جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۰۶۷

مالیات مشاغل چیست و مشمول چه کسانی میشود؟

مالیات مشاغل,مالیات مشاغل چیست,افراد مشمول مالیات مشاغلمالیات بر درآمد مشاغل یا همان مالیات مشاغل، یکی از انواع مختلف مالیات بر درآمد است
از انواع مالیات ها می توان به مالیات بر درآمد اشاره کرد که کسب و کارها و مشاغل مختلف باید آن را برای آبادانی کشور بپردازند. انواع مختلفی از مالیات بر درآمد وجود دارد که یکی از آن ها مالیات مشاغل است. مالیات مشاغل در گروه مالیات های مستقیم قرار دارد. در این مطلب از سرپوش درباره مالیات مشاغل توضیحاتی داده شده است با ما همراه باشید.

مالیات مشاغل

مالیات در ایران، متشکل از دو دسته مستقیم و غیرمستقیم میباشد که مالیات بر درآمد مشاغل از مالیات های مستقیم محسوب میشود. از انواع مختلف مالیات بر درامد می توان به مالیات بر درآمد مشاغل یا همان مالیات مشاغل اشاره کرد.

چه کسانی مشمول پرداخت مالیات مشاغل هستند؟

افرادی که به شکل شخصی برای کاسبی و شغل خود، اقدام می کنند و ملزم به پرداخت مالیات به دلیل شغل تجاری و درآمد خود هستند؛ اشخاص حقیقی نام دارند.

طبق تعاریف آموزشی سازمان مالیاتی کشور، از مشمولان مالیات بر درآمد مشاغل می توان به کسبه، اصناف، پیشه وران( صاحبان حرفه) صاحبان کارخانه ها، کارگاه های تولیدی و سایر اشخاص حقیقی اشاره کرد. صاحبان مشاغل تا ۴ ماه پس از راه اندازی کسب وکار خود می توانند نسبت به معرفی کسب وکارشان به سازمان امور مالیاتی و ثبت نام در نظام مالیاتی اقدام کنند؛ همچنین آن ها ملزم به نگهداری دفاتر و اسناد و مدارک معامله های مربوط به فعالیت تجاری خود هستند.

تمامی صاحبان مشاغل باید تا پایان خرداد ماه سال بعد، اظهارنامه مالیاتی مربوط به فعالیت های شغلی سال خود را بر اساس مدارک و اسناد و دفاتر معتبر، تنظیم کنند و آن را به سازمان امور مالیاتی ارائه دهند. از این رو تمام اشخاص حقیقی فعال در این کشور، باید مالیات مشاغل را بپردازند که از آن ها می توان به یک مغازه سوپرمارکت، پزشکان و وکلا اشاره کرد.

تقسیم بندی سه گانه افراد مشمول مالیات مشاغل

تقسیم بندی گروهی مشاغل کشور، از مهمترین موضوع در مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی محسوب میشود و باید پیش از این که با نحوه محاسبه مالیات مشاغل، آشنا شوید آن را در نظر بگیرید؛ یعنی فرد باید واقف باشد که در کدام گروه از مشاغل است تا به تکالیف مالیاتی مربوط به خود ، آشنایی پیدا کند وگرنه جریمه می شود. صاحبان مشاغل براساس فصل دوم آئین نامه اجرایی این ماده به سه بخش تقسیم می شوند و برای هر کدام از این گروه ها میزان مالیات مشاغل، فرق دارد که در ادامه آورده شده است:

۱. گروه اول صاحبان مشاغل:

صاحبان مشاغلی که درآمد ابرازی( فروش کالا یا فروش توام کالا و ارائه خدمات) براساس اظهارنامه مالیاتی عملکرد دو سال قبل یا آخرین درآمد قطعی شده( فروش کالا یا فروش توام کالا و ارائه خدمات) آن ها بیش از مبلغ ۵۵ میلیارد ریال باشد. درصورتی جزء گروه اول صاحبان مشاغل محسوب میشوید که درآمد ابرازی شما از ۵۵ میلیارد ریال، بیشتر باشد. البته برخی از مشاغل، از لحاظ انجام تکالیف و فارغ از میزان فعالیت و درآمد در این گروه قرار می گیرند که عبارتند از:

- تمامی واردکنندگان و صادرکنندگان

- صاحبان کارخانه ها و واحدهای تولیدی و بهره ‍ برداران معادن دارای پروانه بهره برداری از وزارت خانه یا مراجع ذیربط

- صاحبان هتل های سه ستاره و بالاتر

- صاحبان بیمارستان ها، زایشگاه ها، درمانگاه ها، کلینیک های تخصصی

- صاحبان مشاغل صرافی

- فروشگاه های زنجیره ای دارای مجوز فعالیت از وزارت خانه یا مراجع ذیربط

- صاحبان مؤسسات حسابرسی، حسابداری و دفترداری، خدمات مالی و ارائه دهندگان خدمات مدیریتی، مشاوره ای، انفورماتیک و طراحی سیستم

- صاحبان موسسات حمل ونقل موتوری زمینی، دریایی و هوایی اعم از مسافری یا باربری

افراد مشمول مالیات مشاغل,اظهارنامه مالیات بر درآمد مشاغل,معافیت های مالیاتی صاحبان مشاغلمالیات مشاغل از جمله مالیات‌های مستقیم به شمار می‌رود

۲. گروه دوم صاحبان مشاغل:

صاحبان مشاغلی در گروه دوم قرار می گیرند که درآمد ابرازی( فروش کالا یا فروش توام کالا و ارائه خدمات) براساس اظهارنامه مالیاتی عملکرد دو سال قبل یا آخرین درآمد قطعی شده( فروش کالا یا فروش توام کالا و ارائه خدمات) آن ها از مبلغ ۱۸ میلیارد ریال، بیشتر باشد و همچنین از ۵۵ میلیارد ریال، کم تر یا مساوی باشد.

۳. گروه سوم صاحبان مشاغل:

صاحبان مشاغل گروه سوم، معمولاً جزء گروه‌های اول و دوم نیستند. بهتر است بدانید که تفاوت بسیاری در اهمیت این نوع گروه بندی وجود دارد؛ به این صورت که گروه اول باید مشابه شرکت ها تکالیف قانونی خود را انجام دهند و تکالیف مالی خود نظیر رد کردن اظهارنامه، پلمپ کردن دفاتر، معاملات فصلی و ارزش افزوده را با استفاده از نرم افزار حسابداری انجام دهند. روند مالیاتی برای گروه دو و سه تا حدودی آسان­ تر است؛ آن ها فاقد دفتر و معاملات فصلی هستند، حتی می ­توانند از تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم تا دو سال بعد از شروع فعالیت­شان استفاده کنند و اظهارنامه ای ارائه ندهند.

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده مشاغل( پرونده مالیات بر درآمد مشاغل)

شما برای تشکیل پرونده مالیات مشاغل به مدارک زیر نیاز دارید:

>> تصویر شناسنامه و کارت ملی و کد پستی محل

>> تصویر اسناد مالکیت و صلح سرقفلی، اجاره

>> تصویر مبایعه نامه یا قولنامه

>> تصویر پروانه کسب یا تولید

>> تصویر کارت بازرگانی یا کارت حق العملکاری در مورد بازرگانان و حق العملکاران

معافیت های مالیاتی صاحبان مشاغل چقدر است؟

اگر اشخاص حقیقی و صاحبان مشاغل به مدت ۳ سال، در پرداخت میزان مالیات خود بطور مداوم، خوش حساب باشند؛ مبلغی از میزان مالیات بعنوان تشویق صاحبین، کم یا پس داده میشود. معافیت مالیاتی به میزان هر ده درصد( ۱۰%) افزایش، در اعلام درآمد مشمول مالیات اشخاص موضوع این ماده نسبت به درآمد سال گذشته ، یک واحد درصد و حداکثر تا پنج واحد درصد از نرخ مبنای محاسبه مالیات کاهش می یابد.

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده مشاغل,مالیات مشاغل چیست,پرونده مالیات بر درآمد مشاغلمیزان مالیات مشاغل برای هر کدام از گروه‌ها متفاوت است

همچنین تسلیم اظهارنامه مالیاتی مربوطه در مهلت اعلام شده از سوی سازمان امور مالیاتی و تسویه بدهی مالیاتی سال قبل ، از شروط برخورداری از این تخفیف به شمار می رود. دقت کنید که پرداخت مالیات بر درآمد مشاغل، شامل حال برخی از گروه ها و صاحبین مشاغل مذکور در ردیف قوانین مربوطه نظیر مشاغل مرتبط با صنایع دستی نمیشود.

اظهارنامه مالیات بر درآمد مشاغل

اظهارنامه مالیات بر درآمد مشاغل، بعنوان یک کارنامه مالی تلقی میشود که سالانه اشخاص حقیقی و صاحبان مشاغل مشمول این مالیات باید این اظهارنامه را برای محاسبه نرخ و میزان مالیات خود فراهم نمایند و آن را تحویل سازمان امور مالیاتی کشور دهند. تسلیم اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی به دو صورت اظهارنامه انفرادی و مشارکتی، امکانپذیر است و پس از این که ثبت نام الکترونیک را انجام دادید، باید اقلام اطلاعاتی مورد درخواست در سامانه اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی نظیر اطلاعات هویتی، حساب های بانکی، واحد کسبی، مجوزهای فعالیت و دیگر اطلاعات شخص حقیقی از سامانه ثبت نام را وارد کنید تا در اظهارنامه نمایش داده شود.

کلیه اشخاص حقیقی برای ارسال اظهارنامه و سایر مستندات موردنیاز به سازمان امور مالیاتی تا پایان خرداد ماه سال بعد مهلت دارند و اگر در موعد مقرر، آن را انجام ندهند باید جرائم مالیاتی بپردازند. کارشناسان امور مالیاتی موظفند که تمامی مدارکی که صاحبان مشاغل ارسال می کنند را مورد بررسی قرار دهند تا اطمینان کافی از صحت مدارک و اسناد ارائه شده پیدا کنند. میزان مالیاتی که صاحبان مشاغل، اعلام میکنند؛ در صورت تایید عدم تخلف از قوانین مالیاتی توسط کارشناسان مربوطه، پذیرفته میشود و برای آن ها مبنای مالیات تعيين میشود.

معافیت های مالیاتی صاحبان مشاغل,مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده مشاغل,مالیات مشاغلاظهارنامه مالیات بر درآمد مشاغل، در حقیقت نوعی کارنامه مالی به شمار می‌رود

گردآوری: بخش کار و کارگر سرپوش

  • 10
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بنجامین فرانکلین بنجامین فرانکلین سیاستمدار تاثیرگذار آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۷ ژانویه ۱۷۰۶

محل تولد: بوستون، ماساچوست، آمریکای بریتانیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا

حرفه: نویسنده، مخترع، دیپلمات، سیاستمدار و دولتمرد

حزب سیاسی: مستقل

درگذشت: ۱۷ آوریل ۱۷۹۰

ادامه
هانتر لابرادا هانتر لابرادا، بدنساز حرفه ای آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۷ مه ۱۹۹۲

محل تولد: تگزاس

ملیت: ایالات متحده آمریکا

حرفه: ورزشکار بدنساز

قد: ۱۷۵

وزن: ۱۱۱ کیلوگرم

ادامه
باریش کیلیچ بیوگرافی باریش کیلیچ بازیگر جذاب ترکی (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ فوریه ۱۹۷۸

محل تولد: آرگووان مالاتیای ترکیه

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۲۲۰۴ میلادی

تحصیلات: لیسانس رشته اقتصاد از دانشگاه استانبول و مدرک کارشناسی ارشد در رشته زبان از دانشگاه یدی تپه

ادامه
ابوسعید سجزی ابوسعید سجزی دانشمند و ستاره شناس اصیل ایرانی

تاریخ تولد: ۳۴۰ هجری قمری

محل تولد: سیستان

محل زندگی: شیراز 

زمینه فعالیت: دانشمند در زمینه ستاره شناسی و ریاضی

دین: اسلام

آثار: حدود ۳۸ کتاب و رساله که حدود ۲۰ کتاب آن در مساهل ریاضی و بقیه درباره احکام نجوم

ادامه
محمدامین حزباوی بیوگرافی محمدامین حزباوی ستاره نوظهور فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۲

محل تولد: اهواز

حرفه: فوتبالیست

پست: دفاع وسط

باشگاه کنونی: السد قطر

قد: ۱ متر ۸۴ سانتی متر

ادامه
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
غلامرضا نیکخواه غلامرضا نیکخواه بازیگر پیشکسوت ایرانی

تاریخ تولد: ۱ فروردین ۱۳۲۷

محل تولد: بوشهر، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۱۳۴۵، تئاتر مدرسه

تحصیلات: لیسانس علوم سیاسی و لیسانس رشته کارگردانی 

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
ویژه سرپوش