جمعه ۰۴ فروردین ۱۴۰۲
۱۶:۱۸ - ۰۴ دي ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۰۰۲۸۲
ورزش بانوان

ناهید کیانی در مسیر کیمیا علیزاده؛ مهاجرتی دیگر

ناهید کیانی,مهاجرت ناهید کیانی

 روزنامه شرق نوشت: ناهید کیانی تکواندوکای مطرح ایرانی قید حضور در تیم ملی ایران را زده است. او که یکی از بخت‌های اصلی کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۴ پاریس محسوب می‌شود این روزها درگیر حواشی‌ای شده که ناخواسته نامش را در رسانه‌ها سر زبان‌ها انداخته است. اینکه چه شده که ناهید تصمیم گرفته بدون سروصدا قید حضور در خانه تکواندو را بزند و بی‌خیال آماده‌سازی به همراه تیم ملی برای رقابت‌های جمهوری آذربایجان شود، یکی از آن دست مباحثی است که حرف و حدیث درباره‌اش زیاد است.

البته نشانه‌های روشنی وجود دارد که او این روزها به شدت از دست کادر فنی و رئیس فدراسیون تکواندو یعنی هادی ساعی شاکی است. برای بررسی بیشتر این موضوع باید به مسابقات جهانی که یکی، دو ماه قبل در مکزیک برگزار شد، برگشت. ناهید کیانی، یکی از سرشناس‌های تکواندوی ایران، در آن مسابقات مثل سایر نفرات اعزامی نتایج خوبی نگرفت. عنوان شده که در حاشیه همان رقابت‌ها هادی ساعدی و مهروز ساعی، خواهر رئیس فدراسیون و کمک‌مربی تیم تکواندوی زنان، برخورد تندی با ناهید کیانی انجام می‌دهند.

این برخورد برخلاف آنچه رسانه‌ها ادعا کرده‌اند که حتی سیلی به ناهید کیانی زده شده، نیست بلکه ظاهرا بگومگوی جدی بین طرفین صورت گرفته است؛ اما بعد از آن اتفاق جدیدتری رخ می‌دهد و ناهید کیانی از ندا زارع، مربی همیشگی‌اش و یکی از کمک‌های مینو مداح، سرمربی تیم ملی تکواندوی ایران دفاع می‌کند. او در اختلاف‌نظرهای موجود در کادر فنی طرف ندا زارع را می‌گیرد که این مورد چندان به مذاق بقیه خوش نمی‌آید. این‌طور می‌شود که در ادعای اولیه، طرفداری از ندا زارع، باعث شکل‌گیری اختلاف بین ناهید و کادر فنی کنونی تیم ملی می‌شود.

باو جود این، این جریان به همین‌جا ختم نمی‌شود و رئیس فدراسیون و کادر فنی تیم زنان در تصمیمی بحث‌برانگیز به این نتیجه می‌رسند که اسم ناهید کیانی را از حضور در رقابت‌های گرندپری ریاض که قرار بود بین شانس‌های اصلی المپیک برگزار شود خط بزنند. اینجا روایت‌ها دوباره متغیر است. عده‌ای آن را پای تسویه‌حساب شخصی کادر فنی با ناهید کیانی می‌گذارند و عده‌ای دیگر، فعالیت در فضای مجازی را باعث حذف ناهید از این رقابت‌ها عنوان کرده‌اند. 

از سوی دیگر، مسئولان فدراسیون تکواندو هم در صحبت‌هایی که در این زمینه داشته‌اند دلیل خط‌زدن ناهید کیانی را بدون اشاره به جزئیات به مسائل انضباطی ربط داده و گفته‌اند با وجود صحبت‌های مکرر، او همچنان کار خودش را کرده و چندان به تذکراتی که در این بین داده شده توجهی نکرده است. در کنار این موارد باید به یک موضوع حساس دیگر هم اشاره شود؛ اینکه ندا زارع، مربی اصلی ناهید کیانی، بعد از رقابت‌های مکزیک قید تیم ملی را زده و عنوان کرده می‌خواهد به آمریکا برود. این یکی زنگ خطر جدی‌تری است که به نظر می‌رسد بی‌ارتباط با تصمیمات اخیر و جدیدی که ناهید کیانی گرفته نباشد.

در واقع با رفتاری که فدراسیون تکواندو با ناهید کیانی داشته به نظر می‌رسد این تکواندوکای سرشناس هم رفته رفته به فکر مهاجرت از ایران باشد. شاید او شبیه به کاری که پیش‌تر راحله آسمانی انجام داد و با خروج از ایران راهی بلژیک شد و نهایتا برای همین کشور مسابقه داد، قصد جدیدی داشته باشد. یا اینکه او هم مثل دوست قدیمی‌اش کیمیا علیزاده که برای سفر به آلمان رفت و نهایتا پناهنده آنجا شد، به مهاجرت فکر کند. مشخص است که اگر یک درصد چنین اتفاقی رخ دهد لطمه بی‌شمارش را تیم ملی و کاروان ورزش ایران می‌خورد که بعد از دختر تاریخ‌سازی همچون کیمیا، این‌بار هم یک چهره سرشناس دیگر یعنی ناهید کیانی را که بخت زیادی برای کسب سهمیه و موفقیت در المپیک پاریس دارد، از دست می‌دهد. تمامی این اتفاقات در شرایطی رقم می‌خورد که فدراسیون تکواندو و در رأس آن، هادی ساعی، همچنان حاضر به پذیرش نقش و شاید اشتباهشان درباره ناهید کیانی نیستند.

رئیس فدراسیون تکواندو به وضوح ضعف کادر فنی در تیم ملی مردان و زنان ایران را نمی‌بیند و از تصمیمش برای کنارگذاشتن ناهید کیانی از تیم ملی ایران دفاع می‌کند. او در صحبت‌هایی که همین روز گذشته آنا منتشر کرده درباره ناهید کیانی گفته است: «از این صحبت‌ها و حاشیه‌هایی که برای تکواندو ایجاد می‌کنند واقعا متعجبم. من قبلا هم گفتم ناهید کیانی چندین مورد بی‌انضباطی داشته و به او تذکر دادم.

من به عنوان رئیس فدراسیون زمانی که ورزشکارم اشتباه می‌کند باید تذکر بدهم و مراقب او باشم. کیانی در جهانی مسابقه داد و هیچ مشکلی هم پیش نیامد. از اواخر سال گذشته که به فدراسیون تکواندو آمدم، کیانی در چندین تورنمنت از جمله جام ریاست فدراسیون جهانی، مسابقات آسیایی، بازی‌های کشورهای اسلامی، تورنمنت لبنان، مسابقات پاریس و چند مسابقه دیگر و آخرین مسابقه هم مسابقات جهانی مکزیک شرکت کرده بود. او در فاصله ۹ ماه در هشت مسابقه شرکت کرده بود. بعد از مسابقات پاریس او دچار افت شد و در جهانی هم عملکرد خوبی نداشت؛ وقتی یک ورزشکار در مدت‌زمان کوتاه در چندین مسابقه پشت سر هم شرکت می‌کند نیاز به استراحت دارد. م

ن نمی‌دانم چرا این صحبت‌ها را مطرح می‌کنند؟ از لحاظ علمی یک ورزشکار در سال دو بار می‌تواند به اوج آمادگی صددرصد برسد. در برخی تورنمنت‌ها که کسب امتیاز آن برای ما مهم است؛ نیاز نیست ورزشکار در اوج آمادگی باشد، اما وقتی یک ورزشکار ۹ ماه در کوران مسابقه است نیاز به استراحت دارد. او از مسابقات جهانی برگشت و دو هفته بعد قرار بود در مسابقه سنگین‌تر از جهانی که فینال گرندپری است شرکت کند، ما تشخیص دادیم او به این مسابقات نرود بهتر است. اگر من به ورزشکارم تذکر می‌دهم، برای بهترشدن اوضاع است وگرنه قرار نیست خودزنی کنم.

در مسابقات جهانی چندین مورد بی‌انضباطی از کیانی دیدم و به او تذکر دادم. تکواندوکاران کم‌سن‌وسال هم به تکواندوکاران باتجربه نگاه می‌کنند و از آنها الگو می‌گیرند، بنابراین من به‌عنوان رئیس فدراسیون وظیفه دارم از تیمم حمایت کنم و اجازه ندهم حاشیه ایجاد شود. من سه بار به ناهید کیانی در مسابقات جهانی تذکر دادم. اما این موضوع با عدم اعزام او به فینال گرندپری ریاض ارتباط ندارد. من به خودم اجازه نمی‌دهم در امور شخصی ورزشکارانم دخالت کنم؛ اما زمانی که ورزشکار بی‌انضباطی کند و نظم تیمی را به هم بریزد نمی‌توانم نادیده بگیرم، ولی این مسائل هیچ ارتباطی با اعزام او ندارد. ما تکواندوکاران جوانی در تیم ملی داریم که همه به باتجربه‌ها نگاه می‌کنند و از آنها الگو می‌گیرند؛ بنابراین باید همه قوانین و مقررات را رعایت کنند. کیانی نیاز به استراحت داشت چون در ۹ ماه گذشته تقریبا هر ماه به یک مسابقه اعزام شده است».

این برای اولین‌بار نیست که اسم ناهید کیانی در رسانه‌ها این‌قدر زیاد مطرح می‌شود؛ پیش‌تر و در جریان بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو بود که او بعد از مسابقه با کیمیا علیزاده که با پرچم پناهندگان در بازی‌ها شرکت کرده بود، شکست خورد و از گردونه بازی‌ها کنار رفت. کیانی بعد از المپیک، از بی‌توجهی و فشار زیادی که بر او برای مسابقه با دوست صمیمی‌اش وارد شده بود گلایه کرد.

البته متنی که او آن زمان در اینستاگرام نوشت حسابی مورد توجه قرار گرفت: «سلام بر مردم سرزمینممن ناهید هستم دختری که سال‌هاست برای برافراشتن پرچم کشورم تلاش کرده‌ام و روزهای زیادی از دوران ورزشی‌ام با رژیم‌گرفتن‌های سخت و طاقت‌فرسا گذشته (علی‌رغم میل خانواده‌ام که این را دشمن سلامتی‌ام می‌دانستند)، سال‌هاست عدد ۲۰۲۰ در اکثر پسوردهای مورد نیازم جا خوش کرده بود تا فراموش نکنم که باید روزی خودم را در کجا ببینم. آن‌قدر دویدم، آن‌قدر جنگیدم تا شد، تا رسیدم به ۲۰۲۰ای که حالا ۲۰۲۱ شده بود، رسیدم به جایی که باید تمام قدرتم را می‌فرستادم به پاهایم تا بتوانم با دستی قدرتمند پرچم ایرانم را بلند کنم، ایران همان تمدن چند هزار ساله که من دختری از آب و خاکش هستم، دختری از جنس مردم عادی همین آب و خاک، دختری که ورزش را انتخاب کرد با تمام سختی‌هایش، با تمام بایدها و نبایدهایش.

من آموخته‌ام که رسالت ورزش صلح است، خوانده‌ام که جنگ جهانی با تمام بزرگی‌اش یک روز برای برگزاری یک مسابقه فوتبال زانو زد و از حرکت ایستاد تا پرچم ورزش و صلح بلندتر از تمامی پرچم‌های جهان برافراشته شود. این بود قدرت ورزش در ذهن من.

من نمی‌دانستم که روزی در بزرگ‌ترین آوردگاه زندگی‌ام در نقطه‌ای که سال‌ها برای رسیدن به آن تلاش کرده بودم قرار است مقابل هم‌وطنم بایستم، مقابل دوستی که بخشی از خاطرات دوران ورزشی من است.

من چه باید می‌کردم؟ سیاست در مقابلمان قد علم کرده بود، نمی‌دانم چه بر سر جهان آمده که زور ورزش به سیاست نرسید و پرچم المپیک تنها به نمادی بی‌توجه تبدیل شده که شعار صلح سر می‌دهد.

تمام این چند روز زندگی‌ام با بهت گذشت...

مردم سرزمینم من از جنس خود شما هستم، از جنس مردم عادی، از جنس دردهای حقیقی، ببخشید اگر نتوانستم تمام خود باشم، نتوانستم در میان درد بی‌آبی، درد خشکسالی شادی کوچکی به شما هدیه بدهم، ببخشید اگر رویارویی من با هم‌وطنم دل شما را آزرد، بازنده حقیقی بازی من و کیمیا «المپیک» بود، آری المپیک رویدادی که تمامی بزرگیش به فریاد صلحش است، المپیک ۲۰۲۱ با تمام خوب و بدش تمام می‌شود و من می‌مانم و المپیک که بزرگیش در ذهنیتم افول کرده است المپیک کرونازده بدون صلح».

 • 16
 • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنج شنبه ۳ فروردين
  جام ملت های اروپا
  ایتالیا - انگلیس
  ۲۳:۱۵
 • جام ملت های اروپا
  پرتغال - لیختن اشتاین
  ۲۳:۱۵
 • جمعه ۴ فروردين
  جام ملت های اروپا
  فرانسه - هلند
  ۲۳:۱۵
 • جام ملت های اروپا
  سوئد - بلژیک
  ۲۳:۱۵
 • جام ملت های اروپا
  جمهوری چک - لهستان
  ۲۳:۱۵
 • شنبه ۵ فروردين
  جام ملت های اروپا
  اسپانیا - نروژ
  ۲۳:۱۵
 • جام ملت های اروپا
  کرواسی - ولز
  ۲۳:۱۵
 • یکشنبه ۶ فروردين
  دوستانه
  مراکش - برزیل
  ۰۱:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  انگلیس - اوکراین
  ۱۹:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  لوکزامبورگ - پرتغال
  ۲۲:۱۵
 • جام ملت های اروپا
  مالت - ایتالیا
  ۲۲:۱۵
 • دوشنبه ۷ فروردين
  جام ملت های اروپا
  جمهوری ایرلند - فرانسه
  ۲۲:۱۵
 • پنج شنبه ۱۰ فروردين
  لیگ برتر ایران
  نفت مسجدسلیمان - تراکتور
  ۱۹:۱۵
 • جمعه ۱۱ فروردين
  لیگ برتر ایران
  استقلال - ذوب آهن
  ۱۹:۱۵
 • لیگ برتر ایران
  سپاهان - صنعت نفت آبادان
  ۱۹:۱۵
 • لیگ برتر ایران
  مس رفسنجان - پرسپولیس
  ۲۱:۱۵
ویژه سرپوش