سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۱۱۱

درباره ی مراسم اسکار، بیشتر بدانید

اسکار,جایزه اسکار,مراسم اسکارمراسم اسکار یکی از شاخص‌ترین مراسم‌های اهدای جوایز در جهان است
در بین جوایز آکادمی، جایزه ای تحت عنوان اسکار قرار دارد. امیل یانینگز به عنوان نخستین برنده اسکار بهترین بازیگر مرد شناخته میشد که اسکار را به دلیل نقش آفرینی در فیلم های آخرین فرمان و راهی که همه میروند ، دریافت کرد.

مراسم اسکار

آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک در مراسم اعطای جوایز سالانه آمریکا به بهترین آثار صنعت سینما جهان، جوایزی را می دهد که به آن جایزه اسکار( Oscars) و یا جوایز آکادمی( Academy Awards) می گویند. از شاخص ترین مراسم های اهدای جوایز در جهان می توان به مراسم اسکار اشاره کرد که در بیش از ۱۰۰ کشور جهان در هر سال، به صورت زنده پخش می شود.

مجسمه اسکار

رئیس قسمت طراحی مؤسسه MGM یا کمپانی مترو گلدوین مایر به نام سدریک گیبونز، مجسمه اسکار را طراحی کرد. این مجسمه، شوالیه برهنه ایست که روی یک حلقه فیلم، شمشیری را نگه داشته است. این حلقه فیلم با داشتن پنج پره، نشانه پنج صنف اصلی آکادمی میباشد که از آن ها می توان به تهیه کنندگان، کارگردانان، بازیگران، تکنیسینها و نویسندگان اشاره کرد.

مجسمه اسکار به ارتفاع ۳۴ سانتیمتر و سه میلی متر، دارای ۳ کیلو و ۸۵۰ گرم وزن می باشد. جنس مجسمه های اسکار که به برنده ها در دوره جنگ جهانی دوم اعطا می کردند؛ به دلیل کمبود فلز و اولویت ساخت اسلحه، از گچ بود ولی به برنده ها پس از جنگ جهانی دوم، چنین گفتند که مجسمه های روکش طلا با ارزش واقعی را در ازای پس گرفتن مجسمه های فیک، دریافت نمایند.

خانم مارگارت، کتابدار وقت آکادمی اسکار می باشد. طبق گفته ی خانم مارگارت درباره ی چهره مجسمه اسکار، این مجسمه شبیه عمویش اسکار پیرس می باشد. این نام تا سال ۱۹۳۴ برای مجسمه اسکار، جا افتاد؛ با این که از سال ۱۹۳۹ برای این جایزه، از نام اسکار استفاده شد.

تاریخچه اسکار

در تاریخ ۱۶ می ۱۹۲۹ نخستین مراسم اسکار با حضور حدود ۲۷۰ تماشاگر در ناهاری اختصاصی در هتل روزولت هالیوود برگزار شد. ۵ دلار، بابت بهای بلیت مراسم بعدی اسکار در هتل میفر از تماشاچیان گرفتند. ۱۵ تندیس کوچک را در این مراسم اسکار برای گراميداشت فعالیت بازیگران، کارگردانان و دیگر عوامل صنعت فیلم سازی آن زمان در طول سالهای ۱۹۲۷- ۱۹۲۸ اهدا کردند.

 از سه ماه قبل، اسامی برنده های اسکار را اعلام می کردند که این رویه در سال ۱۹۳۰ در دومین مراسم اسکار تغيير کرد. از آن پس در ساعت ۱۱ شب برگزاری مراسم اسکار، اسامی برنده شدگان به روزنامه ها اعلام می شد. این شیوه ی اعلام اسامی برنده های اسکار تا زمانی ادامه یافت که پیش از شروع مراسم، نام برنده ها توسط لس آنجلس تایمز اعلام میشد. بنابراین، آکادمی به اعلام اسامی برندگان اسکار از سال ۱۹۴۱ در نامه ای مهر و موم شده پرداخت و مراسم از تئاتر کداک پخش می شد.

رای دهندگان

رقابت در آکادمی اسکار برای نامزدی عضویت، بسیار زیاد است( با این وجود، فرد نامزد باید دعوت شده باشد و یا این که یکی از اعضا او را معرفی کند). آکادمی اسکار بطور عمومی، نام اعضایش را آشکار نمی کند؛ با این که نام مدعوین برای عضویت در آکادمی در مطبوعات گذشته انتشار یافته بود. چنانچه کسی برای عضویت در بیش از یک بخش در طول یک سال، نامزد شده باشد؛ در زمان پذیرفتن عضویت باید بخش مورد نظرش را انتخاب کند.

تاریخچه اسکار,جوایز اسکار,طراح مجسمه اسکارعضویت در آکادمی اسکار تنها از راه دعوت امکان پذیر است

مراسم اهدای جوایز اسکار

رادیو در سال ۱۹۳۰ برای نخستین بار ، مراسم اهدای جوایز اسکار را پخش کرد و بیست و پنجمین مراسم اهدای جوایز سالانه آن در تلویزیون از سال ۱۹۵۳ برای نخستین بار ، اتفاق افتاد. جوایزی از جمله جوایز امی برای تلویزیون، جوایز تونی برای تئاتر و جوایز گرمی برای موسیقی از معادل های آن به شمار می رود. از زمان آغاز بکار ، ۳۱۴۰ تندیس اسکار در سال ۱۹۲۹ اهدا شده است که معتبرترین و مشهورترین جوایز می باشند.

حکاکی نام برندگان اسکار

هیچ نامی بر روی پلاک تندیس، حک نشده تا نام برندگان اسکار، افشا نشود؛ بنابراین پلاک های تندیس به صورت کامل، خالی هستند.

برندگان اسکار موظفند که تندیس ها را پس از اتمام مراسم بازگردانند و برای پس گرفتن تندیس بهمراه حکاکی نامشان بر روی پلاک بمدت چند هفته صبر کنند. این رویه تا حدودی در سال ۲۰۱۰ میلادی دچار تغییراتی شد. برندگان از حق انتخاب در یک برهه زمانی برخوردار بودند و می توانستند پس از پایان مراسم به محلی مشخص بروند تا نامشان بر روی پلاک تندیس، حکاکی شود.

سیاست آکادمی علوم و هنرهای سینما در حال حاضر ، متفاوت است. هدف از ساخت پلاک ها برای تمامی نامزدها میباشد و پلاک مربوطه پس از معرفی برنده، به وی متصل می شود. پلاک دیگر نامزدها هم از بین می روند.

مالکیت تندیس اسکار

برنده ها یا وارثانشان، طبق قانون سال ۱۹۵۰ نمیتوانند بدون این که به آکادمی، پیشنهاد فروش تندیس به قیمت ۱ دلار را بدهند؛ آن را بفروشند. آکادمی در صورت عدم پذیرش این شرایط توسط برنده، تندیس را نگه میدارد. در مزایده های عمومی و معاملات خصوصی، جوایز آکادمی را که تحت حمایت این توافق نامه نبوده اند، به قیمت های شش رقمی فروخته اند. زمانی که نوه مایکل تاد( تهیه کننده آمریکایی)، قصد فروش تندیس اسکار را داشت؛ فهمید که عده ای معتقد به این قانون نیستند. درواقع او تصمیم فروش تندیس به یک مجموعه دار را داشت که با برنده شدن آکادمی در دعوای حقوقی، جایزه را پس گرفت. تعدادی از خریداران با وجود موفق بودن معاملات فروش اسکار، تندیس ها را به جهت نگهداری در گنجینه به آکادمی برگرداندند.

نخستین برنده جایزه اسکار

امیل جنینز به دلیل نقش آفرینی در فیلم های The Last Command و The Way of All Flesh به عنوان نخستین برنده اسکار بهترین بازیگر در تاریخ شناخته میشد. قبل  از این که مراسم اسکار برگزار شود؛ او باید به اروپا برمیگشت. همین امر باعث شد تا آکادمی، جایزه را زودتر به او بدهد. تنها فیلمی( غیرمستندی) که در سال ۱۹۳۹ در نقش های اصلی، چهار برنده اسکار بهترین بازیگر( گری کوپر، ری میلاند، سوزان هیوارد، برودریک کرافورد) را در اختیار داشت؛ فیلم Beau Geste بود.

در ۲۷ مارس ۱۹۷۵ بخش انتخاب بهترین فیلم خارجی زبان، هم زمان با برگزاری بیست و نهمین مراسم اسکار، ایجاد شد.

قوانین جایزه اسکار

امروزه نمایش یک فیلم بر اساس قوانین ۲ و ۳ مجموعه قوانین رسمی جوایز آکادمی باید پیش از آغاز نیمه شب اول ژانویه تا پایان نیمه شب ۳۱ دسامبر در لس آنجلس، کالیفرنیا باشد تا بتواند شرکت کند( به استثنای بهترین فیلم خارجی زبان). به عنوان مثال در سال ۲۰۰۸ The Hurt Locker  ( برنده بهترین فیلم سال ۲۰۱۰)، پخش شد ولی مجوز نداشت که در اسکار ۲۰۰۹ شرکت کند بدین دلیل که از نیمه سال ۲۰۰۹ نمایش آن در لس آنجلس شروع شد و توانست در اسکار ۲۰۱۰ شرکت کند.

مراسم اسکار,عکس اسکار,قوانین جایزه اسکارآکادمی اسکار به هنگام تاسیسش در سال ۱۹۲۷ تنها ۳۷ عضو داشت

مدت زمان نمایش فیلم برطبق قانون دوم جوایز اسکار باید حداقل ۴۰ دقیقه باشد و وضوح آن باید از ۱۲۸۰×۷۲۰ بیشتر باشد. همچنین در نسخه ۳۵ یا ۷۰ میلیمتری و یا در فرمت دیجیتالی ۲۴ یا ۴۸ فریم تهیه شود. فهرست نامزدها در اواخر دسامبر برای حدودا ۶۰۰۰ عضو فعال ارسال میشود. اعضای گروه‌های مختلف برای انتخاب نامزد به سراغ افراد مربوط به حوزه خودشان میروند ( کارگردانان به کارگردانان رأی میدهند ، نویسندگان به نویسندگان، بازیگران به بازیگران و غیره) ؛ و صرفا کمیته ای خاص متشکل از اعضای تمام حوزه ها، فیلم های خارجی، مستند و انیمیشن را انتخاب می کنند.

تمامی اعضا در بخش خاص انتخاب بهترین فیلم، از صلاحیت انتخاب نامزدها برخوردارند. فیلم های خارجی باید بهمراه زیرنویس انگلیسی باشند و سالیانه هر کشور، صرفا مجوز پیشنهاد یک فیلم را دارد. اعضای گروه‌های مختلف، افرادی را بعنوان نامزد تعيين می کنند که با حوزه خودشان ارتباط دارد. در دور دوم رأی گیری، انتخاب بین برندگانیست که در آن تمامی اعضا در بیشتر گروه ها همچون بهترین فیلم، حق رای دارند.

برندگان و بازندگان اسکار

فیلم هایی که تاکنون توانسته اند ۱۱ جایزه اسکار را از آن خود کنند؛ شامل فیلم بن هور، تایتانیک و ارباب حلقه ها:بازگشت پادشاه می باشند. هر یک از فیلمهای همه چیز درباره ایو و تایتانیک، نامزد دریافت جایزه اسکار در ۱۴ رشته بودند که نوعی رکورد محسوب میشد. فیلمهای نقطه عطف و رنگ ارغوانی به عنوان نامزد اسکار در ۱۱ رشته به شمار میرفتند ولی یک اسکار هم به آن ها تعلق نگرفت.

از موفق ترین ستاره تاریخ اسکار می توان به کاترین هپبورن اشاره کرد. او هشت مرتبه نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگری در فاصله سالهای ۱۹۳۴ تا ۱۹۸۲ گردید و موفق به دریافت جایزه اسکار برای چهار مرتبه شد. مراسم اعطای جایزه اسکار در طی این سالها همراه با بحث و جنجال بوده است. یک دختر سرخپوست در سال ۱۹۷۳ توسط مارلون براندو به مراسم فرستاد شد تا اعلام کند که او مانع دریافت اسکار برای فیلم پدرخوانده میشود.

تام هنکس در سال ۱۹۹۴ گفت که مربی بازیگری اش همجنسگرا بوده است و در برابر دوربینهای تلویزیون، آن مربی  و حضار را غافلگیر کرد و در سال ۱۹۹۹ تصمیم به اعطای جایزه اسکاری به الیاکازان به خاطر یک عمر فعالیت سینمایی اش، با اعتراض کسانی مواجه شد که ادای شهادت او علیه چپگرایان دربرابر کمیته فعالیتهای ضد آمریکایی در دهه پنجاه میلادی را خوش نداشتند.

مجسمه اسکار,قوانین جایزه اسکار,مراسم اهدای جوایز اسکاربلندی مجسمه اسکار ۳۴ سانتی متر و سه میلی متر و وزن آن ۳ کیلو ۸۵۰ گرم است

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 15
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وریا غفوری,بیوگرافی وریا غفوری,عکس وریا غفوری بیوگرافی وریا غفوری، فوتبالیست مشهور ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ متولد :۲۹  شهریور ۱۳۶۶

محل تولد:کردستان

ملیت:ایران

پست :مدافع، هافبک

قد:۱۷۸ سانتیمتر

ادامه
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
راضیه جانباز,بیوگرافی راضیه جانباز,عکس های راضیه جانباز بیوگرافی راضیه جانباز و ماجرای اخراج او از فولاد مبارکه

تاریخ تولد: ۱ دی ۱۳۷۰

محل تولد: کرمان

حرفه: هندبالیست

تیم: تیم ملی هندبال بانوان

شروع فعالیت در تیم ملی: سال ۲۰۱۰ میلادی

ادامه
دیالوگ های ماندگار آل پاچینو,دیالوگ های آل پاچینو,دیالوگ های معروف آل پاچینو

دیالوگ ماندگار از آل پاچینو باتوجه به مفهومی بودن دیالوگ برخی از فیلم ها، آن ها به دیالوگ های ماندگار تبدیل میشوند و در شبکه های مجازی به اشتراک گذاشته می شوند. در این مقاله با گلچینی از دیالوگ های ماندگار آل پاچینو آشنا شوید. دیالوگ های ماندگار آل پاچینو یک بازیگر و فیلم ساز آمریکایی، آلفردو جیمز پاچینو نام دارد که ملقب به آل پاچینو است. او تا به حال موفق به کسب چند جایزه در طول ۵ دهه فعالیت خود شده است و همین جایزه ها باعث شده تا تاج سه گانه بازیگری را دریافت کند .همچنین مضامین دیالوگ های زیبای آل پاچینو، پرمحتوا و مفهومی است. > پدرخوانده: پدرم پیشنهادی بهش داد که نتونه رد کنه. لوکا یه اسلحه گذاشت رو سرشو پدرم بهش گفت:یا امضاش باید پای قرارداد باشه یا مغز سرش. > پدرخوانده: پدرم همیشه میگفت دوستاتو به خودت نزدیک کن. ولی دشمناتو نزدیکتر. > صورت زخمی: تو زندگی یه چیزایی رو آسون میشه فهمید. ولی سخت میشه فهموند. > عطر یک زن: واقعا خدا باید نابغه بوده باشه که تونسته زنها رو خلق کنه. > صورت زخمی: این که توقع داشته باشی زندگی باهات خوب باشه، چون تو باهاش خوبی ؛ مثل اینه که توقع داشته باشی یه گرگ تورو نخوره، چون توام اونو نمیخوری ..! دیالوگ های ناب از آل پاچینو > بعد از ظهر سگی: ترجیح میدم کسی که میخواد منو بکشه ازم متنفر باشه. تا این که برای انجام وظیفه اش این کارو بکنه > مخمصه: همیشه آماده باش تا هر چی رو داری بتونی تو سی ثانیه ترک کنی > پدرخوانده: پدرم همیشه میگفت دوستاتو به خودت نزدیک کن. ولی دشمناتو نزدیکتر > بوی خوش زن: سعی کن همیشه راست بگی، حتی وقتی داری دروغ میگی > بی خوابی : گاهی معمولی ترین و ابتدایی ترین داشته های زندگی آدم ها، می شه بزرگ ترين حسرت زندگیت! > بوی خوش زن: بهتره شونه هاتو برای کس دیگه ای بالا بندازی، چون من کورم > دنی براسکو: آدمایی که خودکشی می کنن ترسو نیستن، فقط بین دو تا جهنم جهنم اونورو انتخاب میکنن > من هیچ وقت نظر خودم را بیان نمیکنم: نظراتی که من راجع به هر چیزی دارم به زندگی شخصی من مربوط هستند. > وکیل مدافع شیطان: خودبینی گناه مورد علاقه ی منه. یک افیون کاملاً طبیعی. > وکیل مدافع شیطان: پادشاهی کردن تو جهنم بهتر از خدمت کردن تو بهشته. دیالوگ های زیبای آل پاچینو گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش