سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۱۰۰۰۰۲۴

معرفی سبک فوتورئالیسم (سوپررئالیسم) و هنرمندان مشهور در این سبک

فوتورئالیسم,سوپررئالیسم,کلمه فوتورئالیسمفوتورئالیسم یک سبک هنری بالغ و پخته، شبیه ابسترکت اکسپرسیونیسم و مینیمالیسم است
فوتورئالیس یکی از جنبش های هنری نیمهٔ دوم قرن بیستم است. فوتورئالیسم سبکی در نقاشی است که هنرمند از عکس برای خلق اثرش بهره می گیرد، این لفظ در ابتدا به نقاشان امریکایی اطلاق شد.

فوتورئالیسم

واقع گرایی عکس وار یا فوتورئالیسم یا سوپررئالیسم از اواخر دهه ۱۹۶۰ در نقاشی و مجسمه سازی به ویژه در ایالات متحده آمریکا و بریتانیا رایج شد. هنرمندان این جنبش نیز، مانند هنرمندان پاپ، برخلاف زبان بصری ناآشنای اکسپرسیونیسم انتزاعی در جستجوی فرمی از ارتباط هنری با عموم جامعه و مردم بودند. آنها زبان بصری هنر پاپ را با وفاداری وسواس گونه به واقعیت بصری توسعه دادند. عموماً هنرمندان این سبک از روی عکس کار می کردند، بدین طریق که ابتدا عکسی را مورد بررسی قرار میدهند و بعد تلاش می کنند تصویر را هر چه واقع گرایانه تر در یک رسانه دیگر- عموماً نقاشی- باز تولید کنند. اگر چه این اصطلاح برای اشاره به آثار مختلفی به کار برده می شود، ولی بطور ویژه به گروهی از نقاشی ها و نقاشان جنبش هنری دهه ۶۰ و ابتدای دهه ۷۰ میلادی آمریکا اشاره دارد.

احتمالا برخی با سبک فوتورئالیسم بدین دلیل مخالفت کنند که اگر قرار به اجرای یک نقاشی شبیه عکس است، عکاسی و دوربین عکاسی همین کار را انجام میدهد، البته که این مقایسه صحیح نیست ولی مطرح میشود؛ هنر نقاشی با دست بسیار بالاتر است و فتورئال چالشی بین قدرت هنرمند و تکنولوژی است که مشخصا هنرمند فراتر است، به طوری که عکس های رنگی در ابتدا حاصل ترکیب رنگ آمیزی اسلاید و نگاتیو ها بوده است. اختراع عکاسی در قرن نوزدهم سه تأثير بزرگ بر روی هنر کنونى داشت:

۱. هنرمندان فوتورئالیسم در مقایسه اثر خویش با عکس دچار حس کمبود شدند و به عکاسی بعنوان پیشه روی آوردند.

۲. در جنبش های هنری قرن نوزدهم و بیستم، با وجود اینکه استفاده از عکس به عنوان منبع به کار اعتبار بیشتری می بخشید، اکثر وقت ها کار با روش فوتورئالیسم مفید و استفاده از عکس برای خلق هنر، به خوبی درک نمی شد و هنرمند به تقلید و جعل کردن متهم می شد.

۳. هنر عکاسی بعنوان یک تجربه خوشایند با استقبال هنرمندان نقاش رو به رو شد، به این ترتیب این اختراع شکافی بود در تاریخ هنر در مقابل چالش هنرمند- از نخستین نقاشی های درون غار- در تلاش برای عینی و واقعى ساختن تصویرى که از منظره ای مشاهده می کند.

فوتورئالیسم در نقاشی,فوتورئالیسم,ویژگی فوتورئالیسمدر آثار فوتورئالیسم، وضوح و دقت در جزئیات، به صورت یکسان در سرتاسر اثر لحاظ شده است

تاریخچه فوتورئالیسم

کلمه «فوتورئالیسم» نخستین بار در سال ۱۹۸۶ توسط لوئیس کی. مِیسِل به کار گرفته و در سال ۱۹۷۰ در کاتالوگ نمایشگاه «بیست و دو رئالیست» موزه ویتنی دیده شد. این روش نیز با برچسب هایی مانند سوپررئالیسم، نئورئالیسم، شارپ فوکوس رئالیسم و یا هایپررئالیسم خوانده می شود. فوتورئالیسم بعنوان یک سبک هنری کاملاً بالغ و پخته، شبیه ابسترکت اکسپرسیونیسم و مینیمالیسم، زیرمجموعه هنر مردمی یا همان پاپ آرت است که در اواخر دهه شصت میلادی ظهور کردند. فتورئالیست ها نه تنها وابستگی شان را انکار نکرده، بلکه همواره تولیدات انبوه دنیای مدرن و ارتقاء هنر عکاسی را مورد تحسین و امتنان قرار دادند.

نقاشی فوتورئالیسم,واقع گرایی عکس وار,فوتورئالیسمفوتورئالیسم یا سوپررئالیسم که از جنبش‌های هنری نیمهٔ دوم قرن بیستم است

ویژگی فوتورئالیسم

در آثار فوتورئالیسم، وضوح و دقت در جزئیات، به صورت یکسان در سرتاسر اثر لحاظ شده است، غیر از قسمت هایی که خارج از کانون وضوح است و بطور وفادارانه برطبق عکس ثبت نشده است. مجسمه سازان فوتورئالیست غالباً از لباس یا لوازم واقعی استفاده می کنند و دقت وافری در نمایش جزئیات ریزی مانند موی بدن دارند.

هنرمندان فوتورئالیسم

برخلاف هنر انتظاعی و هنر مفهومی، نقاشی فوتورئالست توسط هنرمندی که دارای توانایی پیشرفته فنی است برای کشیدن تصاویر واقعی روی بوم، صورت می پذیرد. بنابراین اینطور بنظر میرسد که با این که تصویر یا اثر نهایی بر بوم به ظاهر بسیار واقعی است، اما یک قدم از واقعیت دور است چون تصویری دوباره تولید شده است. این هنرمندان همچنین با استفاده از دستگاه های اسلاید توانستند برای نخستین بار، رنگ و نور را در کنار هم تلفیق کرده و آن ها را به یک عنصر تبدیل کنند. از هنرمندان مشهور سبک فوتورئالیسم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. رالف گوئینگز:

اکثر آثار فوتورئالیسم رالف گوئینگز بازنمود فضای داخلی رستورانها و انواع غذاهاست.

فوتورئالیسم,سبک فوتورئالیسم,تاریخچه فوتورئالیسمفوتورئالیسم در واقع تکنیکی واقع‌گرایانه است که مرز بین واقعیت و خیال را از بین می‌برد

۲. چاک کلوز:

چارلز توماس کلوز معروف به چاک کلوز متولد ۵ ژوئیه ۱۹۴۰ در واشنگتن یکی از مشهورترین نقاشان و عکاسان جنبش فوتورئالیسم ایالات متحده آمریکا در نیمهٔ دوم قرن بیستم است. اکثر موضوعات نقاشی های کلوز را چهرهٔ اشخاص تشکیل می دهند. او مبتلا به خوانش پریشی می باشد و برای کشیدن نقاشی هایش از یک روش مبتکرانه استفاده می کند.

۳. رابرت بچل:

رابرت بچل به نمایش زندگی روزمره بخش های گوناگون جامعه آمریکا در نقاشی هایش که به سبک فوتورئالیسم بود، پرداخت.

۴. ریچارد استس:

استس معمولاً از چند عکس برای خلق یک اثر استفاده می کند. نقاشیهای او نمونه برداری یا کپی از عکس ها نیستند بلکه کمپوزیسیونهای بسیار مرتب شده ای هستند که براساس عکس شکل می گیرند.‏ اکثر نقاشیهای فوتورئالیسم ریچارد استس نمایش دهنده ی خیابانهای ناشناس یا مناظر شهری دیگری با شیشه های منعکس کننده، فلز، ماشینها، حصارهای سنگی و سطوح دیگر است. در نقاشیهای او علائم و نشانه هایی را می بینیم که بسیار استادانه کار شده اند اشکال منحنی انعکاس یافته معماری گونه با رنگهای نئونی که یاداور- آرت دکو- هستند.‏ جزئیات نماش یافته در کارهای او این امر را بازگو می کند که استس قصد بازآفرینی یک زمان گذشته مشخصی را ندارد بلکه ساختارهایی را نشان می دهد که در مقابل گذشت زمان ایستادگی می کنند.

آثار فوتورئالیسم,فوتورئالیسم,هنرمندان مشهور سبک فوتورئالیسماکثر نقاشیهای فوتورئالیسم ریچارد استس نمایش دهنده ی خیابانهای ناشناس است

۵. دنیس پترسون:

دنیس پترسون یک نقاش ارمنی تبار اهل ایالات متحده آمریکا است. دنیس پترسون یکی از اولین نقاشان سبک فوتورئالیسم بود که در نیویورک ظهور کرد. این نقاش فراواقعیت هایی را که زندگی روزمره را محاصره کرده، پیدا می کند و بعد از برقراری ارتباط با آن ها به آشکارسازیشان می پردازد.

۶. آدری فلک:

فلک در سال ۱۹۳۱ در شهر نیویورک در محله منهتن شمالی واشنگتن هیتز متولد شد. در ابتدا، کار فلک در دهه ۱۹۵۰ نتیجه کاملی از آموزش او با اکسپرسیونیست های انتزاعی بود. او نیز "کج بودن" را به روشی آگاهانه و کنایه آمیز پذیرفت. با این حال، با گذشت زمان، او حس کرد که سبک اکسپرسیونیستی انتزاعی که از آن استفاده می کند، دستیابی به آنچه که حس می کند هدف مهمی نبوده است: برقراری ارتباط با مخاطبان. به علت این تمایل به ایجاد هنری که برای بینندگان واضح تر باشد، او شروع به حرکت به طرف فوتورئالیسم کرد.

سوپررئالیسم,هنرمندان مشهور سبک فوتورئالیسم,فوتورئالیسم در فوتورئالیسم هنرمند تنها با استفاده از رنگ، ‌ قلم یا حتی جوهر، تصویری واقع‌گرایانه خلق میکند

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 18
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امام هادی (ع),نحوه شهادت امام هادی (ع),امام هادی علیه السلام زندگی نامه امام هادی (ع) امام دهم شیعیان

زاده:۱۵ ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری

زادگاه:یکی از محله های نزدیک مدینه به نام صریا 

درگذشته:۳ رجب سال ۲۵۴ هجری قمری

محل دفن:سامرا

والدین:جواد ، سمانه مغربیه معروف به سیّده  

ادامه
مهستی گنجوی,زندگی نامه مهستی گنجوی,رباعیات عاشقانه مهستی گنجوی زندگینامه مهستی گنجوی یکی از شاعران زن متقدم ادبیات فارسی

زاده: پنجم/ششم قـ.

زادگاه:گنجه

پیشه:دبیر

ملیت:ایرانی

آرامگاه:گنجه، آذربایجان

ادامه
هوروش بند,بیوگرافی هوروش بند,تشکیل هوروش بند بیوگرافی هوروش بند یکی از گروههای موسیقی پاپ (+ تصاویر)

متولد:۱۷ مرداد ۱۳۷۲

زادگاه:کوهدشت

فعالیت:خوانندگی

ملیت:ایرانی

شروع فعالیت در هوروش بند: از سال ۱۳۹۵ تاکنون

ادامه
عباس جدیدی,عباس جدیدی کیست,کشتی عباس جدیدی بیوگرافی عباس جدیدی نماینده چهارمین دوره شورای شهر تهران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ دی ۱۳۴۸ خورشیدی

زادگاه:تهران

پیشه:ورزشکار

ملیت:ایرانی

دین:اسلام

ادامه
مایک پومپئو,بیوگرافی مایک پومپئو,زندگی نامه مایک پومپئو بیوگرافی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا (+ تصاویر)

زاده:۳۰ دسامبر ۱۹۶۳

زادگاه:اورنج، کالیفرنیا

حزب سیاسی:حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:آکادمی نظامی وست پوینت

مدرسه:حقوق هاروارد

همسران:لزلی لیبرت، سوزان جاستیس مُستروس

ادامه
سعید آقاخانی,زندگی نامه سعید آقاخانی,ازدواج سعید آقاخانی بیوگرافی سعید آقاخانی نویسنده و کارگردان مشهور سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۴ اسفند ماه ۱۳۵۰

محل تولد: بیجار- کردستان

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

حرفه:بازیگر، نویسنده و کارگردان

 سالهای فعالیت:۱۳۷۲ تاکنون

وضعیت تأهل: متاهل

ادامه
هومن برق نورد,عکس های هومن برق نورد,عکس هومن برق نورد و همسرش بیوگرافی هومن برق نورد بازیگر معروف سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۸/۱۰/۵

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

زمینه فعالیت:سینما تلویزیون تئاتر

سال های فعالیت:۱۳۶۹ تاکنون

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
حسن یزدانی,زندگینامه حسن یزدانی,حسن یزدانی,تصاویر حسن یزدانی بیوگرافی حسن یزدانی از نابغه های کشتی آزاد ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ دی ماه ۱۳۷۳

محل تولد: جویبار

ملیت: ایرانی

حرفه: کشتی گیر

قد: ۱۸۱ cm

ادامه
عیسی آل کثیر,بیوگرافی عیسی آل کثیر,زندگی نامه عیسی آل کثیر بیوگرافی عیسی آل کثیر بازیکن سرشناس فوتبال ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ بهمن۱۳۶۸

محل تولد:دزفول، ایران

قد:۱٫۸۳ متر

پست:مهاجم

ملیت:ایرانی

ادامه
دیالوگ های جوکر,انواع دیالوگ های جوکر,بهترین دیالوگ های جوکر

برترین دیالوگ های جوکر جوکر یکی از بهترین و محبوب ترین شخصیت های شروری است که تا به حال خلق شده است جملات و دیالوگ های ماندگار جوکر را میتوان با تمام وجود درک کرد. انواع دیالوگ های جوکر جوکر شخصیت ابرشرور دنیای دی سی و بتمن است که اغلب مردم دنیا با شخصیت بد آن همزاد پنداری کرده اند و محبوبیت زیادی دارد. هیث لجر در فیلم شوالیه تاریکی و واکین فینیکس در فیلم جوکر ۲۰۱۹ به ایفای نقش این کاراکتر پرداخته اند. دیالوگ های جوکر فوق العاده اند و آنها را میتوان با تمام وجود درک کرد. در ادامه ۱۲ مورد از برترین دیالوگ های این شخصیت را گردآوری کرده ایم. ۱. دیالوگ های جوکر: زمانی که کار ها طبق نقشه پـیش بره هیچ کس وحشت زده نمیشه، حتی اگه اون نقشه، ترسناک باشه! ۲. بهترین دیالوگ های جوکر: چرا باید بخاطر رفتار خشنم عذر خواهی کنم. مگه اونایی که منو به این جا رسوندن ازم معذرت خواستن دیالوگ های جوکر جذاب ۳. دیالوگ های جوکر درباره ی مرگ: امیدوارم که مرگ من بیش از زندگی من سبب افزایش احساسات در بین مردم شود. ۴. نمونه ای از دیالوگ های جوکر: اگه از قبل اعلام کنی که مثلآ می خوای یه بیمارستان رو منفجر کنی خب وقتی این کار رو بکنی مردم ۵. دیالوگ های جوکر جذاب: من معتقدم هر چی که تو رو نکشه قوی ترت میکنه! ۶. دیالوگ های ماندگار جوکر: همه آدم ها مثل ماه هستند، قسمت تاریکی دارند که هیچوقت به کسی نشان نمی دهند. ۷. برترین دیالوگ های جوکر: بتمن: پس چرا میخوای منو بکشی؟ جوکر:هاهاها … من نمیخوام تورو بکشم! بدون تو چیکار باید کنم ؟ برم مکرر با دلالای مواد سر و کله بزنم ؟! نه. تو منو کامل میکنی ۸. دیالوگ های جوکر: من چیزی برای از دست دادن ندارم. دیگه هیچ چیز نمی تونه مرا آزار بده. زندگی من چیزی کمدی نیست. ۹. دیالوگ های فیلم جوکر: جوکر خطاب به بتمن: تو واسه اونا صرفا یه عوضی هستی … مانند من … فقط الآنه که بهت احتیاج دارن …زمانی که نخوانت …مثل آشغال میندازنت دور … ۱۰. کوتاه ترین دیالوگ های جوکر: ببین … من هیولا نیستم … من فقط یه وضعیت بحرانی ام … کوتاه ترین دیالوگ های جوکر ۱۱. دیالوگ های به یادماندنی جوکر: جنون مانند جاذبه زمینه، فقط یه هل کوچیک نیاز داره ۱۲. دیالوگ های جوکر درمورد اعتماد این روزا نمیشه به کسی اعتماد کرد، همه امور رو آدم خودش باید انجام بده انواع دیالوگ های جوکر گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش