پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۰۵۳

معرفی شغل مشاور املاک و بازار کار آن

شغل مشاور املاک,شغل مشاور املاک مسکن,آموزش شغل مشاور املاکمشاور املاک فردی است که یک نقش منحصر به فرد در فرآیند خرید یا فروش ملک دارد
شما به تحصیلات و تجهیزات خاصی برای ورود به شغل مشاور املاک نیاز ندارید؛ به همین دلیل از پرطرفدارترین مشاغل محسوب میشود. از مهم ترین مهارت های لازم برای ورود به این شغل می توان به بازاریابی اشاره کرد. در این مطلب از سرپوش با شغل مشاور املاک بیشتر آشنا خواهید شد.

معرفی شغل مشاور املاک

تصور بسیاری از افراد اینست که وجود مشاور املاک، چندان حائز اهمیت نیست و امکان حذف آن ها در معامله وجود دارد. از این رو خیلی از افراد، تمایل به پرداخت هزینه ای برای مشاور املاک ندارند اما درصورت کسب اطلاعات بیشتر درباره وظایف آن ها طرز تفکرشان عوض میشود. درواقع مشاورین املاک، از رو به رو شدن شما با افراد سودجو در هنگام معامله ملک، خودداری میکنند.

تحصیلات مورد نیاز مشاور املاک

شما برای مشاور املاک شدن به شرایط تحصیلی مشخصی نیاز ندارید اما اغلب افراد دارای اهداف بزرگ که قصد پیشرفت شغلی در زمینه مشاور املاک را دارند؛ ترجیح میدهند در این زمینه تحصیلات خود را در رشته های مدیریت سازمان، اقتصاد یا امور مالی ادامه دهند. افراد با استفاده از این تخصص ها می توانند به صورت اصولی، پایه و اساس فروش، ارتباط با مشتری و راه کسب وکار را اموزش ببینند.

مهارت های مورد نیاز مشاور املاک

یکی از مهارت های موردنیاز برای مشاوران املاک اینست که از توانایی های تحلیلی عالی برخوردار باشند تا قادر به ارزیابی درست املاک باشند و برای مشتریان، پتانسیلشان را تعيين کنند. برخی از مهارت های این شغل عبارتند از:

- جزئی نگر بودن:

در شغل املاک و مستغلات، توجه دقیق به جزئیات، امری الزامیست. یک مشاور املاک، توجه خاصی به نیازهای منحصر به فرد مشتریان دارد. درصورت سازمان دهی درست، می توانید با کشف سرنخ ها به خوبی ارتباط برقرار کنید و نیازهای مشتریانتان را در نظر بگیرید و در نتیجه، معاملات بیشتری ببندید.

- مهارت های بین فردی:

شما باید بعنوان یک مشاور املاک، دارای مهارت های بین فردی موثری باشید، به این دلیل که در نقش مشتری محور کار می کنید.

- مهارت های مذاکره قوی:

یکی از مهارت های لازم برای یک مشاور املاک، مهارت مذاکره قوی می باشد؛ به این صورت که باید با مشاوران املاک، به نمایندگی از مشتریان مذاکره کند.

- مهارت های عالی در خدمات مشتری:

برای جذب مشتریان و حفظ رابطه سالم، داشتن مهارت در خدمات مشتری نیز لازم است.

- مهارت های ارتباطی شفاهی و نوشتاری عالی:

یک مشاور املاک باید در ارتباط با مشتریان و سایر متخصصان باشد و با آن ها کار کند.

وظایف مشاور املاک,شغل مشاور املاک مسکن,شغل مشاور املاکمشاور املاک معمولا در بنگاه‌های معاملاتی به صورت حضوری، فعالیت می‌کند

انواع مشاور املاک

مشاورین املاک به چندین دسته در ابعاد تخصصی نظیر« مشاور فروشنده»،« مشاور خریدار»،« مشاور دو طرفه» و« کارگزار ملک» تقسیم می شوند که هر کدام برای ملک مدنظرشان مشاوره و بازاریابی می کنند و مشتری را راهنمایی میکنند.

 > مشاور فروشنده:

وقتی که فردی بخواهد ملک خود را اجاره دهد یا بفروشد؛ باید از مشاور فروشنده کمک بگیرد که وظیفه ی او، راهنمایی، مشاوره و بازاریابی ملک به آن فرد است.

> مشاور خریدار:

مشاور خریدار به فردی میگویند که به افراد متقاضی ملک، مشاوره میدهد تا آن فرد بتواند ملک مورد نظرش را بخرد.

> مشاوران دوطرفه:

مشاوران دوطرفه، وظیفه ی مشاوره دادن به خریدار و فروشنده را برعهده دارند. مشاوران املاک دوطرفه باید درصورت مورد پسند واقع شدن ملک از هردوطرف، قراردادی را تنظیم کنند و امضای معامله را بگیرند. از این رو قوانین و مقررات و مسئولیت هایی برای طرفین معامله تعيين میشود.

> کارگزار معاملات:

یک کارگزار معاملات به عنوان نماینده خریدار و فروشنده محسوب میشود و با هیچ یک از طرفین معامله، تعهد محرمانه ای ندارد. او بدون این که منافع طرفین را در نظر بگیرد؛ به صورت قانونی به آنها کمک میکند که این کار بین خریدار و فروشنده با امضای توافقنامه ای صورت گیرد.

وظایف مشاور املاک

>> روابط اجتماعی عالی:

داشتن روابط اجتماعی قوی، یکی از وظایف مشاور املاک است که به خوبی در روابط اجتماعی او ظاهر میشود.

>> احراز هویت طرفین معامله:

مشاور املاک باید هویت طرفین معامله را در یک معامله بررسی کنند و از صحتش مطمئن شوند تا از کلاهبرداری های بعدی جلوگیری شود. از اقدامات مهم در این راستا می توان به بررسی کردن « ممنوع المعامله» نبودن طرفین قرارداد اشاره کرد. مشاور املاک باید حتماً شناسنامه و کارت ملی طرفین معامله را در زمان بستن قرارداد بررسی کند. او باید اطمینان کافی از اهلیت دو طرف معامله حاصل کند تا مشخص شود که در صحت کامل از لحاظ عقلی به سر میبرند.( اهلیت به معنای توانایی قانونی شخص برای داراشدن حق یا اعمال و اجرای آن است.)

>> بررسی کامل ملک:

مشاور املاک موظف است که به بررسی رسمی بودن سند ملک بپردازد؛ دقت کنید که نباید هیچ خط خوردگی در سند ملک وجود داشته باشد و در صورت اضافه شدن توضیحی در آن باید دارای مهر و امضاء باشد. اطلاعات سند ملک باید از نظر جغرافیایی، درست باشد و سند ملک، مطابق با بنچاق باشد. دقت کند که ملک رهن یا توقیف شده را نمیتوان معامله کرد. مشاور املاک باید پس از خواندن پایان کار ساختمان مطمئن شود که اطلاعات درج شده در آن صحیح است.

مهارت های مورد نیاز مشاور املاک,تحصیلات مورد نیاز مشاور املاک,انواع مشاور املاکمشاوران املاک باید توانایی‌های تحلیلی عالی داشته باشند

محل کار مشاوران املاک

مشاور املاک معمولاً فعالیت خود را به صورت حضوری در بنگاه های معاملاتی انجام می دهد. البته جستجوی املاک مناسب جهت سرمایه گذاری، بخشی از کار مشاوران املاک است. گاهی اوقات فرد مشاور، فعالیت خود را به صورت دورکار شروع می کند با این که مرسوم نیست. ممکن است که مشاور املاک، دارای چندین مشاور زیردست باشد.

درآمد مشاور املاک

مشاور املاک، درآمد و حقوق خود را از کمیسیون مربوط به معاملات کسب میکند. بسته به معاملات و توافق مشاور با خریدار یا فروشنده، مقدار کمیسیون تعيين میشود. یکی از عوامل مؤثر در درامد مشاور املاک، شهر و مکان فعالیت او می باشد. قطعاً میزان درآمد مشاور املاک با فعالیت در شهرهای پرجمعیت و بزرگ، بیشتر است. البته مهارت و تجربه در افزایش درامد مشاورین املاک، تأثير مستقیمی دارد.

مزایای شغل مشاور املاک

مزایای شغل مشاور املاک عبارتند از:

- شما می توانید به صورت پاره وقت، شغل مشاور املاک را انجام دهید. در مواقعی از سال، درآمد این شغل بالاست. از این رو افراد زیادی با داشتن مدرک دیپلم به این حرفه وارد میشوند. تلاش بیشتر در این کار باعث میشود که نتیجه کارتان را سریعتر ببینید.

- شغل مشاور املاک را می توان به صورت دورکاری در وقت های آزاد انجام داد.

 معایب و محدودیت هاش شغل مشاور املاک

* میزان حقوق مشاوران املاک، ثابت نیست و آن ها درصدی از معاملات را به عنوان دستمزد دریافت میکنند. بنابراین، در دوره ای از سال، ممکن است که بازار مسکن، کساد شود و با مشکل مالی مواجه شوند.

* کار مشاور املاک، در گروه مشاغل پراسترس قرار دارد و احتمالا با نارضایتی مشتریان خود در این مسیر، مواجه میشوید.

* شغل مشاور املاک، به اموزش دیگر مشاورین املاک و همچنین کسب دقت و مهارت بالایی نیاز دارد.

* از الزامات شغل مشاور املاک می توان به آشنایی با بازاریابی و کسب و کار، درک مشتریان و مدیریت درست کار اشاره کرد.

انواع مشاور املاک,درآمد مشاور املاک,معایب و محدودیت هاش شغل مشاور املاکدرآمد و حقوق مشاور املاک، از کمیسیون مربوط به معاملات به دست می‌آید

گردآوری: بخش کار و کارگر سرپوش

  • 16
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
ویژه سرپوش
X