سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
۱۰:۵۰ - ۱۵ مهر ۱۳۹۵ کد خبر: ۹۵۰۷۰۰۵۵۶
بازنشستگان و مستمری بگیران

پیام دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی سالمندان

اخبار کار,اشتغال و تعاون,بازنشستگان و مستمری بگیران,دبیر کل سازمان ملل

دبيرکل سازمان ملل متحد در پيامي به مناسبت فرارسيدن اول اکتبر و روز جهاني سالمندان تاکيد کرد: پيش بيني مي شود، جمعيت جهاني سالمندان از ۹۰۰ ميليون نفر در سال ۲۰۱۵ به يک ميليارد و ۴۰۰ ميليون تا سال ۲۰۳۰ و دو ميليارد و ۱۰۰ ميليون نفر تا ۲۰۵۰ ميلادي برسد؛ زماني که شمار سالمندان و کودکان زير ۱۵ سال تقريباً برابر خواهد شد.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين الملل صندوق بازنشستگي کشوري به نقل از مرکز آمار و اطلاعات سازمان ملل، بان کي مون، دبيرکل سازمان ملل متحد به مناسبت فرا رسيدن اول اکتبر، روز جهاني سالمندان با اعلام اين مطلب، تصريح کرد: روز جهاني سالمندان فرصتي براي ايستادگي در مقابل مشکل ويران‌گر پيرآزاري است. در حالي‌که بيشتر، استنباط مي‌شود که سالمندان از احترامي ويژه برخوردار هستند، اما واقعيت اين است که اجتماعات بسياري با دريغ از دسترسي سالمندان به مشاغل، وام و خدمات ابتدايي، آنان را محدود مي‌کنند.

وي همچنين تاکيد کرد: رانده شدن سالمندان به حاشيه و کوچک شمردن آنان خسارت هاي زيادي به بار مي‌آورد. اين امر در حالي‌که سالمندان از نظر تأمين مراقبت، حمايت مالي و گونه‌هاي ديگري از حمايت در خانواده و اجتماع محدود مي‌شوند، بهره‌وري و تجربه آنان را براي اشتغال، کار داوطلبانه يا مشارکت هاي مدني نيز تضعيف مي‌کند. 

بان کي مون پيرآزاري را با ساير اَشکال تبعيض مبتني بر جنسيت، نژاد، معلوليت، و ساير زمينه‌ها قابل تلاقي و متربط دانسته و تاکيد دارد: البته آثار پيرآزاري وخيم‌‌تر و شديدتر است. پايان بخشيدن به پيرآزاري و محفوظ داشتن حقوق بشر سالمندان، ضرورتي اخلاقي و عملي است، چراکه مخاطرات در جهان زياد و رو به افزايش است. 

وي در ادامه پيام خود به مناسبت روز جهاني سالمندان، تصريح کرده است: اينجانب همه اَشکال پيرآزاري را محکوم کرده و همچنان که براي بهبود اجتماعات براي همه افراد و در تمامي سنين اهتمام مي‌ورزم، اخذ تدابيري براي پرداختن به اين نقض حقوق بشر را درخواست دارم.

 

اين امر مستلزم تغيير شيوه‌اي است که سالمندان تصوير و درک مي‌شوند. تصوير جامعه از سالمندان بايد از سطح ديده شدن به عنوان باري سنگين بر دوش خانواده بشري، به تصويري از قدرداني براي مشارکت‌هاي مثبتي که در خانواده بشري دارند، تبديل شده و ارتقا پيدا کند. 

وي در ادامه بيان کرده است: اينجانب همچنين به منظور جلوگيري از پيرآزاري ناشي از سياست‌ها، قوانين، و برخوردهاي تبعيض‌آميز، تضمين‌هاي قانوني شديد‌تري ار براي برابري سالمندان درخواست دارم. اينجانب سياست‌گذاران را به منظور توجه بيشتر به نگراني‌هاي سالمندان، به گردآوري داده‌ها و آمارهاي بهتر در زمينه سلامت، موقعيت اقتصادي و رفاه عمومي آنان ترغيب مي‌کنم. اميد دارم همه ما درباره نگرش‌هاي متعصبانه خود، تأمل کرده و در نظر بگيريم که چگونه به عنوان يک فرد مي‌توانيم با پيرآزاري مقابله کنيم. 

در ادامه پيام بان کي مون آمده است: دستور کار ۲۰۳۰ براي توسعه پايدار، مسير مشخصي است که براي دگرگوني در اختيار داريم. اين برنامه ژرف‌بينانه بوده و آرمان‌هاي توسعه پايدار آن بر فراگيري و برابري تاکيد دارد و نويد مي دهد که هيچ کس عقب نگه داشته نشود. بنابراين، سالمندان نيز عامل و ذي‌نفعان تغيير هستند. با پيشرفت در زمينه‌ آرمان‌هاي توسعه پايدار، مي‌توانيم مهارت‌ها، انرژي، و تجربه چشم‌گير تمامي سالمنداني را که به اين دستورکار تحقق مي‌بخشند، بسيج کنيم. 

 

وي تاکيد کرده است: اجازه دهيد روز جهاني سالمندان را همچنان که به تعهد خود براي ساختن زندگي سرشار از کرامت و حقوق بشر براي همه ارج مي‌نهيم، با بي‌اعتنايي شديد به تمامي اَشکال پيرآزاري و تلاش به منظور قادر ساختن سالمندان به درک توان بالقوه خود گرامي داريم.

 

 

cspf.ir
  • 11
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش