شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۶۰۰۱۱۶

انواع گیتار و کاربرد آنها چیست؟ (+ تاریخچه)

گیتار,عکس گیتار,گیتار برقیاز نظر نحوه تقویت صدا، گیتار به دو دسته بزرگ گیتار آکوستیک و گیتار برقی تقسیم میشود
گیتار، به طور معمول، شش سیم دارد. این ساز با دو دست نواخته می شود. یک دست با مضراب یا با نوک انگشتان به سیم ها ضربه می زند تا سیم ها مرتعش شوند و هم زمان، انگشتان دست دیگر با قرار گرفتن پشت باره ها و ایجاد تغییر در طول سیم ها، کوک سیم ها را تغییر داده و در نتیجه، نت های موسیقایی تولید می شود.

گیتار

ساز گیتار یک ساز زهی است که آن را هم با انگشت (فینگراستایل) و هم با زخمه یا پیک (پیک استایل) می نوازند و از این رو که سیم های آن در اثر ارتعاش تولید صدا می کنند، به سازهای گروه کوردوفون تعلق دارد. این ساز علاوه بر داشتن قدمت تاریخی قابل توجه (چه از نظر ساختار آن و چه از نظر تکنیک های نوازندگی) توانسته است همگام با تحولات موسیقی غرب پیشرفت چشمگیری داشته باشد. در نتیجه گونه های متفاوتی از آن به وجود آمده و هم اینک جایگاه ویژه ای در موسیقی جهان دارد.

تاریخچه گیتار

روایت های مختلفی در خصوص تاریخچه گیتار وجود دارد عده ای بر این عقیده اند که گیتار از مصر سرچشمه گرفته است و تعدادی هم بر این نظرند که گیتار از سیتارای یونانی- آشوری (Greek Assyrian Cithara) که به وسیله رومی ها به اسپانیا آورده شده، گرفته شده است. گیتار نتیجه تحول لوت در اروپا است. لوت نیز خود تحول یافته عود (به عربی العود= چوب) و بربط است. گفته می شود زریاب نامی عود را به اندلس آورد و از آن پس این ساز در اسپانیا و دیگر مناطق اروپا مرسوم شد. در زمان حکومت اسلام در اروپا، ساز گیتار به وسیله زریاب داراب گردی و چند تن از شاگردانش به آندلس برده شد. در آن زمان به گیتار، کیتارا یا قیتارا می گفتند و نام کنونی گیتار برگرفته از همین نام است. در واقع وجود پسوند تار در نام گیتار میتواند موید این باشد که گیتار سازی ایرانی است.

بهترین گیتار برای شروع

بهترین گیتار برای یک شخص، امکان دارد برای نوازنده ای دیگر آزار دهنده و خسته کننده باشد. ویژگیهای بدنی و سلیقه ی موسیقایی هر نوازنده تأثير زیادی در انتخاب گیتار او دارد.

اجزای ساز گیتار

گونه های متنوع ساز گیتار امکان دارد شامل اجزای مختلفی باشند، یا شکل اجزاء یا جنس آنها با هم تفاوت داشته باشند ولی نهایتاً اجزای موجود در همهٔ انواع آن ها عبارتند از: سردسته، خرک، هد، فرت، (Fret Truss Rod) پیچی که برای تنظیم انحنای دسته بکار میرود، Inlay زییناتی که نقش راهنما را دارند و معمولاً پشت فرت های ۳ ۵ ۷ ۹ ۱۲ ۱۵ ۱۷ ۱۹ ۲۱ ۲۴ قرار می گیرند، دسته، (پاشنه) اتصال بدنه با دسته، بدنه، پیکاپ ها (pickups)، قسمت های مربوط به مدار الکتریکی تنظیمات ولوم، خرک پایینی (Bridge)، صفحه پیک گارد (گاهی برای مخفی کردن مدارها و گاهی صرفاً برای جلوگیری از خش دار شدن رنگ بدنه در اثر برخورد پیک به مرور زمان)، صفحهٔ پشتی، صفحهٔ جلویی، قسمت های جانبی، دریچه خروج صدا (معمولاً دارای تزییناتی به نام rosset)، سیم ها، saddle تنظیم کننده ارتفاع هر سیم، فرت بورد (چوبی که فرت ها روی آن کوبیده شده اند).

گیتار زدن,گیتار,گیتار کلاسیکگیتار نتیجه تحول لوت در اروپا است

انواع گیتار و کاربرد آنها

در ادامه مختصری از هر کدام از سبکهای گیتار برای شما توضیح خواهیم داد:

۱. گیتار آکوستیک:

گیتارهای با سیم فلزی، که به آن ها گیتار آکوستیک نیز می گویند. این گیتارها در خارج از ایران متداول تر هستند و در سبک هایی از جمله راک، بلوز و کانتری استفاده می شوند. گیتار آکوستیک از سیم های فلزی استفاده می کند و با لمس سیم ها میتوانید فلزی بودن آنها را تشخیص دهید. سیم های گیتار آکوستیک به داخل بدنه میروند و با یک میخ کوچک محکم می شوند.

۲. گیتار کلاسیک:

اصولاً باید گفت گیتار کلاسیک نوعی گیتار آکوستیک است زیرا صدای آن بدون واسطه شنیده می شود ولی این نوع ساز کمی با گیتارهایی که با عنوان گیتار آکوستیک شناخته میشوند تفاوت دارد. بدنه آن اندکی کوچکتر بوده و در آن به جای سیم های فلزی از سه سیم نایلونی و سه سیم فلز تنیده شده به دور ابریشم استفاده می شود، که به آن صدای نرم و آرامی می دهد. گیتار کلاسیک صدایی لطیف تر نسبت به گیتار فلامنکو دارد که البته باز هم انتخاب ساز به سلیقه آن نوازنده بر می گردد.

۳. گیتار الکتروآکوستیک:

از نظر شکل نمی توان تفاوت چندانی بین یک ساز الکترو آکوستیک با یک ساز آکوستیک پیدا کرد ولی از نظر صوتی گیتار الکتروآکوستیک روند الکتریکی را پیش می گیرد، به این صورت که صدا توسط پیکاپ به شکل سیگنال الکتریکی درآمده، که پس از طی کردن مسیرها و بعضی ادوات الکتریکی، به وسیله آمپلی فایر تقویت می شود و عاقبت از طریق اسپیکرهای آمپلی فایر به گوش می رسد. در صورتیکه تنظیمات خیلی خاصی برای آمپلی فایر (و افکت یا افکت ها) نداشته باشیم، صدای این نوع با گیتار آکوستیک تفاوتی نخواهد داشت، با این تفاوت که اکنون صدا تا حدود زیادی تحت کنترل می باشد. نوازنده بدون آنکه ناچار به تعویض ساز برای پیدا کردن صدای مورد نظرش باشد میتواند از طریق تنظیم اکولایزری که روی آن قرار دارد حالت صدا را تغییر دهد و با صدایی که مورد نظرش است نوازندگی کند.

گیتار الکتریک,نت گیتار,گیتارگونه‌های مختلف گیتار ممکن است شامل اجزای متفاوتی باشند

۴. گیتار پاپ:

گیتار پاپ همانطور که از نامش پیداست مربوط به موسیقی پاپ است. بر خلاف تصور، این سبک گیتار نه تنها ساده نیست بلکه پیچیدگیهای بسیار زیادی هم دارد و صرفا به آکورد و ریتم منتهی نمی شود. این سبک گیتار را در ایران با همان گیتارهای کلاسیک و فلامنکو می نوازند و ساز گیتاری به نام گیتار پاپ وجود ندارد. بسته به سلیقه نوازده و جنس صدا و زیر دست و … که مد نظر است ساز مورد نظر انتخاب می گردد. عده ای این سبک را با پیک و عده ای هم با انگشت می نوازند. در صورتی که شما علاقه مند هستید این سبک را با انگشت بنوازید باید از تکنیکهای فلامنکو و کلاسیک برای نواختن استفاده کنید و بعد از یادگیری تکنیک های مورد نظر قطعات پاپ را با آن تکنیکها بنوازید.

۵. گیتار باس:

گیتاری با ظاهری شبیه به گیتار الکتریک، دارای انواع ۴ سیم، ۵ سیم، ۶ سیم، ۷ سیم، ۱۲ سیم و فرت لس (بدون فرت) است. سیم ها بسیار قطور تر از گیتار الکتریک و صدایی بسیار بم دارد و معمولاً بعنوان سولو (تک نوازی) در قطعه استفاده نمی شود و بیشتر نقش هم نواز و همراهی کننده موزیک را دارد. تقریباً در تمام مکتب های موسیقی از این گیتار استفاده میشود مثل پاپ، راک، متال، بلوز، کانتری و … گیتار باس هم با پیک و هم با انگشت نواخته می شود. این ساز هم مانند گیتار الکتریک از خود صدایی ندارد و صدای آن توسط میکروفونهای گیتار (pick up) گرفته شده و از طریق کابل به افکت و بعد از آن به آمپلی فایر منتقل می شود.

۶. گیتار فلامنکو (اسپانیش):

این سبک با سازی همنام خودش (گیتار اسپانیش) نواخته می شود. این گیتار دارای ۳ سیم فلزی و ۳ سیم نایلونی است و بدنه اش از چوب ساخته می شود. این مکیب گیتار همان طور که از نامش مشخص است از کشور اسپانیا آمده است. توجه داشته باشید که نام صحیح این مکتب نوازندگی گیتار فلامنکو (flamenco) می باشد که به اشتباه به آن فلامینگو می گویند. همان طور که خودتان می دانید این کلمه نام گونه ای پرنده است و نه یک مکتب موسیقی. فلامنکو با انگشت نواخته می شود.

موسیقی فلامنکو مانند موسیقی ایرانی یک نوع موسیقی دستگاهی به شمار می آید. در واقع سیستم نت نویسی برای گیتار فلامنکو صرفا از این جهت اختراع شده تا بتوان آثار فلامنکو را مکتوب کرد و گرنه از قوانین ضربی عمومی موسیقی پیروی نکرده و قوانین ریتمیک مخصوص بخود را دارد. از نوازندگان بزرگ فلامنکو میتوان به پاکو دلوچیا، خوان مارتین، پاکو پنیا و … اشاره نمود که با شنیدن قطعات این اساتید فلامنکو شما میتوانید دید نسبتا خوبی به سبک فلامنکو پیدا کنید. اصولا” شناخت و انتخاب یک مکتب موسیقی برای هر سازی صرفا از طریق شنیدن امکان پذیر است و توضیحی نیست.

۷. گیتار الکتریک:

گیتار الکتریک یا گیتار برقی نوعی گیتار است که صدای آن توسط تقویت کننده ای الکتریکی تشدید یا تغییر می یابد. استفاده این ساز در موسیقی از دهه ۱۹۳۰ آغاز شد. گیتار الکتریک در سبک های مختلفی از جمله راک، متال، بلوز، پاپ، جاز و هیپ هاپ استفاده می شود؛ ولی در سبک راک، متال و بلوز به عنوان ساز اصلی مورد استفاده قرار می گیرد. 

گیتار,عکس از گیتار,اکورد گیتارگیتار یکی از سازهای زهی است که با مضراب یا انگشت نواخته می‌شود

اکشن گیتار چییست؟

اکشن گیتار، به معنای فاصله ی سیم های گیتار از صفحه ی انگشت گذاری است. این فاصله امکان دارد سادگی کار با گیتار و تجربه ی نوازنده را تحت ‌تأثیر قرار دهد. به همین علت اغلب نوازندگان میزان اکشن محبوبی دارند که با اکشن موردعلاقه ی دیگر افراد متفاوت است. اکشن گیتار را در حالت عادی در فرت دوازده ام اندازه گیری می کنند. در نتیجه عددی استاندارد (بر اساس سانتی متر ) بدست می آید که با تجربه ی سایر نوازندگان قابل مقایسه است.

حتما شنیده اید که بسیاری از گیتاریست ها از «اکشن بالا» در گیتار شکایت می کنند. اکشن بالا به معنای فاصله ی زیاد سیم ها با فرت برد است. به همین ترتیب اکشن پایین به معنی فاصله ی کم سیم ها و صفحه ی انگشت گذاری است. اکشن احیانا مهم ترین بخش از ست آپ (رگولاژ) گیتار است. اکشن مناسب نه تنها نوازندگی گیتار را ساده تر می کند، بلکه سبب می شود گیتار کوک خود را در طول دسته و در زمان اجرا حفظ کند.

پیک گیتار چیست؟

پیک گیتار نوعی زخمه است که برای نوازندگی گیتار طراحی شده است. پیک گیتار تأثير فراوانی در صدا و تکنیک نوازندگی شما خواهد داشت و در پیشرفت شما در سبک مورد نظرتان بسیار مؤثر است.

در طول زمان، پیک گیتار از جنس های مختلفی مانند پلاستیک، رزین، فلز، شیشه، پولک لاک لاک پشت، چوب، نمد و یا سنگ تهیه شده است. پیک ها اکثرا در قالب همسان به شکل یک مثلث متساوی الساقین کشیده که دو وجه بالای آن شبیه به هم و وجه دیگر اندکی تیزتر و با زاویه کمتری هست شاخته می شوند.

اکورد گیتار,گیتار,کاربرد انواع گیتار بهترین گیتار، گیتاری است که نوازندگی را ساده‌تر کند

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 15
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
دیالوگ های خنده دار,دیالوگ های خنده دار فیلم ها,انواع دیالوگ های خنده دار

بهترین دیالوگ های خنده دار خواندن دیالوگ های خنده دار همیشه و در هر حال سبب دلخوشی و خندیدن خیلی از ما می شود و لحظاتی دلنشین و مفرح برای هرکسی به ارمغان می آورد. دیالوگ های خنده دار و کوتاه در این بخش گلچینی از دیالوگ های خنده دار را میخوانید: ۱. دیالوگ های خنده دار  یه وقتایی حسش نیست غصه بخوری، غصه رسماً تورو می خوره! ۲. دیالوگ های خنده دار فیلم True Detective:  نمیتونی اینجوری زندگی کنی. میدونی آدمایی که نصیحتم میکنن  انگار دارن با خودشون حرف میزنن ... ۳. دیالوگ های ماندگار فیلم The Truman Show:  کریستوف:« من تو رو بهتر از خودت می‏شناسم.» ترومن:« تو هرگز یه دوربین توی سر من نداشتی.» ۴. دیالوگ های خنده دار کتاب لایم لایت: زن: فکر می کردم از تئاتر متنفری مرد: متنفرم، من از دیدنِ خون هم متنفرم ولی توی رگ هام هست... (چاپلین) ۵. دیالوگ های خنده دار فیلم خفه گی: این روزا مگه کسی عاشق میشه - ولی من تو همین روزا عاشقت شدم! ۶. دیالوگ های خنده دار: شانس یکبار در خونه آدم رو میزنه، بداقبالی دستش رو از رو زنگ بر نمیداره، بدبختی هم که کلا کلید داره! ۷. دیالوگ های خنده دار کتاب خانم های جنگل بولونی: گاهی نمیدونی مشغول انجام چه کاری هستی… ولی آنچه انجام میدی، بهترین کاره! … به این میگن “الهام” ۸. دیالوگ های خنده دار سریال مردگان متحرک: آدم بدگمان همیشه پایینو نگاه میکنه و سرش ضربه میخوره، آدم خوشبین همیشه بالا رو نگاه میکنه و میلغزه، واقعگرا جلو رو نگاه میکنه و راه درست رو انتخاب میکنه. ۹. دیالوگ های خنده دار فیلم Amores Perros: مادربزرگم می گفت: اگر می خوای خدا رو بخندونی، از برنامه هات برای آینده بهش بگو! ۱۰. دیالوگ های خنده دار فیلم جیب بر خیابان جنوبی: رعنا: نگاه یه زن، حواس جمع ترین مردا رو هم بی حواس میکنه. کاوه: همه اینقدر ابله نیستن. رعنا: آدما ابله تر از اونین که تو فکرشو میکنی. دیالوگ های خنده دار فیلم ها ۱۱. دیالوگ های خنده دار فیلم شب های روشن: رویا: می دونی همه فکر می کنن  اگه حس واقعیشون رو نشون بدن همه چی به هم میریزه، هیچ کس حرف دلش رو راحت نمی زنه خوب اگه نمی خواد می تونه همون شب اول، همون لحظه اول بیاد و بگه… استاد: فکر نمی کنی آدما واسه مخفی کردن احساسشون دلیل دارن؟ رویا: دلیلشون از هم دورشون می کنه، چه دلیلی از عشق مهم تره! ۱۲. دیالوگ های خنده دار سریال کلاه قرمزی: کلاه قرمزی: معذرت از ته دل… آقای مجری: چرا نمیری خونه؟ کلاه قرمزی: آخه… دلم تنگ میشه… آقای مجری: تنهایی؟ کلاه قرمزی: اِهنین… آقای مجری: منم تنهام، همه فکر می‏کنن فامیل من شهرستانن؛ یعنی خودم اینجوری گفتم. ولی من هیشکیو ندارم، عین تو… کلاه قرمزی: کاشکی من دایناسورت بودم… ۱۳. دیالوگ های خنده دار فیلم حکم: عاشقها آدمای متوسطی هستن که با تعریف و تمجید کردن از هم خودشونو بزرگ میکنن. (مسعود کیمیایی) ۱۴. دیالوگ های خنده دار فیلم ها: نانا: می دونی؛ به قدر کافی عمر می کنی، به قدر کافی آدم از دست می دی و یاد می گیری که چه طور باید از خاطراتی که داری تشکر کنی ۱۵. دیالوگ های خنده دار فیلم The Lucky On: كاش زندگی ماند جعبه ی موسیقی بود... صداها اهنگ بود، حرف ها ترانه! دلشدگان_ علی حاتمی_ ١٣٧١ ۱۶. دیالوگ های خنده دار:  آقای مجری ما بی تربیت نیستیم، تربیت داریم منتها صلاح نمیدونیم ازش استفاده کنیم! دیالوگ های خنده دار و کوتاه گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش