شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
۱۳:۴۷ - ۲۲ آبان ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۸۰۴۹۴۹
بازنشستگان و مستمری بگیران

خیال خام خرید با حقوق بازنشستگی

خرید کالاهای اساسی,اخبار کار,اشتغال و تعاون,بازنشستگان و مستمری بگیران
۳ نماینده مجلس از راهکارهای بهبود معیشت بازنشستگان می گویند.

تلفن محل کارم زنگ می‌خورد، یک آقای مودب پشت خط است. سلام می کند و هنوز حرفش را شروع نکرده، عذرخواهی می کند که می خواهد چند کلمه‌ای درد دل کند. می گوید «من یک سال است بازنشسته شده ام. الان حقوقی که تامین اجتماعی به ما می دهد از یک میلیون و۸۰۰ هزار تومان بیشتر نمی شود... شما مگر خبرنگار نیستید، مگر نباید از مشکلات من بازنشسته بنویسید؟ من که ۳۰ سال کار کردم امروز و در شرایطی که به حداقل رفاه نیازمندم، آیا با این مقدار حقوق و با این میزان تورم و گرانی های بی حساب و کتاب می توانم زندگی کنم؟ آیا مسئولان خودشان با همین میزان حقوق می توانند زندگی کنند؟» حرف هایش را می شنوم و تنها کاری که می توانم آن لحظه برایش انجام دهم فقط همدردی است...

نمی دانم، اما مسئولان هم این روزها شاید فقط همدردی می کنند و تمام. طبیعتا این همدردی ها هم برای بهبود وضعیت بازنشستگان؛ اجاره خانه، هزینه های ازدواج فرزندان، هزینه های درمان و... نمی شود.

این روزها وقتی به قیمت اجناس و کالاهای اساسی نگاهی می اندازیم برخی موارد تا ۵۰ درصد افزایش  قیمت و گاهی تا همین میزان با تورم روبه رو بوده است. با تمام افزایش   ۵/۳۶ درصدی و مبلغ ثابتی که برای سال ۹۸ برای حقوق بازنشستگان اختصاص یافت، اکنون حداقل حقوق این گروه همان دو میلیون تومان است که به گفته بیات رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی « ۶۰ درصد بازنشستگان حداقل حقوق را دریافت می‌کنند که حقوق آن ها کفاف زندگی‌شان را نمی‌دهد.»ضمن این که تعداد قابل توجهی از حقوق بگیران تامین اجتماعی نیز از مستمری بگیران هستند که میزان دریافتی شان کمتر از دو میلیون تومان است.به تعدادی از پیامک هایی که به روزنامه خراسان رسیده است، توجه کنید:

بی سر و صدا قیمت نان را افزایش دادند در کناردیگر افزایش ها، ولی حقوق ما بازنشستگان را در سال فقط یک بار افزایش می دهند.

 آقای رئیس جمهور به قول خودتان تورم سالانه درشهریورسال ۹۸رقم ۰۹/۴۰درصد بوده درحالی که شما خیلی کمتراز۲۰درصد به حقوق ها اضافه کردید درحالی که باید برابرتورم حقوق هارا زیاد می کردید.

مسئولان میگن حقوق یک خانوار چهار نفری زیر۵/۷میلیون تومان زیرخط فقراست پس چراحقوق کارگران وبازنشستگان تأمین اجتماعی این همه کم است؟

وضعیت معیشتی بازنشستگان بدتر شده است

در این باره به سراغ علی گلمرادی نماینده مجلس می روم و نظرش را جویا می شوم. او می گوید: شرایط فعلی بازنشستگان نسبت به شرایط قبلی شان که مشغول کار بوده اند به مراتب بدتر است و وضعیت معیشتی آن ها سخت تر شده است در این وضعیت، دولت به دلایل متعدد از بازنشستگان غافل است و چون درمیان مردم حضور ندارند این مسائل را چندان متوجه نمی شوند.  

دولت  حق بازنشسته ها را بدهد

وی به گفته اخیر رئیس جمهور که می خواهیم به ۱۸ میلیون ایرانی کمک مالی کنیم اشاره و بیان کرد: جای تعجب دارد که رئیس جمهور چنین حرفی را بیان می کند. به عقیده ما ابتدا سزاوار است حق و حقوق باقی مانده صنوف مختلف را بدهد بعد از این فکر ها داشته باشد.

 گفت وگو

ضرورت اقدامات حمایتی ویژه و فوری

معصومه آقا پور علیشاهی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم در این زمینه با تاکید براین که با وجود شرایط خاص اقتصادی کشور هم اینک بازنشستگان کشور در وضعیت خوبی به سر نمی برند، گفت:  در این وضعیت ضرورت دارد دولت اقدامات حمایتی ویژه و فوری برای آن ها داشته باشد.فراکسیون زنان مجلس یادآورشد که تاکید داریم دولت باید به جای دادن پول بیشتر به بازنشستگان در وهله نخست به آن ها بسته های حمایتی و کارت های خرید از مراکز ارائه دهد.نماینده شبستر در مجلس تصریح کرد: این کار چند حسن دارد یکی آن که کالاهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی تهیه می شود به دام دلالان گرفتار نمی شود و به جای سرگردانی در بازار مستقیم به دست مصرف کننده می رسد.

اختصاص هزینه صرفه جویی ها به "هم‌ترازی حقوق بازنشستگان"

وی خاطرنشان کرد: دیگر این که مردم مستقیم به فروشگاه می روند و نیاز خود را تامین می کنند و هیچ گونه توزیع رانتی به وجود نخواهد آمد. همچنین کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم با قیمت مناسب در اختیار آن ها قرار می‌گیرد و مستقیم در خانواده استفاده می شود.آقاپور اظهار کرد: متاسفانه  گاهی سوءتغذیه و مشکلات از این دست نیز گریبان گیر خانواده ها شده است.وی تاکید کرد: توصیه ما به دولت این است که در تهیه بودجه هرجایی که نیاز به صرفه جویی در ردیف های بودجه ای بود آن را به هم ترازی حقوق بازنشستگان اختصاص دهد و در بستن بودجه شرط این باشد که این موضوع در اولویت قرار گیرد.

دولت اعتبار لازم برای  ردیف بودجه بازنشستگان  را نمی آورد

رسول خضری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هم با ابراز نگرانی از تحقق نیافتن وعده های دولت در زمینه حقوق بازنشستگان گفت: متاسفانه عددی که برای هم ترازی حقوق بازنشستگان ، قانون مصوب مجلس دهم است واقعی و کافی نیست و دولت ۲ تا ۵ درصد پول مورد نیاز همسان سازی حقوق بازنشستگان را در لایحه بودجه می آورد که طبعا آن هم عملیاتی نمی شود به همین دلیل اقدام محسوس در این زمینه نمی بینیم.وی افزود: هم اینک حدود چهار تا پنج میلیون بازنشسته در کشور داریم که عمدتا در مضیقه مالی هستند. این افراد عروس و داماد دارند و خرج خانه شان به مراتب از زمانی که شاغل بودند بیشتر شده است اما با این حال بین ۵۰ تا ۶۰ درصد دریافتی یک هم تراز شاغل خود حقوق می‌گیرند.نماینده پیرانشهر در مجلس اظهار کرد:خط فقر تعریف شده است دولت باید ردیف بودجه بازنشستگان را در برنامه مالی سالانه به درستی ببیند.

هم اکنون مبلغی که برای همسان سازی حقوق بازنشستگان و تامین نیازاولیه آن ها نیاز داریم ۱۵ تا ۲۰ هزار میلیارد است . این رقم صرفا می تواند وضعیت را متعادل نگه دارد.وی یادآورشد: صندوق های بازنشستگی طبق برنامه توسعه هرساله باید به طور متوسط همسان سازی را صورت دهند تا در پایان برنامه این کار به اتمام برسد اما بعید می دانیم تا پایان برنامه بیشتر از ۵ تا ۱۰ درصد آن محقق شود.

  • 11
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مرتضی شریفی,زندگینامه مرتضی شریفی,عکس های مرتضی شریفی بیوگرافی مرتضی شریفی والیبالیست (+ مصاحبه و جدیدترین تصاویر)

محل تولد: ارومیه

تاریخ تولد: ۱۳۷۸/۳/۶

قد: ۱متر و ۹۳ سانتیمتر

ورزش: والیبال

شروع فعالیت در والیبال: ۱۳۸۸

ادامه
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
ویژه سرپوش