دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳
۱۲:۴۰ - ۰۳ بهمن ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۱۰۱۷۹
اشتغال و تعاون

مسعود دانشمند

کارشناس اقتصادی: چند میلیون افغانستانی در ایران کار می‌کنند و از منابع بقیه مردم می‌خورند، مالیات هم نمی‌دهند

مسعود دانشمند,صحبت های مسعود دانشمند درباره کارگران افغانی در ایران
کاهش انگیزه در میان نیروی کار به خصوص در بخش های تولیدی باعث کمبود کارگر شده است. این صحبت به معنای کمبود جمعیت یا نیروی متخصص نیست، بلکه مسئله حقوق کم و بی صرفه نبودن پذیرفتن کارهایی با زحمت بالاست. تداوم این روند تاثیر مستقیمی بر تولید خواهد داشت که می تواند در درازمدت، کشور را درگیر واردات سنگین کند.

مسعود دانشمند، عضو اتاق بازرگانی و کارشناس اقتصادی، درباره کاهش بهره وری کار در ایران به انتخاب گفت: بهره وری یک مسئله است، راندمان یک مسئله دیگر است. برای اینکه بهره وری یک سازمان را بالا ببریم باید فضای کار و ارتباطات و انگیزه نیروی کار را بررسی کنیم. بهره وری صرفا در اقتصاد هم نباید مدنظر باشد و باید در تمام بخش های جامعه بررسی شود. یکی از عوامل مهم موثر در بهره وری شرایط محیط کار است که در ایران بی کیفیت است. یک زمان اداره بهره وری هم درست کردند اما اصلا نفهمیدند بهره وری چیست.

وی در ادامه در رابطه با کاهش انگیزه کار در میان کارگران بیان کرد: وقتی کارگر حقوق اش به خرج های زندگی اش نمی رسد مشخص است که انگیزه ندارد. اگر شخص سر کار می آید از ترس اخراج است و انگیزه و علاقه ای ندارد. مسلما کارگر با دلسردی کار می کند و نتیجه کار قابل قبول نیست. این پدیده در جامعه ما وحشتناک است. وقتی برای سال ۱۴۰۳ گفته اند ۲۰ درصد افزایش دستمزد خواهیم داشت اما تورم ۴۵ درصد است، یعنی کارگر از همین الان بدهکار سال آینده است. در نتیجه باید خرج هایش را کم کند و حاشیه نشین شود و تمام این اخبار و نگرانی ها ذهن اش را پر می کند. وقتی ذهن اش پر از این دغدغه ها شد دیگر کار نمی کند. تبعیض در محیط کار هم بر کاهش انگیزه کار دخیل است.

وی در ادامه درباره تداوم روند کاهش انگیزه کار و کمبود نیروی کار فعال اظهار داشت: تداوم این روند تولید را از بین می برد و کیفیت آن هم کاهش می یابد. وقتی یک واحد تولید باید گران تولید کند و کارگر هم راضی نیست؛ در نتیجه واردات افزایش می یابد. ما الان دچار این چرخه هستیم که واحدهای تولیدی دانه به دانه تعطیل می شوند. اگر دولت فشار بیاورد که باید صد درصد افزایش حقوق دهید، این اتفاق رخ نمی دهد و باز هم تولید تعطیل می شود. دولت باید معیشت عموم مردم را حل کند که یک برنامه ۵ ساله می خواهد. دولت نباید از کوپن بترسد، وقتی کوپن به درستی اجرا شود، کارگر مطمئن است که می تواند تا آخر ماه خود را مدیریت کند. وقتی در طی ۵ سال زمینه عرضه و تقاضا درست شد و کارگر توانست خود را مدیریت کند، به آرامی می توانیم کوپن را کم کنیم. اینکه الان به برخی پول نقد یارانه بدهیم راه حل نیست. الان ۱۰ میلیون افغانستانی در کشور کار می کنند و از منابع بقیه مردم می خورند، مالیات نمی دهند و درآمدشان هم به خارج ارسال می کنند.

دانشمند گفت: من بار ها دنبال نیروی کار بودم و پیدا نکردم. ما بار ها به سایت های کاریابی تبلیغات دادیم که مثلا بازاریاب می خواهیم اما کسی را پیدا نکردیم. حتی در مواردی قرار مصاحبه هم گذاشته ایم اما باز هم نیروی کار علاقه ای نداشته است. ما محیط کار خوبی داریم اما باز هم نیروی کار انگیزه ندارد.

  • 9
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
۷میلیون خورنده بیت‌المال مردم ایران جمعیتی برابر با یک کشور حاشیه خلیج فارس مفت میخورن راحت کار پیدامیکنند ومالیاتم نمیدن ودوروز دیگه میشن لشکر طالبان وای به حال مسئولان که خودشونو به خواب زدن
اینوباید۴۰سال پیش میفهمیدیدپرادعاها تازه یادتون افتاذه که ۴۰ساله منابعمون روبه چپاول بردند.
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش