پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۱۱:۰۳ - ۲۲ آذر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۱۳۰۰
حوادث کار

درباره پنج کارگری که قربانی پاک‌سازی مخازن نفت شدند | مسئولان: فعلاً علت را نمی‌دانیم

شرکت نفت کوهدشت,حادثه برای کارگران در شرکت نفت کوهدشت
یکی از مسئولان روابط‌عمومی شرکت خط لوله و مخابرات نفت ایران به عنوان کارفرمای مادر این کارگران متوفی در ارتباط با علت گازگرفتگی و در پاسخ به این سوال که چرا قبل از ورود کارگران گازسنجی انجام نشده، می‌گوید: «در حال حاضر در حال بررسی حادثه هستیم و اطلاعات تکمیلی در قالب اطلاعیه‌ها در سایت شرکت منتشر می‌شود». این مقام مسئول فعلاً اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار نمی‌دهد.

روزنامه توسعه ایرانی نوشت: خبر همچون خود حادثه غم‌انگیز بود؛ در صنعت نفت که از پرسودترین و پایه‌ای‌ترین صنایع کشور است پنج کارگر قربانی پاکسازی مخازن تلمبه‌خانه ایستگاه پمپاژ نفت شدند. این کارگران جان خود را گذاشتند تا شاید تلمبه‌خانه نفت پاکسازی شود و به خوبی نفت را به داخل لوله‌های عریض پمپاژ کند.

این ۵ کارگر همگی پیمانکاری و شرکتی بودند، بدون امنیت شغلی، بدون امید کافی به آینده و هر سال در انتظار تمدید قرارداد. اما چرا مشاغلی به این اهمیت مثل پاکسازی لوله‌ها در صنعتی با این عظمت مانند صنعت نفت به شرکت‌های پیمانکاری واگذار می‌شود؟ مگر بیش از دو سال نیست که کارگران شرکتی نفت و گاز در انتظار حذف شرکت‌های پیمانکاری و عقد قرارداد مستقیم با خود وزارت نفت هستند و مگر مشاغل دائمی مثل پاکسازی تلمبه‌خانه‌ها، باید به شرکت‌های واسطه واگذار شود؟

هجدهم آذری که برای این کارگران نوزدهم نشد

حادثه شامگاه هجدهم آذرماه در شرکت نفت برداسپی کوهدشت واقع در استان لرستان اتفاق افتاد. پنج کارگر به اسامی «حسن لطفی»، «علی احمدجو»، «امین طالبیان»، «علی‌اکبر جباری» و «محمد احمدجو» که تحت مسئولیت «شرکت ارگ‌سازان ناوه» به عنوان کارگر لایروب در «مرکز انتقال نفت برداسپی کوهدشت» مشغول به کار بودند، جان خود را از دست دادند.

جزئیات حادثه را از منابع کارگری پیگیر می‌شویم. یک منبع کارگری در این رابطه می‌گوید: «براساس گفته‌های شاهدان عینی، این حادثه هنگامی رخ داد که در ابتدا دو نفر از کارگران که برای لایروبی به داخل مخازن تلمبه‌خانه ایستگاه پمپاژ نفت رفته بودند، به دلیل استشمام گاز سمی ناشی از مواد داخل مخازن دچار گازگرفتگی می‌شوند. از قرار معلوم سه نفر از کارگران که خارج از مخازن بودند با مشاهده این اتفاق سریعا برای نجات دو همکار خود اقدام کرده و به ترتیب وارد مخازن می‌شوند که متاسفانه آنها نیز بر اثر استنشاق گازهای سمی بیهوش می‌شوند. در واقع این سه کارگر قربانی تلاش برای نجات همکاران خود می‌شوند و در نهایت بعد از اعلام گرفتاری آنها، تیم‌های امدادی تخصصی شرکت نفت از استان‌های مرکزی و کرمانشاه به محل اعزام و عملیات خارج کردن آنها را آغاز می‌کنند که متاسفانه بعد از چندین ساعت تلاش مرگ آنها تایید می‌شود».

این کارگران ظاهراً در همان اولین دقایق جان خود را از دست می‌دهند و اجساد این پنج کارگر به دلیل انباشته شدن گازهای فوق‌العاده سمی و آتش‌زا از مخازن خارج نمی‌شود و برای ساعت‌های متوالی (نزدیک به یک روز) همان‌جا می‌ماند.

نهایتا در ساعات پایانی عصر نوزدهم آذر «عزت‌الله میرحسینی» سخنگوی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران با اشاره به اتمام عملیات برای انتقال جان‌باختگان حادثه لرستان گفت: پس از اقدامات و تلاش‌های بی‌وقفه تیم‌های امدادی و نجات مستقر در محل حادثه، تمامی اجساد جان‌باختگان حادثه به بیرون از مخزن انتقال داده شدند.

پنج کارگر در یک شغل حاکمیتی جان خود را بر سر گازهای سمی انباشته در مخازن نفت می‌گذارند و در همان ساعات اول جان خود را از دست می‌دهند و حدود ۲۰ ساعت بعد اجساد آنها بیرون کشیده می‌شود و این تلاش بی‌وقفه به پایان می‌رسد! همه اینها در حالی‌ست که دولت مدعی‌ست نرخ حوادث کار در کشور کاهش یافته و هر روز، عدد و رقم جدیدی از کاهش فوتی‌های حادثه کار ارائه می‌دهند.

اما چرا مخازن تلمبه‌خانه ایستگاه پمپاژ نفت سرشار از گازهای سمی بوده؟ مگر کارشناس ایمنی در پروژه حضور نداشته و چرا این مخازن قبل از ورود کارگران گازسنجی نشده و چرا بازرس کار نظارتی بر این پروژه نداشته است؟ در حال حاضر اطلاعات دقیقی در دست نیست.

مسئولان: فعلاً علت را نمی‌دانیم

یکی از مسئولان روابط‌عمومی شرکت خط لوله و مخابرات نفت ایران به عنوان کارفرمای مادر این کارگران متوفی در ارتباط با علت گازگرفتگی و در پاسخ به این سوال که چرا قبل از ورود کارگران گازسنجی انجام نشده، می‌گوید: «در حال حاضر در حال بررسی حادثه هستیم و اطلاعات تکمیلی در قالب اطلاعیه‌ها در سایت شرکت منتشر می‌شود». این مقام مسئول فعلاً اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار نمی‌دهد.

به سراغ «همتی» رئیس اداره کار کوهدشت می‌رویم. رئیس اداره کار در ارتباط با چرایی حادثه می‌گوید: در حال بررسی علت حادثه هستیم. هنوز اطلاعات دقیق و کامل نیست و باید صبر داشته باشید تا گزارش نهایی را ارائه دهیم. همتی در پاسخ به این سوال که گزارش نهایی و دقیق حادثه چه زمانی آماده می‌شود، می‌گوید: نهایتاً تا یکی دو روز آینده گزارش نهایی در رابطه با علت حادثه آماده می‌شود.

رئیس اداره کار کوهدشت در مورد وضعیت فعلی کارگاه می‌گوید: بازرس از وزارت کار آمده و بازرسین استانی و شهرستانی، همه ورود کرده‌اند تا علت حادثه مشخص شود. در پایان به این مقام مسئول تاکید می‌کنم که در روزهای آینده منتظر اعلام علت دقیق حادثه و مقصران آن هستم.

اما مساله این است که چرا دقیقاً بعد از بروز حادثه و مرگ چند کارگر، همه از بازرسان شهرستانی گرفته تا نیروهای اعزامی وزارتخانه به میدان می‌آیند. چرا در چنین پروژه‌های حیاتی، بازرسان در زمان حادثه و قبل از آن در محل حاضر نیستند تا چنین وقایع مرگ‌باری اتفاق نیفند؟

نقص جدی در کار است

«شهرام غریب»، کارشناس ارشد ایمنی و بهداشت کار در مورد این حادثه تلخ می‌گوید: هنوز هیچ جزئیاتی در مورد این حادثه نمی‌دانیم. مثلاً مشخص نیست حادثه در فضای بسته اتفاق افتاده یا در فضای باز بوده، گاز سمی آنجا چه می‌کرده و بازرسان و کارشناسان ایمنی کجا بودند؟

این کارشناس ایمنی اضافه می‌کند: آنچه مشخص است این است که در این حادثه با نقص ایمنی مواجهیم. نقص جدی وجود داشته یا در تجهیزات ایمنی یا در تمهیدات ایمنی. تجهیزات و تمهیدات ایمنی هر دو باید رعایت شود. ما نمی‌دانیم کارگران تجهیزات ایمنی همراه داشته‌اند؟ نمی‌دانیم بازرسی انجام شده؟ از آن مهم‌تر نمی‌دانیم پیمانکار مربوطه اصلاً صلاحیت ایمنی داشته است یا خیر؟ متاسفانه بیشتر این حوادث در کارگاه‌های پیمانکاری اتفاق می‌افتد و ضایعه اصلی همین است. در مورد اتفاق تلخ کوهدشت خیلی چیزها را نمی‌دانیم اما می‌دانیم باز هم مرگ دسته‌جمعی کارگران بر اثر حادثه کار اتفاق افتاده است و باز هم چند کارگر در یک فضای مسموم گرفتار شده‌اند و جان خود را از دست داده‌اند و باز هم تمام تلاش‌های بی‌وقفه معطوف به بیرون کشیدن پیکرهای بیجان کارگران شده است. این سریال دردناک، کاملاً تکراری‌ست و صحنه‌های آن بارها با بازیگران مشابه تکرار شده است. تنها زمانی که کارگران در اثر غفلت کارفرمایان جان خود را از دست می‌دهند، همه به میدان می‌آیند!

نسرین هزاره مقدم

  • 9
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
ویژه سرپوش