یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۱۳۳

معرفی کامل شغل آشپزی

شغل آشپزی,در مورد شغل آشپزی,توانایی های لازم برای شغل آشپزیساعت کار آشپز معمولا طولانی و فشرده و از صبح تا نیمه شب خواهد بود
برای موفق شدن در شغل آشپزی باید از مهارت کافی برخوردار باشید. علاقه به عنوان نخستین اصل در هر شغلی محسوب میشود. چنانچه در زمینه شغل آشپزی، یک مدرک معتبر داشته باشید تأثير به سزایی در یادگیری تمام مهارت های لازم و موفقیت سریعتر شما دارد. در این مطلب از سرپوش با شغل آشپزی و توانایی های لازم برای ورود به این شغل آشنا می شوید.

شغل آشپزی

آشپز، غذاها را با استفاده از روش های مختلف آشپزی آماده می کند. معمولاً در آشپزخانه های بزرگ، گروهی از آشپزها در حال فعالیتند و یک سرآشپز بر کارشان نظاره گری میکند. سرآشپز، وظیفه ی مدیریت و کنترل کلیه کارهای اشپزخانه را بر عهده دارد.

اشپز برای موفقیت در کار خود باید به غذا و آشپزی علاقه فراوانی داشته باشد و همچنین از سرعت عمل کافی برخوردار باشد. او باید خلاقیت خود را در فرآیند تهیه غذا و سرو آن نشان دهد. یکی از توانایی های لازم برای شغل آَشپزی، صبور بودن و تحمل فشار کاری زیاد می باشد. این کار با وجود همه سختی ها و فشارهایش برای علاقه مندان، بسیار جذاب و متنوع است.

آشپز ها باید در ساعت های طولانی و فشرده یعنی از صبح تا نیمه شب کار کنند که این مدت زمان باتوجه به محل کارشان تعيين میشود. حجم کاری آن ها در آخر هفته ها و روزهای تعطیل، زیادتر میشود؛ به این دلیل که مشتریانشان در این روزها بیشترند.

محل کار آشپز در آشپزخانه است و این محل، اغلب گرم و مرطوب و در زمان های سرو غذا خیلی شلوغ است. اشپز باید به منظور رعایت نکات بهداشتی، همیشه لباس‌های سفید و کلاه مخصوص آشپزی را بپوشد.

توانایی های لازم برای شغل آشپزی

آشپزهایی موفق هستند که مهارتهای تجاری و ارتباطی را داشته باشند و بتوانند دستورالعمل ها را تهیه و منوها را برنامه ریزی کنند و از کیفیت غذایی، اطمینان کافی داشته باشند. این مهارت ها عبارتند از:

- یکی از توانایی های لازم برای آشپزی، تجربه استفاده از ابزارهای برش، وسایل آشپزی و پخت می باشد.

- آشپز باید به روشهای مختلف پخت و پز( کباب کردن، پخت و غیره) آگاهی داشته باشد.

- لازمه ی شغل آشپزی اینست که آشپز بتواند از تمام مراحل بهداشتی پیروی کند.

- آشپز باید بتواند در یک تیم، کار کند.

- آشپز باید از مهارت های ارتباطی بسیار خوبی برخوردار باشد.

- یک آَپز باید برای کار در شیفت های طولانی از وضعیت جسمی عالی و استقامت برخوردار باشد.

- تدوین و تهیه دستورالعمل های خلاقانه و جالب از دیگر توانایی های لازم برای شغل آشپزی به شمار می رود.

- از توانایی های لازم برای شغل آشپزی می توان به داشتن حس و طعم و بوی خوب اشاره کرد.

- یک آشپز برای اطمینان از کارایی در تهیه غذا و خدمات باید بتواند زمان را مدیریت کند.

- داشتن روحیه انتقادپذیر

آینده شغلی آشپز,تحصیلات موردنیاز برای شغل سرآشپز,شغل آشپزیبیشترین حجم کار آشپز در آخر هفته ها و روزهای تعطیل است

تحصیلات موردنیاز برای شغل سرآشپز

در ادامه با سایر روش های اشپز شدن اشنا شوید:

> کارآموزی:

شما میتوانید به فعالیت در رستوران های مختلف بپردازید و دوره های کارآموزی برای اشپز شدن را از سطوح پائین تا پیشرفته، بگذرانید.

> موسسات کار و دانش:

درصورت تمایل به تحصیل در رشته آشپزی حرفه ای میتوانید فعالیت خود را از موسسات کار و دانش شروع کنید.

> دانشگاه:

خوشبختانه آشپزی در دانشگاه های مختلف، تدریس می شود و شما میتوانید برای اشپز شدن، تخصص و مهارت های لازم را کسب کنید.

> مدرسه آشپزی:

شما میتوانید درمدارس زیادی، مشغول به تحصیل شوید تا به یک اشپز حرفه ای تبدیل شوید. آموزشگاه های آشپزی به خوبی تکنیک های آشپزی را یاد می‌دهند و شما میتوانید آشنایی کاملی نسبت به جدیدترین تجهیزات و روش های پیشرفته پیدا کنید. آنها همچنین میتوانند ارزش بسیاری در ارائه مخاطبین و شبکه پشتیبانی داشته باشند.

شغل سرآشپز مناسب چه افرادی است

برای ورود به هر شغلی و کسب موفقیت در آن باید نسبت به یکسری از ویژگی های مناسب آن مطلع باشید. به این جهت، برخی از ویژگی های مؤثر در انتخاب شغل، نظیر ویژگی های خانوادگی، فردی، علایق و مهارت ها و سایر ارزش های دیگر میباشد ولی مهم ترین ویژگی های یک فرد، ویژگی های شخصیتی متناسب با آن شغل می باشد. پس شناخت ویژگی های شخصیتی هر فردی، تأثير به سزایی در انتخاب شغل آینده فرد دارد. از راه های مؤثر در شناخت هر فردی، تست شخصیت شناسی MBTI می باشد. افرادی میتوانند بر اساس این تست شخصیت شناسی در شغل سرآشپزی موفق شوند که تیپ های شخصیتی ESTJ, ESTP, ESFP, ISFP را داشته باشند.

مهاجرت از طریق شغل آشپزی

تصور برخی از افراد اینست که با داشتن سابقه کار در زمینه آشپزی و یا داشتن مدرک آن مجوز مهاجرت ندارند و کشور های دیگر به متخصصان آشپز نیازی ندارند ولی چنین تصوری اشتباه است و آشپزان میتوانند به کشور های مختلف دنیا با ارائه مدارک سابقه کار و تحصیلات خود مهاجرت کنند و در این کشور ها شغلشان را ادامه دهند.

توجه کنید که داشتن مدرک آشپزی معتبر در سطح بین المللی میتواند فرایند مهاجرت شما را اسان تر کند و بعنوان یکی از مدارکی به حساب بیاید که میتوانید برای اثبات مهارتتان ارائه دهید.

* کانادا:

از بهترین کشور ها برای شغل آشپزی و مشاغل دیگر می توان به کانادا اشاره کرد. با توجه به اینکه مهاجرت کاری از طریق مدرک تحصیلی و سابقه کار در بسیاری از زمینه ها توسط این کشور فراهم شده است؛ شما میتوانید از آن بعنوان یکی از بهترین گزینه های مهاجرت خود یاد کنید.

شغل آشپزی,مهاجرت از طریق شغل آشپزی,بازارکار شغل آشپزآشپزی هنر تبدیل کردن مواد خام به انواع غذاهای خوشمزه و بسیار مطبوع است

* استرالیا:

استرالیا نیز از دیگر کشور هاییست که امکان فعالیت در شغل آشپزی را به شما می دهد؛ به این دلیل که شغل آشپزی، مرتبا در لیست مشاغل موردنیاز این کشور دیده می شود. بنابراین از شروط دریافت ویزای کاری این کشور می توان به اثبات سابقه کار و تحصیلات در زمینه آشپزی اشاره کرد.

* نروژ:

کشور نروژ بعنوان یکی از مقاصد دیگر برای مشغول شدن به شغل آشپزی محسوب میشود. وضعیت کسب و کار رستوران ها در این کشور به علت برقرار بودن رفاه اجتماعی در شرایط مناسبی قرار دارد.

بازارکار و آینده شغلی آشپز

یک اشپز، مجوز کار در اماکن مختلف، نظیر هتل ها، فست فود ها، رستوران ها، مراکز تهیه غذا و یا آشپزخانه های صنعتی را دارد. همچنین یک آشپز برای این که سر آشپز یا مدیر آشپزخانه شود باید از تجربه و صلاحیت کاری کافی برخوردار باشد. وی نیز میتواند مدیر رستوران شود و با سازمانها و شرکتهای مختلف به صورت کیترینگ، قرارداد ببندد. آشپز میتواند کار خود را بطور مستقل شروع کند و اقدام به راه اندازی رستوران، فست فود یا مرکز تهیه غذا کند.

آشپزهای ماهر و با تجربه میتوانند آموزشگاه های اموزش آشپزی را با اخذ مجوزهای لازم تأسیس کرده و به علاقه مندان این شغل اموزش دهند.

آشپزهای متبحر که دارای مدارک بین المللی آشپزی هستند؛ میتوانند فرصت های شغلی خوبی را در برخی از کشورهای جهان مانند کانادا و استرالیا پیدا کنند و درآمد مناسبی را به دست آورند. تعداد و تنوع رستوران در کشورهای این چنینی، بسیار بیشتر از ایران است و در نتیجه اشپز و سرآشپز، فرصت های شغلی زیادی دارند.

حقوق شغل آشپزی

از مهم ترین اهداف هر شغل می توان به میزان درآمد دریافتی از آن شغل اشاره کرد. شغل آشپزی نیز درآمد مخصوص به خود را دارد و میزان درامد یک آشپز براساس جایگاهش در اشپزخانه و نوع رستورانی تعيين میشود که در آن فعالیت میکند.

برخی از موارد مؤثر در میزان دستمزد یک آشپز، نظیر میزان مهارت و تحصیلات او در زمینه آشپزی می باشد. درصورتی شما میتوانید پیشنهاد های شغلی با دستمزد بالاتر دریافت کنید که به عنوان یک آشپز، مهارت و سابقه درخشانی داشته باشید.

توانایی های لازم برای شغل آشپزی,حقوق شغل آشپزی,شغل آشپزی در استرالیاآشپزهای موفق به مهارتهای تجاری و ارتباطی و همچنین امکان تهیه دستورالعمل‌ها توجه دارند

گردآوری: بخش کار و کارگر سرپوش

  • 9
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش