سه شنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۷۰۱۱۶

ترفیع شغل چیست؟ (+انواع ارتقای شغلی)

ترفیع شغل,ترفیع شغل چیست,ارتقای شغلیترفیع شغل موجب افزایش روحیه‌ی کارمندان می‌شود
به روندی که طی آن به یک کارمند، وظایف جدید و بالاتری داده میشود و در قبال آن حقوق و مزایای بیشتری دریافت میکند؛ ترفیع شغل میگویند. البته ارتقاء شغلی، علاوه بر مزایایی که برای کارمند دارد، نیز از اهمیت به سزایی برای کارفرما و یا صاحبان کسب وکار برخوردار است.

ترفیع شغل

از ارتقا شغلی بعنوان پاداشی در برابر عملکرد مثبت کارمندان یاد میشود و بیانگر میزان رشد کارمندان می باشد. قوانین هر اداره و سازمانی منحصر به فرد است و تعيين کننده ی میزان رشد کارمندان می باشد. پیشرفت شغلی، مزایایی دارد؛ این که گاهی اوقات باعث پیشرفت در حوزه کاری و تغيير در وظایف و مسئولیت ها میشود و در مواقع دیگر، موجب افزایش حقوق و دستمزد می گردد.

انواع ارتقای شغلی

- ارتقا افقی:

در ارتقاء افقی، نحوه ی پاداش دادن به کارمند از طریق افزایش حقوق میباشد ولی تغییرات کمی در مسئولیت ها ایجاد می کند. همچنین برای یک کارمند بعنوان درجه بندی بالاتر محسوب می شود. نمونه ای از این حرکت در بخش اموزش، از مدرس به مدرس ارشد است.

- ارتقا عمودی:

وقتی که کارمندان در مهارت و تجربه دچار تغییراتی می شوند و به سمت بالا حرکت میکنند؛ به چنین موقعیتی ارتقاء عمودی می گویند. درواقع آن ها در زمینه ی حقوق، مسئولیت، وضعیت، مزایا و غیره تغيير می کنند که در صنعت بازاریابی موجب ارتقاء یک ناظر بازاریابی به مدیر بازاریابی میشود. در واقع در ارتقاء عمودی، کارمند از سمت عملکردی به رییس اجرایی، ارتقاء درجه پیدا می کند که هر دو مشاغل با هم فرق میکنند.

ترفیع شغل,ترفیع شغل چیست,انواع ارتقای شغلیترفیع شغل میزان خلاقیت کاری را بالا می‌برد

- ارتقا خشک:

ارتقاء خشک به نوعی از ارتقا شغلی اطلاق میشود که کارمندان به آن علاقمند نیستند. این ارتقاء با اشاره به افزایش مسئولیت ها و وضعیت بدون مزایا موجب عدم افزایش حقوق و مزایای مالی برای آنها میشود.

- ارتقا آزاد:

به وضعیتی که هر فرد از یک سازمان، واجد شرایط تصدی این سمت باشد؛ ارتقا ازاد می گویند. در این نوع ارتقاء، صرفا اعضای تیم منتخب، بسته به شرایطشان، واجد شرایط ارتقا هستند.

عواملی که سبب ارتقای شغلی شما میشود

شما میتوانید در زمینه ارتقا در محل کار، اقدامات مختلفی را به منظور افزایش شانس خود انجام دهید. باتوجه به متفاوت بودن شرایط ارتقا در یک شرکت نسبت به شرکت دیگر، عناصری وجود دارد که شما را بطور مشترک بعنوان کاندیدای واجد شرایط این نوع تغییرات، تبدیل می کند. شما میتوانید برای ترفیع گرفتن، از این نکات کاربردی پیروی کنید و خود را بعنوان یک کاندیدای مناسب نشان دهید. سناریوهایی که امکان ارتقاء را ایجاد می کنند متفاوت است. با این حال، ویژگی های مشخص کننده کاندیدای ارتقاء از نظر اکثر متخصصان حوزه استعدادهای انسانی به شرح زیر میباشد :

>> به کار خود ارزش بیشتری بدهید:

درصورت تمایل به ارتقا در شغل خود باید در مورد خواسته های شرکت از شما فکر کنید. هر کارفرمایی می خواهد که کارمندانش از سهمی در ارزش شرکت برخوردار باشند. بنابراین یکی از بهترین راه‌های ارتقا در کار، تلاش آگاهانه برای افزودن ارزش است. شما میتوانید ارزش خود را با این راهکارها افزایش دهید و به بهبود مهارت هایتان بپردازید تا برای شرکت خود، بطور فزاینده ای نتایج بهتری را ارائه دهید. درواثع با قرار دادن خود در معرض طیف وسیعی از فعالیتهای شرکت می توانید موجب افزایش دانش، مهارت و تجربه خود شوید و فرصتهای جدیدی را برای رشد شغلی پیدا کنید.

>> به طور مداوم به خود انگیزه دهید:

همیشه ارتقا کارکنان اتفاق نمی افتد. گاهی اوقات رسیدن به چنین هدفی برای برخی از افراد، بمدت چندین سال طول میکشد. شما باید سرشار از انگیزه بطور مستمر باشید و با ادامه دادن به تلاش هایتان در مسیر درست ارتقا باقی بمانید. درصورت شک و تردید داشتن ، از خودتان علت ارتقا یافتن را بپرسید. یادآوری چنین دلایلی میتواند به شما انگیزه دهد تا برای رسیدن به هدف، بیشتر تلاش کنید. همچنین میتوانید برای خودتان، لیستی از دلایل سودآور برای حرفه خود را تهیه کنید و با این دلایل، توانایی انجام کارهای بزرگ تر را به خود ثابت کنید.

ترفیع شغل,ترفیع شغل چیست,ارتقا شغلی کارمندانارتقا شغلی هر نوع تغییری است که یک کارمند تجربه می‌کند

>> در شرایط بحرانی معقول باشید:

افراد، با اخذ ترفیع شغلی، معمولاً توانایی مدیریت رفتارشان را در شرایط بحرانی دارند. در واقع این افراد برای اطرافیانشان، یک الگو محسوب می شوند. اشخاص، پس از کسب ارتقای سمت، معمولاً بموقع وظایفشان را انجام میدهند و همواره با پرسیدن سوالات هوشمندانه و مرتبط به مشتریان کمک می کند. درصورت بروز مشکلی، سریعا در جهت رفع آن تلاش می کنند و از اشتباهات خود تا حد ممکن، درس می گیرند.

>> از غیبت کردن و شایعه پراکنی در محیط کاری بپرهیزید:

ویژگی های شخصیتی نظیر امانت داری و قابل اعتماد بودن، در اولویت بسیاری از کارفرمایان قرار دارد. معمولاً کارمندان دارای این ویژگی ها ، از غیبت و شایعه پراکنی در محل کارشان دوری می کنند. از نظر بسیاری از کارفرمایان، کارمندانی می توانند مسئولیت های بزرگ تر را بپذیرند که بر این وسوسه غلبه کنند.

>> مکالمه مؤثر:

شما باید با رییس خود درمورد اهدافتان صحبت کنید و بدون هیچ ترسی به منظور پیشرفت شغلی خود، نگرانی ها، مشکلات یا سوالات خود را با رئیستان مطرح کنید.

>> به افزایش درآمد شرکت کمک کنید:

کارمندی، ترفیع شغلی می گیرد که بتواند درامد شرکت را افزایش دهد. درواقع بهترین بلیط برای ترفیع شغلی، افزایش درامد شرکت می باشد. تمامی عملکرد کارمندان، قابل ارزیابی با معیار پولسازی است. هر فرد آشنا به مفهوم بازده سرمایه گذاری می داند که افزایش درامد یک مجموعه به این معنیست که مسئولیت های او زیاد میشود و ارتقای شغلی می گیرد.

>> در کارهای تیمی مشارکت کنید:

درصورت تمایل به نمایش گذاشتن شایستگی خود باید به صورت داوطلبانه در پروژه های جدید فعالیت کنید یا به همکاران و کارفرمای خود در زمان بیکاری کمک کنید. همین امر باعث میشود که بعنوان شخص متعهد به کار گروهی شناخته شوید و از کار کردن در کنار همکارانتان لذت ببرید.

>> همکاری و تعامل:

درصورت تمایل به اخذ ترفیع در محیط کار میتوانید از کسی کمک بگیرید. توانایی شما در همکاری و تعامل، باعث متاثر شدن همکارانتان میشود. حتی زمانیکه رییستان خصوصیاتی در مورد اخلاق کاریتان بشنود.

مزایای دادن ارتقا شغلی به کارکنان

* ارتقاء شغلی برای افراد، موجب ایجاد احساس امنیت شغلی میشود و کارمندان، احساس می کنند که تلاششان در محیط کار دیده می شود. یکی از عوامل مؤثر در افزایش انگیزه و بهره وری در کار، مورد توجه قرار گرفتن پشتکار افراد می باشد.

* با تشویق فرد قوی تر در محیط کار، سایر افراد در انجام کارشان انگیزه ی بیشتری پیدا می کنند و این مسأله باعث ایجاد فضای رقابتی سالم در اداره یا سازمان میشود.

* درصورت عدم تشویق یک کارمند به خاطر انجام کار خوب، تا جاییکه او احساس کند تلاشش را نادیده گرفته اند. به مرور زمان، در او یک حس نارضایتی حاصل میشود که به نفع سازمان نیست. عملکرد کاری فرد به دلیل این حس نارضایتی کاهش می یابد و اثراتی بر میزان کارایی و بهره وری سازمانی می گذارد.

* وقتی که سازمان، شرایط مناسب را برای کارکنان فراهم کند؛ دیگر نباید افراد جدیدی را استخدام کند و برای اموزش آن ها وقت و هزینه ای صرف کند. در واقع حفظ کارمندان به ایجاد ثبات در سازمان کمک می کند و در زمان و هزینه، صرفه جویی میشود.

* یکی از مزایای ارتقاء شغلی، افزایش میزان وفاداری و حس تعلق به محیط کاری است و شخص برای رشد بیشتر سازمان، تمام تلاش خود را به کار می گیرد.

* چنانچه انگیزه کارکنان، افزایش یابد؛ مزایایی همچون افزایش خلاقیت، رشد و بهبود شرایط کاری سازمان را بهمراه دارد.

ترفیع شغل,ترفیع شغل چیست,چگونه ارتقای شغلی بگیریمارتقا شغلی احساس امنیت شغلی به افراد می دهد

* چنانچه در زمان مناسبی ارتقا شغلی به افراد بدهند؛ آن کارمند، کار را با علاقه ی بیشتری انجام می دهد و دیگر به فکر یک محیط کاری جدید نیست. این روش می تواند مهارت و استعداد کارمندان سازمان یا اداره را حفظ کند.

گردآوری: بخش کار و کارگر سرپوش

  • 11
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رسول خطیبی رسول خطیبی سرمربی تیم پیکان

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
ویژه سرپوش