دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱
۲۲:۵۱ - ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۲۲۸۲۳
ورزش بانوان

روایت مربی از پناهندگی دختر وزنه بردار: از راه دریا فرار کرد تا پلیس ردی از او پیدا نکند

یکتا جمالی,مهاجرت یکتا جمالی
«سعیده عبدالمالکی» سرمربی اعزامی به مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی سال ۲۰۲۲ جوانان جهان با اشاره به پناهندگی «یکتا جمالی» گفت: این یک کار برنامه‌ریزی شده بود و حتی وسایل شخصی خودش را هم نتوانست ببرد.

عبدالمالکی در گفت وگو با ایرنا در خصوص پناهندگی یک وزنه‌بردار دختر گفت: نمی‌شود با غُل زنجیر کسی را نگه داشت. به احتمال زیاد وی برنامه‌ریزی کاملی برای فرار داشته و این را می‌شود از سخنان رابط وی در آلمان متوجه شد.

متن کامل این گفت وگو در زیر می‌خوانیم:

مربی نیستم که با رانت به سفر اعزام شود

من از روز نخست تشکیل وزنه‌برداری زنان در این رشته فعالیت داشتم. البته وزنه‌برداری بخشی از زندگی من است و در ۱۶ سال گذشته با یکی از قهرمانان وزنه‌برداری زندگی کردم و با این رشته بیگانه نیستم. در زمینه استعدادیابی نیز فعالیت داشته و اکنون ۱۴ شاگرد دارم که چهار نفر از آنان در سطح ملی هستند. شاگردانی که از استان کردستان به وزنه‌برداری کشور معرفی شدند. مدرس این رشته هم هستم و ۲ کلاس‌ در مناطق مختلف کشور داشتم. وزنه‌برداری زنان در کمتر از پنج سال توانسته به سکوی جهانی برسد و این افتخار بزرگی است. برای این سفر نیز با هیچکس زد و بند نداشتم زیرا به عنوان مربی ماه‌ها در کنار تیم بودم.

وزنه‌برداری ابزار تخلیه انرژی است

وزنه‌برداران آدم‌های خاص و سرشار از انرژی هستند. در ایران نیز دختران به تازگی مجوز فعالیت گرفتند و این موجب شده تا ما در سالن‌های وزنه‌برداری به دنبال تخلیه انرژی آنان با ابزار ورزش باشیم. به دنبال آن هستیم توانمندی این دختران در مسابقات جهانی نمایش داده شود. چه کسی می‌گوید که وزنه‌برداری رشته‌ای زنانه نیست. اگر اینگونه است کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکایی چرا این رشته را دنبال می‌کنند. زنان جهان بیش از نیم سده است که در وزنه‌برداری فعالیت دارند و در مسابقات جهانی شرکت کردند. از سال ۲۰۰۰ زنان وزنه‌بردار جهان گام به سکوی المپیک گذاشتند و اکنون نیز شمار آنان نزدیک به قهرمانان مرد در این رشته است. وزنه زدن برای دختران هم اقتدار و هم اعتماد به نفس را به همراه خواهد داشت نباید این مهم را از دختران ایرانی دریغ کنیم.

اشتباه یک نفر دیگران را قربانی نکند

دختران ایرانی به توانمندی خود واقف هستند و سوق دادن این توانمندی به سمت قهرمانی می‌تواند، سکوهای جهانی و المپیک را برای ایران به ارمغان بیاورد. نباید دختران را وارد حاشیه کنیم و اشتباه یک نفر را به پای دیگران بنویسیم. اتفاقی که در یونان رخ داد متاسفانه وحشتناک بود اما آن یک نفر (یکتا جمالی) نمی‌تواند زندگی دیگران را خراب کند. پناهندگی در رشته‌های مختلف ورزشی ایران وجود دارد و دختر وزنه‌بردار اصفهانی آخرین نمونه آن نیست. مگر دارنده مدال برنز المپیک از ایران مهاجرت نکرد آیا این رشته به صورت کامل کنار گذاشته شد. رشته وزنه‌برداری زنان در حال تکامل است و اکنون در استان‌هایی مانند خوزستان، خراسان رضوی و اصفهان، ورزشکاران زیادی داریم. وزنه‌برداری زنان در استان اصفهان در یک نفر خلاصه نخواهد شد.

نمی‌شود کسی را غُل و زنجیر کرد

در مدت ۳۰ روز که بر تمرین دختران وزنه‌بردار نظارت داشتم هیچ رفتار یا نشانه‌ای از جمالی مبنی بر اینکه قصد پناهندگی داشته باشد، ندیدم. او مدام تمرین می‌کرد و به دنبال موفقیت بود. من نیز کمک کردم تا او بتواند یک مدال جهانی دیگر بگیرد. حتی برخی منتظر حاشیه در پشت صحنه بودند که این حاشیه‌ها را جمع کردم اما او بدون توجه به منافع ملی و به دور از چشم همه، تصمیم خود را گرفته بود. نمی‌توان کسی را به غُل و زنجیر کشید، جمالی رفت اما شیوه رفتنش بسیار بد بود. برخی باور دارند که وی به صورت یکباره این تصمیم را گرفته اما این یک شوخی بیش نیست. اگر اینگونه باشد هر مسابقه‌ای که ورزشکار اعزام می‌شود باید ده‌ها نفر از آنان مواظبت کنند. جمالی می‌توانست در آینده با بورس تحصیلی یا اقامت به خارج از کشور برود اما ترجیح داد پناهنده شود.

من در این سفر ۲ کار را انجام دادم نخست اینکه کمک کردم تا جمالی صاحب مدال شود و دوم اینکه حاشیه‌ها را جمع کردم تا خوراک رسانه‌های بیگانه نشود اما برنامه جمالی تمام این کارها را زیر سوال برد و او خود تبدیل به سوژه و حاشیه شد.

رابط فرار جمالی به برنامه‌ریزی برای این کار اعتراف کرد

به مصاحبه‌های برخی از افراد با رسانه‌های بیگانه نگاه کنید تا اتفاقی نبودن فرار جمالی ثابت شود. یک دختر ۱۷ ساله چگونه به یکباره از هتل بیرون رفته و فرار می‌کند. پشت این کار چند ماه برنامه‌ریزی است. مسیر جمالی را هم مشخص کرده بودند و از راه دریا فرار کرد تا پلیس ردی از او پیدا نکند. آیا در عرض چند ساعت قایق برای او تهیه شد؟ اینکه وی حتی شارژر موبایلش را هم نبرد نشان از آن دارد که تمام هدف خود را بر فرار ترجیح داده بود. بعد از ناپدید شدن او، ما ساعت‌ها به همراه علی مرادی رییس فدراسیون و نماینده حراست در پلیس اینترپل بودیم و روز بازگشت مشاهده کردیم که عکس جمالی در دست پلیس یونان بود اما وی از گذرگاه دیگر فرار کرد. یک دختر ۱۷ ساله چگونه برنامه‌ریزی کرده در حالی که برای یک مهمانی خانوادگی نیاز به چند روز برنامه‌ریزی است؛ شک نکنید که وی با ارتباط‌هایی که برقرار کرده بود، افرادی نیز در یونان منتظر او بودند تا زمینه پناهندگی او را فراهم کنند.

نمی‌توانیم گوشی ورزشکار را به زور چک کنیم

گوشی به حریم خصوصی افراد تبدیل شده و حتی والدین نمی‌توانند گوشی فرزند خود را به زور چک کنند من چگونه گوشی یکتا جمالی را چک می‌کردم. در ضمن او در این مدت هیچ رفتار مشکوکی از خود بروز نداد تا نسبت به اعزام وی شائبه داشته باشیم. روز ناپدید شدن به تمام ما شوک وارد شد. اگر ورزشکاری تصمیم بر پناهندگی بگیرد راه آن را پیدا خواهد کرد و جمالی نیز مانند سایر ورزشکاران رفت و آخرین مورد آن نیز نیست. برخی از مشکلات اردو صحبت می‌کنند اما من که مربی بودم اعلام می‌کنم در اردو همه چیز فراهم بود و فدراسیون نهایت تلاش خود را برای اعزام داشت. در زمان اعزام سیاست بر این بود که تبعیض جنسیتی نباشد و فدراسیون ترجیح داد که ۲ وزنه‌بردار به یونان برود. فدراسیون می‌توانست یکتا جمالی را خط بزند و سه وزنه‌بردار مدال‌آور پسر را اعزام کند اما سیاست این فدراسیون توجه به زنان است و اعزام جمالی در این راستا بود.

جای شاکی و متهم عوض شده است

برخی در رسانه و فضای مجازی به دختر پناهنده ایرانی در آلمان لقب قهرمان می‌دهند در حالی که او به کشورش پشت کرد. کسی که با فرار از اردو، اعلام پناهندگی می‌کند چگونه قهرمان ملی است؟ قهرمان خطاب کردن امثال جمالی موجب خواهد شد تا قُبح پناهندگی شکسته شود. امثال این افراد باید در جامعه منفور باشند نه اینکه قهرمان خطاب شوند. درباره جهانفکریان نیز من صحبت خاصی ندارم چون او چند وقت است مهاجرت کرده و از پناهندگی جمالی استفاده و این مهاجرت را علنی کرد. او هم به مسابقات جهانی اعزام شده و هم در اردو بوده، اینکه چه کسی درب سالن را بر روی این دختر وزنه‌بردار بست من بی‌خبرم. همه می‌دانند که جهانفکریان به خاطر مصدومیت بازی‌های المپیک را از دست داد. فدراسیون هیچگاه تبعیض جنسیتی نداشت و این از اعزام‌ها کاملا مشخص است. جوانفکریان بگوید با سیستم سخت فدراسیون بین‌المللی، چگونه سهمیه المپیک توکیو را گرفت اگر اعزام‌های فدراسیون نبود چگونه این سهمیه به وی می‌رسید. وی در زمان اعزام المپیک آسیب داشت و وزنه‌زدن ممکن بود وی را دچار آسیبی کند که همیشگی باشد؛ آن زمان چه کسی باید پاسخ می‌داد؟

خورشیدی تا صبح منتظر جمالی بود

روز ناپدید شدن جمالی، شوک بدی به کاروان وارد شد و حتی مدال علیرضا یوسفی نیز تحت تاثیر قرار گرفت. اکبر خورشیدی تا صبح بیدار ماند و گفت برمی‌گردد اما او برنامه دیگری داشت و رفت. مشاور فنی زنان که چند سال پیش دخترش فوت شده بود اعلام کرد خدا دخترم را گرفت اما جمالی با این حرکتش جان من را گرفت.

وزنه‌برداری زنان را به زمین زدند

وزنه‌برداری زنان ایران در چند سال گذشته روند رو به رشدی داشت. اعزام‌های نخست برای کسب تجربه بود اما در ادامه به مدعی تبدیل شدیم و این نشان از اقتدار زنان ایران اسلامی دارد. کسانی که برای فرار جمالی برنامه‌ریزی کردند به دنبال به زمین زدن وزنه‌برداری زنان بودند و این کار هدفمند بود امیدوارم تصمیم مسوولان به گونه‌ای باشد که که بقیه از تصمیم اشتباه یک نفر ضرر نکنند.

من چند سال زندگیم تحت تاثیر وزنه‌برداری قرار گرفته و حتی سال گذشته دست پسرم از چهار ناحیه دچار شکستی شد. یک روز اردو و تمرینات را ترک نکردم. این کار اگر در کشورهای دیگر بود از وی به عنوان قهرمان یاد می‌کردند اما من مادر بی‌مسوولیت وزنه‌برداری شدم. چندین نفر به وزنه‌برداری ایران معرفی کردم اما اکنون متهم به اعزام با رانت هستم. حاصل پنج سال تلاش و مربیگری من در تیم وزنه‌برداری زنان اعزامی بود که برخی آن را به واسطه همسرم می‌دانند. همسر من شاهو جوانمردی رییس هیات کردستان و از مربیان شناخته شده ملی است و هیچ نقشی در این اعزام نداشت.

این روزها فدراسیون وزنه‌برداری و رییس آن سیبل انتقادات است انتقاداتی که هدفمند انجام می‌شود اما من در خارج از ایران اعتبار رییس فدراسیون را دیدم. تمام کشورها صاحب وزنه‌برداری برای مرادی احترام خاصی قائل هستند. چه کسی می‌تواند ایران را به این جایگاه برساند. شیوه برخورد شخصیت‌های بزرگ وزنه‌برداری جهان با مرادی برای من هم تعجب‌آور بود.

***

واکنش معاون وزارت ورزش به پناهندگی یکتا جمالی: دشمنان درِ باغ سبز به ورزشکاران نشان می‌دهند

معاون امور بانوان وزارت ورزش و جوانان به پناهندگی ورزشکاران از جمله یکتا جمالی وزنه‌بردار کشورمان واکنش نشان داد.

مریم کاظمی‌پور در خصوص عملکرد کاروان ایران در المپیک ناشنوایان گفت: کاروان ایران با حضور ۱۶ دختر پرتوان و افتخار آفرین در تکواندو، کاراته و تیراندازی توانست با کسب تعداد زیادی مدال‌ ثابت کند که هر جایی به ورزش زنان اعتماد شده، پاسخ مناسبی داده شده است. به جامعه ورزش زنان این موفقیت‌ها را تبریک می‌گویم. در سال ۱۴۰۱ به صورت مستمر این موفقیت‌ها تکرار شد و امیدوارم در رقابت‌های پیش‌رو در همه رشته‌ها دختران ما بدرخشند و در عرصه بین‌المللی نماینده تمام عیار کمی و کیفی در قواره زن ایرانی باشند.

معاون امور بانوان وزارت ورزش و جوانان در خصوص پناهندگی ورزشکاران کشورمان از جمله یکتا جمالی با وجود هزینه‌های که در کشور برای آنها انجام کرده است، گفت: متاسفانه شاهد هجمه‌های دشمنان و معاندان ما در خصوص نوجوانان و جوانانی که مسیر رشد خود را پیدا کردند و در حد توان برای آنها برنامه ریزی شده هستیم. قبول داریم خیلی مسائل باید جدی‌تر دنبال شود. درِ باغ سبزهایی که دشمنان به آنها نشان می‌دهند، آنها را به نوعی با ابهاماتی که ممکن است وجود داشته باشد، درگیر می‌کند و در نتیجه آنها را از کشور می‌برند و از صداقت و سلامت‌شان برای بهره برداری خودشان سوء استفاده می‌کنند.

کاظمی‌پور تاکید کرد: وزارت ورزش از ابتدای شروع کار در این دوره دنبال این است که با پیوست‌ها و برنامه‌های فرهنگی این موضوع را مهار کند‌. در شورای برون مرزی در حد و اندازه اختیاراتی که داشتیم حساسیت‌های لازم در خصوص تیم‌های ورزشی بانوان را یادآوری و تلاش کردیم آمادگی ذهنی ورزشکاران برای حضور در میادین که این چنین تهدیدهایی وجود دارد را به حدی برسانیم که به بلوغ حرفه‌ای برسند. امیدوارم با اقدامات جدی و هم افزایی‌هایی که در بدنه دولت و مجلس اتفاق خواهد افتاد و تغییرات را به زودی اعلام‌ می‌کنیم، به سمتی پیش برویم که انگیزه‌ای برای این اقدامات نباشد.

معاون امور بانوان وزارت ورزش و جوانان در پاسخ به این سوال که نابسامانی مدیریتی فدراسیون وزنه برداری باعث مهاجرت وزنه‌برداران نشده است، گفت: این مسائل در مراجع خودش در کمیته ملی المپیک و معاونت ورزش قهرمانی در خصوص تمام فدراسیون‌های ورزشی و به ویژه وزنه برداری در حال بررسی است و باید در این زمینه توضیحاتی را از فدراسیون بشنویم. اینکه ادامه روند مدیریت فدراسیون‌های ورزشی به نحوی مورد ارزیابی و نظارت قرار گیرد که بتواند مسیر ارتقا و رشد و تعالی دختران و پسرانی که واقعا ایثارگرانه در میادین ورزشی به عنوان یک سرباز پرچم ایران را بالا می‌برند، را فراهم کنند، اهمیت دارد.

وی ادامه داد: امیدواریم در ماه های آینده اتفاقات خوبی بیفتد به طوری که ساماندهی خوبی در اوضاع ورزش صورت گیرد. اولین آن بحث اقتصادی و حمایت‌هایی است که باید در تمام ارکان اتفاق بیفتد به نحوی که مشکلات مرتفع شود. در این شرایط امید و انگیزه در کنار امنیت شغلی و آینده برای ورزشکاران در داخل ایران بیشتر از هر کشور دیگری حس می‌شود. اعتقاد داریم باید این فضا در ایران بیشتر برای آنها فراهم شود.

کاظمی‌پور در مورد عدم حضور تماشاگران زن در رقابت‌های جام باشگاه‌های والیبا‌ل آسیا با وجود اعلام قبلی گفت: همه اعلام‌های قبلی باید بر اساس یک اصول و ساختار قانونی صورت بگیرد. اصول و ساختار قانونی در واقع همان طی مسیر سلسله مراتب اخذ مجوز برای حضور بانوان در مسابقات و رشته‌هاست. شورای تامین و سایر نهادها ذیربط از جمله این سلسله مراتب‌ها هستند که باید برای اخذ مجوز دستورات لازم را بدهند. برای حضور بانوان باید مواردی از جمله زیر ساخت‌ها و همه موارد الزام آور مورد بررسی قرار بگیرد. قبل از اینکه این قرارهای قبلی جهت حضور بانوان اعلام شود، نامه‌ای به وزارت ورزش رسید که نشان داد رایزنی و گمانه زنی‌ها تا به این لحظه منجر به حضور بانوان در مسابقات نشده است.

 • 18
 • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۱۲
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
از هر کسی نمیشه انتظار وطن پرستی داشت. ظرفیت آدمها فرق داره. ضمن اینکه یک دختر ۱۷ ساله چه تجربه ای داره؟ با یه لبخند و یه وعده بسادگی میشه تصمیم سازی کرد براش. و مهمتر نقش خانواده است. هیچکس از خانوادش حرفی نزده. شاید اساسا از طرف خانواده ساپورت شده.
کلی براش هزینه شده تا معروف شده و به مدال رسیده حالا هم با نامردی رفت
مقصر خودتون هستین طرف یک‌عمر زحمت میکشه و هیچ حمایتی نمیشه، تو مملکت ما همه افسرده هستن و ناامید از زندگی
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۲۹ خرداد
  قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا
  ازبکستان - عربستان
  ۱۷:۳۰
 • قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا
  -
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۳۱ خرداد
  لیگ والیبال ملت‌ها
  اسلوونی - هلند
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آرژانتین - ژاپن
  ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  استرالیا - کانادا
  ۱۸:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - بلغارستان
  ۲۱:۳۰
 • چهارشنبه ۱ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  چین - فرانسه
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آلمان - ایتالیا
  ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  برزیل - لهستان
  ۱۸:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - آمریکا
  ۲۱:۳۰
 • پنج شنبه ۲ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  فرانسه - هلند
  ۰۷:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  چین - آلمان
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  لهستان - کانادا
  ۱۵:۰۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - برزیل
  ۱۸:۰۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آمریکا - ایران
  ۲۱:۳۰
 • جمعه ۳ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - برزیل
  ۱۸:۰۰
ویژه سرپوش