چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
۱۱:۰۷ - ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۰۴۵۴
بازنشستگان و مستمری بگیران

جریمه یک‌میلیارد دلاری از جیب بازنشستگان

صدور حکم دادگاه لندن برای مصادره ساختمان کالای نفت لندن

جهان صنعت  نوشت:  چند روز مانده تا صدور حکم دادگاه لندن برای مصادره ساختمان کالای نفت لندن، مسوولان وزارت نفت سکوت کرده‌اند و مشغول دستاوردسازی در آخرین روزهای حضورشان در وزارت نفت هستند و تنها صندوق بازنشستگی نفت اقدام به راه‌اندازی کارزاری برای فشار به دادگاه درجهت اجرا نشدن حکم کرده است. دعوای تجاری شرکت ملی نفت و شرکت کرسنت که منجر به حکم دادگاه به مصادره بخشی از اموال خارجی نفت ایران شده است به زودی شامل مالکیت ساختمان کالای لندن

NIOS HOUSE خواهد شد. ساختمانی که در ۲۷ خرداد ۱۳۵۴ توسط دکتر اقبال مدیرعامل وقت شرکت ملی نفت ایران به قیمت ۱۸٫۵‌میلیون لیره انگلیس خریداری شد و حالا گمانه‌زنی‌ها از قیمت یک‌میلیارد دلاری این ساختمان حکایت دارد هرچند شرکت ملی نفت در لایحه دفاعی خود عنوان کرده که این ساختمان متعلق به صندوق بازنشستگی صنعت نفت است و اساسا یک ساختمان دولتی نیست با این حال دادگاه ،ایران را به دلیل خروج یکجانبه از قرارداد کرسنت به میزان ۶/۲‌میلیارد دلار جریمه کرده و این جریمه حالا به مرحله اجرا نزدیک شده است.

اگرچه صندوق بازنشستگی نفت‌، کارزاری را تشکیل داده و از بازنشستگان نفت خواسته است در این کارزار ثبت‌نام کنند تا شاید بتوانند مسیر صدور حکم را عوض کنند اما به گفته کارشناسان، نوشدارو بعد از مرگ سهراب است و به نظر می‌رسد که وزارت نفت از وزیر گرفته تا شرکت نفت تمایلی به پیگیری حقوقی این پرونده ندارند یا اساسا اگر اقدامی هم کرده‌اند، راه به جایی نبرده که رسانه‌ای نشده است.

آنچه در این میان مهم است، پرداخت جریمه از جیب بازنشستگان صنعت نفت است که ظاهرا هیچ حامی هم ندارند!

خسارت را دولت بپردازد نه صندوق بازنشستگی

مهدی کرباسیان، مدیرعامل اسبق صندوق بازنشستگی نفت در این رابطه به «جهان‌صنعت» می‌گوید: کرسنت

چند جنبه دارد؛ یک وجه آن مهار گازهای همراه نفت بود که بیهوده در حال سوختن بودند و خسارت میلیون دلاری به کشور می‌زدند و قرار بود که با این قرارداد این گازها جمع‌آوری شود چون تکنولوژی و فن‌آوری لازم برای مهار این گازها را نداشتیم. دست‌کم در سال‌هایی که این قرارداد بسته شد این امکان یا وجود نداشت یا خیلی کم بود به همین دلیل هم شرکت ملی نفت قراردادی بست که قطعا به نفع کشور و مردم بود . ظرف این چند سال که این قرارداد به عقب افتاده، کسانی که جلوی این را گرفتند باعث شدند که خسارت بزرگی به کشور وارد شود و باید جوابگو باشند.

وی افزود: وجه دوم این قرارداد به سیستم قضایی ما برمی‌گردد که در این مورد خاص مسیر را اشتباهی رفته و می‌رود. قرارداد چند ایراد کارشناسی دارد؛ مثلا گفته می‌شود که قیمت کم محاسبه شده است حال آنکه برخی کارشناسان نفت و کسانی که در این مورد تبحر دارند، این موضوع را رد می‌کنند. حتی اگر این موضوع هم درست بود، نباید موجب می‌شد قرارداد کلا فسخ شود و خسارت چند میلیارد دلاری به کشور وارد شود. مهم‌تر آنکه باعث آبروریزی شود تا جایی که شرکتی که برنده شده، طلب خسارت کند .

کرباسیان با بیان اینکه ساختمان لندن متعلق به صندوق بازنشستگی متعلق به زحمتکشان صنعت نفت است که یا بازنشسته شده‌اند یا بازنشسته خواهند شد ، گفت: به نظر من این پرونده اساسا سیاسی است. زمانی که آقای رحیمی در ریاست دیوان محاسبات بود به دلیل زاویه دیدی که با وزیر و مسوولان وزارت نفت وقت و دولت قبلی داشت این پرونده را علم کرد و سبب شد قرارداد متوقف و دعوا شروع شود.او ادامه داد: در دولت نهم هم بعد از مدتی که این پرونده جلو رفت، موضوع به رییس‌جمهور وقت(محمود احمدی‌نژاد) رسید و ایشان تیمی را معین کرد که موضوع را بررسی کنند. در اواخر دولت نهم، مرحوم علی کردان که قائم مقام وزیر نفت بود از طرف رییس‌جمهور مسوول رسیدگی به این پرونده شد. من آن زمان در صندوق بازنشستگی نفت مسوولیت برعهده داشتم، ایشان شخصا به من گفت این پرونده اشتباهی درست شده و درنهایت منفعت کشور در اجرای این قرارداد است. ایشان به من گفت که تلاش می‌کند این پرونده را به نحوی اصلاح کند تا بتواند از خسارت بیشترجلوگیری کند.

این مدیرباسابقه دولت‌های اول تا یازدهم جمهوری اسلامی با بیان اینکه سوختن گازهایی که بی‌حاصل می‌سوزند، خسارت بیشتری به منافع ملی کشور می‌زند، یادآور شد: متاسفانه آقای کردان مرحوم شدند و این پرونده هم بلاتکلیف باقی ماند .پس از آن دولت دهم هم برای آن تصمیمی نگرفت تا پرونده به دولت‌های یازدهم و دوازدهم ارجاع شد. متاسفانه در این دولت‌ها هم اقدام جدی صورت نگرفت و حالا کار به جایی رسیده که دادگاه ساختمان صندوق بازنشستگی نفت در لندن را می‌خواهد توقیف کند.

کرباسیان با اشاره به اینکه معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری گفته که موضوع را در دادگاه لندن یا در دادگاه‌های دیگر پیگیری می‌کند، گفت: وقتی می‌توان از اساس مشکل را حل کرد و با برگزاری یک مناقصه دیگر با همین شرکت به تفاهم رسید، چرا باید دنبال دادگاه باشیم. او گفت: صندوق بازنشستگی نفت، مالک این ملک است و طبق مدرکی که موجود است این ساختمان متعلق به بازنشستگان نفت و با پول آنهاست. به دلیل اینکه یا وکلا درست نتوانستند از حقوق ایران دفاع کنند و البته شرکت ملی نفت هم اموالی خارج از کشور ندارد، دست روی اموال صندوق بازنشستگان گذاشتند که این بسیار ناراحت‌کننده است و باید برای جلوگیری از تنش و ناراحتی بیش از پیش‌، دولت و وزارت نفت یک تصمیم عاجل بگیرند اگر قرار است خسارتی بپردازند، این هزینه را باید دولت بپردازد و نه صندوق بازنشستگی نفت.

جریمه‌ای که نتیجه رقابت‌های سیاسی بود

حسن مرادی، کارشناس انرژی در خصوص جریمه ۶/۲‌میلیارد دلاری ایران در پرونده کرسنت در گفت‌وگو با «جهان‌صنعت» گفت: به نظر می‌رسد که این حکم به مراحل اجرایی رسیده است. اینکه چرا گذاشتیم به این مرحله برسد دارای حرف و حدیث بسیار است. در پرونده کرسنت به دلیل آنکه مبتنی بر رشوه و فساد بود، در اجرای قرارداد و شروط قراردادی تعلل پیش آمد. به نظرم بهتر بود که مسائل و مشکلات این پرونده در داخل کشور حل و فصل می‌شد و به دور از وابستگی‌های حزبی و جناحی، دولت‌های قبلی تدابیر لازم را می‌اندیشیدند و اجازه نمی‌دادند که پرونده به جریمه ایران منجر شود.

وی افزود: شاید اگر درخواست اجرای مجدد قرارداد را می‌کردند، امروز کار به اینجا نمی‌رسید. درواقع، این تعلل، چشم و هم‌چشمی و شاید استقبال از محکومیت ایران و رقابت‌های سیاسی باعث شد این اتفاق ناگوار برایمان بیفتد. حالا که این اتفاق افتاده‌، دولتمردان باید تلاش کنند که اگر قرار است اموالی از کشور مورد توقیف قرار بگیرد، اموال واقعی جمهوری اسلامی ایران باشد، نه اموال بازنشستگان.مرادی گفت: ساختمان کالای لندن‌، ساختمان بسیار ارزشمند، استراتژیک و سوق‌الجیشی در لندن است که رو به روی مجلس انگلستان و مشهورترین کلیسای لندن قرار گرفته است. با وزارت تجارت و صنعت نیز فاصله بسیار کوتاهی دارد و از بعد تجاری دارای اهمیت ویژه‌ای است.وی افزود: مالکیت مجدد بر ساختمان‌هایی از این دست کار ساده‌ای نیست. بارها شنیدم انگلیسی‌ها در حال تلاش بودند تا به عناوین مختلف این ساختمان را بخرند. در خصوص اهمیت سوق‌الجیشی این ساختمان باید بگویم که این ساختمان در شماره ۷ خیابان ویکتوریا واقع شده است و اهمیتش به گونه‌ای است که در تشییع جنازه پرنسس دایانا می‌خواستند برای نصب دوربین در یکی از پنجره‌های ساختمان ۶۰‌هزار پوند بپردازند تا از این زاویه فیلمبرداری کنند.

نماینده پیشین مجلس با تاکید بر اینکه این ساختمان متعلق به صندوق‌های بازنشستگی وزارت نفت است، گفت: اموال صندوق بازنشستگی متعلق به کارکنان صنعت نفت است و قطعا باید مدیران حقوقی جمهوری اسلامی ایران این نکته را که اصولا مالکیت این ساختمان به صندوق‌های بازنشستگی متعلق است و صندوق‌های بازنشستگی یک نهاد درون سازمانی است که ارتباطی با دارایی‌های شرکت ندارد را پیگیری کنند.باید در دادگاه تجدیدنظر اعلام شود که این صندوق دارایی اشخاص، کارکنان و صندوق‌های بازنشستگی است. البته انتظار این بود که وزارت نفت و به خصوص شرکت ملی نفت ایران مالکیت آن را به صندوق‌ها منتقل می‌کردند تا بهانه‌ای برای مالکیت فعلی آن نباشد.او افزود: زمانی که نماینده مجلس بودم بحث فروش ساختمان مطرح بود چون از این ساختمان مهم به صورت بهینه بهره‌برداری نمی‌شد درحالی که می‌شد آن را اجاره داد و درآمدش به حساب بازنشستگان واریز شود. با توجه به محدودیت عملکرد کالای لندن که در برخی طبقات این ساختمان مستقر شده بالطبع خیلی از طبقاتش آزاد بود و بخشی از یک طبقه هم به دفتر خدمات حقوقی بین‌المللی شعبه لندن تعلق داشت.

  • 11
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش