پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۲۰۰۳۵

شرح کامل هنر هفتگانه و وجه مشترک آنها

هنر هفتگانه,اولین هنر هفتگانه,هنرهای نمایشی ششمین هنر هفتگانههنر هفتگانه یعنی رشته هایی که هنر اول تا هفتم را تشکیل می دهند
به مجموعه ای از آثار یا فرایندهای ساخت انسان، که در جهت اثرگذاری بر عواطف، احساسات و هوش انسانی یا به منظور انتقال یک معنا یا مفهوم خلق میشوند ، هنر گفته می شود. به عبارت دیگر به توان و مهارت خلق زیبایی، هنر می گویند. در ادامه با هنر هفتگانه اشنا می شوید.

هنر هفتگانه

به توانایی خلق لذت برای بیننده یا شنونده، هنر می گویند. حس دلپذیری که بعد از دیدن یا شنیدن و یا لمس یک شئی در وجود شخص بوجود می آید، نشانه می دهد که شخص با یک هنر و اثر هنری رو به رو شده است. توجه کنید که  صاحب حس حتماً باید هنرمند یا هنر شناس باشد. اگر چه شخص هنر شناس مسلما از هنری که توسط شخص هنرمند بوجود آمده لذت بیشتری خواهد برد ولی فراموش نکنید که هنر و شیء هنری در وجود افردی که درکی از هنر ندارند حس زیبایی شناسی و لذت بوجود می آورد. این لذت درونی جهانی است، به همین علت است که می گویند هنر امری جهانی است.

تاکنون از هفت هنر در دنیا نام برده اند که این هنرها توانسته مردم را به اغنا بکشاند. در زبان فارسی هنر ریشه ای سانسکریتی دارد. این کلمه از دوبخش “سو” و “نر” یا “نره” تشکیل شده است. بخش اول سو به معنای نیک و بخش دوم آن مفهوم مرد یا زن دارد. کم کم  “س” به  “ه” تبدیل شده و از این جهت واژه هونر یا هنر بوجود آمد. هنر هفتگانه یعنی رشته هایی که هنر اول تا هفتم را تشکیل می دهند. در ادامه این هنرها همراه با زیرمجموعه هایشان آورده شده است:

>> هنر اول هفتگانه، هنر موسیقی:

نخستین هنر هفتگانه، هنر شنیداری است که گوش آن ها را می شنود و جزء اولین هنرها به شمار می رود. این هنرها شامل انواع موسیقی است. موسیقی  همزاد آدم است. آن جا که به چهچه ی پرندگان یا نوای آبشار دل می‎سپرده و لذت می برده است، در حقیقت موسیقی طبیعت را می شنیده است. فیثاغورث را در تاریخ، سازنده اولین تارهای انسان ساز می دانند و داوود نبی که خواننده خوبی بوده و در دستش، آهن مانند موم نرم بوده است را در اسلام مبتکر علم موسیقی می دانند ولی ما اطمینان داریم موسیقی های ضربی پیش از هردوی آن ها وجود داشته است و انسانها با یکدیگر به وسیله دمیدن در شاخ جانوران ارتباط داشته اند.

معنی هنر هفتگانه,هنر هفتگانه,مهمترین عامل در شکل گیری آثار هنر هفتگانهنخستین هنر هفتگانه، هنر شنیداری است که از آن میتوان به موسیقی اشاره کرد

موسیقی در وجود ما از طريق حس شنیداری، حس لذت پدیدار می کند. این هنر هفتگانه صرفا برای لذت بخشی نیست بلکه به نشانه هایی از اعتراض، توضیح و یا نشانه های دیگر تبدیل شده است. به همین علت توصیف موسیقی به معنای هنری که احساسات را برمی انگیزد، معنای درستی حساب نمی شود. بدین ترتیب توصیف پرفسور رابرت گرینبرگ درباره  موسیقی چنین است:« هنر موسیقی یعنی؛ صدا در زمان » به این ترتیب نه تنها موسیقی بعنوان یک لذت دهنده صرف است، بلکه به معنای واقعی آن تعریف می شود.

>> هنر دوم هفتگانه، حرکات نمایشی:

در سده ۱۷ ام در بریتانیا هنر نمایشی تولد خود را شروع کرد، که هدف آن اشاره کردن به یک داستان یا مفهوم از دید حرکات فیزیک میباشد که به دو صورت فردی یا گروهی صورت می پذیرد. این شکل از هنر هفتگانه، سبکی با تحرک زیاد ایجاد می کند و سعی می کند تا ارتباطی تنگاتنگ بین جسم و روح مخاطبان خلق کند، که بعضا زمینه را با واکنش های فیزیکی آن ها یا ایجاد اشتیاق برای داشتن حرکات فیزیکی مشابه فراهم می سازد. هنر نمایشی به چند گروه تقسیم می شود که عبارتست از:

۱- رقص:

به حرکت های انسان که برای بیان یک حالت انجام می گیرد رقص می گویند. رقص میتواند در محیط هایی همچون اجرایی،  روحانی یا اجتماعی اجرا شود. رقصنده به افرادی گفته می شود که به انجام رقص می پردازند و به خودِ کنشِ رقص، رقصیدن یا رقص گفته می شود. رقاص در فرهنگ معاصر ایرانی،  لفظی با بار منفی است که به رقصندگان باشگاه های شبانه ازجمله رقص عریان عربی و رقص برهنه غربی اطلاق می شود. برای افردی که حرفه آنان نوعی از انواع رقص های هنریست، استفاده از این لفظ ناپسند است. رقص های مختلف از حرکات نمایشی( دومین هنر هفتگانه) به شمار میروند که شامل رقص باله،  رقص فولکلر، رقص بالروم، رقص آیینی و… می باشد.

۲- اپرا:

به تلفیق موسیقی و تئاتر که حقیقت را به تصویر می کشد اُپرا می گویند. باید در موسیقی و نمایش، آگاهی داشته باشید تا بتوانید آثار اپرایی خلق کنید و پدیده ای درخور تحسین ایجاد کنید. اپرا به مجموعه ای از  هنرهای مختلف نظیر موسیقی،  ادبیات، فن بازیگری،  طراحی صحنه، دکور و کارگردانی گفته میشود. یکی از ارزنده ترین پدیده های جهان موسیقی اپرا می باشد. اپرا که یکی از پخش های حرکات نمایشی در هنر هفتگانه میباشد طی چندین قرن، با تحولات فراوان، همه گونه رویدادها و سبک های موسیقی را تجربه کرد و به تکامل رسید.

۳- سیرک:

از دیگر شاخه های حرکات نمایشی بسیار مهیج در هنر هفتگانه می توان به سیرک اشاره کرد که در غرب اروپا در اواسط قرن ۱۷ شکل گرفت. نخستین افردی که واژهٔ سیرک را به کار بردند رومیان بودند. در آن هنگام سیرک به محوطهٔ وسیعی گفته میشد که محل نمایش های مهیجی همچون اسب دوانی، آکروبات، مسابقه ارابه رانی و کشتی بود. اسب دوانی، حرکات آکروباتیک، دلقک ها، شعبده بازی و تردستی و حرکات نمایشی با استفاده از حیوانات رام شده و دست آموز در نمایش های سیرک وجود دارد ، که به طرق مختلف انجام می گیرد.

>> هنر سوم هفتگانه، هنرهای ترسیمی:

 هنرهای ترسیمی که سومین هنر هفتگانه شناخته می شوند به عنوان شاخه ای از هنرهای تجسمی میباشد که هنرمند در آن با استفاده از ابزارهای کاربردی یک اثر هنری را ثبت می کند. هنرهای ترسیمی در دوران انسان های غارنشین شکل گرفت و در نهایت منتهی به اختراع خط شد. با رشد قوه تعقل و تفکر آدمی، این هنر توسعه یافت تا جایی که بخش مهمی از زندگی بشر امروزی را تشکیل می دهد. هنرهای ترسیمی شامل دو بخش میباشد که بخش اول آن هنرهای ترسیمی تصویرگری مثل نقاشی و عکاسی بود و بخش دوم آن هنرهای ترسیمی نوشتاری مانند خطاطی بود که مهم ترین مؤلفه های این هنر، رسم خطوط می باشد. معیارهای تشخیصی هنرهای ترسیمی در طی دوره های مختلف، تغییر یافت. از همین رو، این نوع هنر دامنه وسیع تری از وسایل و ابزار نظیر رنگ، سایه و … را در برمی گیرد.

یکی از شاخه های حرکات نمایشی بسیار مهیج در هنر هفتگانه، سیرک می باشد

>> هنر چهارم هفتگانه، هنرهای تجسمی:

هنرهای تجسمی، به حواس بصری وابسته است و با توجه به این ویژگی، مخاطب را تحت تاثیر قرار می دهند. البته این هنر هفتگانه با نام های دیگری مانند هنرهای بصری یا هنرهای دیداری نیز شناخته می شود. بدین ترتیب این هنر مبتنی بر حس بینایی است. از هنر های تجسمی می توان به نقاشی، مجسمه سازی ، طراحی، چاپ دستی، گرافیک، عکاسی، صنایع دستی و هنرهای کاربردی اشاره کرد. هنر های کاربردی شامل طراحی صنعتی، طراحی مد، طراحی داخلی، طراحی گرافیکی است. هنرهای تجسمی یکی از مهمترین ارکان هنری میباشد چون در حوزه هنر، قلمرو گسترده ای دارد، به اصطلاح “نقاط” موقعیت های مختلف را در یک مجموعه بهمراه اتصالشان به بهترین شکل ممکن به تصویر می کشد. از اتصال نقاط به یکدیگر و ایجاد اشکال و ترکیب آن ها به بهترین نحو ممکن بعنوان “تناسب طلایی” نیز یاد می شود.

>> هنر پنجم هفتگانه، هنر ادبیات:

ادبیات نیز یکی از دیگر انواع هنر هفتگانه به شمار می آید که میتوان آن را نماد تمام قد از ابعاد مختلف جامعه و فرهنگ گذشته و حال دانست. ادبیات و هنرهای ادبی بعنوان یک نماد از فرهنگ های مختلف در هر جامعه ای میتواند خود را به رخ بکشد. از دیرباز، ادبیات بهترین راه برای انتقال احساسات و ایجاد ارتباط با دیگر انسانها بوده است، به همین منظور در طول تاریخ انسانها تصمیم می گیرند به این رابطه باستانی جلوه ای جدید بدهند. ادبیات در معنای لغوی کارشناسان حوزه ادبی جهان، “دانش فرهنگی” ترجمه شده است. به این هنر، دانش فرهنگی نیز گفته میشود که در زمینه های مختلف از جمله شعر، داستان، نویسندگی، سفرنامه و… تعریف می شود. هنر ادبی صرفا به منظور خوب حس کردن ، خوب اندیشیدن و خوب نوشتن، است. با تکیه بر روح یک شخص یا جامعه این هنر به تحریر میرسد و با جلوه ای متنوع از آثار روزمره، وظیفه بیان و انتقال این مفاهیم جسمانی و یا روحانی را عهده دار می باشد.

>> هنر ششم هفتگانه، هنرهای نمایشی:

ششمین هنر هفتگانه به هنرهای نمایشی اختصاص دارد. هنرهای نمایشی به حرکات نمایشی که در جایگاه دوم از لیست هنرهای هفتگانه قرار دارد، شباهت زیادی دارد. وجه مشترک آن ها بطور کلی استفاده از ارکان فیزیک در نمایش است. هنرهای نمایشی بسته به عواملی از جمله تماشاگر، متن، محل و زمان نمایش و… میباشد که میتوانند در کنار یکدیگر به یک داستان و همچنین ایفای نقش بی بدیل برای مخاطب تبدیل شوند. هنگامی که هنرهای نمایشی زنده مانند پانتومیم، اپرا، نمایش های عروسکی و ... به صحنه آمدند، در هنر و جامعه هنری تغییر و تحولی را پدید می آوردند.

هنر هفتگانه,هنر هفتگانه چیست,انواع هنر هفتگانهششمین هنر هفتگانه به هنرهای نمایشی اختصاص دارد

>> هنر هفتم هفتگانه، هنر سینما:

نقطه عطف و تکامل تمامی هنرها در کنار یکدیگر و تلفیق، سینما میباشد که این نوع هنر هفتگانه در معنای لغوی خود به معنای “حرکت” است، ولی در اصطلاح مدرن آن به معنی ترکیب تصاویر متحرک و جان بخشیدن به داستان به وسیله این تصاویر برای درک بهتر آن برای تماشاگران است. سینما در فاصله سال های ۱۸۸۰ تا ۱۸۸۹ میلادی با اختراع عکاسی و ساخت تصاویر متحرک پا به عرصه وجود گذاشت. بعد از سال ۱۹۵۰ میلادی، تقاضای عمومی برای سرگرمی از طریق تصاویر متحرک سبب شد تا سالن های سینما گسترش پیدا کند. درواقع یک اثر سینمایی از عناصر تصویر و صدا تشکیل می شود. در فاصله سال های ۱۸۷۵ تا ۱۹۱۵ میلادی رشد و شکوفایی هنر تئاتر به وقوع پیوست. این شاخه از هنرهای نمایشی در مقابل دیدگان مخاطبان یا تماشاگران به ارائه نمایش نامه می پردازد. امروزه تئاتر از نظر ساختار نمایش نامه و شکل اجرا، دامنه گسترده تری به خود گرفته و به اشکالی مانند تئاتر خیابانی، محیطی، مواجه و … تبدیل شده است.

وجه مشترک هنر هفتگانه

در بین تمامی آثار هنری، ویژگی های مشترک، زمینه ساز شکل گیری هنر هفتگانه است که این ویژگی ها به شرح زیر است:

۱. تخیل:

مهمترین عامل در شکل گیری آثار هنر هفتگانه، تخیل میباشد، هرچه هنرمند حس تخیل بهتری داشته باشد در بین سایر هنرمندان آثار وی شاخص تر می شود.

۲. احساسات و عواطف هنرمند:

وجه اشتراک آثار هنر هفتگانه در اینست که بیشتر این آثار طبق عواطف و احساسات هنرمند شکل می گیرد و در پیش زمینه آثار هنری تفکر منطقی و عقلانی کم تر دخالت دارند. این بدین معنی نیست که هنرمند در خلق آثار از عقل، شعور و درک خود استفاده نمی کند، به عبارتی یعنی در ابتدای شکل گیری طرح هنرمند، احساسات او بر جنبه های فکری برتری می یابد.

۳. منشوری بودن و چند معنایی بودن آثار هنری:

زمانی که هنرمند اثری را خلق می کند هر فردی که در مقابل آن اثر قرار می گیرد برداشت متفاوتی را باتوجه به تفکرات و احساسات خود میتواند از آثار هنر هفتگانه داشته باشد. وقتی یک اثر هنری از عواطف و احساسات هنرمند شکل می گیرد معنایی تک بعدی ندارد و استنباط از آن متفاوت می باشد.

جه مشترک هنر هفتگانه,هنر هفتگانه,دومین هنر هفتگانهمهمترین عامل در شکل گیری آثار هنر هفتگانه، تخیل میباشد

گردآوری: بخش هنرو سینما سرپوش

  • 10
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
صابر کاظمی,فعالیت های ورزشی صابر کاظمی,صابر کاظمی و افراد پشت خط زن بیوگرافی صابر کاظمی بازیکن والیبال (+جدیدترین تصااویر)

تاریخ تولد:  ۳ دی ماه سال ۱۳۷۷

محل تولد: شهرستان آق قلای استان گلستان

قد ۲:  متر و ۵ سانتی متر 

وزن: ۸۷ کیلوگرم 

پست:پشت خط زن

ادامه
امانوئل سویدنبرگ,تصاویر امانوئل سویدنبرگ,عکسهای امانوئل سویدنبرگ زندگینامه امانوئل سویدنبرگ فیلسوفی باهوش تر از انیشتین (+تصاویر)

زاده:۲۸ ژانویهٔ ۱۶۸۸

زادگاه:استکهلم،  امپراتوری سوئد

دوره:فلسفه قرن هجدهم

علایق اصلی:الهیات, علم, فلسفه

درگذشت:۲۹ مارس ۱۷۷۲ 

ادامه
آریا برزگر,بازیهای لیگ برتر آریا برزگر,بازی های تیم ملی آریا برزگر بیوگرافی آریا برزگر بازیکن فوتبال ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۸ مهر ۱۳۸۱   

زادگاه:شیراز

ملیت:ایرانی

پست:مهاجم

قد:۱٫۸۹ متر

ادامه
XXXXXXXXXXXX بیوگرافی آرمان درویش کارگردان و بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد:ملایر

حوزه فعالیت:کارگردانی و بازیگری

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
گابریل پین,گابریل پین مربی فوتبال ایتالیایی,بیوگرافی گابریل پین زندگینامه گابریل پین مربی فوتبال ایتالیایی (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژانویه ۱۹۶۲

زادگاه:ویتوریو ونتو، ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱.۷۴ m

پست:هافبک

ادامه
مسیح مهاجری,زندگینامه مسیح مهاجری,فعالیت های مسیح مهاجری زندگینامه مسیح مهاجری سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۳۲۶ 

زادگاه:تنکابن،  ایران

ملیت:ایرانی

پیشه:مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی

دین:اسلام

ادامه
شفیعی کدکنی,دکتر شفیعی کدکنی,محمد رضا شفیعی کدکنی زندگینامه شفیعی کدکنی شاعر معاصر ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۹ مهر ۱۳۱۸

زادگاه:کدکن،  نیشابور

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر،  استاد دانشگاه، پژوهشگر و نویسنده

دین:اسلام

ادامه
سرگی برین,زندگینامه سرگی برین,جوایز سرگی برین بیوگرافی سرگی برین موسس شرکت گوگل (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۷۳

قد: ۱.۷۳ متر

ملیت: آمریکایی

زادگاه: مسکو، روسیه  SFSR، اتحاد جماهیر شوروی

مذهب: یهودی

ادامه
رودکی,شاعر رودکی,آثار رودکی سمرقندی زندگی نامه رودکی استاد شاعران و پدر شعر فارسی + آثار

زادروز:۱۱ رمضان ۲۴۴( قمری)

زاد گاه:پنجکنت، تاجیکستان کنونی

زمینهٔ کاری:شاعر، موسیقی دان

ملیت:ایرانی

مرگ:۳۲۹( قمری)

در زمان حکومت:سامانیان

ادامه
دیالوگ های داریوش ارجمند,دیالوگ های داریوش ارجمند در سریال ستایش,دیالوگ های داریوش ارجمند در فیلم ستایش

بهترین دیالوگ های داریوش ارجمند در ستایش دیالوگ های ماندگار سینمای ایران بسیار گسترده شده اند. با این که دیالوگ ها توسط فیلمنامه نوشته می شود، ولی میزان تاثیرگذاری آن ها به عواملی چون طرز گفتن و حس بازیگران در هر صحنه ای ربط دارد که یکی از آن ها دیالوگ های داریوش ارجمند می باشد. دیالوگ های داریوش ارجمند دیالوگ های هر سریالی میتوانند آموزنده و زیبا باشند.  باتوجه به همین اصل یکی از پایه های ماندگاری فیلم ها را باید دیالوگ هایی دانست که هر بازیگر بکار می برد. در ادامه با بهترین دیالوگ های داریوش ارجمند آشنا شوید: > دیالوگ های داریوش ارجمند در سریال ستایش روزی که جناره ی منو بدن به خاک اونیکه بیشتر اذیتم کرده بیشتر گریه میکنه اونیکه نخواسته منو ببینه میاد برا دیدن جنازم اونیکه دستمو نگرفت جلوتر از همه میره زیر تابوتم اونیکه نخواست سلامم کنه میاد واسه خدافظی عجب روزیه اون روز... > دیالوگ های داریوش ارجمند میگن یه روز یه پدر و پسر باهم راه میرفتن دست پدر رو شونه پسر بود پدر یهو پرسید من زورم از تو بیشتره یا تو زورت ازمن. پسر نه گذاشت و نه برداشت گفت: من! خیلی به پدر برخورد خیلی اومد کنار دیوار وایساد به پسرش نگاه کرد گفت آره شاخ شمشاد قد کشیدی، بازوت کلفت شده بایدم بی تعارف بگی زورت بیشتره گفت نه پدر! زور شما بیشتره! پدر گفت دکی تو که دو دیقه پیش یه چیز دیگه گفتی! پسر گفت اونموقع که گفتم  زورم بیشتره دست شما رو شونم بود! واسه همین از همه دنیا قویترم! افتاد؟!!! انواع دیالوگ های داریوش ارجمند > دیالوگ های به یادماندنی داریوش ارجمند ببین تا حالا شنیدی یه پرنده وقتی رو یه شاخه میشینه ترس اینو داشته باشه که شاخه بشکنه؟ راستش ازش نپرسیدم ولی فکر کنم نه نشنیدم واسه چی؟ نمیدونم ببین واسه اینکه پرندهه اطمینانش به بال خودشه نه به شاخه به پریدنشه نه به این شاخه نشد یه شاخه ی دیگه افتاد؟!!! > دیالوگ داریوش ارجمند دمت گرم خوشم اومد، اهل معامله ای یه چیزی میگیری، یه چیزی جاش میدی من راضی هستم > انواع دیالوگ های داریوش ارجمند من عادت کردم غصه هر اتفاق بدو یدفعه بخورم نه تمام عمر هر اتفاق بدی رو، باید یه روزی یادت بره  تموم شد و رفت رفتنی رفت، تموم حالا باید به فردا فکر کنیم به چیزای خوبی که هست به چیزای خوبی که باید باشه > دیالوگ های کوتاه داریوش ارجمند درمورد مجموعه ستایش میدونی حاجی داشتم فکر میکردم شب اول قبرم نکیر و منکر میان سراغم میپرسن.... حشمت فردوس تو این همه سال زندگی... یه روز دل خوش داشتی؟!! میگم نه میگن یه دفعه از ته دل خندیدی؟!! میگم نه میگن مسافرت رفتی؟!! میگم نه دریارو دیدی؟!! جنگل رفتی؟!! میگم نه میدونی؟!! اونوقت اونا میگن وقت مارو بیخودی نگیر مرد حسابی تو به جهنم عادت کردی برو اونطرف بهترین دیالوگ های داریوش ارجمند > دیالوگ های کوتاه داریوش ارجمند در سریال ستایش ببین آدم سه تا حرفه آ دال میم ولی آدم بودن خیلی حرفه > دیالوگ های داریوش ارجمند در فیلم جرم خدا اگه به پرنده ای آشیونه نده، خونه نده همه ی عمر مجبور به پروازش می کنه خدا! ما آشیونه نداریم. به ما پرواز بده. گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش