چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۰۳۰۰۱۱۲

تاریخچه پیانو و انواع آن

پیانو,بهترین پیانو,نواختن پیانوپیانو بالاترین دامنه صوتی را در بین ساز ها دارد
نخستین پیانو بزرگ ساخته شده در دنیا Challen Concert Grant نام داشته و به وسیله یک تیونر ۲۱ ساله نیوزلندی به نام Adrian Mann ساخته شده است. ساخت این پیانوی بزرگ چهار سال به طول انجامید. هرچند در سال های گذشته عنوان بزرگترین پیانو به پیانوی دست ساز معمار لهستانی به نام Daniel Czapiewski تعلق گرفته است.

پیانو چیست؟

پیانو یکی از شناخته شده ترین و محبوب ترین سازهای موسیقی میباشد و از معروف ترین سازهایی است که صفحه کلید دارد و صدای آن از برخورد چکش هایی با سیم های داخل جعبه چوبی تولید می شود. همچنین دارای طیف گسترده ای از هر ابزار و کامل ترین ساز شناخته شده است، بدین ترتیب موسیقی برای تمام ابزار دیگر میتواند بر روی آن تشکیل شود. از لحاظ فنی، پیانو ممکن است پیچیده ترین موسیقی با بیش از ۲۵۰۰ قسمت باشد.

به طور کلی پیانو از ۸ اکتاو تشکیل شده. پیانو بالاترین دامنه صوتی را در بین ساز های معمول( غیراز ارگ کلیسا) دارد، به نحوی که در شکل فعلی اش به طور معمول هشت اکتاو دارد و قادر به تولید فرکانس هایی از حدود ۲۷ تا ۴۱۸۶ هرتز میباشد.

تاریخچه پیانو

ساز پیانو در سال ۱۷۰۹ به وسیله بارتولومئو کریستوفری( ۱۶۵۵- ۱۷۳۰) از روی سازی به نام هارپسیکورد ساخته شد. این ساز بيش ترین وسعت صوتی را در بین سازهای رایج دارد( حدود هشت اکتاو) و جعبۀ صوتی بسیار بزرگی دارد که سیمها و چکشهای متعددی در آن تعبیه شده است. با فشردن کلیدهایی که بیرون از جعبه صوتی و روبروی نوازنده تعبیه شده، چکشهای درون جعبۀ صوتی ساز( که متصل به این کلیدها هستند) به حرکت درآمده و به سیمها برخورد می کنند و صدا تولید می شود.

نوازنده پیانو,ساز پیانو,پیانوبعضی از پیانوهای اولیه اشکال و طرح هایی دارند که دیگر مورد استفاده نیستند

نامگذاری ساز پیانو

نام کامل ساز پیانو، پیانو فورته (Pianoforte) است، که از دو قسمت پیانو به معنی ملایم و فورته به معنی قوی تشکیل شده است و به خوبی منعکس کنندهٔ توانایی این ساز در تولید صداهای ملایم و قوی می باشد. پیانو های اولیه ابعاد بزرگ و شکل خاصی داشتند. آن چه که در اصطلاح به آن پیانوی بزرگ گفته می شود (و در ایران با نام نادرست پیانوی رویال شناخته می شود) اکثراً بیش از دو متر طول دارد و دارای در بزرگی است که برای هرچه بهترشدن صدای پیانو، معمولاً در زمان نواختن ساز این در را در وضعیت نیمه باز به وسیله پایهٔ کوچکی ثابت می کنند. انواع دیگر پیانو با نام های پیانوی ایستاده یا دیواری( Stand یا Upright) پیانوی چهارگوش( Square) و غیره، ابعاد کوچک تری دارند و برای مصارف خانگی یا در مکان های عمومی طراحی شده اند.

مخترع پیانو

این ساز به وسیله بارتولومئو کریستوفوری( ۱۶۵۵ – ۱۷۳۱) اهل پادوا ایتالیا اختراع شد. تخصص کریستوفوری، تولید هارپیسکورد بود. او از دانش خویش در مورد کیبورد هارپیسکورد استفاده کرد و نخستین پیانو را ساخت. سال دقیق تولید این ساز معلوم نیست بعضی اسناد سال ۱۷۰۰ را سال تولید پیانو می دانند و بعضی دیگر سال ۱۶۹۸ را سال تولید پیانو می دانند.

انواع پیانو

با توجه به پیشرفت تکنولوژی شرکت های پیانو سازی هم اقدام به ساخت انواع و اقسام پیانو با شکل و اندازه و صدادهی های مختلف کرده اند،از پیانو های بزرگ کلاسیک که از قدیم مورد توجه دوستداران موسیقی بوده تا پیانوهای دیجیتالی که امروزه مجبوبیت فراوانی پیدا کرده است. در ادامه به معرفی انواع پیانو و بررسی آنها به صورت اجمالی پرداخته ایم:

>> پیانو اسپینت (Spinet Piano)

ارزان ترین و کوچک ترین پیانوهای عمودی است که معمولاً فاصله سطح کیبورد تا بلندترین قسمت آن ۳۶ تا ۳۹ سانتیمتر است. اسپینت پیانو ساده ترین نوع پیانو است به همین علت قیمت آن ارزان تر از بقیه پیانو ها است و برای افرادی که مبتدی هستند این نوع پیانو مناسبتر است.

عکس های پیانو,پیانو,تاریخچه پیانوارزان ترین و کوچک ترین پیانوهای عمودی، پیانو اسپینت است

>> پیانو کنسول(Console Piano)

پیانو های کنسول (Console) که ارتفاع آن ازحدود ۱۰۰ سانتی متر شروع می شود و تا حدود ۱۱۰ سانتیمتر ادامه پیدا می کند. ساختمان سازه آن ها به گونه ای است که بدنه ای بسیار محکم و بادوام دارند و معمولآ در آموزشگاه ها یا مدارس موسیقی و نیز استودیوها برای تمرین نه معمولآ ضبط از آن ها استفاده می شود. انواع آمریکایی این پیانوها که در بازار ایران کم هستند زیبایی خاصی دارند و روی بدنه خارجی آن ها زیاد کار شده است.

>> پیانو دیجیتال (Digital Piano)

پیانو های دیجیتال همان طور که از نام آن پیداست از تکنولوژی دیجیتال برای تولید اصوات استفاده می کنند و از این دیدگاه با پیانو های مکانیکی یا آکوستیک که از سیستم سیم و چکش بهره می گیرند به طور کامل متفاوت هستند. صدای این نوع پیانو با الگو برداری از صدای پیانو های آکوستیک ساخته شده است که به این الگو ها که از تمامی نت های یک پیانو ساخته شده اند سمپل گفته می شود. این اصوات در موقع نواختن به کمک بلندگوهای پیانو تقویت و پخش می شود. گرچه سیستم دیجیال تولید صوت هنوز نتوانسته جایگزین سیستم های آکوستیک که از ارتعاش سیم و انتشار صوت در هوا بهره می گیرند شود ولی به علت امکانات و شرایط آسانی که امروزه فراهم نموده اند این نوع پیانو توانسته جایگاه خویش را در بازار پر رقابت پیانو تثبیت کرده و نظر خیلی از کاربران پیانو را بخود جلب کند.

>> پیانو دیواری (Vertical Upright)

پیانوهای دیواری در ارتفاع های گوناگون، با بدنه اغلب با چوب تمام شده متفاوت و انواع مدل ساخت بدنه وجود دارند که بی تردید میتوانند سلیقه شما را راضی کنند. در نخستین قدم مهمترین پارامتر برای این که متوجه شوید پیانو عمودی چه قدر حالت مبتدی دارد و چه قدر حالت حرفه ای ارتفاع پیانو دیواری است. ارتفاع یک پیانو دیواری از کف زمین تا بالای آن اندازه گیری می شود( چه پیانو چرخ داشته باشد چه نداشته باشد).

>> پیانو بزرگ (Grand Piano)

این نوع از پیانو را در فارسی پیانو رویال می نامند که در واقع پیانو گرند است. این نوع ساز غالبا بیش از ۲ متر طول دارد و در بزرگی در قسمت بالای آن وجود دارد که برای بهتر شنیده شدن صدای ساز آنرا نیمه باز می گذارند. شکل ظاهری این نوع از پیانوها به صورتی است که سیم های آن به صورت افقی کنار هم قرارگرفته اند و برای تولید صدا با کمک چکش از زیر به آن ضربه می زنند. صدای این مدل پیانوها بسیار گوش نواز است به همین علت هم بیشتر در سالن های ارکستر بزرگ از آن استفاده می شود.

نحوه نت نویسی برای پیانو,عکس پیانو,پیانودر سالن های ارکستر بزرگ بیشتر از پیانوی بزرگ استفاده می شود

طراحی و تغییر شکل پیانو

بعضی از پیانوهای اولیه اشکال و طرح هایی دارند که دیگر مورد استفاده نیستند. در پیانو مربعی که در واقع به شکل مستطیل بودند سیم ها به صورت افقی و در بالای چکش ها قرار داشتند. این طرح به گوتفرید سیلبرمن یا کریستین ارنست و یوهانس یا هارمن وایتر در انگلستان نسبت داده شده است.

پیانو مناسب هنرآموز و افراد مبتدی

با توجه به وضعیت اقتصادی امروز احتمالا یکی از مهم ترین نکات برای خریداران پیانو قیمت ساز باشد. پیانو های آکوستیک همواره بهتر از پیانوهای دیجیتال عمل می کند چه از نظر کیفیت کلیدهای پیانو و استانداردی کلیدها و چه از نظر صدایی ولی برای افراد مبتدی ای که تصمیم خرید پیانوی ارزان تر دارند، پیانو نوع دیجیتال انتخاب خوبی است. برای خرید پیانوی دیجیتال باید به نکاتی مانند استانداردی کلیدهای پیانو (سنگینی کلاویه ها) و کیفیت صدایی خوب توجه کنید. کلیدهای استاندارد به نوازنده ی مبتدی این قابلیت را میدهد که از همان آغاز کار انگشتان خود را قوی تقویت کند تا بتواند از این قدرت برای نواختن قطعات سخت تر و پیشرفته تر بهره ببرد.

پیانو,پیانو کنسول,پیانو دیواریبرای افراد مبتدی که تصمیم خرید پیانوی ارزان تر دارند، پیانو دیجیتال انتخاب مناسبی است

نحوه نت نویسی برای پیانو

نت نویسی پیانو در دو حامل انجام می شود. حامل بالا برای دست راست و حامل پایین برای دست چپ. معمولاً حامل بالایی را با کلید سل و حامل پایین را با کلید فای خط چهارم نشان می دهند. این دو حامل با نت دوی وسط از هم متمایز می گردند. یک نوازنده پیانو باید بتواند همزمان دو خط موسیقی را خوانده و با هر دو دست اجرا نماید.

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 16
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مسیح مهاجری,زندگینامه مسیح مهاجری,فعالیت های مسیح مهاجری زندگینامه مسیح مهاجری سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۳۲۶ 

زادگاه:تنکابن،  ایران

ملیت:ایرانی

پیشه:مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی

دین:اسلام

ادامه
شفیعی کدکنی,دکتر شفیعی کدکنی,محمد رضا شفیعی کدکنی زندگینامه شفیعی کدکنی شاعر معاصر ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۹ مهر ۱۳۱۸

زادگاه:کدکن،  نیشابور

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر،  استاد دانشگاه، پژوهشگر و نویسنده

دین:اسلام

ادامه
سرگی برین,زندگینامه سرگی برین,جوایز سرگی برین بیوگرافی سرگی برین موسس شرکت گوگل (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۷۳

قد: ۱.۷۳ متر

ملیت: آمریکایی

زادگاه: مسکو، روسیه  SFSR، اتحاد جماهیر شوروی

مذهب: یهودی

ادامه
رودکی,شاعر رودکی,آثار رودکی سمرقندی زندگی نامه رودکی استاد شاعران و پدر شعر فارسی + آثار

زادروز:۱۱ رمضان ۲۴۴( قمری)

زاد گاه:پنجکنت، تاجیکستان کنونی

زمینهٔ کاری:شاعر، موسیقی دان

ملیت:ایرانی

مرگ:۳۲۹( قمری)

در زمان حکومت:سامانیان

ادامه
حسین یاری,حسین یاری و خانوده اش,حسین یاری و همسرش بیوگرافی حسین یاری (بازیگر و کارگردان سینما) و آثار وی + تصاویر

تاریخ تولد: ۱۶ دی ۱۳۴۶

زادگاه: تهران

وضعیت تاهل: متاهل

فرزندان: سروش، سارا و علی

سالهای فعالیت: از ۱۳۵۸ تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت ابوالفضل (ع),روز شهادت حضرت ابوالفضل (ع),نام همسر حضرت ابوالفضل (ع) زندگینامه حضرت ابوالفضل (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

کنیه:ابوالفضل، ابوالقاسم

زاده:۴ شعبان سال ۲۶ق.

زادگاه:مدینه

درگذشت:۱۰ محرم سال ۶۱ قمری

مدفن: کربلا

ادامه
آریگو ساکی,افتخارات ملی آریگو ساکی,زندگی نامه آریگو ساکی بیوگرافی آریگو ساکی سرمربی سابق تیم ملی ایتالیا (+ تصاویر)

زاده:۱ آوریل ۱۹۴۶

زادگاه:فوزینیانو،  ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱٫۷۰ متر

سمت:سرمربی 

ادامه
ژونگ شان شان,میزان ثروت ژونگ شان شان,عکس های ژونگ شان شان زندگینامه ژونگ شان شان ثروتمندترین آب‌معدنی‌فروش چین (+ تصاویر)

زاده:۱۹۵۴

زادگاه:هانگژو، چین

ملیت:چین

سمت:اهالی کسب وکار

شناخته‌شده برای:Founder, Nongfu Spring

Owner, Wantai

ادامه
عباس عراقچی,تیم مذاکرات هسته ای عباس عراقچی,سید عباس عراقچی اراک بیوگرافی عباس عراقچی سیاستمدار کشور و سوابق شغلی اش (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۱

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:دیپلمات و سیاستمدار ایرانی ، معاون سیاسی وزارت امور خارجه

دین:اسلام

ادامه
دیالوگ های داریوش ارجمند,دیالوگ های داریوش ارجمند در سریال ستایش,دیالوگ های داریوش ارجمند در فیلم ستایش

بهترین دیالوگ های داریوش ارجمند در ستایش دیالوگ های ماندگار سینمای ایران بسیار گسترده شده اند. با این که دیالوگ ها توسط فیلمنامه نوشته می شود، ولی میزان تاثیرگذاری آن ها به عواملی چون طرز گفتن و حس بازیگران در هر صحنه ای ربط دارد که یکی از آن ها دیالوگ های داریوش ارجمند می باشد. دیالوگ های داریوش ارجمند دیالوگ های هر سریالی میتوانند آموزنده و زیبا باشند.  باتوجه به همین اصل یکی از پایه های ماندگاری فیلم ها را باید دیالوگ هایی دانست که هر بازیگر بکار می برد. در ادامه با بهترین دیالوگ های داریوش ارجمند آشنا شوید: > دیالوگ های داریوش ارجمند در سریال ستایش روزی که جناره ی منو بدن به خاک اونیکه بیشتر اذیتم کرده بیشتر گریه میکنه اونیکه نخواسته منو ببینه میاد برا دیدن جنازم اونیکه دستمو نگرفت جلوتر از همه میره زیر تابوتم اونیکه نخواست سلامم کنه میاد واسه خدافظی عجب روزیه اون روز... > دیالوگ های داریوش ارجمند میگن یه روز یه پدر و پسر باهم راه میرفتن دست پدر رو شونه پسر بود پدر یهو پرسید من زورم از تو بیشتره یا تو زورت ازمن. پسر نه گذاشت و نه برداشت گفت: من! خیلی به پدر برخورد خیلی اومد کنار دیوار وایساد به پسرش نگاه کرد گفت آره شاخ شمشاد قد کشیدی، بازوت کلفت شده بایدم بی تعارف بگی زورت بیشتره گفت نه پدر! زور شما بیشتره! پدر گفت دکی تو که دو دیقه پیش یه چیز دیگه گفتی! پسر گفت اونموقع که گفتم  زورم بیشتره دست شما رو شونم بود! واسه همین از همه دنیا قویترم! افتاد؟!!! انواع دیالوگ های داریوش ارجمند > دیالوگ های به یادماندنی داریوش ارجمند ببین تا حالا شنیدی یه پرنده وقتی رو یه شاخه میشینه ترس اینو داشته باشه که شاخه بشکنه؟ راستش ازش نپرسیدم ولی فکر کنم نه نشنیدم واسه چی؟ نمیدونم ببین واسه اینکه پرندهه اطمینانش به بال خودشه نه به شاخه به پریدنشه نه به این شاخه نشد یه شاخه ی دیگه افتاد؟!!! > دیالوگ داریوش ارجمند دمت گرم خوشم اومد، اهل معامله ای یه چیزی میگیری، یه چیزی جاش میدی من راضی هستم > انواع دیالوگ های داریوش ارجمند من عادت کردم غصه هر اتفاق بدو یدفعه بخورم نه تمام عمر هر اتفاق بدی رو، باید یه روزی یادت بره  تموم شد و رفت رفتنی رفت، تموم حالا باید به فردا فکر کنیم به چیزای خوبی که هست به چیزای خوبی که باید باشه > دیالوگ های کوتاه داریوش ارجمند درمورد مجموعه ستایش میدونی حاجی داشتم فکر میکردم شب اول قبرم نکیر و منکر میان سراغم میپرسن.... حشمت فردوس تو این همه سال زندگی... یه روز دل خوش داشتی؟!! میگم نه میگن یه دفعه از ته دل خندیدی؟!! میگم نه میگن مسافرت رفتی؟!! میگم نه دریارو دیدی؟!! جنگل رفتی؟!! میگم نه میدونی؟!! اونوقت اونا میگن وقت مارو بیخودی نگیر مرد حسابی تو به جهنم عادت کردی برو اونطرف بهترین دیالوگ های داریوش ارجمند > دیالوگ های کوتاه داریوش ارجمند در سریال ستایش ببین آدم سه تا حرفه آ دال میم ولی آدم بودن خیلی حرفه > دیالوگ های داریوش ارجمند در فیلم جرم خدا اگه به پرنده ای آشیونه نده، خونه نده همه ی عمر مجبور به پروازش می کنه خدا! ما آشیونه نداریم. به ما پرواز بده. گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش