پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۰۹:۲۲ - ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۱۱۹۷۸
اشتغال و تعاون

سونامی فرار کارآفرین‌ها با زنگ خطر مهاجرت نیروهای متخصص از کشور

فرار کارآفرین,زنگ خطر مهاجرت نیروهای متخصص از کشور

طی روزهای گذشته در حالی افزایش مهاجرت پزشکان و کادر درمان نقل محافل شده است که چند روز پیش «بهرام صلواتی» رییس رصدخانه ملی مهاجرت ایران از میل به مهاجرت در جامعه ایران در میان دانشجویان و جامعه آکادمیک بالای ۶۵ درصد خبر داد و همچنین اعلام کرد در استارت‌آپ‌ها میل به مهاجرت به ۶۳ درصد رسیده است.

وی از تاثیر شرایط وخیم و ناپایدار اینترنت در ایران و تاثیر آن بر مهاجرت استارت‌آپ‌ها و نیروهای فنی آنها به خارج از کشور انتقاد کرد و گفت که در آینده نزدیک همسایه‌ای را در سمت شمال‌غرب خواهیم داشت که بخش قابل‌توجهی از ایرانیان ساکن آنجا هستند. صلواتی درباره علت مهاجرت این نیروهای متخصص به همسایگان ایران نیز می‌گوید که به دلیل اینکه میل به مهاجرت در داخل کشور افزایش پیدا کرده و از سوی دیگر ظرفیت کشورهای اروپایی یا مقاصد اصلی محدود است، بر این اساس مقاصد جدیدی همچون کشور ترکیه و کشورهای حوزه خلیج‌فارس شکل گرفته است که قسمتی از بار مهاجرتی ایران دارد در آنجا تخلیه می‌شود.

 وی این کشورها را ترانزیت آینده این نیروها قلمداد کرد و گفت که ترکیه تاکنون، حداقل برای مهاجران ایران و افغانستان بیشتر به عنوان کشور ترانزیت عمل می‌کرد. یعنی افراد خودشان را به آنجا می‌رساندند و بعد اگر می‌خواستند، به شکل قانونی یا غیرقانونی به کشور دیگری مهاجرت می‌کردند.

ولی الان دیگر در خود ترکیه هم قسمتی از مهاجران ایرانی دارند رسوخ می‌کنند و در آینده نزدیک ما یک همسایه‌ای را در سمت شمال‌غربی خواهیم دید که بخش قابل‌توجهی از ایرانیان آنجا ساکن هستند. بنابراین به عقیده کارشناسان شرایط اقتصادی نامناسب و محدودیت‌هایی که در مقابل ایجاد کسب‌وکارهای نوپا قرار دارد، در نهایت باعث می‌شود که منابع انسانی متخصص و ماهر میل به مهاجرت از کشور پیدا کنند. 

اما مهاجرت بیش از حد معمول نیروی متخصص، سبب مشکلات اساسی است، زیرا می‌تواند کشور را با یک خلاء نیروی انسانی مواجه کند. اما برخی کارشناسان نیز بر این باورند که این روزها با یک پدیده دیگر هم در همین زمینه مواجه هستیم که نوعی خروج نیروی نخبه و متخصص از اقتصاد است، اما بدون مهاجرت فیزیکی.

زیرا ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که اقتصاد تا حدود زیادی دیجیتالی شده است؛ لذا ما همین الان هم نیرو‌های متخصصی داریم که با شرکت‌های خارجی کار می‌کنند، اما از ایران خارج نشده‌اند و توانمندی و انرژی و زمان خود را از اقتصاد ایران خارج کرده‌اند و تمایلی به همکاری با بخش خصوصی و غیرخصوصی در ایران ندارند. به عبارت ساده‌تر جدا از مهاجرت فیزیکی یک مهاجرت مهارت غیرفیزیکی هم در ایران رخ داده و در جریان است. در هر صورت به عقیده کارشناسان، زمانی که شرکت‌های استارت‌آپی‌ و کسب‌وکارهای ما نمی‌توانند حتی با حداقل حقوق و دستمزد استارت‌آپ‌های جهانی رقابت کنند، در نتیجه افراد تحت تاثیر انگیزه‌های مالی و شرایط ویژه کاری که دارند، بازار کار ایران را ترک می‌کنند.

مهاجرت برای ناامیدی

«امیرمحمود حریرچی» جامعه‌شناس با اشاره به دلایل افزایش مهاجرت در میان استارت‌آپ‌ها به «جهان‌صنعت» گفت: این روزها با اینکه تمام حواس‌ها به مهاجرت پزشکان و کادر درمان است اما بسیاری از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌ها به دلیل مشکلات اقتصادی و نوسانات ارزی، کشور را به مقصد دیگر ترک می‌کنند.

مهاجرت اقتصادی اغلب در بین کارآفرینان جوان اتفاق می‌افتد و در حال حاضر شاهد مهاجرت صاحبان ایده‌ها و استارت‌آپ‌هایی هستیم که از حمایت داخلی به هر دلیلی ناامید شده‌اند و چشم‌انداز فعالیت‌های اقتصادی خود را در کشورهای دیگر مشاهده می‌کنند.

از طرفی نوسانات ارزی و مشکلات اقتصادی نیز در این موضوع نقش بسزایی دارد. بسیاری از استارت‌آپ‌ها برای راه‌اندازی شغل خود به سرمایه نیاز دارند، این سرمایه را معمولا دولت‌ها در اختیار آنها قرار می‌دهند اما با توجه به شرایط امروزی، نه‌تنها حمایتی از آنها نمی‌شود بلکه به دلیل قطعی اینترنت بسیاری از استارت‌آپ‌ها ورشکست و تعداد زیادی از جوانان بیکار شده‌اند. اینکه آنها بخواهند مهاجرت کنند، کاملا طبیعی است، بنابراین چون ایده‌های اقتصادی آنها با یک نوعی از خلاقیت و نوآوری همراه است و حمایتی از ارگان‌های دولتی در این خصوص مشاهده نمی‌کنند، اغلب تمایل نشان می‌دهند که فعالیت خود را در بسترهای جذاب دیگر و در کشورهای آمریکایی و اروپایی و برخی کشورهای همسایه دنبال کنند.

وی افزود: هرگونه فعالیت اقتصادی نیازمند بسترهایی است که تعامل شما را با جهان حفظ کند و شما بتوانید با تازه‌های حوزه خود یا فعالان این زمینه در خارج از ایران ارتباط داشته باشید و در این زمینه بسیاری از فعالان اقتصادی منتظر توافق موسوم به برجام نه به عنوان یک سند سیاسی و اقتصادی بلکه به عنوان راهی برای تعامل با دنیا بودند و بی‌نتیجه ماندن آن توانست بسیاری از فعالان اقتصادی را قانع کند که فضا برای کار اقتصادی در کشور محدودتر می‌شود. از طرفی سخن‌های پیرامون طرح صیانت نیز منجر شد تا خیل عظیمی از افرادی که حوزه فعالیت آنها در بستر IT بود، تصمیم به مهاجرت گرفتند و بسترهای اقتصادی و اجتماعی کشور را برای ادامه فعالیت مناسب ندیدند.

به نظر می‌رسد مهاجرت‌های اقتصادی عمدتا به دلایل نزدیکی جغرافیایی و ارائه خدمات ویژه و مزایای بسیار بالا به کشور امارات و در صورت دارا بودن مولفه‌های علمی بالا به کشورهایی مانند کانادا و پرتغال در حال انجام است. عمده این مجموعه‌ها به صورت دسته‌جمعی مهاجرت می‌کنند زیرا اغلب فعالان اقتصادی این بخش از جامعه تحصیلکرده کشور محسوب می‌شوند و در صورت عدم راه‌اندازی کسب‌و‌کار خود نیز فرصتی برای اشتغال در حوزه‌های دیگر نخواهند داشت.

این آسیب‌شناس اجتماعی با اشاره به اینکه این سیاست‌ها خطر افزایش نرخ بیکاری در آینده را بسیار افزایش می‌دهد، بیان کرد: با این حال یک تعدادی از این افراد به هر علتی مانده‌اند و سعی می‌کنند خیلی عاشقانه به فعالیت خود ادامه دهند و منتظر روزی هستند که دولت از آنها حمایت کند.

البته همه هشدار داده بودند که در پی نوسانات ارزی دیر یا زود به این نقطه خواهیم رسید که تعداد زیادی از افراد متخصص و نخبه تصمیم به خروج از کشور خواهند گرفت. وقتی که آمار اشتغال مداوم کاهش پیدا می‌کند، وقتی مردم هر ساله باید زمان بیشتری را برای افزایش درآمد، در حال کار کردن باشند و باز هم درآمد آنها کفاف یک زندگی مناسب را ندهد، وقتی امنیت شغلی برایشان وجود ندارد، مشخص است که ترجیح می‌دهند به کشور‌های دیگر مهاجرت کنند. با این حال بدون شک هنوز مسوولان متوجه اصل ماجرا نشده‌اند. هنوز نمی‌دانند کشور با چه خطر بزرگی مواجه است و چه تهدید خطرناکی سایه بر ایران انداخته است.

از طرفی این روزها با یک پدیده دیگر هم در همین زمینه مواجه هستیم که نوعی خروج نیروی نخبه و متخصص از اقتصاد است، اما بدون مهاجرت فیزیکی، زیرا در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که اقتصاد تا حدود زیادی دیجیتالی شده است، لذا همین الان هم نیرو‌های متخصصی داریم که با شرکت‌های خارجی کار می‌کنند، اما از ایران خارج نشده‌اند، اما توانمندی، انرژی و زمان خود را از اقتصاد ایران خارج کرده‌اند و تمایلی به همکاری با بخش خصوصی و غیرخصوصی در ایران ندارند. به عبارت ساده‌تر جدا از مهاجرت فیزیکی یک مهاجرت مهارت غیرفیزیکی هم در ایران رخ داده و در جریان است.

وی با تاکید بر اینکه مهاجرت حتی در بهترین حالت برای فردی که این مساله را انتخاب کرده است تصمیمی معادل قطع عضو محسوب می‌شود و هیچ‌کس حتی در بدترین شرایط تمایلی به ترک وطن خود ندارد، گفت: روند فعلی هیچ نشانه‌ای از اصلاح یا تغییر در امور و تصمیمات و سیاست‌ها را در حوزه اقتصادی نشان نمی‌دهد و این می‌تواند به پررنگ‌تر شدن این روند کمک کند. اما یک فعال اقتصادی وقتی می‌بیند بعد از سال‌ها فعالیت نه تنها نمی‌تواند کسب‌و‌کار خود را گسترش دهد بلکه حتی توانایی غلبه بر تورم را هم ندارد، دیگر امیدی برای ادامه فعالیت در کشور نخواهد داشت و تنها گزینه یعنی مهاجرت را انتخاب می‌کند.

متاسفانه برخی مسوولان هیچ اقدام مثبتی برای تغییر ساختار‌ها و اوضاع موجود اقتصادی نمی‌کنند تا مانع از خروج نخبگان و سرمایه‌های مالی و انسانی شوند، زیرا هیچ‌وقت با این ساختار اقتصادی ایران نمی‌توانیم نیرو‌هایی که رفته‌اند را جذب کنیم و مانع از افزایش مهاجرت شویم. واقعیت این است که اقتصاد ایران هیچ جذابیتی برای ایرانیان خارج‌نشین ندارد.

jahanesanat.ir
  • 17
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
ویژه سرپوش