۰۷:۲۲ - ۲۱ دي ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۰۰۵۳۶۱
سایر ورزشها

'دوپینگ در ایران بیشتر سیاسی است'

میانبر تاریک برای قهرمانی

دوپینگ برای ورزشکاران,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,ورزش
دوپینگ یکی از مسائلی است که نه تنها فدراسیون‌های ایران، بلکه فدراسیون‌های جهانی نیز درگیر آن هستند، هرچند قوانین سخت گیرانه‌ای در این زمینه وجود دارد، اما باز هم هر از چند گاهی خبر مثبت تست دوپینگ مدال‌آور رشته‌ای اعلام می‌شود. دوپینگ پشت پرده‌ای تاریک دارد. پشت‌پرده‌ای که این بار سعی کرده‌ایم در گفت‌وگو با یک دوپینگ‌ساز بیشتر از زوایای تاریک آن مطلع شویم.

ایسنا، این بار مهمانی ورزشکار و مدال‌آور بین‌المللی اما غیر اصفهانی در دفتر اصفهانش است. او معتقد است مهم‌ترین اصل قهرمان سازی دوپینگ است و حدود ۸۰ درصد ورزشکاران ایرانی در سطح ملی و کشوری دوپینگ می‌کند. ادعایی که هولناک اما قابل توجه و حتما هم غیرقابل اثبات است.

 

در تمام طول مصاحبه گویا در کلینیک یک دکتر متخصص نشسته‌ای و دکتر در حال توضیح دادن تک تک داروهای مختلف و اثرات آن است. تا جایی که مجبوری متقاعد شوی که این کار علم و دانش تخصصی نیاز دارد.

 

مهمان ایسنا از داروهای مختلف دوپینگ و حتی سامانه‌ای که به راحتی همانند خرید شارژ تلفن همراه، می‌توان از آن داروی دوپینگ سفارش داد، گفت و معتقد بود؛ "دوپینگ در ایران بیشتر سیاسی است و اگه بخواهند ورزشکاری را به اصطلاح "کله پا" کنند، در آن صورت تستش مثبت در می‌آید".

 

پس از تمام شدن مصاحبه و هنگامی که این ورزشکار تحریریه ایسنا در اصفهان را ترک کرد یکی از همکاران گفت: "ولی حال کردی با دوپینگ چه بدنی ساخته بود." تمام سوالات درباره دوپینگ و حجم گستردگی آن در ایران، در این مصاحبه با این ورزشکار ملی‌پوش مطرح شد، اما از ذکر کردن نام ورزشکار و رشته فعالیتش و نام داروها خودداری کردیم.

 

چرا ورزشکاران دوپینگ می‌کنند؟

دوپینگ مهم‌ترین اصل یک قهرمان سازی است.

یعنی یک قهرمان باید دوپینگی باشد؟

صد در صد (خنده) ببین دوپینگ، نه اون چیزی که شما فکر می‌کنید دوپینگ از نظر عامیانه دارویی است که آن را می‌خورند یا تزریق می‌کنند و با دو برابر شدن قدرتشان همه را می‌برند، این دوپینگ نیست. دوپینگ تغییر ساختار بدنی است؛ مثلا یک بازیکن قدرت بدنی پایینی دارد، قبل از مسابقه دارویی به او می‌دهند که قدرتش بیشتر شود. یعنی ساختار بدنش تغییر کرده است. با مصرف این دارو در تمرینات قوی تر خواهد بود و تمرینات بهتر، پیشرفت بهتر و در نهایت مدال آوری است.

وقتی می‌گویم دوپینگ مهم است منظور روز مسابقه نیست. دوپینگ کردن در واقع چند ماه قبل از مسابقه باید صورت گیرد. برای مثال وقتی ورزشکاری را می‌بینم که تکنیک خوبی دارد فکر خوبی دارد، اما قدرت بدنی پایینی دارد، دارویی را معرفی می کنم تا استفاده کند. از نظر من باید دوپینگ کنی زیرا باید بتوانی مدال بگیری و چون رقیبت دوپینگ کرده است اگر تو آن کار را انجام ندهی از مدال آوری باز می مانی و در ایران هم که ماشاالله خیلی زیاد است.

چند درصد از ورزشکاران در سطح ملی دوپینگ می کنند و اگر نکنند چه اتفاقی می افتد؟

فکر می‌کنم بین ۷۵ تا ۸۰ درصد ورزشکاران در سطح ملی و کشوری در همه ورزش ها دوپینگ می‌کنند، اگر این کار را انجام ندهند شانس مدال آوری بیشتری برای آماتورها باقی خواهند ماند، و ممکن است جایگاه‌شان را از دست بدهند.

اگر دیگر دوپینگ اتفاق نیفتد کدام رشته بیشتری ضرر را خواهد داد؟

دومیدانی. در این رشته ۱۰۰ متر را در ۹ ثانیه می‌دوند، چه قدر عضله باید از قبل آمادگی داشته باشد که در ۹ ثانیه ذخایر گلیکوژنی بدن از صفر به ۱۰۰ برسد

بعضی ورزشکاران ملی پوش تست‌شان در مسابقات برون مرزی مثبت در می آید، چرا قبل از آن در ایران جلوی آن گرفته نمی شود؟

هیچ وقت تست دوپینگ ورزشکار ملی در ایران در نمی آید، زیرا هیچ کس نمی خواهد ورزشکار خودش را محروم کند؛ مثلا اگر تست ورزشکاری مثبت در می آید که قرار است در مسابقات آسیایی و جهانی و برون مرزی مدال بگیرد چه کسی باید ورزشکار را محروم کند؟ وزارت ورزش با همکاری سازمان ضد دوپینگ ایران؟ ببینید در چنین شرایطی چرا این دو سازمان باید قهرمان خودشان را حذف کنند؟ پس تنها اتفاقی که می افتد این است که به فدراسیون مرتبط  تذکر می دهند که حواست به فلان ورزشکار باشد که دوباره دوپینگ نکند. همین ورزشکار می تواند خیلی از بازیکنان آماتور را حذف کند و وارد تیم ملی شود، جایگاه خودش را تثبیت می کند در واقع هر ساله جایی برای آن ورزشکار کنار گذاشته اند کسی هم نمی گوید حق کسانی که خورده شد چه شد.

در واقع هر دارو دوره مخصوص به خودش را دارد مثلا استرویید بین ۴۵ روز تا یک ماه داخل بدن می ماند و به این صورت نیست که تا ۱۰ سال بعد هم نشانه های دوپینگ در بدن فرد جود داشته باشد. ورزشکار ۲ ماه قبل از مسابقه دارو را مصرف می کند و در هنگام مسابقه بدنش پاک است و کسی نمی پرسد قبل از آن چه اتفاقی افتاده چون اهمیتی هم ندارد.

دوپینگ در ایران بیشتر سیاسی است یعنی اگر بخواهند بیشتر ورزشکاری را به اصطلاح "کله پا" کنند از او تست می گیرند و مثبت هم در می آید! زیرا هنگامی که ورزشکار در زمان مسابقات نیست پروتئین مصرف می کند و پروتئین هایی که در ایران وجود دارد خالص نیست و ناخالصی دارد وحاوی مواد دیگری هم هست، مثلا مربی وزنه برداری مشهور وقتی دید شاگرد خودش در تمرینات نزدیک به شکستن رکوردی است که متعلق به او بود، تست دوپینگش را درآورد.(با خنده همه می دونیم دیگه یعنی کل دنیا فهمید).

از کجا می دونستی؟

کسی که تست اش درآمده بود دوست خودم بود و حتی وقتی نتیجه آزمایش را دیدیم من که خودم ادعا دارم در زمینه شناخت انواع داروهای دوپینگ آن ماده را نمی شناختم چون تازه وارد ایران شده بود.

به چه داروهایی واژه دوپینگ اطلاق می شود؟

هر دارویی های که قدرت فرد را از لحاظ ویژگی های ساختار بدنی افزایش دهد، دوپینگ است. این ویژگی ها شامل افزایش قدرت بدنی، بالا بردن اعتماد به نفس، افزایش انعطاف پذیری و.. است. ببینید مثلا جنسینگ نشاط آور است، اما مصرف مقداری از آن دوپینگ محسوب نمی شود مثلا اگر جنسینگ ۵ درصد نشاط آوری دارد داروهای دوپینگ ۲۰۰ درصد تاثیر دارند، چیزی که در مورد آن صحبت می کینم دارو است.

کلا چند نوع دوپینگ داریم؟

دوپینگ انواع مختلفی دارد که ۴ مدل آن بیشتر شایع است. مثلا در دوپینگ ژنی، ژن فرد را تغییر می دهند، به عنوان مثال به یک دختر ژن پسرانه می دهند حالت بدنش پسرانه می شود، اما در مسابقات دختران مدال می‌گیرد. در المپیک پکن یک دختر چینی ۶ ساله در مسابقات ژیمناستیک ۵-۶ طلا گرفت و تست دوپینگی هم که گرفتند منفی بود، اما بعدا خود چینی‌ها شاید برای نشان دادن علم شان به دنیا اعتراف کردند که روی آن دختر دوپینگ ژنی انجام دادیم و شما هم هیچ کدام نتوانستید، بفهمید و در ایران هم هنوز چنین نوع دوپینگی انجام نمی شود.

نوع دیگر آن دوپینگ خونی است مثلا دارویی هایی وارد خون می شود که سطح اکسیژن رسانی خون را افزایش می دهد. هیچ کدام از دوپینگ ژنی و دوپینگ خونی در تست ادراری که در ایران گرفته می‌شود، تشخیص داده نمی شود و فقط از طریق تست خون قابل تشخیص است که آن هم امکانات خاصی نیاز دارد، تست های خونی که در ایران گرفته می شود باید در شهر کلن آلمان آزمایش شود و انجام این آزمایشات هزینه های زیادی را در برمی گیرد و خوب مشخص است که دولت توان پرداخت چنین هزینه ای را ندارد. به همین خاطر بیشتر ورزشکارانی که می بینید و فکر می کنید کارشان خوب است، دوپینگی هستند.

نوع سوم دوپینگ، هورمونی است تصور عامه از دوپینگ که شامل تزریق با سوزن است همین دوپینگ هورمونی است.

نوع چهارم مدور است که ادرارآور است این نوع داروها برای وقتی است که دوپینگ کرده‌ای. هر چیزی که می‌خوریم در کبد می ماند پس اگر بخواهی جواب تست منفی داشته باشی کبد را باید تصفیه کنیم. برای تصفیه شدن کبد داروهای ادرار آور را مصرف می‌کنیم. مدور به تنهایی دوپینگ محسوب نمی‌شود، اما اگر اثبات شود آن را مصرف کرده‌ای به این معنی است که دوپینگ کرده بودی و برای پوشاندن آن داروی مدور استفاده کردی جنبه قضیه فرق می‌کند.

پس این که تست بعضی از ورزشکاران مثبت در می آید به خاطر این است که علم دوپینگ ندارند؟

بله مثلا یکی از ورزشکاران دارویی مصرف کرد که قدرت بدن را افزایش می داد، اما آن نوع دارو تا یک سال در بدن می ماند خب این ورزشکار خنگ است چون تا یک سال تست دوپینگش در می آید. این چنین آدمی باید هم حذف شود. خیلی از مواقع هم تست گرفته می شود اما آزمایش نمی شود و دکوری است برای این که ورزشکاران بترسند، اما آزمایش نمی‌شود به همین دلیل بسیاری از اوقات ورزشکار خودش را می بازد. برای مثال در یکی از مسابقات همه می دانستیم که یکی از ورزشکاران دوپینگ می کند و از او هم تست گرفتند وقتی فهمید قرار است از او تست بگیرند کیفش را جمع کرد و رفت اگر رقیب من نبود به او می گفتم صبر کند این تست ها الکی است. در خارج از ایران هم از نفرات اول تا سوم همه 

رشته ها تست گرفته می‌شود، اما به منزله آزمایش شدن نیست، بلکه به صورت رندوم نمونه چند نفر را آزمایش می‌کنند.

چه طوری تست بعضی از قهرمانان المپیک چند سال بعد مثبت اعلام می‌شود؟

وقتی تست گرفته می شود از شما می پرسند که آیا تمایل داری نمونه ات در سال های بعد مورد استفاده قرار گیرد یا خیر. اکثر ایرانی ها گزینه خیر را می زنند، اما اگر بله را تیک بزنی ممکن است چند سال بعد رندوم نمونه یک نفر را در بیاورند و این بار آزمایش مثبت باشد چون ممکن است با گذشت زمان تجهیزات پزشکی برای کشف داروی دوپینگ پیشرفت کند و داوریی که در زمان خودش کشف نشده بود چند سال بعد کشف شود و یا به لحاظ تاثیراتی که دارد درلیست داروهای دوپینگ قرار گیرد.

اولین باری که خودت استفاده کردی چه زمانی بود؟

در رده جوانان که بازی می کردم برادرم ماده ای به من زد که در مسابقات کشوری بتوانم مدال بیاورم به خاطر این که می‌دانستم رقیبی که در آن مسابقات دارم از نظر بدنی قوی است. بعد از آن وقتی وارد تیم ملی شدم دیدم هر کس را نگاه می‌کنم وسایلی و قوطی هایی در کیفش دارد که اصلا من نمی شناسم، ولی در کیف خودم به جز لباس و کفش و انجیر خشک که مادرم گذاشته بود، چیز دیگری پیدا نمی شود، کنجکاو بودم، ببینم که چیزهایی که همه آن ها قبل از تمرین می خوردند چه بود. بعدها فهمیدم به خاطر شرایط سخت اردو بدن کم می آورد و بدون این داروها نمی توان دوام آورد، بعد از آن من هم شروع کردم.

تاثیر دوپینگ دقیقا چه قدر است؟

اگر من بدون دوپینگ بتوانم ۱۰۰ کیلو پرس سینه بزنم با مصرف نوع خاصی از دارو می توانم ۱۸۰ کیلو بزنم. این داروها اعتماد به نفس را افزایش می دهند زیرا وقتی می بینی در تمرینات بهتر ظاهر شده‌ای، اعتماد بیشتری به خودت پیدا می کنی، علاوه بر آن مصدومیت را هم کم می کند چون سلول ها می توانند فشار بیشتری را تحمل کنند. دوپینگ اعتیاد آور نیست ولی این هست که مصرف دفعه قبل باعث افزایش اعتماد به نفس ورزشکار شده است و از نظر ذهنی به آن گرایش پیدا می کند.

بدست آوردن دارو های دوپینگ برای ورزشکاران سخت است یا آسان؟

خیلی راحت. زنگ بزن به من برات میارم (خنده) در سالن های بدن سازی همه مربی ها این دارو ها را خیلی راحت به ورزشکار می دهند، از آن راحت تر، سامانه‌ای وجود دارد که می توانی سفارش دهی، اپراتور تماس می گیرد احوال پرسی می کند و می پرسد چه نوع دارویی می خواهی برایت می آورد، ولی شناخت این که دارو اصلی است یا نه کار خود ورزشکار نیست.

خودت تا به حال از آن سامانه استفاده کرده‌ای؟

سامانه؟ من خودم سامانه ام. (می‌خندد)

عوارض این داروها روی بدن چیست؟

البته که ضرر دارد. ببینید برای هر فرد عادی سالانه ۱۰ واحد هورمون رشد نیاز است و عادی است، اما سطح نرمال این هورمون همین قدر است، اگر از این سطح بیشتر شود تازه اتفاقاتی خاصی در بدنت می افتد وقتی بالاتر از این مقدار رفت، بدن اور دوز می کند یعنی ممکن است سلول ها از حالت عادی بزرگتر شوند، اگر سرما خوردگی کوچکی داشته باشی عفونت را ۱۰ برابر می کند، در زنان اگر یک غده کوچک سرطان سینه داشته باشند، آن را ۱۰ برابر می کند. هیچ آدم عاقلی چنین ریسکی نمی کند، اما ورزشکار ملی همه چیز را به جان می خرد.

پدر و مادر خودتان می دانند این داروها چه مضراتی دارد و با این مسئله مشکلی ندارند؟

مادرم مشکلی ندارد مثلا اگر بخواهم دوره ای را شروع کنم که معمولا ۲۰ روز طول می کشد مادرم سعی می کند وقتی من خانه هستم، بیرون برود و وقتی نیستم در خانه بماند تا حواسمان به یخچال باشد. چون اگر برق برود و دمای داروها از ۲ تا ۸ درجه کمتر یا بیشتر شود خراب می شوند. بنابراین به گونه‌ای برنامه ریزی می‌کنیم که یک نفرمان در خانه باشد تا اگر برق رفت یا اتفاقی افتاد فکری برای داروها بکند.

پدر و مادر ورزشکارانی که خودتان مربی آن ها هستید و به آن ها این داروها را می زنید اطلاع دارند؟

بله و اجازه دادند چون به من اعتماد دارند.

از عواقب آن چی خبردارند؟

بله، ببینید اگر داروها ناشیانه مصرف شوند باعث تغییرات بدنی می شوند؛ مثلا باعث می شود دختر ها هیکل پسرانه پیدا کنند یا برعکس. اما کسی که دارو را به ورزشکار می دهد باید از زمان بندی آن اطلاع داشته باشد تا باعث تغییرات فاحش نشود. قطعا این داروها تاثیر خود را خواهد گذاشت، اما باید زمان بندی و نوع مصرف و دوز دارو کنترل شود، اگر زمان بندی رعایت نشود باعث بزرگ شدن سلول های شخص یا بزرگ شدن استخوان فک، دو رگه شدن صدا و استخوان بندی پسرانه اثراتی مانند این می‌شود، اما من زمان بندی را برای ورزشکاران خودم رعایت می کنم و این اتفاقات برای آن ها نمی افتد یعنی قبل از تمام شدن دوره دارو قبلی دارو جدید را به ورزشکار نمی دهم زیرا در این صورت است که کم کم بدن شروع به تغییر می کند.

داروهایی که در رشته های مختلف مصرف می شود، متفاوت است؟

بله قطعا، هر دارویی برای هر رشته ای دوپینگ محسوب نمی شود، مثلا الکل در کاراته و تیراندازی با کمان دوپینگ محسوب می شود، چون تمرکز را افزایش می دهد، اما در ووشو دوپینگ نیست، یا در دو و میدانی ها دارویی که یک وزنه بردار قدرتی می زند را استفاده نمی کنند چون برای آن ها استقامت مهم تراست. یا اگر به یک وزنه بردار کافئین بدهیم که نشاط آور است هنگام وزنه زدن ممکن است باعث تنش عضلانی شود. دختری که گفتم به او دارو دادم هم به همین شکل بود استقامت خوبی داشت، اما قدرتش کم بود پس نباید دارویی که استقامت را افزایش می دهد به او داد.

 • 12
 • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.3 stars from 14 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
بهنام صفوی,بیوگرافی بهنام صفوی,عکس‌های بهنام صفوی بیوگرافی بهنام صفوی + عکس همسر و پسرش

نام کامل: بهنام صفوی

تاریخ تولد: ۱۵ تیرماه ۱۳۶۲

محل تولد: شیراز

تحصیلات: مدرک کارشناسی رشتهٔ مهندسی عمران

فعالیت: خوانندگی، نوازندگی،تنظیم کننده و آهنگساز

سبک موسیقی: پاپ

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه
پرستو صالحی,بیوگرافی پرستو صالحی,عکس‌های جدید پرستو صالحی بیوگرافی پرستو صالحی + عکس‌های جدید

نام: پرستو صالحی

نام اصلی: الهام صالحی سیاوشانی

تاریخ تولد: ۹/۹/۱۳۵۶

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگری

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته نمایش

ادامه
حافظ،زندگینامه حافظ،بیوگرافی حافظ زندگینامه حافظ + تصاویری از حافظیه

نام کامل: خواجه شمس الدين محمد بن بهاءالدّين حافظ شيرازي

محل تولد: شيراز

تاريخ تولد: ۷۲۷ قمري

تاريخ فوت: ۷۹۲ قمري

لقب: حافظ، لسان الغيب، ترجمان الاسرار، لسان العرفا و ناظم الاوليا

عنوان: شاعر

ادامه
بیوگرافی محسن چاوشی,عکس‌های جدید محسن چاوشی,محسن چاوشی بیوگرافی محسن چاوشی + عکس همسر و پسرش

نام و نام خانوادگی : محسن چاوشی حسینی

تاریخ تولد : ۸ مرداد ۱۳۵۸

محل تولد : خرمشهر

پیشه: خواننده، آهنگساز، تنظیم کننده، ترانه‌سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۸۲

سبک: پاپ، راک، الکترونیک، ترنس، رگی و...

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۲۹ دی
  هفته ۲۰ لالیگا اسپانیا
  رئال مادرید - سویا
  ساعت: ۱۸:۴۵
 • هفته ۲۳ لیگ برتر انگلیس
  آرسنال - چلسی
  ساعت: ۲۱:۰۰
 • یکشنبه ۳۰ دی
  جام ملت های آسیا
  اردن - ویتنام
  ساعت: ۱۴:۳۰
 • جام ملت های آسیا
  تایلند - چین
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • جام ملتهای آسیا
  ایران - عمان
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • دوشنبه ۱ بهمن
  جام ملت های آسیا
  ژاپن - عربستان
  ساعت: ۱۴:۳۰
 • جام ملت های آسیا
  استرالیا - ازبکستان
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • جام ملت های آسیا
  امارات - قرقیزستان
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • ﺳﻪشنبه ۲ بهمن
  جام ملت های آسیا
  قطر - عراق
  ساعت: ۱۹:۳۰
 • جام اتحادیه
  بنفیکا - پورتو
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • چهارشنبه ۳ بهمن
  لیگ برتر والیبال
  شهرداری ورامین - فولاد سیرجان
  ساعت: ۱۶:۰۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید