سه شنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۲
۱۰:۲۵ - ۲۶ مهر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۷۱۸۹۵
چهره ها در سینما و تلویزیون

تحلیل ۳ قاضی و کارآگاه قدیمی درباره قتل داریوش مهرجویی و همسرش؛ جنایت حرفه‌ای و با برنامه‌ریزی قبلی انجام شده است

ابعاد مختلف قتل داریوش مهرجویی و همسرش,قاتلان مهرجویی
۳ قاضی و کارآگاه قدیمی به بررسی ابعاد مختلف قتل داریوش مهرجویی و همسرش پرداخته‌اند.

تیم جنایی پرونده قتل داریوش مهرجویی و همسرش با بررسی فرضیه‌های مختلف برای ارتکاب این جنایت هولناک، دستگیری و بازجویی از مظنونان را آغاز کردند. با توجه به این‌که پیش از قتل درچند مرحله از خانه قربانیان سرقت‌هایی انجام شده بود، یکی از فرضیه‌ها ارتکاب قتل توسط این افراد است.

به گزارش جام جم؛ ماموران با ردیابی‌های تخصصی مظنونان به سرقت را دستگیر کرده و تحقیقات از آنها ادامه دارد.  رئیس‌کل دادگستری استان البرز دیروز در تشریح آخرین وضعیت پرونده گفت: «در رسیدگی به پرونده قتل داریوش مهرجویی و همسرش تا ظهر سه‌شنبه ۱۰نفر بازداشت شده‌اند که تحقیقات از آنها از سوی بازپرس ویژه و پلیس آگاهی استان البرز در حال انجام است.» حسین فاضلی هریکندی اظهار کرد: «از ابتدای وقوع این حادثه دادستان فردیس به اتفاق بازپرس کشیک قتل دادسرای فردیس همراه تیم ویژه از عوامل بررسی صحنه قتل در محل جرم حاضر شدند. درراستای اجرای دستور رئیس قوه قضاییه در جلسه شورای عالی قوه قضاییه مبنی بر بهره‌گیری از کلیه امکانات برای شناسایی سریع قاتل یا قاتلان مرحوم داریوش مهرجویی و همسرش خانم وحیده محمدی‌فر کارگروه ویژه پیگیری این پرونده تشکیل شد. جلسه اول کارگروه صبح سه‌شنبه درحوزه ریاست دادگستری کل استان البرز برگزار و آخرین اقدامات و نتایج رسیدگی به پرونده بررسی  شد.»

رئیس‌کل دادگستری استان البرز بیان کرد: «در پرونده‌های قتل که قاتل در صحنه جرم دستگیر نشده و ناشناس است، برای کشف جرم و شناسایی قاتل یا قاتلان فرضیه‌های مختلفی درخصوص علل و انگیزه‌های قتل مطرح و بررسی می‌شود و به‌تبع‌آن اشخاصی که به‌هرنحوی می‌توانستند انگیزه قتل داشته باشند مطابق مقررات با دستور مقام قضایی احضار یا بازداشت و از آنها تحقیق می‌شود.»

جسد داریوش مهرجویی و همسرش‌، شامگاه شنبه در خانه شماره۱۴ زیبادشت فردیس پیدا شد. جسد مهرجویی در پذیرایی خانه و پیکر همسرش در کنار تختخواب قرار داشت. هر دو بر اثر اصابت ضربه‌های چاقو به قتل رسیده بودند‌. از همان دقایق اول، قاضی ناصر خاکی، دادستان شهرستان فردیس در محل جنایت حاضر شد و بررسی صحنه و سرنخ‌ها برای رازگشایی از قتل را آغاز کرد. تیم پلیسی هم به سرپرستی سردار حمید هداوند، فرمانده انتظامی البرز تحقیقات در این باره را شروع کردند. با گذشت بیش از سه روز از قتل سراغ قضات و کارآگاه سابق جنایی رفتیم و درباره انگیزه احتمالی قاتل یا قاتلان پرسیدیم که آنها اظهار‌نظر قطعی در این باره را به بررسی کامل صحنه و پرونده منوط کرده و به گمانه‌زنی در این رابطه پرداختند.

ابتدا انگیزه مشخص شود

بازپرس سابق ویژه قتل تهران در مورد انگیزه‌های اصلی در جنایت مرحوم مهرجویی می‌گوید: آنگونه که رسانه‌ها نوشته‌اند همسر مرحوم مهرجویی قبل از جنایت تهدید شده است، هیچ سارقی پیش از انجام سرقت اقدام به تهدید نمی‌کند و بنا بر اخبار، سرقت النگوها بیشتر برای رد گم‌کنی بوده است. سارقان معمولا در خفا و نبود افراد دست به سرقت می‌زنند و با توجه به این‌که هیچ آثاری از ورود به زور در صحنه نیست، سایر انگیزه‌ها باید بررسی شود. موضوع دیگری که از صحنه جنایت اعلام شده شدت ضربات مرگبار به مرحوم مهرجویی و خانم محمدی‌فرد است که نشان می‌دهد بستن دست مرحومه و نوع قتل وی حاکی از کینه نسبت به همسرمهرجویی است. با این تفاسیر به نظر می‌رسد باید تحقیقات بیشتر روی مرحومه متمرکز شود تا سرنخ‌های خوبی به دست بیاید. در صحنه‌های سرقت مرگبار معمولا سارقان وقتی مجبور به استفاده از سلاح سرد می‌شوند طعمه را با یکی دو ضربه ناکار می‌کنند اما در این جنایت محل اصابت ضربات و شدت آنها نشان‌ از قتل از پیش برنامه‌ریزی شده است. موضوع مهم این است که در این پرونده‌ها ابتدا باید انگیزه را پیدا کرد و بعد به قاتل رسید.

قاتلان، حرفه‌ای هستند

‌یکی از کارآگاهان بازنشسته هم معتقد است: «با توجه به این‌که قاتل یا قاتلان بدون درگیری وارد شده‌اند، توسط مقتولین مورد شناسایی قرار گرفته‌اند و برای ناشناس‌ماندن هویت‌شان، داریوش مهرجویی و همسرش را به قتل رسانده‌اند. به این نکته مهم باید اشاره شود که قاتلان ویلای شماره۱۴ افرادی حرفه‌ای بودند.»

وی ادامه داد: «موضوع سرقت یکی از گزینه‌هاست که در مورد آن باید بگویم سارق خفت‌گیر معمولا دست‌وپا را می‌بندد، سرقت می‌کند و می‌رود، اما زمانی که احساس خطر کند و توسط قربانی شناسایی شود ممکن است قربانی را به قتل برساند. فرضیه آخر قتل خانوادگی یا انتقام است که باید دید چه کسی با اجیرکردن قاتل از این جنایت سود می‌برد. به نظر من این فرضیه هم می‌تواند مورد توجه جدی قرار گیرد.» این کارآگاه تاکید کرد:  تیم جنایی به صورت شبانه روزی روی این پرونده کار می‌کند و مردم بهتر است  اخبار را از مراجع رسمی پیگیری کرده و به شایعات توجه نکنند. تیم‌های جنایی ما به صورت علمی پرونده ها را پیگیری و کشف می‌کند و پیش‌بینی کارشناسان در حد گمانه‌زنی است.

قتل با برنامه‌ریزی بود

حسن تردست، قاضی جنایی بازنشسته که تجربه رسیدگی به پرونده‌های قتل بسیاری را دارد درباره انگیزه احتمالی این جنایت می‌گوید: «موضوع مهم این است که ما از روند رسیدگی به پرونده اطلاع نداریم و نمی‌توانیم اظهارنظر قطعی در مورد پرونده انجام دهیم، اما براساس تجربه می‌توان حدس زد که این قتل می‌تواند به تهدیدهایی که شده‌اند مرتبط باشد و با برنامه‌ریزی قبلی انجام شده است. همسر مرحوم آن‌گونه که در فضای مجازی خواندم از تهدیدها و حتی نشان‌دادن چاقو پشت پنجره خبر داده بود ولی این‌که با وجود این چرا شکایت نکرده‌اند مشکوک است.» 

وی ادامه می‌دهد: «باید میان بستگان، دوستان و همکاران بررسی‌‌های کاملی انجام شود که آیا کسی با دو مقتول درگیری داشته یا خیر، بازهم می‌گویم تا اطلاع کاملی از روند تحقیقات نداشته باشیم نمی‌توانیم در مورد انگیزه جنایت صحبتی کنیم. ولی مطمئن باشید قتل با برنامه‌ریزی قبلی صورت گرفته است.»

  • 16
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
جرمی دوکو بیوگرافی جرمی دوکو فوتبالیست تازه نفس

تاریخ تولد: ۲۷ می ۲۰۰۲

محل تولد: آنتورپ، بلژیک

حرفه: فوتبالیست

باشگاه کنونی: منچستر سیتی، تیم ملی بلژیک

پست: مهاجم

ادامه
صدیقه وسمقی بیوگرافی صدیقه وسمقی فعال سیاسی اجتماعی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۰

محل تولد: تهران

محل زندگی: ایران

حرفه: شاعر، نویسنده، مترجم، اسلام‌پژوه، حقوق‌دان، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و اجتماعی، استاد دانشگاه

تحصیلات: دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی در دانشگاه تهران

آثار: «زن، فقه، اسلام» - «حتماً راهی هست» و …

ادامه
جوزف جان تامسون زندگینامه جوزف جان تامسون

تاریخ تولد: منچستر، منچستر بزرگ

محل تولد: ۳۰ اوت ۱۹۴۰

ملیت: بریتانایی

حرفه: فیزیکدان

شهرت: مدل تامسون، کشف الکترون و ایزوتوپ، پراکندگی تامسون، طیف‌سنجی جرمی، کار بر روی خواص الکتریکی گازها

محل تحصیل: دانشگاه منچستر، دانشگاه کمبریج

ادامه
احسان قائم مقامی بیوگرافی احسان قائم مقامی اولین استاد بزرگ شطرنج ایران

تاریخ تولد: ۲۰ مرداد ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عنوان: استاد شطرنج ایران

بهترین ریتنیگ: ۲۶۸۹

رنکینگ: ۳۸۷

ادامه
دیالوگ ونزدی,دیالوگ سریال ونزدی,دیالوگ هایی از ونزدی

دیالوگ ونزدی ونزدی ( Wednesday) مجموعه ای تلویزیونی در ژانر کمدی، ترسناک، ماوراء طبیعی و داستان بلوغ است که بر اساس شخصیت ونزدی آدامز ساخته شده‌ است. جنا اورتگا در نقش ونزدی آدامز، یک دختر ۱۶ ساله که دارای قدرت‌های فرا حسی است. او به دلیل ایجاد شرارت در مدارس دیگر به آکادمی نِوِرمور فرستاده می‌شود. یکی از ویژگی های ونزدی این هست که به هیچ کسی اهمیت نمی دهد و نگرانی های دیگران برای او ارزشی نداره و بسیار حاضر جواب است. در ادامه این مقاله سرپوش  به معروف ترین دیالوگ های سریال ونزدی پرداخته ایم. دیالوگ معروف از ونزدی آدامز: آماتورهایی مثل شما آبروی گروگان گیری را میبرند. دیالوگ های سریال ونزدی: من فکر نمیکنم از همه بهترم، فقط اینکه از تو بهترم دیالوگ ونزدی  به دوستش: هر وقت حالم بهم خورد به تو فکر میکنم. دیالوگ هایی از ونزدی: من طوری رفتار می‌کنم که انگار مهم نیست اگر کسی من رو دوست نداشته باشه. در اعماق وجودم پنهانی از آن لذت می برم. دیالوگ هایی از ونزدی آدامز: من به انتقام باور دارم، معمولا هم خیلی گرم و با درد زیاد درستش می‌کنم. حاضرجوابی های ونزدی: دوست شما بودن باید با یک برچسب هشدار دهنده همراه باشد. دیالوگ های به یاد ماندی ونزدی آدامزی جالب ترین دیالوگ های ونزدی:  احساسات مساوی با ضعف است. دیالوگ هایی مشهور در سریال ونزدی: ونزدی دختر رویاهای شما نیست. او کابوس شماست. دیالوگ جذاب ونزدی: جالب ترین گیاهان در سایه رشد می کنند. پاسخ های ونزدی به دوستانش: من به بهشت یا جهنم اعتقاد ندارم، اما به انتقام اعتقاد دارم! دیالوگ مشهور ونزدی آدامز: هرکس کفش های پاشنه بلند را اختراع کرد، به وضوح یک شکنجه گر در کنارش بوده. دیالوگ های کاراکتر اصلی سریال ونزدی: تو دلیلی هستی که میفهمم چقدر ضروری است که هرگز خود را از دست ندهم. گردآوری: بخش هنر و سینما بیتوته

ویژه سرپوش