پنجشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹
۰۸:۵۸ - ۰۷ تير ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۴۰۰۴۱۰
اشتغال و تعاون

اخراجی های کرونا؛ آمار بیکار شده ها به تفکیک هر استان/ جدول

اخراجی های کرونا,اخبار اشتغال و تعاون,خبرهای اشتغال و تعاون,اشتغال و تعاون

ماه هاست از شیوع ویروس کرونا (corona) در جهان می گذرد و هنوز هم هیچ کس نمی داند این ویروس تا چه زمانی با ما یا بدون ما به زندگی ادامه خواهد داد، اما همه گیری ویروس کرونا زیر سایه پنهان کاری و کم کاری های دولت ها در سرتاسر جهان بحران دیگری را نیز همه گیر کرد؛ فقیرترشدن فقرا و تشدید فقر. بررسی دانشگاه سازمان ملل متحد( ۲۰۲۰) درباره ارزیابی تأثیر کووید- ۱۹ بر فقر جهانی، می گوید از بعد از کرونا (corona) وضعیت فقر در هر سه سطح خط فقر ( ۱.۹ دلار، ۲.۳ دلار و ۵.۵ دلار در روز) تشدید خواهد شد و پیش بینی کرده، حدود ۴۱۹ میلیون نفر بر تعداد قبلی فقرا افزوده شود.

نتیجه این اتفاق قرارگرفتن بیش از یک میلیارد و ۱۷۸ میلیون نفر در فقر شدید خواهد بود. حالا این آمار و ارقام را درحالی در ذهن ثبت کنید که در گوشه هایی از این کره زمین گرفتار کرونا، وضعیت اقتصادی از قبل از این ویروس هم شکننده و آسیب پذیر بوده و شرایط مالی توده مردم در سطح میانی فقر جهانی است. در محاسبات جهانی مانند همین معادلاتی که دانشگاه سازمان ملل متحد ترسیم کرده، سه سطح برای فقر در نظر گرفته می شود و نشان دهنده درآمد روزانه افرادی است که در جامعه بعنوان فقیر شناخته می شوند. اگر شرایط درآمدی در ایران را میان این معادلات بگنجانیم، تصویر اولیه ای از سطح رفاهی مزدبگیران رسمی و غیررسمی ساکن ایران به ما می دهد. هر کارگر حداقل بگیر در ایران( اگر کارفرمای او مصوب وزارت کار را مبنای اندازه گیری دستمزدش قرار داده باشد) روزانه سه دلار دستمزد دریافت می کند.

در ایران جمعیت زیادی( تا هفت میلیون نفر) بدون بیمه و قرارداد کار می کنند و وضعیت معیشت آنها را نمی توانیم از میان داده های رسمی ردیابی کنیم، اما همین آمار رسمی درباره کارگران رسمی( بیمه شده سازمان تأمین اجتماعی ) نشان می دهد رفاه کارگران ایرانیان این بار در کنار تحریم و بحران های اقتصادی داخلی با شیوع کرونا (corona) در وضعیتی به مراتب سخت تر از میانگین های جهانی به سر می برد. از زمان شیوع کرونا تاکنون طبق اطلاعاتی که از وزارت کار به دست ما رسیده است، جمعیت زیادی از کارگران غیررسمی درآمد حداقلی خود را از دست داده اند و نزدیک به یک میلیون نفر از کارگران رسمی بی کار شده و در صف دریافت بیمه بی کاری انتظار می کشند؛ یعنی چهار برابر تعداد مبتلایان به ویروس کرونا (corona) که در آمار رسمی آمده( سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرده ۲۰۰ هزارو ۲۶۲نفر تاکنون مبتلا شدند) نشان می دهد تبعات اقتصادی کرونا (corona) بسیار گسترده، فراگیر و پایدارتر از تبعات عمومی و بهداشتی آن است. بیمه بی کاری هم که در نظر گرفته شده، مبلغ آن به قدری ناهمخوان با گرانی ها و هزینه های یک خانواده است که احتمال ریزش همین افراد با درآمد ناچیز را به طبقه فرو دست بی چیز زیاد می کند. سهم ماهانه هر کارگر از دریافت بیمه بی کاری ، اگر صلاحیتش احراز شود، ۸۲۵ هزارتومان به مدت سه ماه است. در این میان وضعیت بی کاری در استان های تهران، فارس، اصفهان و خراسان رضوی قرمز است.

استان تهران با ثبت نام ۱۵۱هزار و ۷۲۴ نفر برای دریافت بیمه بی کاری بالاترین آمار کارگران کار ازدست داده را دارد. شیوع ویروس کرونا در این استان از اوایل اسفندماه خبری شد و همچنان هم این استان به وضعیت سفید نرسیده است. کمترین تعداد ثبت نام بیمه بی کاری هم مربوط به استان خراسان شمالی با ثبت چهارهزار و ۳۹۱ نفر است.

جالب است استان هایی که در وضعیت قرمز هستند، پیش تر از شیوع کرونا جزء استان های با نرخ بی کاری کمتر از دیگر استان ها بوده اند و با آمدن کرونا تاب آوری خود را در برابر امنیت شغلی و ثبات از دست داده اند و نکته نگران کننده بعدی ریزش این استان ها به سمت بی ثباتی هر چه بیشتر کار است. استان فارس دومین استان در میان بالاترین نرخ ثبت نام بیمه بی کاری است. این استان در سال ۹۷ یعنی قبل از شروع شیوع ویروس کرونا نرخ بی کاری ۷.۷ درصد داشت اما حالا ۷۳هزار و ۱۹۵نفر از کارگران رسمی آن برای دریافت بیمه بی کاری ثبت نام کرده و شغل خود را با اخراج یا تعطیلی بنگاه از دست داده اند.

استان اصفهان هم که جزء استان های نیمه صنعتی محسوب می شود ، چند سالی است به دلیل خشک سالی و رکود تورمی وارد استان های با نرخ بی کاری بالا شده و حالا شیوع ویروس کرونا هم ضربه آخر برای تضعیف اشتغال این استان زده است. از آغاز شیوع کرونا تاکنون ۶۵ هزار و ۴۳۶نفر از کارگران تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی این استان برای دریافت بیمه بی کاری ثبت نام کرده اند. استان خوزستان نیز که همچنان درگیر شیوع کروناست و روند صعودی تعداد مبتلایان و درگذشتگان این استان ادامه دارد، جزء نقاط قرمز کشور در بی کاری است. ۳۱هزار و ۹۴۲نفر در استان

خوزستان تاکنون برای دریافت بیمه بی کاری ثبت نام کرده اند. استان های مازندران و گیلان هم که در اوایل شیوع ویروس کرونا در ایران بالاترین آمار شیوع را داشتند، با تبعات اقتصادی زیادی همراه بوده اند و بی کاری در سطح وسیعی در این استان ها اتفاق افتاده است. این دو استان که بخش خدمات و گردشگری بالاترین سهم در اشتغال آنها را دارند با آغاز قرنطینه و فضای بعد از شیوع کرونا تعداد زیادی شغل از دست دادند و افراد زیادی هم بی کار شدند. در استان مازندران نزدیک ۳۱هزار نفر در صف دریافت بیمه بی کاری هستند و در گیلان هم نزدیک به ۲۲هزار نفر برای دریافت بیمه بی کاری ثبت نام کرده اند.

ما هیچ اطلاعی از کارگران غیررسمی بی کارشده در استان ها نداریم چراکه اساسا چنین اطلاعاتی در هیچ کدام از نهادها و دستگاه های اجرائی جمع آوری و اندازه گیری نمی شوند یا حداقل به انتشار درنمی آید.

اخراجی های کرونا,اخبار اشتغال و تعاون,خبرهای اشتغال و تعاون,اشتغال و تعاون
sharghdaily.com
  • 11
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه
مرتضی شریفی,زندگینامه مرتضی شریفی,عکس های مرتضی شریفی بیوگرافی مرتضی شریفی والیبالیست (+ مصاحبه و جدیدترین تصاویر)

محل تولد: ارومیه

تاریخ تولد: ۱۳۷۸/۳/۶

قد: ۱متر و ۹۳ سانتیمتر

ورزش: والیبال

شروع فعالیت در والیبال: ۱۳۸۸

ادامه
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
ویژه سرپوش