پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۰۳۸

آشنایی با ساز کاخن‌ و نحوه ی اجرای آن

کاخن,ساز کاخن,کاخونکاخون یا کاخُن نوعی ساز کوبه‌ای است
یکی از سازهای کوبه ای به نام کاخن میباشد که قطعاً امروزه در اکثر اجراهای گروه‌های موسیقی، آن را دیده اید. این ساز، علاوه بر داشتن صدای خوب، سیمای جذابی دارد. در این مطلب از سرپوش با ساز کاخن بیشتر آشنا می شوید.

کاخن

در اجراهای خیابانی، استودیو و اجراهای روی استیج می توانید محبوب ترین ساز کوبه ای به نام کاخن یا کاخون را ببینید که یک ساز بسیار کاربردی محسوب میشود. ساز کاخن، فضای کمی را اشغال می کند و علاوه بر قابل حمل بودن به آسانی نواخته میشود.

تاریخچه ساز کاخن

معنای کلمه ی کاخن، جعبه است و تاریخچه پیدایش این نوع ساز، زیاد نیست. در ابتدا کولی های اسپانیایی بر روی جعبه های میوه بهمراه رقص و آواز و عضو جدا نشدنی موسیقی فلامنکو یعنی گیتار، ریتم را اجرا می کردند که کم کم حالت ساز گونه پیدا کرد و بعنوان کاخن امروزی شناخته شد.  آفرو- پرویی ها( آفریقایی تبارهای پرو) از اواخر قرن هجدهم میلادی از کاخن، استفاده کردند. از اصیل ترین وارثان کاخن می توان به بردگان غرب و مرکز آفریقا اشاره کرد که به آمریکا آورده شدند.

امروزه کاخن در کشورهایی رواج پیدا کرده که این کشورها شامل آمریکا، فیلیپین و اسپانیا است. در دوران برده داری و تا سال ۱۸۵۰، کاخن به اوج توسعه ی خود در کشور پرو رسید. نوازندگان کاخن در سال های پایانی قرن ۱۹میلادی در ساختار و صدادهی این ساز، تغییراتی ایجاد کردند. کاخن، پس از دوران برده داری در بین دیگر ساکنین آمریکای لاتین، مرسوم شد که نظیر سفیدپوستان( نسل های بعدی استعمارگران اروپایی) می باشند.

انواع کاخن

از سازهای کاخن موجود در بازار می توان به موارد زیر اشاره کرد :

> کاخن های ثابت:

کاخن های ثابت، فنر یا سیم گیتار دارند و باتوجه به عدم قابلیت تنظیم، صدای یکنواختی را تولید می کنند. این ویژگی ها موجب حرفه ای بودن ساز نمیشود و برند های بسیار معروف ساز کاخن در بازار، تولید میشوند.

اجزای کاخن,جنس چوب کاخن,انواع کاخنکاخن قدمت زیادی ندارد و تاریخچه پیدایش آن کم است

> کاخن های رگلاژی:

یکی از خصوصیات کاخن رگلاژی اینست که فنر یا سیم گیتار دارد ولی می تواند صدا را تغيير دهد. در نوع فنری کاخن رگلاژی، شل شدن فنر باع پخش صدای چوب میشود درحالیکه در نوع سیمی کاخن رگلاژی برای زیر و بم شدن صدا، قابلیت کوک شدن همانند گیتار وجود دارد.

جنس چوب کاخن

جنس چوب تاپا، از مهمترین رکن در جنس چوب سازهای کاخن به شمار می رود. بنابراین برای ساخت تاپا از چوب درختانی همچون گیلاس، افرا و ماهون استفاده می کنند درحالیکه عمدتاً از چوب های درختان کاج، صنوبر و یا سایر چوب های سفید رنگ مرغوب برای وجوه دیگر ساز کاخن استفاده می کنند.

اجزای کاخن

شکل ظاهری کاخن، مشابه یک جعبه مکعب مستطیل با شش وجه است. پنج وجه این ساز، متشکل از لایه های چوبی نازکی به ضخامت۲ تا ۳ سانتیمتر است اما وجه دیگرش متشکل از یک تخته سه لایه مستطیل شکل است که به آن “تاپا” میگویند. به سوراخ موجود در وجه کناری تاپا، حفره صدا می گویند. در اکثر مواقع فنر و یا سیم گیتار، درون کاخن قرار گرفته تا صدایی گز مانند تولید شود. البته صفحه تاپا به وجوه دیگر بطور کامل، چسبانده می شود تا زنگ و گز بیشتری داشته باشد و عمدتاً با تعدادی پیچ وجوه دیگر متصل می شود.

نحوه اجرای کاخن

در متداول ترین روش بازی با کاخن باید در بالای آن نشسته و از جلو به جلو برسید و تاپا را بکشید. برخی از نوازنده های سازهای کوبه ای، نشستن پشت یک صندلی چوبی بر روی یک صندلی را ترجیح میدهند و آنرا در هنگام اجرا، با قسمت بالای بدنشان حفظ میکنند. دیگران در زمان اجرا، آنرا به سمت داخل متمایل می کنند. یکی از جنبه های جالب کاخن، آزاد بودن آن برای سبک های مختلف است و در اجرای آن هیچ محدودیتی تعيين نشده است. مهم است که برای خودتان، روش اجرای مناسب را دریابید.

مهم است که قبل از اجرا به منظور سلامتی و ایمنی، در سراسر بدن بطور متناوب کشش دهید. شما باید حتماً به وضعیت بدنی خود توجه کنید. همچنین باید پشتتان را بجای این که خم کنید؛ صاف نگه دارید، اما دقت کنید که بدنتان نباید بیش از حد ، متشنج شود.

در صورت صاف نگه داشتن پشتتان، میتوانید به تمام قسمت های موردنیاز کاخن( از جمله زنگ های باس پائین) دست یابید.

دوره آموزش ساز کاخن

از مباحث اموزشی در جلسات اولیه آموزش کاخن می توان به اصول اولیه تئوری موسیقی و ریتم شناسی و آموزش ریتم های اولیه و اصلی اشاره کرد و نواختن منظم این ریتم ها بسیار مهم است.

همچنین تمرینهای ضربه های اصلی نوازندگی ساز به منظور نحوه اجرای ضربه های اصلی bass tone  و snare tone  آموزش داده می شود. آنچه که باعث تمیز و زیبا تر شنیده شدن اجرای ریتم ها میشود هم نوازی با سازهای دیگر نظیر گیتار و پیانو است. تکنیکهای خاص ساز کاخن و ریتم های حرفه ای و سرعتی در دوره پیشرفته اموزش ساز کاخن اموزش داده می شود.

شما میتوانید با تمرینات مداوم در هر دوره سریعتر به مرحله بعدی وارد شوید و این ساز را با لذت بنوازید.

نکات مهم و کاربردی هنگام خرید کاخن

یکی از نکات قابل توجه برای خرید کاخن، قیمت آن می باشد. همیشه معیار کیفیت بالای کاخن، گران بودن آن نیست بلکه اگر در مورد خرید آن اطلاعات کافی داشته باشید؛ می توانید با کم ترین قیمت با کیفیت ترسُین کاخن را بخرید. البته اگر شما برای خرید کاخن، میزان بودجه مشخصی در نظر گرفته اید، خیلی از مدل ها حذف می شود و راحتتر می توانید آن را انتخاب کنید.

>> جنس چوب کاخن:

شما باید از دو نوع چوب برای ساخت ساز کاخن استفاده کنید؛ به این صورت که برای ساخت بدنه آن از چوبی استفاده کنید که جنس آنMDF  است و برای قسمت جلوی کاخن از چوب درخت گردو و توس استفاده کنید که از جنس تخته سه لا است.

نحوه اجرای کاخن,آشنایی با ساز کاخن‌,ساز کاخنکاخن یک جعبه مکعب مستطیل شکل است که شش وجه دارد

>> ابعاد و اندازه ساز:

کاخن هم مانند بسیاری از سازهای دیگر، ابعاد مختلفی دارد. درصورت بزرگ تر بودن ابعاد ساز کاخن، صدای آن بم تر و قوی تر میشود و درصورت کوچکتر بودن ابعاد ساز کاخن، صدای آن آرام تر و ضعیف تر میشود. پس اگر سازی با صدای رسا و عمیق می خواهید باید ابعاد و بزرگی سازتان را در نظر بگیرید.

>> نوع لبه یا پایه:

لبه ها و پایه های ساز کاخن باعث ایجاد تفاوت در بین یک ساز معمولی و با کیفیت میشود. توجه کنید که لبه ها باید نرم و دارای انحنا باشند. پایه های کاخن، جنس پلاستیکی یا لاستیکی دارد.

پیدایش کاخن در ایران

در سال های اخیر، کاخن وارد ایران شده و به تدریج محبوب شده است. این ساز در میان نوجوانان و جوانان به دلیل یادگیری راحت و استفاده برای ریتم های شاد، طرفداران زیادی دارد به همین دلیل یکسری از سازندگان ساز های کوبه ای، سازهایی را در ایران تولید کرده اند و دائما در حال پیشرفت هستند. شرکتهای تولید کننده ایرانی هم در حال فعالیت در این زمینه هستند و در ایران و جهان، شاهد تنوع کارهایشان هستیم.

کاخن چیست,تاریخچه کاخن در ایران,کاخون,تاریخچه ساز کاخنمتداول ترین روش برای بازی با کاخن این است که در بالای آن بنشینید و تاپا را بکشید

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 19
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
دیالوگ های ماندگار آل پاچینو,دیالوگ های آل پاچینو,دیالوگ های معروف آل پاچینو

دیالوگ ماندگار از آل پاچینو باتوجه به مفهومی بودن دیالوگ برخی از فیلم ها، آن ها به دیالوگ های ماندگار تبدیل میشوند و در شبکه های مجازی به اشتراک گذاشته می شوند. در این مقاله با گلچینی از دیالوگ های ماندگار آل پاچینو آشنا شوید. دیالوگ های ماندگار آل پاچینو یک بازیگر و فیلم ساز آمریکایی، آلفردو جیمز پاچینو نام دارد که ملقب به آل پاچینو است. او تا به حال موفق به کسب چند جایزه در طول ۵ دهه فعالیت خود شده است و همین جایزه ها باعث شده تا تاج سه گانه بازیگری را دریافت کند .همچنین مضامین دیالوگ های زیبای آل پاچینو، پرمحتوا و مفهومی است. > پدرخوانده: پدرم پیشنهادی بهش داد که نتونه رد کنه. لوکا یه اسلحه گذاشت رو سرشو پدرم بهش گفت:یا امضاش باید پای قرارداد باشه یا مغز سرش. > پدرخوانده: پدرم همیشه میگفت دوستاتو به خودت نزدیک کن. ولی دشمناتو نزدیکتر. > صورت زخمی: تو زندگی یه چیزایی رو آسون میشه فهمید. ولی سخت میشه فهموند. > عطر یک زن: واقعا خدا باید نابغه بوده باشه که تونسته زنها رو خلق کنه. > صورت زخمی: این که توقع داشته باشی زندگی باهات خوب باشه، چون تو باهاش خوبی ؛ مثل اینه که توقع داشته باشی یه گرگ تورو نخوره، چون توام اونو نمیخوری ..! دیالوگ های ناب از آل پاچینو > بعد از ظهر سگی: ترجیح میدم کسی که میخواد منو بکشه ازم متنفر باشه. تا این که برای انجام وظیفه اش این کارو بکنه > مخمصه: همیشه آماده باش تا هر چی رو داری بتونی تو سی ثانیه ترک کنی > پدرخوانده: پدرم همیشه میگفت دوستاتو به خودت نزدیک کن. ولی دشمناتو نزدیکتر > بوی خوش زن: سعی کن همیشه راست بگی، حتی وقتی داری دروغ میگی > بی خوابی : گاهی معمولی ترین و ابتدایی ترین داشته های زندگی آدم ها، می شه بزرگ ترين حسرت زندگیت! > بوی خوش زن: بهتره شونه هاتو برای کس دیگه ای بالا بندازی، چون من کورم > دنی براسکو: آدمایی که خودکشی می کنن ترسو نیستن، فقط بین دو تا جهنم جهنم اونورو انتخاب میکنن > من هیچ وقت نظر خودم را بیان نمیکنم: نظراتی که من راجع به هر چیزی دارم به زندگی شخصی من مربوط هستند. > وکیل مدافع شیطان: خودبینی گناه مورد علاقه ی منه. یک افیون کاملاً طبیعی. > وکیل مدافع شیطان: پادشاهی کردن تو جهنم بهتر از خدمت کردن تو بهشته. دیالوگ های زیبای آل پاچینو گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش