دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۱۱۱

درباره ی مراسم اسکار، بیشتر بدانید

اسکار,جایزه اسکار,مراسم اسکارمراسم اسکار یکی از شاخص‌ترین مراسم‌های اهدای جوایز در جهان است
در بین جوایز آکادمی، جایزه ای تحت عنوان اسکار قرار دارد. امیل یانینگز به عنوان نخستین برنده اسکار بهترین بازیگر مرد شناخته میشد که اسکار را به دلیل نقش آفرینی در فیلم های آخرین فرمان و راهی که همه میروند ، دریافت کرد.

مراسم اسکار

آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک در مراسم اعطای جوایز سالانه آمریکا به بهترین آثار صنعت سینما جهان، جوایزی را می دهد که به آن جایزه اسکار( Oscars) و یا جوایز آکادمی( Academy Awards) می گویند. از شاخص ترین مراسم های اهدای جوایز در جهان می توان به مراسم اسکار اشاره کرد که در بیش از ۱۰۰ کشور جهان در هر سال، به صورت زنده پخش می شود.

مجسمه اسکار

رئیس قسمت طراحی مؤسسه MGM یا کمپانی مترو گلدوین مایر به نام سدریک گیبونز، مجسمه اسکار را طراحی کرد. این مجسمه، شوالیه برهنه ایست که روی یک حلقه فیلم، شمشیری را نگه داشته است. این حلقه فیلم با داشتن پنج پره، نشانه پنج صنف اصلی آکادمی میباشد که از آن ها می توان به تهیه کنندگان، کارگردانان، بازیگران، تکنیسینها و نویسندگان اشاره کرد.

مجسمه اسکار به ارتفاع ۳۴ سانتیمتر و سه میلی متر، دارای ۳ کیلو و ۸۵۰ گرم وزن می باشد. جنس مجسمه های اسکار که به برنده ها در دوره جنگ جهانی دوم اعطا می کردند؛ به دلیل کمبود فلز و اولویت ساخت اسلحه، از گچ بود ولی به برنده ها پس از جنگ جهانی دوم، چنین گفتند که مجسمه های روکش طلا با ارزش واقعی را در ازای پس گرفتن مجسمه های فیک، دریافت نمایند.

خانم مارگارت، کتابدار وقت آکادمی اسکار می باشد. طبق گفته ی خانم مارگارت درباره ی چهره مجسمه اسکار، این مجسمه شبیه عمویش اسکار پیرس می باشد. این نام تا سال ۱۹۳۴ برای مجسمه اسکار، جا افتاد؛ با این که از سال ۱۹۳۹ برای این جایزه، از نام اسکار استفاده شد.

تاریخچه اسکار

در تاریخ ۱۶ می ۱۹۲۹ نخستین مراسم اسکار با حضور حدود ۲۷۰ تماشاگر در ناهاری اختصاصی در هتل روزولت هالیوود برگزار شد. ۵ دلار، بابت بهای بلیت مراسم بعدی اسکار در هتل میفر از تماشاچیان گرفتند. ۱۵ تندیس کوچک را در این مراسم اسکار برای گراميداشت فعالیت بازیگران، کارگردانان و دیگر عوامل صنعت فیلم سازی آن زمان در طول سالهای ۱۹۲۷- ۱۹۲۸ اهدا کردند.

 از سه ماه قبل، اسامی برنده های اسکار را اعلام می کردند که این رویه در سال ۱۹۳۰ در دومین مراسم اسکار تغيير کرد. از آن پس در ساعت ۱۱ شب برگزاری مراسم اسکار، اسامی برنده شدگان به روزنامه ها اعلام می شد. این شیوه ی اعلام اسامی برنده های اسکار تا زمانی ادامه یافت که پیش از شروع مراسم، نام برنده ها توسط لس آنجلس تایمز اعلام میشد. بنابراین، آکادمی به اعلام اسامی برندگان اسکار از سال ۱۹۴۱ در نامه ای مهر و موم شده پرداخت و مراسم از تئاتر کداک پخش می شد.

رای دهندگان

رقابت در آکادمی اسکار برای نامزدی عضویت، بسیار زیاد است( با این وجود، فرد نامزد باید دعوت شده باشد و یا این که یکی از اعضا او را معرفی کند). آکادمی اسکار بطور عمومی، نام اعضایش را آشکار نمی کند؛ با این که نام مدعوین برای عضویت در آکادمی در مطبوعات گذشته انتشار یافته بود. چنانچه کسی برای عضویت در بیش از یک بخش در طول یک سال، نامزد شده باشد؛ در زمان پذیرفتن عضویت باید بخش مورد نظرش را انتخاب کند.

تاریخچه اسکار,جوایز اسکار,طراح مجسمه اسکارعضویت در آکادمی اسکار تنها از راه دعوت امکان پذیر است

مراسم اهدای جوایز اسکار

رادیو در سال ۱۹۳۰ برای نخستین بار ، مراسم اهدای جوایز اسکار را پخش کرد و بیست و پنجمین مراسم اهدای جوایز سالانه آن در تلویزیون از سال ۱۹۵۳ برای نخستین بار ، اتفاق افتاد. جوایزی از جمله جوایز امی برای تلویزیون، جوایز تونی برای تئاتر و جوایز گرمی برای موسیقی از معادل های آن به شمار می رود. از زمان آغاز بکار ، ۳۱۴۰ تندیس اسکار در سال ۱۹۲۹ اهدا شده است که معتبرترین و مشهورترین جوایز می باشند.

حکاکی نام برندگان اسکار

هیچ نامی بر روی پلاک تندیس، حک نشده تا نام برندگان اسکار، افشا نشود؛ بنابراین پلاک های تندیس به صورت کامل، خالی هستند.

برندگان اسکار موظفند که تندیس ها را پس از اتمام مراسم بازگردانند و برای پس گرفتن تندیس بهمراه حکاکی نامشان بر روی پلاک بمدت چند هفته صبر کنند. این رویه تا حدودی در سال ۲۰۱۰ میلادی دچار تغییراتی شد. برندگان از حق انتخاب در یک برهه زمانی برخوردار بودند و می توانستند پس از پایان مراسم به محلی مشخص بروند تا نامشان بر روی پلاک تندیس، حکاکی شود.

سیاست آکادمی علوم و هنرهای سینما در حال حاضر ، متفاوت است. هدف از ساخت پلاک ها برای تمامی نامزدها میباشد و پلاک مربوطه پس از معرفی برنده، به وی متصل می شود. پلاک دیگر نامزدها هم از بین می روند.

مالکیت تندیس اسکار

برنده ها یا وارثانشان، طبق قانون سال ۱۹۵۰ نمیتوانند بدون این که به آکادمی، پیشنهاد فروش تندیس به قیمت ۱ دلار را بدهند؛ آن را بفروشند. آکادمی در صورت عدم پذیرش این شرایط توسط برنده، تندیس را نگه میدارد. در مزایده های عمومی و معاملات خصوصی، جوایز آکادمی را که تحت حمایت این توافق نامه نبوده اند، به قیمت های شش رقمی فروخته اند. زمانی که نوه مایکل تاد( تهیه کننده آمریکایی)، قصد فروش تندیس اسکار را داشت؛ فهمید که عده ای معتقد به این قانون نیستند. درواقع او تصمیم فروش تندیس به یک مجموعه دار را داشت که با برنده شدن آکادمی در دعوای حقوقی، جایزه را پس گرفت. تعدادی از خریداران با وجود موفق بودن معاملات فروش اسکار، تندیس ها را به جهت نگهداری در گنجینه به آکادمی برگرداندند.

نخستین برنده جایزه اسکار

امیل جنینز به دلیل نقش آفرینی در فیلم های The Last Command و The Way of All Flesh به عنوان نخستین برنده اسکار بهترین بازیگر در تاریخ شناخته میشد. قبل  از این که مراسم اسکار برگزار شود؛ او باید به اروپا برمیگشت. همین امر باعث شد تا آکادمی، جایزه را زودتر به او بدهد. تنها فیلمی( غیرمستندی) که در سال ۱۹۳۹ در نقش های اصلی، چهار برنده اسکار بهترین بازیگر( گری کوپر، ری میلاند، سوزان هیوارد، برودریک کرافورد) را در اختیار داشت؛ فیلم Beau Geste بود.

در ۲۷ مارس ۱۹۷۵ بخش انتخاب بهترین فیلم خارجی زبان، هم زمان با برگزاری بیست و نهمین مراسم اسکار، ایجاد شد.

قوانین جایزه اسکار

امروزه نمایش یک فیلم بر اساس قوانین ۲ و ۳ مجموعه قوانین رسمی جوایز آکادمی باید پیش از آغاز نیمه شب اول ژانویه تا پایان نیمه شب ۳۱ دسامبر در لس آنجلس، کالیفرنیا باشد تا بتواند شرکت کند( به استثنای بهترین فیلم خارجی زبان). به عنوان مثال در سال ۲۰۰۸ The Hurt Locker  ( برنده بهترین فیلم سال ۲۰۱۰)، پخش شد ولی مجوز نداشت که در اسکار ۲۰۰۹ شرکت کند بدین دلیل که از نیمه سال ۲۰۰۹ نمایش آن در لس آنجلس شروع شد و توانست در اسکار ۲۰۱۰ شرکت کند.

مراسم اسکار,عکس اسکار,قوانین جایزه اسکارآکادمی اسکار به هنگام تاسیسش در سال ۱۹۲۷ تنها ۳۷ عضو داشت

مدت زمان نمایش فیلم برطبق قانون دوم جوایز اسکار باید حداقل ۴۰ دقیقه باشد و وضوح آن باید از ۱۲۸۰×۷۲۰ بیشتر باشد. همچنین در نسخه ۳۵ یا ۷۰ میلیمتری و یا در فرمت دیجیتالی ۲۴ یا ۴۸ فریم تهیه شود. فهرست نامزدها در اواخر دسامبر برای حدودا ۶۰۰۰ عضو فعال ارسال میشود. اعضای گروه‌های مختلف برای انتخاب نامزد به سراغ افراد مربوط به حوزه خودشان میروند ( کارگردانان به کارگردانان رأی میدهند ، نویسندگان به نویسندگان، بازیگران به بازیگران و غیره) ؛ و صرفا کمیته ای خاص متشکل از اعضای تمام حوزه ها، فیلم های خارجی، مستند و انیمیشن را انتخاب می کنند.

تمامی اعضا در بخش خاص انتخاب بهترین فیلم، از صلاحیت انتخاب نامزدها برخوردارند. فیلم های خارجی باید بهمراه زیرنویس انگلیسی باشند و سالیانه هر کشور، صرفا مجوز پیشنهاد یک فیلم را دارد. اعضای گروه‌های مختلف، افرادی را بعنوان نامزد تعيين می کنند که با حوزه خودشان ارتباط دارد. در دور دوم رأی گیری، انتخاب بین برندگانیست که در آن تمامی اعضا در بیشتر گروه ها همچون بهترین فیلم، حق رای دارند.

برندگان و بازندگان اسکار

فیلم هایی که تاکنون توانسته اند ۱۱ جایزه اسکار را از آن خود کنند؛ شامل فیلم بن هور، تایتانیک و ارباب حلقه ها:بازگشت پادشاه می باشند. هر یک از فیلمهای همه چیز درباره ایو و تایتانیک، نامزد دریافت جایزه اسکار در ۱۴ رشته بودند که نوعی رکورد محسوب میشد. فیلمهای نقطه عطف و رنگ ارغوانی به عنوان نامزد اسکار در ۱۱ رشته به شمار میرفتند ولی یک اسکار هم به آن ها تعلق نگرفت.

از موفق ترین ستاره تاریخ اسکار می توان به کاترین هپبورن اشاره کرد. او هشت مرتبه نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگری در فاصله سالهای ۱۹۳۴ تا ۱۹۸۲ گردید و موفق به دریافت جایزه اسکار برای چهار مرتبه شد. مراسم اعطای جایزه اسکار در طی این سالها همراه با بحث و جنجال بوده است. یک دختر سرخپوست در سال ۱۹۷۳ توسط مارلون براندو به مراسم فرستاد شد تا اعلام کند که او مانع دریافت اسکار برای فیلم پدرخوانده میشود.

تام هنکس در سال ۱۹۹۴ گفت که مربی بازیگری اش همجنسگرا بوده است و در برابر دوربینهای تلویزیون، آن مربی  و حضار را غافلگیر کرد و در سال ۱۹۹۹ تصمیم به اعطای جایزه اسکاری به الیاکازان به خاطر یک عمر فعالیت سینمایی اش، با اعتراض کسانی مواجه شد که ادای شهادت او علیه چپگرایان دربرابر کمیته فعالیتهای ضد آمریکایی در دهه پنجاه میلادی را خوش نداشتند.

مجسمه اسکار,قوانین جایزه اسکار,مراسم اهدای جوایز اسکاربلندی مجسمه اسکار ۳۴ سانتی متر و سه میلی متر و وزن آن ۳ کیلو ۸۵۰ گرم است

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 15
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
امین اسماعیل نژاد,بیوگرافی امین اسماعیل نژاد,زندگینامه امین اسماعیل نژاد بیوگرافی امین اسماعیل نژاد، فوق ستاره جدید والیبال آسیا و دنیا (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ آذر ۱۳۷۵

محل تولد:ملکان تبریز

قد:۲۰٣ سانتیمتر

پیشه:ورزشکار( والیبالیست)

پست:پشت خط زن

ادامه
سها نیاستی,سها نیاستی در فیلم سال دوم دانشکده من,سال دوم دانشکده من بیوگرافی و عکس های سها نیاستی بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۱۳۷۳

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر 

سال فعالیت: ۱۳۹۷ تا به حال

مدرک تحصیلی: مهندسی معماری از دانشگاه تهران

ادامه
عکس آرامگاه باباافضل کاشانی,بابا افضل الدین کاشانی,زندگی نامه افضل الدین کاشانی زندگی نامه افضل الدین کاشانی؛شاعر، حکیم و فیلسوف بزرگ ایرانی

شهرت: بابا افضل

تاریخ تولد: نیمۀ اول قرن شش

محل تولد: کاشان 

وفات: حدود سال ۶۱۰

محل دفن: کوه ‌های مَرَق از قراء کاشان

ادامه
دیالوگ های ماندگار حامد بهداد,دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در فیلم سعادت آباد,دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش منصور خانه دختر

دیالوگ های ماندگار حامد بهداد حامد بهداد، فارغ التحصیل رشته بازیگری تئاتر میباشد و در کارنامه ی خود، کارهای بسیاری انجام داده است. گاهی اوقات یک بازیگر در سینما و تلویزیون به بیان دیالوگ بسیار زیبا و مفهومی می پردازد که از دیالوگ های ماندگار است و ملکه ذهن می شوند. در این مطلب از سرپوش با تعدادی از دیالوگ های ماندگار حامد بهداد آشنا می شوید. دیالوگ های ماندگار حامد بهداد حامد بهداد در شهر مشهد در تاریخ ۲۶ آبان ماه سال ۱۳۵۶ دیده به جهان گشود. محل سکونت او در دوران کودکی و نوجوانی، شهرهای مشهد، تهران و نیشابور است ولی مجددا به شهر مشهد در دوران دبیرستان برگشت. حامد بهداد، در دانشگاه آزاد اسلامی تهران در رشته تئاتر در مقطع کارشناسی بازیگری، فارغ التحصیل شده است. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش محسن- سعادت آباد: محسن:راستی چی بود تو وسط این دعواها و اینا حالت به هم خورده بود؟ یاسی:چه فرقی میکنه برای تو؟ اصلاپرسیدی من برای چی رفتم دکتر؟ محسن:خب دکتر رفتی دیگه آدم مگه دکتر نمیره! دکتر رفتی که رفتی، بعدشم تو فکر کردی من مثل اون مرتیکه دیوانم...! >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش منصور- خانه دختر: یه چیزایی رو هیچوقت به من نگو. هیچوقتِ هیچوقت. شاید تیریپ بی غیرتی بردارم ولی از توو داغون میشم. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش مسعود – آرایش غلیظ: تو اگه دلت میخواد رو تخت بخوابی و رو میز غذا بخوری منم دلم میخواد ویلا و پنت هاووس و BMW داشته باشم چون شما جاتونو رو زمین میندازین منو نفرست رو هوا. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حامد- نارنجی پوش: لیلا:تبریک میگم. حامد:برای چی؟ لیلا:دادگاه رو بردی. حامد:کاشکی تو رو می بردم. دیالوگ های کوتاه حامد بهداد >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حبیب- محاکمه در خیابان: هر روز خدا تا تموم بشه یه کرور آدم یا می بره بالا یا زمین می زنه، نه میشه گفت بیخیال نه میشه گفت به قول تو زنبور، نه میشه گفت بدش تعطیل خوبش باز، راستش تو عمرم دل اینکه خبر بد بدم نداشتم اما یه ورش رفیقمه یه ورشم خبر بد. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش داوود- زندگی جای دیگریست: من خیلی ها رو از مرگ نجات دادم، خیلی هام زیر دستم مردن. فکر میکردم مرگ برام عادی شده نگو مرگ دیگران برام عادی شده بود. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش فواد- روز سوم: تو مال من باش، من این لباسا رو آتش می زنم. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش بهرام- حس پنهان: آدمایی که چشماشون رو میدوزن و پائین رو نگاه میکنن و رو صورتشون هیچ لبخندی نیست، دارن از خودشون فرار میکنن. خوش بر و رویی اما ﺍﺯﺍﻭﻥ ﺁﺩﻣﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﻣﺮﮔﺖ ﺟﺴﺪﺕ ﺑﻮ گند ﻣﯿﮕﯿﺮﻩ. همه ی موجودای زنده پس از مرگشون فاسد میشن و آدما قبل از مرگشون. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حسین- نیمه شب اتفاق افتاد : زیبا:تو چیکارمی؟ شوهرمی؟ پدرمی؟ پسرمی؟ چرا باید بهت محل بذارم؟ حسین:من می خوام همش باشم! >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش عماد – دلخون: میدونی مثل چی میمونه؟ مثل این که ۱ جنگل آتیش گرفته و تو میخوای با ۱ فنجون آب خاموشش کنی. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حامد – پله آخر: به هر حال خیلی کودکانست آدم هر جور دوست داره رفتار کنه در یک شغل اینقدر حرفه ای با یه عذرخواهی فکر کنه همه چیز تموم میشه. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش مهرداد – بوتیک: من تا الان فکر می کردم بهش گفته بودم خوب ویترین میزنی... نگفته بودم خوبم تار می زنی. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حمید – آدمکش: مرده شور این زندگی رو ببرن. همه چی داری... خونه، ماشین، مستغلات، پول. عشق که نداری یعنی هیچی نداری. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حاج محسن- کیمیا و خاک: امیر:تعطیله حاج آقا حاج آقا:سلام علیکم، در حال حاضر که کل مملکت تعطیله دیالوگ های جذاب حامد بهداد >> فرزاد- چه خوبه که برگشتی: فرزاد:سی، چهل سال دیگه فکر نکنم از من باقی مونده باشه. کامبیز:سی، چهل سال با این شکم؟ برو بابا. فرزاد:هر چی، بیست سال، ده سال، بگو دو سال، دلم می خواد جانانه عاشق بشم، قلبم بزنه، گریه کنم، فریاد بکشم، محبنون بشم... کامبیز:عاشقی کیلو چنده مرد حسابی! گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش