پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۱۳۳

معرفی کامل شغل آشپزی

شغل آشپزی,در مورد شغل آشپزی,توانایی های لازم برای شغل آشپزیساعت کار آشپز معمولا طولانی و فشرده و از صبح تا نیمه شب خواهد بود
برای موفق شدن در شغل آشپزی باید از مهارت کافی برخوردار باشید. علاقه به عنوان نخستین اصل در هر شغلی محسوب میشود. چنانچه در زمینه شغل آشپزی، یک مدرک معتبر داشته باشید تأثير به سزایی در یادگیری تمام مهارت های لازم و موفقیت سریعتر شما دارد. در این مطلب از سرپوش با شغل آشپزی و توانایی های لازم برای ورود به این شغل آشنا می شوید.

شغل آشپزی

آشپز، غذاها را با استفاده از روش های مختلف آشپزی آماده می کند. معمولاً در آشپزخانه های بزرگ، گروهی از آشپزها در حال فعالیتند و یک سرآشپز بر کارشان نظاره گری میکند. سرآشپز، وظیفه ی مدیریت و کنترل کلیه کارهای اشپزخانه را بر عهده دارد.

اشپز برای موفقیت در کار خود باید به غذا و آشپزی علاقه فراوانی داشته باشد و همچنین از سرعت عمل کافی برخوردار باشد. او باید خلاقیت خود را در فرآیند تهیه غذا و سرو آن نشان دهد. یکی از توانایی های لازم برای شغل آَشپزی، صبور بودن و تحمل فشار کاری زیاد می باشد. این کار با وجود همه سختی ها و فشارهایش برای علاقه مندان، بسیار جذاب و متنوع است.

آشپز ها باید در ساعت های طولانی و فشرده یعنی از صبح تا نیمه شب کار کنند که این مدت زمان باتوجه به محل کارشان تعيين میشود. حجم کاری آن ها در آخر هفته ها و روزهای تعطیل، زیادتر میشود؛ به این دلیل که مشتریانشان در این روزها بیشترند.

محل کار آشپز در آشپزخانه است و این محل، اغلب گرم و مرطوب و در زمان های سرو غذا خیلی شلوغ است. اشپز باید به منظور رعایت نکات بهداشتی، همیشه لباس‌های سفید و کلاه مخصوص آشپزی را بپوشد.

توانایی های لازم برای شغل آشپزی

آشپزهایی موفق هستند که مهارتهای تجاری و ارتباطی را داشته باشند و بتوانند دستورالعمل ها را تهیه و منوها را برنامه ریزی کنند و از کیفیت غذایی، اطمینان کافی داشته باشند. این مهارت ها عبارتند از:

- یکی از توانایی های لازم برای آشپزی، تجربه استفاده از ابزارهای برش، وسایل آشپزی و پخت می باشد.

- آشپز باید به روشهای مختلف پخت و پز( کباب کردن، پخت و غیره) آگاهی داشته باشد.

- لازمه ی شغل آشپزی اینست که آشپز بتواند از تمام مراحل بهداشتی پیروی کند.

- آشپز باید بتواند در یک تیم، کار کند.

- آشپز باید از مهارت های ارتباطی بسیار خوبی برخوردار باشد.

- یک آَپز باید برای کار در شیفت های طولانی از وضعیت جسمی عالی و استقامت برخوردار باشد.

- تدوین و تهیه دستورالعمل های خلاقانه و جالب از دیگر توانایی های لازم برای شغل آشپزی به شمار می رود.

- از توانایی های لازم برای شغل آشپزی می توان به داشتن حس و طعم و بوی خوب اشاره کرد.

- یک آشپز برای اطمینان از کارایی در تهیه غذا و خدمات باید بتواند زمان را مدیریت کند.

- داشتن روحیه انتقادپذیر

آینده شغلی آشپز,تحصیلات موردنیاز برای شغل سرآشپز,شغل آشپزیبیشترین حجم کار آشپز در آخر هفته ها و روزهای تعطیل است

تحصیلات موردنیاز برای شغل سرآشپز

در ادامه با سایر روش های اشپز شدن اشنا شوید:

> کارآموزی:

شما میتوانید به فعالیت در رستوران های مختلف بپردازید و دوره های کارآموزی برای اشپز شدن را از سطوح پائین تا پیشرفته، بگذرانید.

> موسسات کار و دانش:

درصورت تمایل به تحصیل در رشته آشپزی حرفه ای میتوانید فعالیت خود را از موسسات کار و دانش شروع کنید.

> دانشگاه:

خوشبختانه آشپزی در دانشگاه های مختلف، تدریس می شود و شما میتوانید برای اشپز شدن، تخصص و مهارت های لازم را کسب کنید.

> مدرسه آشپزی:

شما میتوانید درمدارس زیادی، مشغول به تحصیل شوید تا به یک اشپز حرفه ای تبدیل شوید. آموزشگاه های آشپزی به خوبی تکنیک های آشپزی را یاد می‌دهند و شما میتوانید آشنایی کاملی نسبت به جدیدترین تجهیزات و روش های پیشرفته پیدا کنید. آنها همچنین میتوانند ارزش بسیاری در ارائه مخاطبین و شبکه پشتیبانی داشته باشند.

شغل سرآشپز مناسب چه افرادی است

برای ورود به هر شغلی و کسب موفقیت در آن باید نسبت به یکسری از ویژگی های مناسب آن مطلع باشید. به این جهت، برخی از ویژگی های مؤثر در انتخاب شغل، نظیر ویژگی های خانوادگی، فردی، علایق و مهارت ها و سایر ارزش های دیگر میباشد ولی مهم ترین ویژگی های یک فرد، ویژگی های شخصیتی متناسب با آن شغل می باشد. پس شناخت ویژگی های شخصیتی هر فردی، تأثير به سزایی در انتخاب شغل آینده فرد دارد. از راه های مؤثر در شناخت هر فردی، تست شخصیت شناسی MBTI می باشد. افرادی میتوانند بر اساس این تست شخصیت شناسی در شغل سرآشپزی موفق شوند که تیپ های شخصیتی ESTJ, ESTP, ESFP, ISFP را داشته باشند.

مهاجرت از طریق شغل آشپزی

تصور برخی از افراد اینست که با داشتن سابقه کار در زمینه آشپزی و یا داشتن مدرک آن مجوز مهاجرت ندارند و کشور های دیگر به متخصصان آشپز نیازی ندارند ولی چنین تصوری اشتباه است و آشپزان میتوانند به کشور های مختلف دنیا با ارائه مدارک سابقه کار و تحصیلات خود مهاجرت کنند و در این کشور ها شغلشان را ادامه دهند.

توجه کنید که داشتن مدرک آشپزی معتبر در سطح بین المللی میتواند فرایند مهاجرت شما را اسان تر کند و بعنوان یکی از مدارکی به حساب بیاید که میتوانید برای اثبات مهارتتان ارائه دهید.

* کانادا:

از بهترین کشور ها برای شغل آشپزی و مشاغل دیگر می توان به کانادا اشاره کرد. با توجه به اینکه مهاجرت کاری از طریق مدرک تحصیلی و سابقه کار در بسیاری از زمینه ها توسط این کشور فراهم شده است؛ شما میتوانید از آن بعنوان یکی از بهترین گزینه های مهاجرت خود یاد کنید.

شغل آشپزی,مهاجرت از طریق شغل آشپزی,بازارکار شغل آشپزآشپزی هنر تبدیل کردن مواد خام به انواع غذاهای خوشمزه و بسیار مطبوع است

* استرالیا:

استرالیا نیز از دیگر کشور هاییست که امکان فعالیت در شغل آشپزی را به شما می دهد؛ به این دلیل که شغل آشپزی، مرتبا در لیست مشاغل موردنیاز این کشور دیده می شود. بنابراین از شروط دریافت ویزای کاری این کشور می توان به اثبات سابقه کار و تحصیلات در زمینه آشپزی اشاره کرد.

* نروژ:

کشور نروژ بعنوان یکی از مقاصد دیگر برای مشغول شدن به شغل آشپزی محسوب میشود. وضعیت کسب و کار رستوران ها در این کشور به علت برقرار بودن رفاه اجتماعی در شرایط مناسبی قرار دارد.

بازارکار و آینده شغلی آشپز

یک اشپز، مجوز کار در اماکن مختلف، نظیر هتل ها، فست فود ها، رستوران ها، مراکز تهیه غذا و یا آشپزخانه های صنعتی را دارد. همچنین یک آشپز برای این که سر آشپز یا مدیر آشپزخانه شود باید از تجربه و صلاحیت کاری کافی برخوردار باشد. وی نیز میتواند مدیر رستوران شود و با سازمانها و شرکتهای مختلف به صورت کیترینگ، قرارداد ببندد. آشپز میتواند کار خود را بطور مستقل شروع کند و اقدام به راه اندازی رستوران، فست فود یا مرکز تهیه غذا کند.

آشپزهای ماهر و با تجربه میتوانند آموزشگاه های اموزش آشپزی را با اخذ مجوزهای لازم تأسیس کرده و به علاقه مندان این شغل اموزش دهند.

آشپزهای متبحر که دارای مدارک بین المللی آشپزی هستند؛ میتوانند فرصت های شغلی خوبی را در برخی از کشورهای جهان مانند کانادا و استرالیا پیدا کنند و درآمد مناسبی را به دست آورند. تعداد و تنوع رستوران در کشورهای این چنینی، بسیار بیشتر از ایران است و در نتیجه اشپز و سرآشپز، فرصت های شغلی زیادی دارند.

حقوق شغل آشپزی

از مهم ترین اهداف هر شغل می توان به میزان درآمد دریافتی از آن شغل اشاره کرد. شغل آشپزی نیز درآمد مخصوص به خود را دارد و میزان درامد یک آشپز براساس جایگاهش در اشپزخانه و نوع رستورانی تعيين میشود که در آن فعالیت میکند.

برخی از موارد مؤثر در میزان دستمزد یک آشپز، نظیر میزان مهارت و تحصیلات او در زمینه آشپزی می باشد. درصورتی شما میتوانید پیشنهاد های شغلی با دستمزد بالاتر دریافت کنید که به عنوان یک آشپز، مهارت و سابقه درخشانی داشته باشید.

توانایی های لازم برای شغل آشپزی,حقوق شغل آشپزی,شغل آشپزی در استرالیاآشپزهای موفق به مهارتهای تجاری و ارتباطی و همچنین امکان تهیه دستورالعمل‌ها توجه دارند

گردآوری: بخش کار و کارگر سرپوش

  • 9
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
حامد آهنگی بیوگرافی حامد آهنگی، کمدین پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۷ تیر ۱۳۵۸

محل تولد: بندر انزلی، گیلان

حرفه: استندآپ کمدین، بازیگر، مجری، کارگردان

آغاز فعالیت: ۱۳۸۱ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق

ادامه
جابر بن حجاج جابر بن حجاج یار با وفای امام حسین (ع)

محل تولد: کوفه

تاریخ شهادت: ظهر عاشورا 

محل شهادت: کربلا

طول عمر: حدود ۴۵ سال

دلیل شهرت: از یاران امام حسین (ع) 

ادامه
انوری زندگینامه انوری ابیوردی شاعر بزرگ قرن ششم

تاریخ تولد: اواخر قرن پنجم یا اوایل قرن ششم هجری قمری، ۱۱۲۶ میلادی

محل تولد: ابیورد، درگز

دوران زندگی: سلجوقیان

حرفه: شاعر، دانشمند، خوشنویس، موسیقی دان، ریاضی دان، ستاره شناس، فیلسوف

لقب: انوری ابیوردی، حجّة الحق

آثار: دیوان اشعار، البشارات فی شرح الاشارات

ادامه
مری بارا بیوگرافی مری بارا، مدیر اجرایی جنرال موتورز

تاریخ تولد: ۲۴ دسامبر ۱۹۶۱

محل تولد: رویال اوک، میشیگان

ملیت: آمریکایی

حرفه: مدیر عامل اجرایی شرکت جنرال موتورز 

آغاز فعالیت: از سال ۲۰۱۳

محل تحصیل: دانشگاه استنفورد

ادامه
ویژه سرپوش