پنجشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۱۰۰۰۰۲۴

معرفی سبک فوتورئالیسم (سوپررئالیسم) و هنرمندان مشهور در این سبک

فوتورئالیسم,سوپررئالیسم,کلمه فوتورئالیسمفوتورئالیسم یک سبک هنری بالغ و پخته، شبیه ابسترکت اکسپرسیونیسم و مینیمالیسم است
فوتورئالیس یکی از جنبش های هنری نیمهٔ دوم قرن بیستم است. فوتورئالیسم سبکی در نقاشی است که هنرمند از عکس برای خلق اثرش بهره می گیرد، این لفظ در ابتدا به نقاشان امریکایی اطلاق شد.

فوتورئالیسم

واقع گرایی عکس وار یا فوتورئالیسم یا سوپررئالیسم از اواخر دهه ۱۹۶۰ در نقاشی و مجسمه سازی به ویژه در ایالات متحده آمریکا و بریتانیا رایج شد. هنرمندان این جنبش نیز، مانند هنرمندان پاپ، برخلاف زبان بصری ناآشنای اکسپرسیونیسم انتزاعی در جستجوی فرمی از ارتباط هنری با عموم جامعه و مردم بودند. آنها زبان بصری هنر پاپ را با وفاداری وسواس گونه به واقعیت بصری توسعه دادند. عموماً هنرمندان این سبک از روی عکس کار می کردند، بدین طریق که ابتدا عکسی را مورد بررسی قرار میدهند و بعد تلاش می کنند تصویر را هر چه واقع گرایانه تر در یک رسانه دیگر- عموماً نقاشی- باز تولید کنند. اگر چه این اصطلاح برای اشاره به آثار مختلفی به کار برده می شود، ولی بطور ویژه به گروهی از نقاشی ها و نقاشان جنبش هنری دهه ۶۰ و ابتدای دهه ۷۰ میلادی آمریکا اشاره دارد.

احتمالا برخی با سبک فوتورئالیسم بدین دلیل مخالفت کنند که اگر قرار به اجرای یک نقاشی شبیه عکس است، عکاسی و دوربین عکاسی همین کار را انجام میدهد، البته که این مقایسه صحیح نیست ولی مطرح میشود؛ هنر نقاشی با دست بسیار بالاتر است و فتورئال چالشی بین قدرت هنرمند و تکنولوژی است که مشخصا هنرمند فراتر است، به طوری که عکس های رنگی در ابتدا حاصل ترکیب رنگ آمیزی اسلاید و نگاتیو ها بوده است. اختراع عکاسی در قرن نوزدهم سه تأثير بزرگ بر روی هنر کنونى داشت:

۱. هنرمندان فوتورئالیسم در مقایسه اثر خویش با عکس دچار حس کمبود شدند و به عکاسی بعنوان پیشه روی آوردند.

۲. در جنبش های هنری قرن نوزدهم و بیستم، با وجود اینکه استفاده از عکس به عنوان منبع به کار اعتبار بیشتری می بخشید، اکثر وقت ها کار با روش فوتورئالیسم مفید و استفاده از عکس برای خلق هنر، به خوبی درک نمی شد و هنرمند به تقلید و جعل کردن متهم می شد.

۳. هنر عکاسی بعنوان یک تجربه خوشایند با استقبال هنرمندان نقاش رو به رو شد، به این ترتیب این اختراع شکافی بود در تاریخ هنر در مقابل چالش هنرمند- از نخستین نقاشی های درون غار- در تلاش برای عینی و واقعى ساختن تصویرى که از منظره ای مشاهده می کند.

فوتورئالیسم در نقاشی,فوتورئالیسم,ویژگی فوتورئالیسمدر آثار فوتورئالیسم، وضوح و دقت در جزئیات، به صورت یکسان در سرتاسر اثر لحاظ شده است

تاریخچه فوتورئالیسم

کلمه «فوتورئالیسم» نخستین بار در سال ۱۹۸۶ توسط لوئیس کی. مِیسِل به کار گرفته و در سال ۱۹۷۰ در کاتالوگ نمایشگاه «بیست و دو رئالیست» موزه ویتنی دیده شد. این روش نیز با برچسب هایی مانند سوپررئالیسم، نئورئالیسم، شارپ فوکوس رئالیسم و یا هایپررئالیسم خوانده می شود. فوتورئالیسم بعنوان یک سبک هنری کاملاً بالغ و پخته، شبیه ابسترکت اکسپرسیونیسم و مینیمالیسم، زیرمجموعه هنر مردمی یا همان پاپ آرت است که در اواخر دهه شصت میلادی ظهور کردند. فتورئالیست ها نه تنها وابستگی شان را انکار نکرده، بلکه همواره تولیدات انبوه دنیای مدرن و ارتقاء هنر عکاسی را مورد تحسین و امتنان قرار دادند.

نقاشی فوتورئالیسم,واقع گرایی عکس وار,فوتورئالیسمفوتورئالیسم یا سوپررئالیسم که از جنبش‌های هنری نیمهٔ دوم قرن بیستم است

ویژگی فوتورئالیسم

در آثار فوتورئالیسم، وضوح و دقت در جزئیات، به صورت یکسان در سرتاسر اثر لحاظ شده است، غیر از قسمت هایی که خارج از کانون وضوح است و بطور وفادارانه برطبق عکس ثبت نشده است. مجسمه سازان فوتورئالیست غالباً از لباس یا لوازم واقعی استفاده می کنند و دقت وافری در نمایش جزئیات ریزی مانند موی بدن دارند.

هنرمندان فوتورئالیسم

برخلاف هنر انتظاعی و هنر مفهومی، نقاشی فوتورئالست توسط هنرمندی که دارای توانایی پیشرفته فنی است برای کشیدن تصاویر واقعی روی بوم، صورت می پذیرد. بنابراین اینطور بنظر میرسد که با این که تصویر یا اثر نهایی بر بوم به ظاهر بسیار واقعی است، اما یک قدم از واقعیت دور است چون تصویری دوباره تولید شده است. این هنرمندان همچنین با استفاده از دستگاه های اسلاید توانستند برای نخستین بار، رنگ و نور را در کنار هم تلفیق کرده و آن ها را به یک عنصر تبدیل کنند. از هنرمندان مشهور سبک فوتورئالیسم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. رالف گوئینگز:

اکثر آثار فوتورئالیسم رالف گوئینگز بازنمود فضای داخلی رستورانها و انواع غذاهاست.

فوتورئالیسم,سبک فوتورئالیسم,تاریخچه فوتورئالیسمفوتورئالیسم در واقع تکنیکی واقع‌گرایانه است که مرز بین واقعیت و خیال را از بین می‌برد

۲. چاک کلوز:

چارلز توماس کلوز معروف به چاک کلوز متولد ۵ ژوئیه ۱۹۴۰ در واشنگتن یکی از مشهورترین نقاشان و عکاسان جنبش فوتورئالیسم ایالات متحده آمریکا در نیمهٔ دوم قرن بیستم است. اکثر موضوعات نقاشی های کلوز را چهرهٔ اشخاص تشکیل می دهند. او مبتلا به خوانش پریشی می باشد و برای کشیدن نقاشی هایش از یک روش مبتکرانه استفاده می کند.

۳. رابرت بچل:

رابرت بچل به نمایش زندگی روزمره بخش های گوناگون جامعه آمریکا در نقاشی هایش که به سبک فوتورئالیسم بود، پرداخت.

۴. ریچارد استس:

استس معمولاً از چند عکس برای خلق یک اثر استفاده می کند. نقاشیهای او نمونه برداری یا کپی از عکس ها نیستند بلکه کمپوزیسیونهای بسیار مرتب شده ای هستند که براساس عکس شکل می گیرند.‏ اکثر نقاشیهای فوتورئالیسم ریچارد استس نمایش دهنده ی خیابانهای ناشناس یا مناظر شهری دیگری با شیشه های منعکس کننده، فلز، ماشینها، حصارهای سنگی و سطوح دیگر است. در نقاشیهای او علائم و نشانه هایی را می بینیم که بسیار استادانه کار شده اند اشکال منحنی انعکاس یافته معماری گونه با رنگهای نئونی که یاداور- آرت دکو- هستند.‏ جزئیات نماش یافته در کارهای او این امر را بازگو می کند که استس قصد بازآفرینی یک زمان گذشته مشخصی را ندارد بلکه ساختارهایی را نشان می دهد که در مقابل گذشت زمان ایستادگی می کنند.

آثار فوتورئالیسم,فوتورئالیسم,هنرمندان مشهور سبک فوتورئالیسماکثر نقاشیهای فوتورئالیسم ریچارد استس نمایش دهنده ی خیابانهای ناشناس است

۵. دنیس پترسون:

دنیس پترسون یک نقاش ارمنی تبار اهل ایالات متحده آمریکا است. دنیس پترسون یکی از اولین نقاشان سبک فوتورئالیسم بود که در نیویورک ظهور کرد. این نقاش فراواقعیت هایی را که زندگی روزمره را محاصره کرده، پیدا می کند و بعد از برقراری ارتباط با آن ها به آشکارسازیشان می پردازد.

۶. آدری فلک:

فلک در سال ۱۹۳۱ در شهر نیویورک در محله منهتن شمالی واشنگتن هیتز متولد شد. در ابتدا، کار فلک در دهه ۱۹۵۰ نتیجه کاملی از آموزش او با اکسپرسیونیست های انتزاعی بود. او نیز "کج بودن" را به روشی آگاهانه و کنایه آمیز پذیرفت. با این حال، با گذشت زمان، او حس کرد که سبک اکسپرسیونیستی انتزاعی که از آن استفاده می کند، دستیابی به آنچه که حس می کند هدف مهمی نبوده است: برقراری ارتباط با مخاطبان. به علت این تمایل به ایجاد هنری که برای بینندگان واضح تر باشد، او شروع به حرکت به طرف فوتورئالیسم کرد.

سوپررئالیسم,هنرمندان مشهور سبک فوتورئالیسم,فوتورئالیسم در فوتورئالیسم هنرمند تنها با استفاده از رنگ، ‌ قلم یا حتی جوهر، تصویری واقع‌گرایانه خلق میکند

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 18
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
دیالوگ های خنده دار,دیالوگ های خنده دار فیلم ها,انواع دیالوگ های خنده دار

بهترین دیالوگ های خنده دار خواندن دیالوگ های خنده دار همیشه و در هر حال سبب دلخوشی و خندیدن خیلی از ما می شود و لحظاتی دلنشین و مفرح برای هرکسی به ارمغان می آورد. دیالوگ های خنده دار و کوتاه در این بخش گلچینی از دیالوگ های خنده دار را میخوانید: ۱. دیالوگ های خنده دار  یه وقتایی حسش نیست غصه بخوری، غصه رسماً تورو می خوره! ۲. دیالوگ های خنده دار فیلم True Detective:  نمیتونی اینجوری زندگی کنی. میدونی آدمایی که نصیحتم میکنن  انگار دارن با خودشون حرف میزنن ... ۳. دیالوگ های ماندگار فیلم The Truman Show:  کریستوف:« من تو رو بهتر از خودت می‏شناسم.» ترومن:« تو هرگز یه دوربین توی سر من نداشتی.» ۴. دیالوگ های خنده دار کتاب لایم لایت: زن: فکر می کردم از تئاتر متنفری مرد: متنفرم، من از دیدنِ خون هم متنفرم ولی توی رگ هام هست... (چاپلین) ۵. دیالوگ های خنده دار فیلم خفه گی: این روزا مگه کسی عاشق میشه - ولی من تو همین روزا عاشقت شدم! ۶. دیالوگ های خنده دار: شانس یکبار در خونه آدم رو میزنه، بداقبالی دستش رو از رو زنگ بر نمیداره، بدبختی هم که کلا کلید داره! ۷. دیالوگ های خنده دار کتاب خانم های جنگل بولونی: گاهی نمیدونی مشغول انجام چه کاری هستی… ولی آنچه انجام میدی، بهترین کاره! … به این میگن “الهام” ۸. دیالوگ های خنده دار سریال مردگان متحرک: آدم بدگمان همیشه پایینو نگاه میکنه و سرش ضربه میخوره، آدم خوشبین همیشه بالا رو نگاه میکنه و میلغزه، واقعگرا جلو رو نگاه میکنه و راه درست رو انتخاب میکنه. ۹. دیالوگ های خنده دار فیلم Amores Perros: مادربزرگم می گفت: اگر می خوای خدا رو بخندونی، از برنامه هات برای آینده بهش بگو! ۱۰. دیالوگ های خنده دار فیلم جیب بر خیابان جنوبی: رعنا: نگاه یه زن، حواس جمع ترین مردا رو هم بی حواس میکنه. کاوه: همه اینقدر ابله نیستن. رعنا: آدما ابله تر از اونین که تو فکرشو میکنی. دیالوگ های خنده دار فیلم ها ۱۱. دیالوگ های خنده دار فیلم شب های روشن: رویا: می دونی همه فکر می کنن  اگه حس واقعیشون رو نشون بدن همه چی به هم میریزه، هیچ کس حرف دلش رو راحت نمی زنه خوب اگه نمی خواد می تونه همون شب اول، همون لحظه اول بیاد و بگه… استاد: فکر نمی کنی آدما واسه مخفی کردن احساسشون دلیل دارن؟ رویا: دلیلشون از هم دورشون می کنه، چه دلیلی از عشق مهم تره! ۱۲. دیالوگ های خنده دار سریال کلاه قرمزی: کلاه قرمزی: معذرت از ته دل… آقای مجری: چرا نمیری خونه؟ کلاه قرمزی: آخه… دلم تنگ میشه… آقای مجری: تنهایی؟ کلاه قرمزی: اِهنین… آقای مجری: منم تنهام، همه فکر می‏کنن فامیل من شهرستانن؛ یعنی خودم اینجوری گفتم. ولی من هیشکیو ندارم، عین تو… کلاه قرمزی: کاشکی من دایناسورت بودم… ۱۳. دیالوگ های خنده دار فیلم حکم: عاشقها آدمای متوسطی هستن که با تعریف و تمجید کردن از هم خودشونو بزرگ میکنن. (مسعود کیمیایی) ۱۴. دیالوگ های خنده دار فیلم ها: نانا: می دونی؛ به قدر کافی عمر می کنی، به قدر کافی آدم از دست می دی و یاد می گیری که چه طور باید از خاطراتی که داری تشکر کنی ۱۵. دیالوگ های خنده دار فیلم The Lucky On: كاش زندگی ماند جعبه ی موسیقی بود... صداها اهنگ بود، حرف ها ترانه! دلشدگان_ علی حاتمی_ ١٣٧١ ۱۶. دیالوگ های خنده دار:  آقای مجری ما بی تربیت نیستیم، تربیت داریم منتها صلاح نمیدونیم ازش استفاده کنیم! دیالوگ های خنده دار و کوتاه گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش