چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
۱۵:۴۳ - ۰۸ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۰۵۴۹
حقوق و دستمزد

وزیر کار درباره دستمزد ۱۴۰۲ چه گفت؟ | در سال ۱۴۰۱ چه بر کارگران گذشت؟

دستمزد ۱۴۰۲,حقوق کارگران 1402
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره دستمزد سال آینده کارگران گفت: اقلام مصرفی کارگری و کمک هزینه مسکن به گونه‌ای افزایش یافت که حداقل دریافتی کارگران با افزایش یک میلیون و ۷۷۵ هزار و ۲۴۳ تومان تعیین شد.

سید صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جمع خبرنگاران با اشاره به جزییات حداقل دستمزد کارگران در سال آینده گفت: حداقل دریافتی کارگران با بعد خانوار ۳.۳ نفر از مبلغ ۶ میلیون ۴۳۳ هزار و ۱۱۷ تومان به ۸ میلیون و ۸۲ هزار و ۶۰ تومان با میانگین رشد ۲۷ درصد افزایش یافت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: اقلام مصرفی کارگری و کمک هزینه مسکن به گونه‌ای افزایش یافت که حداقل دریافتی کارگران با افزایش یک میلیون و ۷۷۵ هزار و ۲۴۳ تومان تعیین شد.

مرتضوی یادآور شد: پس از مذاکرات صورت گرفته میان نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت، به اتفاق آرا و با اجماع میزان افزایش حقوق کارگران در سال جدید به میزان ۲۷ درصد رشد یافت و برای سایر سطوح ۲۱ درصد افزایش پیدا کرد.

وی افزود: حداقل دستمزد کارگران به ۸میلیون و ۲۱۲ هزار تومان افزایش یافت. من در اینجا از نمایندگان تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و سه نفر که به نمایندگی از سایر تشکل‌ها در جلسه بودند، به همراه آقای خاندوزی و فاطمی امین وزیران اقتصاد و صمت تشکر می‌کنم.

مرتضوی تصریح کرد: ما امیدواریم در سال آینده با برنامه‌های دولت بتوانیم سال اقتصادی بهتری را آغاز کنیم. در کلیه مبالغ حق مسکن، عائله‌مندی و سایر افزایش‌ها نیز منظور شده است.

 ۱۴۰۱ سالِ سختی برای کارگران بود

عضو هیئت مدیره کانون‌های شوراهای اسلامی کار گفت: نه دستمزدِ ۵۷درصدی و نه یارانه‌ی ۳۰۰ ۴۰۰ هزار تومانی، هیچ کدام نتوانست مشکل معیشتِ کارگران را حل کند و اوضاع برای کارگران بدتر از هر زمان دیگری شد.

دستمزد ۱۴۰۲,حقوق کارگران 1402

به گزارش ایلنا، در سال ۱۴۰۱ چه بر کارگران گذشت؟ علی اصلانی (عضو هیئت مدیره کانون‌های شوراهای اسلامی کار سراسر کشور) در پاسخ به این سوال گفت: کارگران سال ۱۴۰۱ را با افزایشِ حقوق ۵۷درصدی آغاز کردند اما متأسفانه نتیجه‌ی سیاست‌های اقتصادی، اثر افزایش دستمزد ۵۷درصدی را بعد از مدتِ کوتاهی کاهش داد. اوایل تیرماه کاهشِ ارزشِ حداقل حقوق آغاز شد و به تدریج هر چه به پایانِ سال نزدیک شدیم این وضعیت بدتر شد. 

وی ادامه داد: دولت، علی‌رغم هشدار کارشناسان، ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کرد و با این کار سرعتِ بیشتری به افزایش نرخ تورم و بالا رفتنِ قیمت‌ها بخشید. قرار بود اثر افزایش قیمتِ چند کالای اساسی با پرداختِ یارانه جبران شود اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه افزایش قیمت آن چند قلم کالا روی دیگر کالاها اثر گذاشت به طوری که یارانه‌ی ۳۰۰ – ۴۰۰ هزار تومانی به هیچ وجه نتوانست افزایش قیمت‌ها را جبران کند. 

اصلانی گفت: بعد از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، تهیه‌ی مواد اولیه برای کارخانه‌دارها دشوار شد و بازار ثبات خود را از دست داد. این وضعیتِ روی همه‌ی قیمت‌ها تاثیر گذاشت و نتیجه‌ی آن سقوطِ آزاد قدرتِ خرید کارگران بود. 

عضو هیئت مدیره کانون‌های شوراهای اسلامی کار سراسر کشور به افزایش قیمت دارو اشاره کرد و گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی روی قیمت دارو هم اثر گذاشت؛ از طرفی سازمان تأمین اجتماعی بسیاری از داروها و خدمات را از پوشش خارج کرده و مجموع اینها باعث فشار بیش از حد هزینه‌های درمان بر کارگران شد. حتی دولت در پی اجرای برنامه‌ای به نام یاردارو بود تا از طریق پرداختِ یارانه به داروخانه‌ها قیمت دارو را کنترل کند اما در اجرای این برنامه هم موفق نشد و قیمت دارو سر به فلک کشید. 

اصلانی تصریح کرد: نه دستمزدِ ۵۷درصدی و نه یارانه‌ی ۳۰۰ ۴۰۰  هزار تومانی، هیچ کدام نتوانست مشکل معیشتِ کارگران را حل کند و امروز اوضاع برای کارگران بدتر از هر زمان دیگری شده است. 

عضو هیئت مدیره کانون‌های شوراهای اسلامی کار گفت: افزایش قیمت ارز که از برج نه آغاز شد وضعیت را بدتر از قبل کرد؛ دلار تا ۶۰ هزار تومان رفت. پس از ابتدای سال تاکنون، نه تنها وضع کارگران بهتر نشد بلکه روز به روز بدتر شد و شدتِ این وخامتِ اوضاع به حدی است که امروز کارگر حتی برای خریدِ اساسی‌ترین نیازِ خورد و خوراک خود نیز با مشکل مواجه هستند. 

اصلانی گفت: این مشکلات را باید در کنار سیاستِ فریز دستمزد قرار داد. البته امیدواریم وضعیت بهبود پیدا کند اما سال ۱۴۰۱ سال خوبی برای کارگران و کارفرمایان نبود و کارگران با سختی زندگی خود را گذراندند.

  • 12
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
امسال افزایش ۲۱ درصدی حقوق در مقابل تورم رسمی ۵۷ درصدی مثل جوک میمونه منتظر عواقبش باشندگویا یک عده ای به عمد قصد دارند مردم را به خیابان بکشند
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
ویژه سرپوش