۱۱:۱۳ - ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۳۰۸۲۳۴
فیلم و سینمای جهان

درباره گودزیلای جدید، ساخته مایکل داگرتی

فیلم سینمایی گودزیلا پادشاه هیولاها,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

مشخصات فــــــيلم

عنوان: گودزیلا: پادشاه هیولاها

محصول: استودیوهای لیجندری پیکچرز و برادران وارنر

تهیه‌کنندگان: توماس تال، جان یاشنی، برایان راجرزو مری پارنت

سناریست ها: مکس بورن اشتاین و زاک شیلدز

کارگردان: مایکل داگرتی

مدیریت فیلمبرداری: لارنس شر

تدوینگران: راجر بارتون، ریچارد پی‌یرسون و باب روکسای

موسیقی متن: بی‌یر مک کریری

طول مدت: ۱۳۲ دقیقه

بازیگران: کایلی چندلر، ورا فارمیگا، میلی بابی براون، بردلی ویتفورد، سالی هاوکینز، چارلز دنس، تامس میدل دیچ، ایشا هیندز، اوشیا جکسون جونیور، دیوید استراترن، کن واتانابه و ژانگ ژی‌ای.

نسخه تازه گودزیلا که دومین ورسیون امریکایی از روی زندگی و کارهای این هیولای خیالی ساخته شده توسط ژاپنی‌ها به حساب می‌آید، به سبب علایق خاص و ویژه مایکل داگرتی کارگردان این فیلم به سوژه، یک نامه عاشقانه و وسیله‌ای برای عرض ارادات به این مخلوق کریه به حساب آمده است.

شمردن تعداد نسخه‌هایی که ژاپنی‌ها از سال ۱۹۵۴ درباره گودزیلا ساخته‌اند، دشوار است اما شمار این فیلم‌ها و مشتقات آن از ۲۲ هم گذشته و ورود امریکایی‌ها هم به این عرصه از سال ۲۰۱۴ و با فیلمی تحت عنوان ساده و مستقیم «گودزیلا» به کارگردانی گرت ادواردز شروع شد که یک جمع‌بندی از کل اتفاقات مرتبط با این جانور عظیم هولناک ولی برگرفته از مؤلفه‌های فیلمسازی هالیوود بود و اینک که فیلم «گودزیلا: پادشاه هیولاها» به نمایش درآمده، مشخص است که به‌ تنها شهرک رؤیاسازی‌های کاذب سینمایی بابت فیلم اول ضرر اقتصادی وارد نکرده، بلکه پیگیری این موضوع و ساخت این سری فیلم‌های معمولاً پرفروش را براساس فرمول‌های خود و ابزاری مثل جلوه های ویژه مافوق مدرنش الزامی می‌انگارد.

توجه و علاقه داگرتی به سوژه گودزیلا و کارهای ویرانگرانه او از چارچوب مسائل اقتصادی و حرفه‌ای فوق فراتر می‌رود و او همیشه آرزوی ساخت فیلمی از روی این موضوع و مسائل مرتبط با آن را داشته و طبعاً اینک خوشحال است که به مقصود خود رسیده است.

میزان این رضایت زمانی بیشتر می‌شود که در نظر بگیریم در نسخه جدید گودزیلا سه کاراکتر و بواقع سه هیولای دیگر معرفی شده در سری فیلم‌های گودزیلا ساخته استودیوی ژاپنی توهو برای نخستین بار در یک نسخه امریکایی هم مشاهده می‌شوند و آنها رودان، موترا و شاه گیدورا هستند و آخری یک موجود وحشتناک با در برداشتن سه سر به طور همزمان است.

مقابل تیم محققان

در برخوردی بالنسبه کلاسیک که در کارهای قبلی گودزیلا هم مشاهده شده بود، جانوران عظیم فوق به قصد به دست گرفتن قدرت به جان یکدیگر می‌افتند و تبعات این مسأله چنان سنگین و وسیع است که امنیت کل مردم و وضعیت جهان به خطر می‌افتد. در نقطه مقابل آنها یک تیم از محققان و دانشمندان قرار گرفته‌اند که کارشان مبارزه با این موجودات و از بین بردن خطرات فوق و نجات بشریت به طرق متفاوت است و سر آمدان این گروه یک زن باستان‌شناس به‌نام اماراسل (با بازی ورافارمیگا) و همسر او مارک (کایلی چندلر) هستند که هر چند بر سر مأموریت خطیر پیش رویشان تفاهم و اتفاق نظر دارند اما مجادلات زندگی خصوصی‌شان آنها را به راه‌هایی مجزا از یکدیگر سوق می‌دهد.

تعطیلی‌های گودزیلایی

مایکل داگرتی در اوایل تابستان ۲۰۱۹ می‌گوید از کودکی دوست داشت فیلم‌های گودزیلایی را ببیند و آنها را از کانال‌هایی که این گونه آثار قدیمی را پیوسته پخش می‌کنند تعقیب می‌کرده است.

او می‌افزاید: قضیه این علاقه و میزان ارادتم به گودزیلا و اتفاقات مرتبط با وی به حدی می‌رسد که می‌توانم مدعی شوم من با فیلم‌هایی از این دست رشد کردم و با چنان مؤلفه‌هایی به سوی جامعه هنری و سینما سوق یافتم. صبح‌های شنبه و بواقع در دو روز تعطیلی آخر هفته عادت داشتم یک کاسه پر از کورن فلکس را پیش روی خود بگذارم و مقابل تلویزیون بنشینم و سری فیلم‌های گودزیلا را ببینیم که همگی ساخته ژاپنی‌ها و کار استودیوی سوهو بود. در این میان نسخه‌های کارتونی گودزیلا هم پخش می‌شد که کار شرکت امریکایی هانا باربرا بود و جالب‌تر اینکه عصر همان روز یا یکشنبه یکی دیگر از کانال‌ها فیلم دیگری از گودزیلا را به نمایش می‌گذاشت و در همان پایان هفته‌های سینمایی حداقل یک فیلم هیولایی دیگر و برخی آثار سیاه و سفید، روند پخش فیلم‌های هیولایی و ترسناک را کامل می‌کردند. از همان زمان‌ها و پس از دیدن گودزیلاهای ژاپنی که اغلب هم فیلم‌های ناقص و بدی بودند و یک سطح متوسط و معمولی داشتند من به طراحی ساخت فیلم‌هایی از این دست در ذهنم مشغول شدم و یادم می‌آید که به کتابخانه‌های متعدد می‌رفتم و کتاب‌هایی را که مربوط به این سوژه بودند، می‌گرفتم و مطالعه می‌کردم.

 بازگشت به دامان طبیعت

داگرتی می‌افزاید: از طریق همان مطالعات بود که برای اولین بار درک کردم فیلم‌ها باید حامل پیام‌ها و سوژه‌های خاص هم باشند و سرگرمی صرف نباشد و هر چه بیشتر به عمق مسائل ورود کنند، هم برای خودشان بهتر است و هم برای دوستداران سینما. این برداشت غلط را بارها حس کرده‌ایم که یک فیلم سینمایی ابتدا باید سرگرم‌کننده باشد و سایر مسائل در درجه دوم اهمیت قرار گیرد اما چه ایرادی دارد که همراه با این عامل پیام‌هایی را نیز به این و آن برساند و برای همگان درس دهنده باشد. اینکه گودزیلای جدید نامه‌ای عاشقانه ولی صوری از سوی من به موجود کریه معروفی مثل گودزیلا است، تصور غلطی نیست.

اما من موضوعات و معانی متفاوتی بجز علاقه شخصی‌ام را هم در زمان ساخت این فیلم در ذهن داشتم و یکی از آنها دامان طبیعت و زندگی در بطن جامعه بشری و رهاورد‌های آن است. این یک واقعیت مسلم است که اگر انسان زندگی‌ای مرتبط با دامان طبیعت و تبعات آن نداشته باشد، از اصل خویش به دور خواهد افتاد و اینکه گودزیلا و کینگ کونگ موجوداتی خیالی‌اند و ارتباط مستقیمی با زندگی‌های جاری و ساری در جهان ندارند اما می‌توان آنها را محصول گرایش‌های بیمارگونه بشر هم دانست.

وقتی خطرات اتمی و انفجارها و ترورها جهان را در بر می‌گیرند بدیهی است که از درون آنها و از قلب این حوادث هر چیز کریه و هر موجود غیرقابل محاسبه‌ای سر بر بیاورد و دنیا ناامن‌تر و جولان وسایل و موجودات قاتل انسان‌ها و در هم کوبنده تمدن‌ها بیشتر شود و شما فرض کنید که این موجودات گودزیلا یا هر اسم دیگری داشته باشند و البته اسامی در این میان مهم نیست و پر اهمیت‌تر، کاری است که انجام می‌دهند.

وجه تمایز

داگرتی می‌گوید که اولین فیلم گودزیلا که همان نسخه‌ اصلی ژاپنی‌ها و محصول ۱۹۵۴ است برای او جذاب‌تر از سایر فیلم‌های پرشمار این فرانچیز بسیار دیرپا بوده ولی وجه تمایز فیلم جدید، اضافه شدن سه موجود مخرب تازه به ماجراها و ویرانگری‌های آنان و بویژه کاراکتر گیدورا است که با داشتن سه سر به هر طرف سر می‌کشد. اهمیت این موجود و رویدادهای مرتبط با او به حدی می‌رسد که بین رودان، موترا و وابستگان موترا گفت‌وگوهایی درباره لزوم رویارویی‌شان با گیدورا شکل می‌گیرد.

ira​n-newspaper.‎​com
  • 13
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.1 stars from 16 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فیلم گرگ وال استریت,دیالوگ فیلم گرگ وال استریت,دیالوگ لئوناردو دی‌کاپریو

لئوناردو دی‌کاپریو: حواست به آدمهايى كه وقتى برنده ميشى، تشويقت نميكنن؛ باشه "فیلم گرگ وال استریت" نویسنده و کارگردان: مارتین اسکورسیزی محصول: ۲۰۱۳

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید