پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۹۹۰۷۰۰۰۸۹

آشنایی با انواع انیمه و دلایلی برای تماشای آن

انیمه,سریال انیمه,بهترین انیمهسبک مشخصه هنر انیمه در دهه ۱۹۶۰ با آثار اوسامو تسکوکا پدید آمد
انیمه را میتوان عضو جدیدی از سینما دانست که در همان قدم های اولش قدرت و گیرایی خود را نشان داد. انیمه نشان می دهد سادگی یک اثر مانع آن نمی شود که بخواهد محتوایی عمیق و فراتر از خیال ارائه دهد، بلکه این سادگی هم میتواند دروازه ای برای ارائه یک اثر بی نظیر تر و جامع تر باشد که با استفاده از الگویی مناسب، ادامه می یابد.

انیمه چیست؟

اَنیمه به ژاپنی یک سبک از طراحی با دست و پویانمایی رایانه ای است که خاستگاه آن ژاپن بوده است و معمولاً بر مبنای مانگا ساخته می شود (که در این صورت انیمانگا نامیده میشوند). انیمه ها دارای خصوصیاتی مانند نقاشی های رنگارنگ، شخصیت های پرجنب و جوش، داستانی همراه با پیکار و نبرد و اکثراً با موضوعاتی خیالی که در آینده رخ میدهند، همراه است. انیمه در واقع کوتاه شدهٔ واژهٔ انگلیسی انیمیشن «animation» (پویانمایی) است. انیمه ها نسبت به کارتون ها کیفیت بیشتری دارند و برای افراد با رده سنی مناسب خود ساخته میشوند.

تاریخچه انیمه

تاریخ انیمه از ابتدای سدهٔ ۲۰ شروع می شود که فیلم سازان ژاپنی با واژه انیمیشن که در آن هنگام در کشورهایی مانند فرانسه، آلمان، ایالات متحده و روسیه استفاده می شد آشنا شدند. کاتسودو شاشین، قدیمی ترین انیمه ی ۳ ثانیه ای از یک ملوان در سال ۱۹۰۷ است برخلاف ایالات متحده آمریکا، فیلمسازی ژاپن به صورت سازمانی کوچک بود که با مشکلاتی مانند کمبود بودجه، مکان و محدودیت دست به گریبان بود. با مطرح شدن انیمیشن، هنرمندان قادر به ساخت هر نوع کاراکتر و صحنه ای شدند.

در طی دهه ۷۰، درصد محبوبیت مانگا بسیار بالا رفته بود که بعداً انیمیشنی طبق آنان نیز ساخته می شد. از کارهای اوسامو تزوکا که بعداً مشهور به «افسانه» و «خدای مانگا» شد، میتوان در این زمینه نام برد. به علت چنین فعالیت هایی، انیمه امروز بعنوان یک هنر شناخته می شود.

انیمه های رباتیک مانند گاندام و دژ فضایی در دهه ۸۰ بعنوان کلاسیک های این نوع نام گرفتند و این نوع انیمه هنوز هم یکی از مطرح ترین انواع انیمه است. در دهه ۸۰، انیمه در رسانه های ژاپن قبول و سریع به یک رشته تولید موفق تبدیل شد. از بعضی از محبوبترین انیمه ها در ایران میتوان به دراگون بال، ناروتو، بلیچ، وان پیس، گینتاما و فری تیل اشاره کرد.

پیشرفت انیمه در طول تاریخ

نخستین انیمیشن تجاری ژاپنی مربوط به سال ۱۹۱۷ است و بعد از آن، تولید انیمه ژاپنی بطور مداوم در حال فزونی است. سبک مشخصه هنر انیمه در دهه ۱۹۶۰ با آثار اوسامو تسکوکا پدید آمد و در اواخر قرن بیستم در سطح بین المللی گسترش یافت و به این ترتیب مخاطبان بزرگ داخلی و بین المللی را توسعه داد. اکنون انیمه ها به زبان های مختلفی ترجمه شده است و میلیون ها هوادار را بخود جلب نموده است و معمولاً به صورت سریالی ارائه می شوند.

ویژگی های انیمه

انیمه از نظر سبک های هنری، روش های پویانمایی، تولید و روند کار گوناگون با دیگر انواع انیمیشن تفاوت های متعددی دارد. از نظر بصری، انیمه یک شکل هنری متنوع است که سبک های هنری مختلفی را شامل می شود که بین هر خالق، هنرمند و استودیو تفاوت دارد. با این که هیچ سبک هنری انیمه بر دیگری غالب نیست، ولی برخی ویژگی های مشابه در تکنیک های پویانمایی و طراحی شخصیت بین آنها دیده می شود.

دلایلی برای تماشای انیمه

- متنوع بودن ژانرها:

این چنین تنوع بزرگی در ژانر و ژانربندی و نیز ترکیب آنها با یک دیگر اغلب در انیمه ممکن است و آن هم به علت انعطاف پذیری داستان و چند لایه بودن آن است. در واقع یکی از دلایلی که قصد ذکر آنها برای جذب شما به انیمه را داشتیم، همین تنوع ژانرها است.

- محتوایی فراتر از درجه بندی سنی:

انیمه بر خلاف انیمیشن های غربی، سعی در ارائه واقعیت ها و دردهای جامعه دارد و بدون توجه به درجه سنی آنرا عرضه می کند. امکان دارد یک انیمه که مناسب درجه سنی کودومو است دارای محتوایی بسیار عمیق تر از آن درجه سنی ارائه دهد.

- فصل ها و قسمت های کوتاه:

انیمه بر خلاف سریال ها که قسمت های زیاد و البته فصل های دور و درازی هم دارد، بسیار کم و کوتاه است.

- آشنایی با فرهنگ ژاپن:

با مشاهده انیمه ، میتوان فرهنگ ژاپن، روش زندگی مردم و نظرات آنها در مورد بعضی حقایق را به خوبی مشاهده و درک کرد.

- بهبود و گسترش قوه تخیل شما:

انیمه اغلب با ارائه دنیاهایی علمی- تخیلی و جذاب که ذهن خلاق نویسنده آنرا ساخته است شناخته می شود. حتی شخصیت ها، قدرت ها و امکانات درون انیمه نیز ساخته ذهن نویسنده است که در اغلب مواقع میتواند سبب تقویت قوه تخیل شما شده و تصورات جدیدی را برای تان بسازد.

انیمه چیست,انیمه,انیمه های برتر برترین سریال انیمهانیمه نسبت به کارتون کیفیت بیشتری دارد

آیا تماشای انیمه برای کودکان مناسب است؟

انیمه میتواند طیف گسترده ای از مباحث را شامل شود، از محتوای خشونت آمیز گرفته تا صحنه های غیر اخلاقی. به همین جهت والدین می بایست هشیار باشند و در انتخاب انیمه برای کودکان خود نهایت دقت را به خرج بدهند. پس پیش از انتخاب انیمه برای کودک، حتماً به ژانر و محتوای آن توجه کنید. 

ژانر و ساب ژانر در انیمه

ژانر دسته بندی مختلف یک اثر، طبق موضوع و نحوه ارائه آن است. این به ما کمک می کند تا اساس و زمینه طرحِ داستان و کاراکترهای که دنبال می کند را درک کنیم. ژانر همچنین سبک های تیپیکی از گفتار و واژگان را در هر گروه ارائه می کند. ژانر در انیمه نیز به همین گونه عمل می کند. هر ژانر خصوصیت های خاص خود را دارد که آنرا منحصر به فرد می کند. انیمه ها نیز مانند فیلم ها و سریال ها دارای ژانرهای مختلفی هستند. انیمه ها معمولاً با یک ژانر مشخص گروه بندی نمی شوند، بلکه هر انیمه از ترکیب چند ژانر گوناگون ساخته می شود.

>> رمانس (romance) یا عاشقانه:

گاهی وقت ها انیمه عاشقانه با ژانرهای دیگر انیمه مثل Mecha ،Shounen ،Shoujo، جادو، ماجراجویی و … نیز آمیخته می شود. از این جهت این ژانر هیچوقت از بین نمی رود و هم چنان به محبوبیت خویش ادامه خواهد داد.

>> اکشن (action):

مرسوم ترین ژانر موجود، اسم آن را به خوبی محتوا توضیح می دهد، انیمه که محدود به همین تک ژانر شود دارای کمبود در محتوا و ضعف در شخصیت پردازی میشود به همین علت این ژانر معمولاً با ژانرهایی چون کمدی، ماجراجویی و یا فانتزی ترکیب می شود.

>> کمدی (comady):

اکثرا انیمه در نقاطی از داستان دارای محتوای کمدی است. ترکیب های رایج آن اکشن/کمدی و رمانتیک/کمدی است.

>> کودکانه (kids):

این ژانر یکی از برترین انیمه سبک کودکانه همسایه ام توتورو (my neighbor totoro) است.

>> تاریخی (historical):

این ژانر طبق افسانه های واقعی امکان دارد ساخته شود و یا جریان انیمه در گذشته رخ می دهد.

>> ورزشی (sports):

ژانر ورزشی که همه با آن آشنایی دارند ورزش های گوناگون از جمله بوکس، تنیس، بازی بسکتبال و … دیده می شود و داستان آن حول شخصیتی ورزش‌کار و یا مسابقات یک تیم ورزشی می چرخد.

معرفی سبک های انیمه,تماشای انیمه برای کودکان,انیمهپیش از انتخاب انیمه برای کودک، حتماً به ژانر و محتوای آن توجه کنید

>> موسیقی (music):

ویژگی انیمه این سبک این است که شخصیت اصلی یا یک آهنگساز و خواننده است و یا با ابزار موسیقی مثل گیتار، پیانو و ویولون کار می کند.

>> ابر قدرت (super power):

انیمه این ژانر به اینصورت است که شخصیت اصلی دارای قدرت های فراطبیعی است و میتواند کارهای عجیبی انجام دهد. قدرت های آنها در اکثر مواقع مثل جادو هستند ولی جادو محسوب نمی شوند.

>> مدرسه ای (school):

انیمه این ژانر اغلب در مدرسه و محیط های مدرسه مانند جریان دارد. این ژانر با اکثر ژانرها به آسانی ترکیب می شود و عنصرهای آن تقریباً در هر ژانری (به جز Dementia) دیده می شود.

>> جرم و جنایت (crime):

در این انیمه جنایت ها و کشتار های متعددی انجام میشود که تقریباً سبک معمایی دارد.

>> هیولاها (demons):

انیمه این ژانر بیشتر مثل اکشن است و امکان دارد خط داستانی قوی و عمیقی را دنبال نکند و بیشتر به تمرکز بر روی مبارزات بپردازد.

>> فانتزی (fantasy):

فانتزی، ژانری است که انیمه با طراحی و رنگ پردازی زیبا و البته داستان هایی جالب و درگیر کننده را در خود دارد.

>> هنر های رزمی (martial arts):

در این ژانر، انیمه تمرکز ویژه ای بر روی مبارزات تن به تن و استفاده از مشت دارد و گاهاً از سلاح هایی مثل نانچیکو نیز استفاده می شود.

>> فضایی (space):

این ژانر، مخصوص افرادی است که به فضا، سفینه ها و فضاپیماها علاقه دارند. اماکن این انیمه نه در سیاره دوری جریان دارد و نه در کهکشانی دیگر.

>> بازی (game):

به نحوی شامل انیمه می شود که بدون خونریزی و خشونت است و بیشتر شخصیت ها به انجام بازی هایی مانند شطرنج، کارت بازی و یا بازی های ویدئویی می پردازند.

>> ترسناک (horror):

انیمه وحشتناک برای ایجاد ترس و وحشت در دل بینندگان ساخته شده است. داستان های اصلی انیمیشن های خوفناک اکثراً شامل نیروهای ماوراء طبیعی با شخصیت هایی شرور می باشد. شخصیت های محبوب فیلم ترسناک معمولاً شامل هیولا هستند. 

>> برشی از زندگی (slice of life):

این انیمه که حاوی معما است، ولی معمولاً در مورد کارهایی است که مردم طی روز انجام می دهند مثل مدرسه رفتن، ورزش کردن و یا رفتن به جشنواره های فرهنگی. هم ذات پنداری با مردم را میتوان بعنوان یکی از مهم ترین علل محبوبیت این ژانر انیمه در نظر گرفت.

انیمه,پیشرفت انیمه در طول تاریخ,انیمه استودیوّانیمه یک شکل هنری متنوع است که سبک های هنری مختلفی را شامل می شود

>> شوجو (shoujo):

در این انیمه مخاطبِ هدف آن دختران جوان بین ۷ تا ۱۸ سال است، به شدت بصری و داستان پردازانه است و تمرکز قوی بر تم عاشقانه/ رمانتیک دارد. 

>> جوسی (josei):

یک ژانر خیلی کم یاب، مخاطبِ هدف زنان بالغ بین ۱۸ تا ۴۰ هستند. تم آن زندگی نرمال یک زن است. سبک متحرک سازی آن پخته و واقع بینانه است. این انیمه به شکل واقع گرانه ای به زندگی عاشقانه و احساسی و روابط کاراترهایش می پردازد. 

>> شونن (shunen):

انیمه این ژانر کاملاً برای پسران طراحی شده که اکثرا اکشن است و دیالوگ های انیمه ای کمتری دارد و برای یادگیری زبان ژاپنی بهتر است.

>> بیشونن (bishounen):

این ژانر در غرب خیلی کمیاب است ولی در ژاپن کاملاً موفق و محبوب است، در انیمه این ژانر، داستان حول محور یک پسر زیبا می چرخد و معمولا مخاطب های هدف، آن دخترهای جوان است.

>> سینن (seinen):

مخاطبِ هدف آن غالباً پسران و مردان بالغ بین ۱۸ تا ۴۰ سال است. تم های اصلی این انیمه روانشناسانه، خشن و سِکشوال است و به روابط و توسعه شخصیت کاراکتر می پردازد.

>> بیشوجو (bishoujo):

در انیمه این ژانر، داستان حول محور دختران زیبا می چرخد.

>> شوجوآی (shoujo ai):

انیمه این ژانر، روابط ملایم بین دو همجنس که دختر هستند را نشان میدهد.

>> شونن آی (shounen ai):

انیمه این ژانر، روابط ملایم بین دو همجنس است که پسر هستند.

>> یوری (yuri):

در انیمه این ژانر، رابطه بین دو همجنس دختر که اصلاً هم ملایم نیست را نشان میدهد.

>> یائویی (yaoi):

انیمه این ژانر، رابطه بین دو همجنس پسر است که اصلاً هم ملایم نیست.

>> ایچی (ecchi):

به طورکلی انیمه این ژانر روابط جنسی یا اعضای جنسی بدن را نشان نمی دهند ولی سبب برانگیخته شدن افکار شهوانی می شوند. معمولاً با ژانرهای کمدی، هارم، شونِن و سِینِن ترکیب می شود.

>> هنتای (hentai):

انیمه این ژانر، پایان انحرافات است و هر چیزی که فکرش را کنید در آن هست. این انیمه بعضی وقت ها شطرنجی است. 

>> اینسست (hncest):

این ژانر بسیار نادر است و بعنوان منفورترین ژانر برگزیده شده است. روابط عاشقانه بین دو همخون این ژانر را شامل می شود.

انیمه استودیو,انیمه,انیمه بزرگسالانیمه‌ ژاپنی طرفداران زیادی در سرتاسر جهان دارد

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 17
  • 0
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رضا میرزایی,بیوگرافی رضا میرزایی,زندگینامه رضا میرزایی بیوگرافی رضا میرزایی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

محل تولد:کردکوی

تاریخ تولد:۲۶/۱/۱۳۷۵

پست:مهاجم

ملیت:ایرانی

قد:۱٫۷۷ متر

ادامه
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
خشم حجاج بر کمیل بن زیاد,بیوگرافی کمیل بن زیاد,شهادت کمیل بن زیاد زندگینامه کمیل بن زیاد ؛ زاهدی عابد و سلحشور

زاده: ۷ پیش از هجرت یا ۱۲ پیش از هجرت

ملیت: یمنی

دین: اسلام

مذهب: شیعه اثنی عشری

وفات:  ۸۲ق ، کوفه

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره عشق,دیالوگ درباره عشق,دیالوگ فیلم درباره عشق

دیالوگ های ماندگار درباره عشق باتوجه به تاثیرگذار بودن برخی از دیالوگ های فیلم و سریال ها، وقتی که آن ها را تماشا میکنید در ذهنتان ثبت میشود. خیلی از افراد، این دیالوگ ها ماندگار را برای بیان احساسات و ابراز علاقه به مخاطب خاصشان بکار میبرند. دیالوگ های ماندگار درباره عشق با دیالوگ های عاشقانه در فیلم ها و سریال ها میتوانید حرف دل و حس خود را به مخاطب خود بیان کنید. این دیالوگ های عاشقانه نشان دهنده احساسات شما هستند و میتوانید در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. >> دیالوگ های ماندگار عاشقانه: ویل: یه چیزیو میدونی کلارک؟ تو تنها دلیلی هستی که صبح به خاطرش از خواب بیدار میشم. ( من پیش از تو) >> دیالوگ های جذاب و عاشقانه: من نمی خوام که اون توی قلبم باشه، من می خوام این جا کنارم باشه ( فیلم فرنکن وینی) >> دیالوگ های تایتانیک: رز: من هیچ عکسی ازش ندارم، اما او تا ابد توی ذهن من میمونه. ( تایتانیک) >> دیالوگ های عاشقانه طولانی: هیچوقت از ازدواجت پشیمون شدی؟ نه، نه، من عاشق فرانسیس هستم. الان بیشتر از قبل من پشیمون شدم، قبل از این که بدونم خودم کی هستم یه یک نفر متعهد شدم! ( سریال خانه پوشالی) >> دیالوگ ماندگار عاشقانه: ای کاش میشد همه چیز روی زمین رو با تـو تجربه می کردم. ( فیلم گتسبی بزرگ) >> دیالوگ های عاشقانه و غمگین: حامد بهداد: وقتی نیستی، یجوریه انگار هستی. وقتی هستی، انگار هیچ کس نیست…! ( پرتقال خونی) >> دیالوگ های عاشقانه خارجی: والتر وایت:ما همیشه از چراغ سبز خوشحال میشیم ولی یه وقتایی هم هست که دعا میکنیم همه چراغا قرمز باشن تا چند ثانیه بیشتر کنار اونایی که دوسشون داریم باشیم... دیالوگ های ماندگار عاشقانه >> دیالوگ های عاشقانه سریال شهرزاد: بیا، اینو( مرغ آمین) دوباره به من بده، بیا این لحظه رو وصل کنیم به همزادش تو گذشته دور، انگار هیچ کابوسی این وسط نبوده، بیا برگردیم به نقطه صفر، انگار برگشتیم به همون روزا، نه خسته ایم، نه پیر، نه اینهمه زخمی سریال شهرزاد >> دیالوگ های عاشقانه بلند: رضا( خسرو شکیبایی): فرید، بابا عشق اون نیست که وقتی دیدیش دلت بلرزه، عشق اونه که وقتی نمیبینیش دلت میخواد کَنده شه… ( خانه سبز) >> دیالوگ های ماندگار سینمای جهان: بابک حمیدیان:یه چیزی بگو ترسم بریزه… باران کوثری:میمیرم برات… بغض  >> دیالوگ های عاشقانه زیبا و ماندگار فیلم ها: خسرو شکیبایی: این زن… این زن سهم منه، حق منه، عشق منه، طلاق نمیدم. ( هامون) >> دیالوگ های دونفره: مایک:تو یه روانی هستی و من عاشقتم … اَبی:من روانی نیستم مایک:من الان بهت گفتم عاشقتم ولی تو فقط واژه روانیُ شنیدی، این نشونه آدمای روانیه! دیالوگ فیلم حقیقت زشت >> دیالوگ های کوتاه عاشقانه: ای کاش میشد همه چیز روی زمین رو با تـو تجربه می کردم. ( فیلم گتسبی بزرگ) >> دیالوگ های عاشقانه خاص: همه ما در لحظات تنهایی، لحظات دلتنگی، خستگی، نا امیدی، افسردگی؛ نیاز داریم تا یک نفر عاشقمون باشه…! و تو منو داری… ( سریال گمشدگان) >> دیالوگ های عاشقانه ایرانی: خسرو شکیبایی: عاشق ها آدمای متوسطی هستن که با تعریف کردن از هم خودشونو بزرگ میکنن. ( حکم) دیالوگ های زیبا و ماندگار درباره عشق گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش