضعیت برنده ۴ امتیاز و بازنده ۰ می گیرد.

ورزش کشتی,کشتی ایران,قوانین کشتی آزادبر مبنای قوانین بین المللی کشتی، هرگونه گرفتن، ضربه زدن و پرتاب کردن آرام رقیب جایز است

کشتی بانوان در ایران

کشتی در ابتدا برای مردان جذاب بود ولی در سال های گذشته این رشته ورزشی برای بانوان هم جذاب شد به همین منظور با حکم رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی، بدرالملوک کهرنگی بعنوان مسئول امور کشتی با کمربند بانوان کمیته کشتی های سنتی فدراسیون کشتی منصوب شد و فعالیت کشتی بانوان از سال ۱۳۹۳ شروع شد. در سال ۱۳۹۶ کشتی بانوان دچار تحول بزرگی شد و کشتی کلاسیک بانوان شروع به فعالیت کرد و فدراسیون کشتی توانست مجوز لباس کشتی کلاسیک دختران ایرانی را از اتحادیه جهانی کسب کند و برای اولین بار بانوان کشتی گیر بر روی تشک رفتند و با حضور آناواسلینکو ناظر اتحادیه جهانی با یکدیگر کشتی گرفتند.

محدودیت سنی برای ورزش کشتی

ورزش های پربرخورد و تماسی مثل بوکس، کشتی، هاکی و پاورلیفتینگ (وزنه‌برداری قدرتی) بهتر است پس از ۱۵ سالگی شروع شوند ولی بطور کلی میتوان گفت مناسب بودن شدت و نوع ورزش را رضایت مندی کودک و لذت بردن او تعیین می کند. همچنین، ورزش تاثیری بر سن بلوغ ندارد.

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 9
 • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی شیری,بیوگرافی مهدی شیری,مهدی شیری بازیکن بیوگرافی مهدی شیری بازیکن فوتبال ایرانی (+ تصاویر)

رادگاه: تهران

زاده: ۱۱ بهمن ۱۳۶۹

ملیت: ایرانی

پست: دفاع راست، وینگر راست

قد: ۱.۷۱ متر

ادامه
امام زین العابدین (ع),زندگی نامه امام سجاد (ع),زندگینامه امام سجاد علیه السلام زندگینامه امام سجاد (ع)، چهارمین امام شیعیان

زادگاه: مدینه

زاده: ۵ شعبان ۳۸ هجری قمری

درگذشته: ۱۲ محرم ۹۵ هجری قمری.

محل دفن: قبرستان بقیع،  مدینه

علت شهادت: مسمومیت

ادامه
امبر هرد,طلاق امبر هرد,آثار امبر هرد بیوگرافی امبر هرد (+ تصاویر)

زادگاه: ۲۲ ماه آوریل ۱۹۸۶

زاده: آستین، تگزاس

ملیت: آمریکایی

والدین: دیوید کلینتون هرد- پاتریشیا پیج

محل تحصیل: آکادمی کاتولیک سنت مایکل

سال های فعالیت: ۲۰۰۳

ادامه
آنگلا مرکل,زندگینامه آنگلا مرکل,زندگی نامه آنگلا مرکل زندگینامه آنگلا مرکل (+ تصاویر)

زاده:۱۷ ژوئیهٔ ۱۹۵۴

زادگاه:هامبورگ، آلمان غربی

شغل:صدراعظم آلمان 

اقامتگاه:برلین،  آلمان

محل تحصیل:دانشگاه لایپزیگ ( لیسانس علوم)

ادامه
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۱۵ آذر
  هفته ۱۲ لالیگا اسپانیا
  سویا - رئال مادرید
  ساعت: ۱۸:۴۵
 • هفته ۱۰ بوندسلیگا
  بایرن مونیخ - لایپزیش
  ساعت: ۲۱:۰۰
 • هفته ۱۰ سری آ ایتالیا
  اینتر - بولونیا
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • هفته ۱۲ لالیگا اسپانیا
  کادیز - بارسلونا
  ساعت: ۲۳:۳۰
ویژه سرپوش