یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۱۱:۰۱ - ۰۵ بهمن ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۱۰۳۳۵
اشتغال و تعاون

آمارهای نگران‌کننده وزارت کار درباره مهاجران؛ جمعیت اتباع شاغل برابر با پنج سال اشتغال‌زایی دولت در ایران

شاعلان خارجی در ایران,اتباع خارجی ایران
حضور گسترده اتباع غیرمجاز در ایران اشتغال زنان ایرانی را هم به خطر انداخته است.

روزنامه اینترنتی فراز نوشت: ۴.۵ میلیون شغل در ایران در اختیار اتباع خارجی است. این را معاون اشتغال وزارت کار گفته و تاکید کرده که از این تعداد فقط ۱.۵ میلیون نفر اتباع مجاز هستند و باقی به شکل غیرمجاز در ایران کار و اقامت دارند.

 این آمار در حالی ارائه شده که تا مهر امسال وزیر کشور تاکید داشت که کل جمعیت اتباع خارجی در کشور ۵ میلیون نفر است و حالا مشخص شده که آن‌ها فقط ۵ میلیون شغل در اختیار دارند و جمعیت‌شان به ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر می‌رسد. شهریور ماه امسال هم نماینده بوشهر در شورای عالی استان‌ها به نقل از صولت مرتضوی وزیر کار گفته بود که پنج میلیون شغل در ایران در انحصار مهاجران است. البته مشخص نیست که آمار نقل‌قول‌شده دقیقا ۵ میلیون بوده یا آمار ۴.۵ میلیونی معاون وزیر را باید مد نظر قرار داد. پاسخ اما هرچه باشد از میزان اشتغال بالای اتباع نسبت به جمعیت آن‌ها حکایت دارد.

پنج سال زمان برای ایجاد فرصت‌های برابر با اشتغال اتباع!

آمار اشتغال اتباع خارجی را باید در کنار میزان اشتغال‌زایی در ایران بررسی کرد. بنابر داده‌های سامانه رصد ملی اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از ابتدای امسال تا آذر ماه، ۹۰۵ هزار فرصت شغلی در این سامانه ثبت شده است. مرکز آمار نیز در تابستان امروز اعلام کرد که ۹۰۶ هزار و ۷۹۹ نفر به جمعیت شاغل کشور افزوده شده است. دولت سال گذشته نیز اعلام کرده بود که یک میلیون شغل ایجاد کرده است. البته که در آمارهای اعلام‌شده از سوی دولت ابهام‌هایی وجود و کارشناسان آن را زیر سوال برده‌اند. اما حتی به فرض صحت آمارهای دولت، ایجاد این تعداد شغل یکی از بالاترین آمارها در دهه گذشته است. بنابراین دولت در بهترین حالت نزدیک پنج سال زمان نیاز دارد تا فقط به اندازه اشتغال اتباع خارجی در کشور شغل ایجاد کند.

اما این در حالی است که به گفته حشمت الله فلاحت پیشه رییس کمیسیون امنیت ملی در مجلس دهم برخی از اتباع در مرز می‌گفتند بعد از ۲۴ ساعت، محل خواب ما در ایران مشخص می‌شود و بعد از ۴۸ ساعت هم محل کار آن‌ها مشخص می‌شود. موضوعی که به گفته فلاحت پیشه نشان از سازمان‌یافته بودن مهاجرت‌ها به ایران دارد.

اشتغال زنان ایرانی در دست زنان اتباع

حضور گسترده اتباع غیرمجاز در ایران اشتغال زنان ایرانی را هم به خطر انداخته است. آیت اسدی عضو کارگری شورای عالی کار وی با اظهار نگرانی از ورود زنان اتباع در برخی مشاغل به «رکنا» گفت: «در مورد برخی از مشاغلی که در بازار کار تا پیش از این به عهده زنان بوده، در حال حاضر زنان اتباع با حقوق کمتر و ساعات کار بیشتر و نخواستن بیمه از دست زنان کارگر ایرانی خارج شده است». بنابراین به نظر می‌رسد یکی از حامیان کارگران غیرمجاز افغان کارفرمایانی هستند که با حقوق ناچیز و بدون بیمه آن‌ها را به خدمت می‌گیرند. این کارفرمایان در چنین شرایطی تبدیل به ذی‌نفوذانی قدرتمند در حوزه مهاجرت غیرقانونی اتباع در ایران می‌شود و به همین ترتیب ممکن است اشتغال آن‌ها نیز در این روند افزایش پیدا ‌کند.

۳ میلیون اتباع غیرمجاز چگونه در ایران کار می‌کنند؟

آمار رو به افزایش اشتغال اتباع مجاز و غیرمجاز در ایران در شرایطی است که در چهار سال گذشته ۳.۵ میلیون نفر در کشور بیکار بوده‌اند. بنابراین اگر فقط اشتغال ۳ میلیونی اتباع غیرمجاز به بیکاران ایرانی داده شود، تقریبا جمعیت بیکار در کشور به حداقل می‌رسد. سوال دیگر اینجاست که چرا ۳ میلیون مهاجر باید به شکل غیرقانونی و بدون دادن هیچ مالیاتی در ایران کار و بخش بزرگی از این سرمایه را از کشور خارج کنند؟ آن هم در حالی که به گفته معاون وزیر کار «در ۱۵ استان طبق مصوبه شورای‌عالی امنیت ملی حضور اتباع خارجی ممنوع است».

جمعیت روبه‌ افزایش مهاجران و سوالات بی‌پاسخ افکارعمومی

جمعیت اتباع در ایران نیز با ورود گسترده مهاجران در دو سال گذشته فزونی گرفته است. وزیر کشور پنجم مهر ماه گفته بود که حدود ۵ میلیون از اتباع افغانستانی در کشور حضور دارند. اول آذر اما نماینده دولت در مجلس در جریان بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه گفت که جمعیت اتباع در ایران ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است. آماری که با میزان اشتغال آن‌ها نیز همخوان است. هرچند گفته می‌شود که در ماه‌های اخیر گروهی از مهاجران غیرقانونی به افغاستان بازگردانده شده‌اند اما همچنان سیاست مشخصی در این زمینه از سوی دولت اعلام نشده. اینکه ایران چقدر ظرفیت پذیرش مهاجر دارد و با مهاجران غیرقانونی فعلی چه برخوردی صورت می‌گیرد؟ هدف از تشکیل سازمان ملی اقامت در چنین شرایطی چیست و سامان‌دهی اتباع به معنای دادن اقامت به آن‌هاست یا مرزهای کشور در برابر ماجران قانونی و غیرقانونی محکم‌ خواهد شد؟

این‌‌ها سوالات و نگرانی‌‌هایی است که این روزها در افکارعمومی وجود دارد و باید دید که رویکرد و سیاست‌‌گذاری شفاف و کارآمدی در این حوزه اعمال خواهد شد یا نه.

  • 13
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
همش تقصیر شماهاست که اینطور کشورشده جولانگاه افغانی‌ها همشونو اخراج کنین وگرنه ایرانوایرانی باقی نخواهند ماند
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش