جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳
۱۳:۱۹ - ۲۶ مرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۵۱۹۴۹
فیلم و سینمای جهان

۱۰ فیلم ترسناک برای کسانی که از «اتاق فرار» خوششان می آید؛ از No Escape تا The Game

ترسناک ترین فیلم ها شبیه اتاق فرار,فیلم ترسناک

روزیاتو | فیلم Escape Room یا اتاق فرار ساخته سال ۲۰۱۹ که تا حدود زیادی به آثار کلاسیکی چون Cube و Saw وام دار است، این بازی پازلی مشهور را گرفته و به یک بازی مرگبار تبدیل می کند. اگرچه این فیلم در میان منتقدان چندان محبوب نبود، اما طرفداران مشتاق یک قاتل معمایی جدید اهمیتی به این نقدها ندادند؛ و این فیلم با بودجه ۹ میلیون دلاری در گیشه بیش از ۱۵۰ میلیون دلار فروش داشت. اتاق فرار اگرچه به هیچ وجه یک فیلم بی نقص به حساب نمی آید، اما یک ماجراجویی هیجان انگیز و سرگرم کننده در میان مجموعه های فوق العاده از لوکیشن ها و فضاهای به شدت ترسناک است.

ترسناک ترین فیلم ها شبیه اتاق فرار,فیلم ترسناک

فیلم های زیادی در طول این سال ها ساخته شده اند که به مفاهیم و موضوعات مشابهی پرداخته اند. اغلب یک بازی یا یک آزمایش وجود دارد، چیزی که بسیار کنترل شده است، حتی اگر در نگاه اول اینطور به نظر نرسد. گاهی اوقات آن ها به چندین لوکیشن متفاوت کشیده می شوند، در حالی که دیگران روایتشان را در یک اتاق واحد اجرا می کنند. اغلب اوقات، این فیلم ها موضوعات مربوط به جامعه و تعصبات ناخودآگاهی که همه ما با خود داریم را مورد بجث قرار می دهند. بعضی از آن ها بسیار عالی هستند، و بعضی دیگر از فرط بد بودن، خوب هستند، اما این ها ۱۰ فیلم ترسناکی هستند که اگر اتاق فرار را دیده اید و نیاز به یک بازی مشابه دارید، باید آن ها را تماشا کنید.

۱۰- No Escape (2020)‎

ترسناک ترین فیلم ها شبیه اتاق فرار,فیلم ترسناک

No Escape یا راه فراری نیست که با نام “مرا دنبال کن” نیز شناخته می شود، تله های اتاق های فرار و رسانه های اجتماعی مدرن را گرفته و آن ها را به سناریویی از نوع فیلم های Hostel پیوند می زند. کول، سلبریتی ولاگر مشهور دهمین سالگرد راه اندازی کانال یوتیوب خود را جشن می گیرد و دوستانش ترتیبی می دهند تا با او به یک اتاق فرار اختصاصی در مسکو بروند. سفر آن ها با اتفاقات عجیبی شروع می شود، اما با شروع اتاق فرار همه چیز تغییر می کند و آن ها متوجه می شوند که در خطری واقعی قرار دارند.

ویل ورنیک، کارگردان No Escape، در مصاحبه ای با LRM Online اظهار داشته که اینفلونسرهای شبکه های اجتماعی مانند کیسی نیستات و لوگان پال منبع الهامی برای فیلم او بوده اند، به ویژه روایت هایی که حول شخصیت هایشان ساخته اند و چگونگی تاثیر آن در زندگی واقعی شان. راه فراری نیست به هیچ وجه بی نقص نیست – شکل گیری داستان به شدت کند است – اما نتیجه آن یک ادای احترام خونین و سرگرم کننده به ژانر فرعی شکنجه عریانِ اواسط دهه ۲۰۰۰ است.

۹- Stay Alive (2006)‎

ترسناک ترین فیلم ها شبیه اتاق فرار,فیلم ترسناک

زنده بمان یک فیلم “خوب” نیست، اما تماشای آن با دوستان برای ساعاتی خنده، خوب و لذت بخش است. این فیلم داستان گروهی از گیمرهای جوان را دنبال می کند که با مرگ مرموز یکی از دوستانشان دور هم جمع شده اند. در میان وسایل او یک بازی منتشر نشده به نام “زنده بمان” وجود دارد که آن ها با هم بازی اش می کنند.

هنگامی که بازیکنان شروع به مردن به همان شیوه شخصیت هایشان در بازی می کنند، هاچ و گروه دوستان رو به زوالش باید بفهمند که چگونه قبل از تمام شدن زمان خود در بازی پیروز شوند. با داشتن فرانکی مونیز بلافاصله پس از بازی در سریال Malcolm in the Middle (در نقش شخصیتی به نام سوینک) و یک استفاده نامناسب عجیب از افسانه الیزابت باتوری، زنده بمان از آن دست سرگرمی های احمقانه سینمایی است که تنها در اواسط دهه ۲۰۰۰ می توانید پیدا کنید.

۸- Circle (2015)‎

ترسناک ترین فیلم ها شبیه اتاق فرار,فیلم ترسناک

در فیلم علمی تخیلی ترسناک دایره یا Circle، فیلم های ۱۲ مرد خشمگین با منطقه گرگ و میش ترکیب می شوند. پنجاه غریبه با هم در یک فضای خالی تاریک از خواب بیدار می شوند، در حالی که در دو دایره متحدالمرکز در اطراف یک گنبد سیاه ترسناک ایستاده اند. غریبه ها که نمی دانند چطور سر از آنجا درآورده اند یا حتی کی هستند، به سرعت متوجه می شوند که بخشی از یک آزمایش بیمارگونه هستند که آن ها را مجبور می کند هر دو دقیقه به یک نفر رأی دهند تا بمیرد.

هرج و مرج زمانی به وجود می آید که هر فرد سعی می کند تقلب کند، با دیگران معامله کند، چانه زنی کند یا با منطق راه خود را برای زنده ماندن باز کند، بدین ترتیب زشت ترین و تاریک ترین جنبه های گروه و کل بشریت آشکار می شود. اگرچه ساختار این فیلم کمی خشک و بدون جذابیت بصری و ظرافت است، اما کلیت فیلم یک داستان مرموز تأمل برانگیز است که فضا را برای مخاطبان باز می گذارد تا درباره چگونگی عملکرد خودشان، اگر در چنین شرایطی قرار می گرفتند، نظریه پردازی کنند.

۷- The Belko Experiment (2016)‎

ترسناک ترین فیلم ها شبیه اتاق فرار,فیلم ترسناک

آزمایش بلکو این سوال را مطرح می کند که مردم برای بقای خود تا کجا پیش خواهند رفت. آزمایش بلکو که توسط جیمز گان نوشته شده است، یک آزمایش روانی مملو از خونریزی است. این فیلم نیمی Battle Royale و نیمی Saw است، که سیاست های سمی حوزه اداری را گرفته و آن ها را مرگبار می سازد. در یک روز کاری معمولی، ۸۰ کارمند شرکت بلکو در داخل دفتر کار خود گرفتار می شوند. روی سیستم ارتباطی داخلی شرکت صدای ناآشنایی وجود دارد که به آن ها دستور می دهد دو نفر از همکاران خود را بکشند یا عواقب آن را متقبل شوند.

وقتی زمان به پایان می رسد، کارمندان متوجه می شوند که صدا دروغ نمی گوید. دو نفر کشته می شوند و مشخص می شود که دستگاه های ردیابی که توسط این شرکت برای “امنیت” در سر آن ها کار گذاشته شده، در واقع بمب هستند. با مواجه شدن کارمندان با معضل اخلاقی کشتن یا کشته شدن، تنش ها به شدت افزایش می یابد. آزمایش بلکو مانند آزمایش زندان استنفورد، دشمنی های دنیای واقعی را گرفته و خشونت هولناک آن را به شدت و به شکلی پوچ گرایانه و بی معنی افزایش می دهد، فیلمی که باعث می شود تا یک تجربه تماشای فیلمِ سرگرم کننده و تفکر برانگیز داشته باشید.

۶- Exam (2009)‎

ترسناک ترین فیلم ها شبیه اتاق فرار,فیلم ترسناک

تلاش برای به دست آوردن یک شغل جدید می تواند یک کابوس باشد، و تریلر روانشناختی بریتانیایی Exam یا امتحان در سال ۲۰۰۹ این کابوس را به اوج پتانسیل خود می رساند. هشت کارجو توسط شرکت معتبر DATAPREV برای تکمیل یک ارزیابی اشتغال دعوت شده اند. با این حال، وقتی آن ها به شرکت مراجعه می کنند، متوجه می شوند که “آزمون” تنها یک سوال واحد است و صفحات آزمون آن ها کاملاً خالی است. این گروه برای پیدا کردن سوالی که بتواند شغلشان را تضمین کند تلاش می کنند، اما تنش ها افزایش می یابد و کارجوها خیلی زود علیه یکدیگر دست به توطئه و دشمنی می زنند.

Exam فیلم کوچکی است که تنها در یک اتاق اتفاق می افتد و این موضوع به تنش ها می افزاید، در حالی که ما سعی می کنیم نه تنها راز این آزمون را کشف کنیم، بلکه واقعیت این دنیای عجیب خارج از اتاق امتحان را نیز درک کنیم. این فیلم، هوشمندانه به بررسی معضلات جامعه و مفاهیم از پیش تعیین شده ای می پردازد که بینندگان را تا آخر در حالت اضطراب و استرس و البته حدس زدن نگه می دارد.

۵- The Cabin in the Woods (2011)‎

ترسناک ترین فیلم ها شبیه اتاق فرار,فیلم ترسناک

زمانی که سال ۲۰۱۲ به پایان رسید، دوران خون پاشی که توسط Saw و Hostel به وجود آمده بود به پایان رسید و برای تقلیدهای طنزآمیز آماده بود. در این شرایط بود که جاس ودون و درو گودارد با فیلم کلبه ای در جنگل یا The Cabin in the Woods وارد شدند، فیلمی که تقلید هوشمندانه ای از جایی است که این ژانر رفته بود و هنوز هم یک فیلم ترسناک سرگرم کننده دیوانه وار است. این فیلم روایتگر سفر گروهی از دانشجویان به کلبه ای مرموز برای گذراندن تعطیلات است. در سرداب کلبه، دانشجویان چندین اثر هنری عجیب و غریب پیدا می کنند، پیش از این که یکی از آن ها متن طلسم یا نفرینی را از یک دفترچه خاطرات بخواند و ویرانی مطلقی به بار آورد.

اما همه چیز آنطور که به نظر می رسد نیست.در یک مرکز دور از دسترس عموم، گروهی از تکنسین ها در حال نظارت و دستکاری سرنوشت گروه هستند و در عین حال از مرگ اجتناب ناپذیر آن ها استقبال می کنند. کلبه ای در جنگل پاسخی به یک دهه خون پاشی در ژانر وحشت و بازسازی های مشابه در این ژانر بود و ودون در مصاحبه ای با توتال فیلم آن را یک “نامه نفرت عاشقانه” برای این ژانر توصیف کرد. این فیلم روایتی بامزه و خونین از تمام چیزهایی است که طرفداران ژانر وحشت باید ببینند.

۴- The Game (1997)‎

ترسناک ترین فیلم ها شبیه اتاق فرار,فیلم ترسناک

The Game یا بازی فیلمی است که دیوید فینچر بلافاصله بعد از فیلم موفق هفت یا Se7en ساخت و اگرچه در گیشه به خوبی فیلم قبلی این کارگردان عمل نکرد اما یکی از فیلم های محبوب کالت نزد طرفداران فینچر است. نیکولاس ون اورتون یک بانکدار و سرمایه گذار متکبر و ثروتمند است که قصد دارد تولد ۴۸ سالگی خود را جشن بگیرد. برای این کار، برادرش کنراد به او بلیتی برای یک بازی عجیب متعلق به یک شرکت مرموز به نام خدمات سرگرمی مصرف کننده یا CRS می دهد.

پس از یک ارزیابی فیزیکی و روانی طولانی و همه جانبه، نیک برای بازی رد می شود، یا آیا واقعاً رد می شود؟ زندگی این بانکدار با محو شدن مرزهای بین واقعیت و بازی از کنترل خارج می شود. نیک اگر بخواهد زنده از بازی بیرون بیاید، باید برای کشف حقیقت بجنگد. فینچر از آن زمان نارضایتی خود را از نتیجه این پروژه سینمایی ابراز کرده و در سال ۲۰۱۴ به ایندی وایر گفته که نباید آن را کارگردانی می کرد، اما تماشای این فیلم برای طرفداران فیلم هایی که مخاطب را در تمام مدت روی با استرسی زایدالوصف رو صندلی هایشان نیم خیز نگه می دارد، بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

۳- Cube (1997)‎

ترسناک ترین فیلم ها شبیه اتاق فرار,فیلم ترسناک

فیلم مکعب با الهام گرفتن از اپیزود “پنج شخصیت در جستجوی خروجی” از سریال منطقه گرگ و میش، داستان پنج شخصیت را دنبال می کند که در زندانی کافکایی به دام افتاده اند. آن ها نمی دانند چطور به آنجا وارد شده اند یا چرا. این گروه برای پیدا کردن راه فرار از هزارتوی عجیبی در یک ساختار صنعتی با یکدیگر همکاری می کنند، اما با گذشت زمان و سخت شدن فرار، همه چیز از از کنترل خارج می شود. آیا فرار حتی امکان پذیر است یا همه این ها یک بازی بیمارگونه است؟

نقدها برای Cube در هنگام انتشار، متوسط بود، اما از آن زمان به بعد این فیلم به یک اثر کالت کلاسیک تبدیل شد که دنباله ها و بازسازی هایش هرگز نتوانستند کیفیت و جذابیت آن را تکرار کنند. Cube کابوسی ترسناک و دارای فضای تنگ و تاریک است که سعی نمی کند بیش از حد پرهیجان یا حماسی باشد و برای به تصویر کشیدن موضوعات بیهودگی و شرایط انسانی به داستانی قوی و کارگردانی فوق العاده خود متکی است.

۲- Battle Royale (2000)‎

ترسناک ترین فیلم ها شبیه اتاق فرار,فیلم ترسناک

برخلاف هر فیلم دیگری در این فهرست، بتل رویال در مرکز خود رازی ندارد که فقط منتظر افشا شدن آن باشید. در آینده ای نزدیک، ژاپن از یک بحران بزرگ اقتصادی و بیکاری شدید رنج می برد که متعاقباً نرخ بزهکاری نوجوانان را به شدت افزایش داده است. برای مقابله با این معضل، دولت “قانون بی آر” را تصویب می کند، یک بازی بی رحمانه که در آن یک کلاس به شکل تصادفی از دانش آموزان باید کشته یا خود کشته شوند، و تنها یک نفر به عنوان پیروز از این بازی بیرحمانه بیرون می آید.

اگر این روایت برایتان آشناست، به این دلیل است که: چندین فیلم محبوب جوانان در اواسط دهه ۲۰۰۰ مانند The Hunger Games، The Maze Runner و Divergent همگی از مفاهیم و تم های مشابهی بهره می برند، اما هیچ کدام از آن ها به اندازه این فیلم برای به تصویر کشیدن خشونت واقعی چنین شرایطی پیش نمی روند. این کودکان با یک کار غیرممکن روبرو هستند و تماشای مرگ اجتناب ناپذیر آن ها با جزئیات خونین به همان اندازه که تکان دهنده است، رضایت بخش نیز هست.

۱- Saw (2004)‎

ترسناک ترین فیلم ها شبیه اتاق فرار,فیلم ترسناک

وقتی صحبت از معماها و تله های ترسناک سینمایی به میان می آید، اره برقی هنوز هم در اوج قدرت قرار دارد و هیچ چیز نمی تواند بالاتر از اولین فیلم فرانچایز اره قرار بگیرد. علی رغم شهرت این فرانچایز، اولین اره به طرز شگفت انگیزی در بخش “پورن شکنجه” کنترل شده عمل می کند. این یک تربلر رازآلود ساخته شده با دقت فراوان است، یک مسابقه کلوستروفوب در برابر زمان که به آرامی لایه های روایی خود را تا صحنه نهایی تکان دهنده اش کنار می زند.

عکاسی به نام آدام از خواب بیدار می شود تا خود را در یک کابوس واقعی ببیند: او در یک حمام نفرت انگیز و ناآشنا به زنجیر کشیده شده است. در کنار او یک مرد زنجیر شده دیگر به نام دکتر لارنس گوردون و یک جسد وجود دارد. گوردون به این نتیجه می رسد که آن ها احتمالاً در دستان قاتل اره برقی باشند، قاتلی زنجیره ای که قربانیانش را به انجام بازی های وحشتناک و هولناک مجبور می کند.

با گذشت زمان و آشکار شدن حقیقت، آدام و گوردون باید قبل از اینکه خیلی دیر شود، معمای قاتل اره برقی را حل کنند. اره برخلاف فرانچایزی که به وجود می آورد، یک تریلر متفکرانه است که از ترساندن، گیج کردن و ناراحتی مخاطبانش لذت می برد.

  • 13
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره خدا

دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا پنجره ای به دنیای درون انسان می گشایند و راز و نیاز او با خالق هستی را به تصویر می کشند. در این مقاله از سرپوش به بررسی این دیالوگ ها در ادیان مختلف، ادبیات فارسی و سینمای جهان می پردازیم و نمونه هایی از دیالوگ های ماندگار درباره خدا را ارائه می دهیم. دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا همیشه در تاریکی سینما طنین انداز شده اند و ردی عمیق بر جان تماشاگران بر جای گذاشته اند. این دیالوگ ها می توانند دریچه ای به سوی دنیای معنویت و ایمان بگشایند و پرسش های بنیادین بشری درباره هستی و آفریننده آن را به چالش بکشند. دیالوگ های ماندگار و زیبا درباره خدا نمونه دیالوگ درباره خدا به دلیل قدرت شگفت انگیز سینما در به تصویر کشیدن احساسات و مفاهیم عمیق انسانی، از تاثیرگذاری بالایی برخوردار هستند. نمونه هایی از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا در اینجا به چند نمونه از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا اشاره می کنیم: فیلم رستگاری در شاوشنک (۱۹۹۴): رد: "امید چیز خوبیه، شاید بهترین چیز. و یه چیز مطمئنه، هیچ چیز قوی تر از امید نیست." این دیالوگ به ایمان به خدا و قدرت امید در شرایط سخت زندگی اشاره دارد. فیلم فهرست شیندلر (۱۹۹۳): اسکار شیندلر: "من فقط می خواستم زندگی یک نفر را نجات دهم." این دیالوگ به ارزش ذاتی انسان و اهمیت نجات جان انسان ها از دیدگاه خداوند اشاره دارد. فیلم سکوت بره ها (۱۹۹۱): دکتر هانیبال لکتر: "خداوند در جزئیات است." این دیالوگ به ظرافت و زیبایی خلقت خداوند در دنیای پیرامون ما اشاره دارد. پارادیزو (۱۹۸۸): آلفردو: خسته شدی پدر؟ پدر روحانی: آره. موقع رفتن سرازیریه خدا کمک می کنه اما موقع برگشتن خدا فقط نگاه می کنه. الماس خونین (۲۰۰۶): بعضی وقتا این سوال برام پیش میاد که خدا مارو به خاطر بلاهایی که سر همدیگه میاریم می بخشه؟ ولی بعد به دور و برم نگاه می کنم و به ذهنم می رسه که خدا خیلی وقته اینجارو ترک کرده. نجات سربازان رایان: فرمانده: برید جلو خدا با ماست ... سرباز: اگه خدا با ماست پس کی با اوناست که مارو دارن تیکه و پاره می کنن؟ بوی خوش یک زن (۱۹۹۲): زنها ... تا حالا به زن ها فکر کردی؟ کی خلقشون کرده؟ خدا باید یه نابغه بوده باشه ... زیر نور ماه: خدا خیلی بزرگتر از اونه که بشه با گناه کردن ازش دور شد ... ستایش: حشمت فردوس: پیش خدا هم که باشی، وقتی مادرت زنگ می زنه باید جوابشو بدی. مارمولک: شاید درهای زندان به روی شما بسته باشد، اما درهای رحمت خدا همیشه روی شما باز است و اینقدر به فکر راه دروها نباشید. خدا که فقط متعلق به آدم های خوب نیست. خدا خدای آدم خلافکار هم هست. فقط خود خداست که بین بندگانش فرقی نمی گذارد. او اند لطافت، اند بخشش، بیخیال شدن، اند چشم پوشی و رفاقت است. دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم مارمولک رامبو (۱۹۸۸): موسی گانی: خدا آدمای دیوونه رو دوس داره! رمبو: چرا؟ موسی گانی: چون از اونا زیاد آفریده. سوپر نچرال: واقعا به خدا ایمان داری؟ چون اون میتونه آرامش بخش باشه. دین: ایمان دارم یه خدایی هست ولی مطمئن نیستم که اون هنوز به ما ایمان داره یا نه. کشوری برای پیرمردها نیست: تو زندگیم همیشه منتظر بودم که خدا، از یه جایی وارد زندگیم بشه ولی اون هیچوقت نیومد، البته اگر منم جای اون بودم خودمو قاطی همچین چیزی نمی کردم! دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم کشوری برای پیرمردها نیست سخن پایانی درباره دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا در هر قالبی که باشند، چه در متون کهن مذهبی، چه در اشعار و سروده ها و چه در فیلم های سینمایی، همواره گنجینه ای ارزشمند از حکمت و معرفت را به مخاطبان خود ارائه می دهند. این دیالوگ ها به ما یادآور می شوند که در جستجوی معنای زندگی و یافتن پاسخ سوالات خود، تنها نیستیم و همواره می توانیم با خالق هستی راز و نیاز کرده و از او یاری و راهنمایی بطلبیم. دیالوگ های ماندگار سینمای جهان درباره خدا گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش