دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۲۰۰۲۲

بیوگرافی علی نصیریان؛ پیشکسوت صنعت بازیگری ایران

علی نصیریانعلی نصیریان
علی نصیریان یکی از پیشکسوتان سینمای ایران است که تابه حال در آثار ماندگاری مانند سربداران، میوه ممنوعه، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. وی فعالیت حرفه ای خود را از سال ۱۳۲۹ آغاز کرد که تا به حال نیز ادامه داشته است. در ادامه این مقاله از سرپوش به بیوگرافی وی می پردازیم.

چکیده بیوگرافی علی نصیریان

نام کامل: علی نصیریان

تاریخ تولد: ۱۵ بهمن ۱۳۱۳

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر، نویسنده و کارگردان

آغاز فعالیت: ۱۳۲۹ تاکنون

تحصیلات: دانش آموخته مدرسه تئاتر در رشته هنرپیشگی

عکس های علی نصیریانبیوگرافی علی نصیریان

بیوگرافی علی نصیریان

علی نصیریان در ۱۵ بهمن ۱۳۱۳ در میدان شاهپور کوچه مهدی خان تهران به دنیا آمد.  علی نصیریان همچنین عضو پیوسته فرهنگستان هنر است.

وی از همان ۱۶ سالگی و شروع دبیرستان به کلاس جامعه باربد رفت و شروع به یادگیری موسیقی کرد، همزمان تئاتر و ادبیات را نیز پیش می برد و در کلاس های تئاتر سعدی نیز حضور داشت.

از همان دوران کودکی با تماشای تعزیه خوانی به هنرهای نمایشی علاقه پیدا کرد همچنین دنباله رو معرکه گیری، پرده خوانی، نقالی، خیمه شب بازی و نمایش های تخت حوضی نیز بود.  

عکس های جوانی علی نصیریانعکس های جوانی علی نصیریان

آغاز هنر با تحصیلات

علی نصیریان در سال ۱۳۲۶ به دبیرستان پیرنیا در چهار راه گمرک رفت و با جمشید لایق، اسماعیل داورفر و مهدی فتحی در یک کلاس قرار گرفت. همزمان با تحصیل در دبیرستان در کلاس جامعه باربد در خیابان لاله زار نیز ثبت نام کرد، این کلاس ها توسط اسماعیل مهرتاش در سال ۱۳۰۵ راه اندازی شده بودند که در آن موسیقی، ادبیات و تئاتر آموزش داده می شد. 

علی نصیریان در سال ۱۳۳۰ کتاب هنر را نیز مطالعه کرد، و در کلاس های سعدی که همسر  عبدالحسین نوشین مدیریت آن را برعهده داشت، شرکت می کرد. بعد از اینکه تئاتر سعدی در سال ۱۳۳۲ و به دنبال کودتای ۲۸ مرداد به آتش کشیده شد، علی نصیریان به هنرستان هنرپیشگی که در آن زمان تنها مدرسه تئاتر ایران بود رفت، سپس با کسب نمره قبولی در آزمون ورودی، سه ساله دوران هنرستان تا دیپلم را در آنجا گذراند.

در سال ۱۳۱۸ هنرستان هنرپیشگی تاسیس شد که اولین مدرسه تئاتر رسمی در ایران در زمینه بازیگری محسوب می شد و به فارغ التحصیلان مدرک نیز ارائه می کرد. در آن زمان معلمان سعی می کردند، هرآنچه می دانستند به شاگردان خود آموزش دهند. این موضوع نوعی آموزش سینه به سینه محسوب می شد به خصوص اسماعیل مهرتاش که برای اولین بار بذر تئاتر ایرانی را در ذهن هنرجویان کاشت. از جمله هم دوره ای های علی نصیریان که همراه با وی به هنرستان هنرپیشگی آمده بودند می توان به  فهیمه راستکار، بیژن مفید، حسین کسبیان، رفعت هاشم پور اشاره کرد. 

وی درنهایت دیپلم هنرستان هنرپیشگی را دریافت کرد که با الگوی درسی کنسرواتوار هنرهای دراماتیک پاریس در ایران دایر شده بود، این نشان درجه یک هنری معادل دکترا را دارد.

فیلم های قدیمی علی نصیریانعکس های علی نصیریان

عضویت علی نصیریان در گروه هنر ملی

آشنایی علی نصیریان با  فهیمه راستکار با شاهین سرکیسیان در سال ۱۳۳۲، نقطه عطفی در زندگی هنری وی محسوب می شد. وی از دهه ۱۳۳۰ نویسندگی و بازیگری را در نمایش های حرفه ای شروع کرده بود و یکی از اعضای آغازین گروه هنر ملی شناخته می شد. 

فیلم بوی پیراهن یوسف از علی نصیریانآثار علی نصیریان

فعالیت علی نصیریان در عرصه نمایشنامه نویسی

علی نصیریان بیشتر از ده نمایشنامه همراه با اسطوره هایی نظیر بهرام بیضایی و اکبر رادی و غلامحسین ساعدی و اسماعیل خلج نوشته است، به همین دلیل یکی از برجسته ترین افراد در این عرصه محسوب می شود. 

علی نصیریان توانست در سال ۱۳۳۵ برای نمایش بلبل سرگشته، جایزه نخستین مسابقه نمایش نامه نویسی را دریافت کرد. در سال ۱۳۳۶ که اداره هنرهای نمایشی و سپس تلویزیون در ایران تاسیس شد، علی نصیریان به استخدام آنها در آمد و توانست گروه تئاتر مردمی را با حضور هنرمندانی نظیر  عزت اله انتظامی، جعفر والی، رکن الدین خسروی و عباس جوانمرد بسازد. این گروه نمایشنامه ها را برای تلویزیون ایران اجرا می کردند و طرفداران زیادی نیز داشتند. پس از افتتاح تماشاخانه سنگلج در سال ۱۳۴۴ نصیریان به همراه گروه خود در آنجا به فعالیت و اجرای تئاتر پرداختند.

سال ۱۳۴۲ در ۲۷ سالگی یک بورسه مطالعه تئاتر در کشور آمریکا را دریافت کرد و توانست به مدت شش ماه آنجا تحصیل کند و یاد بگیرد. 

علی نصیریان در فیلم امپراطور جهنمفیلم های علی نصیریان

اولین هنرنمایی علی نصیریان در سینما

اولین هنرنمایی علی نصیریان در سینما مربوط به فیلم گاو می شود.  این فیلم در سال ۱۳۴۸ برپایه قصه گاو از کتاب عزاداران بیل به نویسندگی غلامحسین ساعدی است. از جمله بازیگران این فیلم می توان به  علی نصیریان، عزت‌الله انتظامی، جمشید مشایخی و پرویز فنی‌زاده اشاره کرد. این فیلم جز اولین آثاری بود که در غرب اروپا بسیار تحسین شد و توانست جایزهٔ فیپرشی جشنواره فیلم ونیز ۱۹۷۱ را به دست آورد.

علی نصیریان در فیلم گاوعلی نصیریان در فیلم گاو

آثار شاخص علی نصیریان

از جمله آثار شاخص علی نصیریان می توان به آقای هالو، پستچی، کفش‌های میرزا نوروز، شیر سنگی، ناخدا خورشید، هزاردستان، سال‌های خاکستر، بوی پیراهن یوسف، میوه ممنوعه و شهرزاد اشاره کرد. علی نصیریان در اوایل دهه ۱۳۶۰ در نقش قاضی  و نقش ابوالفتح صحاف در سریال هزاردستان بازی کرد. این هنرنمایی بین همه موارد نقش هایش منحصر به فرد بود. 

ازدواج و فرزندان علی نصیریان

ازدواج علی نصیریان به سال ۱۳۳۶ در ین ۲۱ سالگی برمیگردد. وی زمانی که در اداره استخدام شد با فاطمه بیات به صورت کاملا سنتی ازدواج کرد. حاصل این ازدواج سه فرزند پسر به نام های برمک، باربد و بابک است که همه آنها در خارج از کشور زندگی می کنند. همسر علی نصیریان در سال ۱۳۹۷ از دنیا رفت. 

علی نصیریان و همسرشهمسر علی نصیریان

سیمرغ در ۸۴ سالگی

علی نصیریان در سال ۱۳۹۷ توانست برای بازی در فیلم مسخره بازی؛ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را در سن ۸۴ سالگی از آن خود کند. او با این جایزه به مسن ترین فردی تبدیل شد که تابحال این جایزه را دریافت کرده است.

سیمرغ بلورین علی نصیریانجایزه سیمرغ علی نصیریان

جشن تولد ۹۰ سالگی علی نصیریان

علی نصیریان در بهمن ۱۴۰۳ جشن تولد ۹۰ سالگی خود را برگزار کرد، درحالی که بغض درگلو داشت برای افراد حاضر شعر خوانی و سخنرانی انجام داد. 

جشن تولد ۹۰ سالگی علی نصیریانتولد ۹۰ سالگی علی نصیریان

آثار علی نصیریان

سینمایی:

نوروز۱۴۰۲
هفت بهار نارنج۱۴۰۱
لامینور۱۳۹۸
خورشید۱۳۹۸
مسخره‌باز۱۳۹۷
امپراتور جهنم۱۳۹۵
حکایت دریا۱۳۹۵
ایران برگر۱۳۹۳
شکارچی شنبه۱۳۸۸
پستچی سه بار در نمی‌زند۱۳۸۷
جزیره آهنی۱۳۸۲
شاه خاموش۱۳۸۲
شهنواز۱۳۸۲
دیوانه‌ای از قفس پرید۱۳۸۱
زندانی ۷۰۷۱۳۸۰
کمیته مجازات۱۳۷۷
برج مینو۱۳۷۴
بوی پیراهن یوسف۱۳۷۴
شعله‌های خشم۱۳۷۱
عشق من شهر من۱۳۷۰
پول خارجی۱۳۶۸
روز باشکوه۱۳۶۷
سال‌های خاکستر۱۳۶۷
ترنج۱۳۶۵
شیر سنگی۱۳۶۵
ناخدا خورشید۱۳۶۵
دزد و نویسنده۱۳۶۴
جاده‌های سرد۱۳۶۴
کفش‌های میرزا نوروز۱۳۶۴
کمال‌الملک۱۳۶۱
آفتاب‌نشین‌ها۱۳۶۰
بند۱۳۶۰
فصل خون۱۳۶۰
بند۱۳۶۰
مدرسه‌ای که می‌رفتیم۱۳۵۹
سرایدار۱۳۵۵
هریتاش۱۳۵۵
مهرگیاه۱۳۵۴
دایره مینا۱۳۵۳
پستچی۱۳۵۱
ستارخان۱۳۵۱
آقای هالو۱۳۴۹
گاو۱۳۴۸

تلویزیون:

برادرجان۱۳۹۷
شهرزاد۱۳۹۴
قاب خاطره۱۳۹۳ - ۱۳۹۲
رؤیای گنجشک‌ ها۱۳۹۱
خسته دلان۱۳۸۸
زمین انسان‌ ها۱۳۸۸
بهشت و بهار۱۳۸۷
میوه ممنوعه۱۳۸۶
پرواز در حباب۱۳۸۵
مهر و ماه۱۳۸۳
نیمه گمشده۱۳۸۲
روزهای بیادماندنی۱۳۸۱
روشن‌ تر از خاموشی۱۳۸۱ - ۱۳۸۷
تصمیم نهایی۱۳۸۰
همسایه‌ ها۱۳۷۹
ثقة الاسلام تبریزی۱۳۷۸
زمان شوریدگی۱۳۷۸
آژانس دوستی۱۳۷۵ - ۱۳۷۸
همشاگردی‌ ها۱۳۷۷
نسیم۱۳۷۶
بهشت گم‌شده۱۳۷۵
عیاران۱۳۷۴
زیر گنبد کبود۱۳۷۴
در چهارچوب مقررات۱۳۷۴
پرده عجایب۱۳۷۴
مش‌خیرالله صندوقچه اسرار۱۳۷۰ - ۱۳۷۲
گرگها۱۳۶۵ - ۱۳۶۶
هزاردستان۱۳۵۸ - ۱۳۶۶
سربداران۱۳۶۳

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 18
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش