یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
۱۱:۰۱ - ۰۵ بهمن ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۱۰۳۳۵
اشتغال و تعاون

آمارهای نگران‌کننده وزارت کار درباره مهاجران؛ جمعیت اتباع شاغل برابر با پنج سال اشتغال‌زایی دولت در ایران

شاعلان خارجی در ایران,اتباع خارجی ایران
حضور گسترده اتباع غیرمجاز در ایران اشتغال زنان ایرانی را هم به خطر انداخته است.

روزنامه اینترنتی فراز نوشت: ۴.۵ میلیون شغل در ایران در اختیار اتباع خارجی است. این را معاون اشتغال وزارت کار گفته و تاکید کرده که از این تعداد فقط ۱.۵ میلیون نفر اتباع مجاز هستند و باقی به شکل غیرمجاز در ایران کار و اقامت دارند.

 این آمار در حالی ارائه شده که تا مهر امسال وزیر کشور تاکید داشت که کل جمعیت اتباع خارجی در کشور ۵ میلیون نفر است و حالا مشخص شده که آن‌ها فقط ۵ میلیون شغل در اختیار دارند و جمعیت‌شان به ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر می‌رسد. شهریور ماه امسال هم نماینده بوشهر در شورای عالی استان‌ها به نقل از صولت مرتضوی وزیر کار گفته بود که پنج میلیون شغل در ایران در انحصار مهاجران است. البته مشخص نیست که آمار نقل‌قول‌شده دقیقا ۵ میلیون بوده یا آمار ۴.۵ میلیونی معاون وزیر را باید مد نظر قرار داد. پاسخ اما هرچه باشد از میزان اشتغال بالای اتباع نسبت به جمعیت آن‌ها حکایت دارد.

پنج سال زمان برای ایجاد فرصت‌های برابر با اشتغال اتباع!

آمار اشتغال اتباع خارجی را باید در کنار میزان اشتغال‌زایی در ایران بررسی کرد. بنابر داده‌های سامانه رصد ملی اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از ابتدای امسال تا آذر ماه، ۹۰۵ هزار فرصت شغلی در این سامانه ثبت شده است. مرکز آمار نیز در تابستان امروز اعلام کرد که ۹۰۶ هزار و ۷۹۹ نفر به جمعیت شاغل کشور افزوده شده است. دولت سال گذشته نیز اعلام کرده بود که یک میلیون شغل ایجاد کرده است. البته که در آمارهای اعلام‌شده از سوی دولت ابهام‌هایی وجود و کارشناسان آن را زیر سوال برده‌اند. اما حتی به فرض صحت آمارهای دولت، ایجاد این تعداد شغل یکی از بالاترین آمارها در دهه گذشته است. بنابراین دولت در بهترین حالت نزدیک پنج سال زمان نیاز دارد تا فقط به اندازه اشتغال اتباع خارجی در کشور شغل ایجاد کند.

اما این در حالی است که به گفته حشمت الله فلاحت پیشه رییس کمیسیون امنیت ملی در مجلس دهم برخی از اتباع در مرز می‌گفتند بعد از ۲۴ ساعت، محل خواب ما در ایران مشخص می‌شود و بعد از ۴۸ ساعت هم محل کار آن‌ها مشخص می‌شود. موضوعی که به گفته فلاحت پیشه نشان از سازمان‌یافته بودن مهاجرت‌ها به ایران دارد.

اشتغال زنان ایرانی در دست زنان اتباع

حضور گسترده اتباع غیرمجاز در ایران اشتغال زنان ایرانی را هم به خطر انداخته است. آیت اسدی عضو کارگری شورای عالی کار وی با اظهار نگرانی از ورود زنان اتباع در برخی مشاغل به «رکنا» گفت: «در مورد برخی از مشاغلی که در بازار کار تا پیش از این به عهده زنان بوده، در حال حاضر زنان اتباع با حقوق کمتر و ساعات کار بیشتر و نخواستن بیمه از دست زنان کارگر ایرانی خارج شده است». بنابراین به نظر می‌رسد یکی از حامیان کارگران غیرمجاز افغان کارفرمایانی هستند که با حقوق ناچیز و بدون بیمه آن‌ها را به خدمت می‌گیرند. این کارفرمایان در چنین شرایطی تبدیل به ذی‌نفوذانی قدرتمند در حوزه مهاجرت غیرقانونی اتباع در ایران می‌شود و به همین ترتیب ممکن است اشتغال آن‌ها نیز در این روند افزایش پیدا ‌کند.

۳ میلیون اتباع غیرمجاز چگونه در ایران کار می‌کنند؟

آمار رو به افزایش اشتغال اتباع مجاز و غیرمجاز در ایران در شرایطی است که در چهار سال گذشته ۳.۵ میلیون نفر در کشور بیکار بوده‌اند. بنابراین اگر فقط اشتغال ۳ میلیونی اتباع غیرمجاز به بیکاران ایرانی داده شود، تقریبا جمعیت بیکار در کشور به حداقل می‌رسد. سوال دیگر اینجاست که چرا ۳ میلیون مهاجر باید به شکل غیرقانونی و بدون دادن هیچ مالیاتی در ایران کار و بخش بزرگی از این سرمایه را از کشور خارج کنند؟ آن هم در حالی که به گفته معاون وزیر کار «در ۱۵ استان طبق مصوبه شورای‌عالی امنیت ملی حضور اتباع خارجی ممنوع است».

جمعیت روبه‌ افزایش مهاجران و سوالات بی‌پاسخ افکارعمومی

جمعیت اتباع در ایران نیز با ورود گسترده مهاجران در دو سال گذشته فزونی گرفته است. وزیر کشور پنجم مهر ماه گفته بود که حدود ۵ میلیون از اتباع افغانستانی در کشور حضور دارند. اول آذر اما نماینده دولت در مجلس در جریان بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه گفت که جمعیت اتباع در ایران ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است. آماری که با میزان اشتغال آن‌ها نیز همخوان است. هرچند گفته می‌شود که در ماه‌های اخیر گروهی از مهاجران غیرقانونی به افغاستان بازگردانده شده‌اند اما همچنان سیاست مشخصی در این زمینه از سوی دولت اعلام نشده. اینکه ایران چقدر ظرفیت پذیرش مهاجر دارد و با مهاجران غیرقانونی فعلی چه برخوردی صورت می‌گیرد؟ هدف از تشکیل سازمان ملی اقامت در چنین شرایطی چیست و سامان‌دهی اتباع به معنای دادن اقامت به آن‌هاست یا مرزهای کشور در برابر ماجران قانونی و غیرقانونی محکم‌ خواهد شد؟

این‌‌ها سوالات و نگرانی‌‌هایی است که این روزها در افکارعمومی وجود دارد و باید دید که رویکرد و سیاست‌‌گذاری شفاف و کارآمدی در این حوزه اعمال خواهد شد یا نه.

  • 13
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
همش تقصیر شماهاست که اینطور کشورشده جولانگاه افغانی‌ها همشونو اخراج کنین وگرنه ایرانوایرانی باقی نخواهند ماند
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ابراهیم بن جعفر ابی طالب زندگینامه ابراهیم بن جعفر ابی طالب

نام پدر: جعفر بن ابی طالب

سن تقریبی: بیشتر از ۵۰ سال

نسبت های مشهور: برادر محمد بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر ابی طالبزندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

زندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب فرزند جعفر بن ابی طالب بوده است، برخی از افراد ایشان را همراه با محمد از نوه های جعفر می دانند که عمال بن زیاد وی را به شهادت رساند. برخی از منابع می گویند که ابراهیم و محمد هر دو از لشکر ابن زیاد فرار کرده بودند که بانویی در کوفه آنها را پناه می دهد، اما درنهایت سرشان توسط همسر این بانو که از یاران ابن زیاد بود از جدا شد و به شهادت رسیدند. 

ادامه
مریم طوسی بیوگرافی مریم طوسی؛ سریع ترین دختر ایران

تاریخ تولد: ۱۴ آذر ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، دونده دوهای سرعت

تحصیلات: کارشناسی تربیت بدنی از دانشگاه تهران

قد: ۱ متر ۷۲ سانتی متر

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
سوگل خلیق بیوگرافی سوگل خلیق بازیگر جوان سینمای ایران

تاریخ تولد: ۱۶ آبان ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

تحصیلات: لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

ادامه
شیگرو میاموتو سفری به دنیای بازی های ویدیویی با شیگرو میاموتو

تاریخ تولد: ۱۶ نوامبر ۱۹۵۲

محل تولد: سونوبه، کیوتو، ژاپن 

ملیت: ژاپنی

حرفه: طراح بازی های کامپیوتری و نینتندو 

تحصیلات: کالج هنر کانازاوا

ادامه
ویژه سرپوش