پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۱۴۵

بیوگرافی مهدی هاشمی بازیگر پیشکوست ایرانی

مهدی هاشمی,بیوگرافی مهدی هاشمی,عکس های مهدی هاشمیمهدی هاشمی
مهدی هاشمی بازیگر پیشکسوت سینما و تلوزیون است که در عرصه کارگردانی و فیلمنامه نویسی هم فعالیت دارد. این بازیگر تا کنون توانسته ۳ سیمرغ بلورین برای بهترین بازیگری نقش اول مرد دریافت کند. در ادامه این مطلب سرپوش به بیوگرافی این بازیگر بیشتر اشاره می شود.

چکیده بیوگرافی مهدی هاشمی:

نام کامل: میرمهدی هاشمی قرمزی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۲۵

محل تولد: لنگرود

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون، کارگردان و فیلمنامه نویس

شروع فعالیت: سال ۱۳۴۸ تا کنون

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته هنرهای نمایشی

مهدی هاشمی,بیوگرافی مهدی هاشمی,تصاویر مهدی هاشمیبیوگرافی مهدی هاشمی

بیوگرافی مهدی هاشمی:

میرمهدی هاشمی که تحت عنوان مهدی هاشمی شناخته می شود در ۱۵ آذر ۱۳۲۵ در لنگرود به دنیا آمد. وی در حیطه هنرهای نمایشی از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و کار خود را پیش از انقلاب با تئاتر آغاز کرد. این بازیگر برای نقش آفرینی های به یادماندنی در سینما و تلویزیون بارها تحسین شد همچنین در آثار کارگردانان بزرگی مانند بهرام بیضایی و رخشان بنی اعتماد و کیانوش عیاری ایفای نقش کرده است. می توان مهدی هاشمی را یکی از بازیگران مطرح ایران معرفی کرد. 

خانواده مهدی هاشمی:

مهدی هاشمی سه برادر دیگر با نام های ناصر ، محمود و جواد هاشمی دارد، ناصر بازیگر و جواد موزیسین می باشد. فعالیت ایشان از تئاتر همراه با داریوش فرهنگ در سال سال ۱۳۴۸ آغاز شد که در گروهی تحت عنوان پیاده عضویت داشتند.

داریوش فرهنگ، همسر سابقش سوسن تسلیمی، گلاب آدینه و مهدی هاشمی از دوران دانشگاه با همدیگر دوست بودند و اوج همکاری آنها به سریال سلطان شبان مربوط است. 

مهدی هاشمی,بیوگرافی مهدی هاشمی,عکس جوانی مهدی هاشمی جوانی های مهدی هاشمی

همسران مهدی هاشمی:

اولین ازدواج مهدی هاشمی با گلاب آدینه صورت گرفت. این زوج با همدیگر ۵۹ سال زندگی مشترک داشتند و ماجرای آشنایی آنها مربوط به سریال سلطان شبان است که داریوش فرهنگ هم در آن ایفای نقش می کرد. 

گلاب آدینه در ۲۲ آبان ۱۳۳۲ در تهران به دنیا آمد و مدرک لیسانس خود را در رشته اقتصاد سیاسی دریافت کرده است. وی دختر حسینقلی مستعان (مترجم و داستان‌ نویس) می باشد. 

فعالیت هنری گلاب آدینه هم همزمان با مهدی هاشمی و داریوش فرهنگ در گروه نمایشی پیاده آغاز شد، همچنین در سریال افسانه سلطان شبان با همسرش همبازی بود. 

در ادامه او بازیگری را به گروه های سنی مختلف در مدارس و موسسات آموزشی مانند مدرسه هنر، ادبیات کودکان و نوجوانان وابسته به صدا و سیما پرداخت و اکنون هم به عنوان استاد بازیگری شناخته می شود. 

مهدی هاشمی,بیوگرافی مهدی هاشمی,همسر اول مهدی هاشمی مهدی هاشمی در کنار همسر اولش

دومین همسر مهدی هاشمی:

دومین همسر مهدی هاشمی؛ مهنوش صادقی متولد ۱۳۵۱ در تهران می باشد. او در رشته طراحی صحنه و لباس از دانشگاه هنر و معماری مدرک لیسانس خود را دریافت کرد و دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات نیز دارد. وی در کنار بازیگری نویسندگی هم انجام می دهد و اختلاف سنی این زوج ۲۶ سال است. 

متن منتشر شده توسط مهدی هاشمی درباره ازدواج دومش:

مهدی هاشمی : من یک همسر دارم و او مهنوش صادقی است. این روزها متهم به دو همسری شدم و گویا بواسطه اعلام ازدواجم، خانم آدینه و دخترم نورا را شوکه کردم، در حالی که اینگونه نیست. ما یعنی من و خانم آدینه سال‌هاست که با توافق جدا از هم زندگی می‌کنیم، زیرا بدلیل عدم تفاهم فکری که با هم داشتیم نمی‌شد زیر یک سقف ماند، و همچنین هیچ رابطه عاطفی هم بین ما نبود که بشود اسمش را ارتباط زناشویی گذاشت، اما به دلایل شخصی و همچنین محدودیت‌هایی که شغلمان برایمان ایجاد می‌کند ترجیح دادیم به این جدایی رسمیت نبخشیم.

از آنجایی که خانم آدینه به ویترین و ظواهر علاقه دارند با منتشر کردن عکس‌هایی دو نفره که مربوط به گذشته بود و همچنین درست کردن صفحه‌ای به نام من در فضای مجازی و منتشر کردن اخباری از طرف من خواستند از زندگی ما اسطوره‌ای بسازند و زندگی عاشقانه‌ای را نمایش دهند.

من در این سال‌ها تنها بخاطر فرزندم و حفظ حرمت‌ها و احترام ایشان سکوت کردم و زندگی شخصی خودم را ادامه دادم، اما حالا دخترم سی و هشت ساله است، شخصی است مستقل که خود دارای همسر و فرزند است و من پس از آن جدایی محرمانه بدون آنکه زندگی آن دیگری را خراب کنم بعد از مدتی با خانم مهنوش صادقی (نویسنده و بازیگر) که همفکر، هم سلیقه و همکار بودیم ازدواج کردم تا به آن جدایی رسمیت ببخشم،

آیا این معنی‌اش دو همسری است؟!

در تمامی این سال‌ها با سمپاشی و بایکوت کردن مهنوش مانع ادامه کار حرفه‌ای او شدند و او را خانه‌نشین کردند که او به احترام حرفه و گذشته من سکوت کرد ولی حالا بعد از سکوتی طولانی بدلیل اینکه این فشارها و سمپاشی‌ها همچنان ادامه داشت و شدت گرفت در لحظه‌ای عصیان کرد و این ازدواج را علنی کرد که البته من به او حق می‌دهم، و این جنجال به پا شد.

این ازدواج با صداقت و اصالت بود و هست با حفظ حرمت طرف دیگر حقایق پنهان دیگری هم هست که من با حفظ احترام به همه به همین مقدار که با اشاره گفتم بسنده می‌کنم.

در ضمن من در هیچ یک از فضاهای مجازی صفحه‌ای ندارم.

مهدی هاشمی,بیوگرافی مهدی هاشمی,همسر دوم مهدی هاشمیمهدی هاشمی در کنار همسر دومش

نورا دختر مهدی هاشمی:

نورا هاشمی در سال ۱۳۸۲ در تهران به دنیا آمد. وی فعالیت هنری خود را با فیلم دوشیزه در سال ۱۳۸۱ آغاز کرد و تاکنون ۶ فیلم سینمایی و ۶ سریال تلویزیون بازی کرده است، همچنین فعالیت مستمری در تئاتر دارد. 

مهدی هاشمی,بیوگرافی مهدی هاشمی,دختر مهدی هاشمینورا هاشمی دختر مهدی هاشمی

از سینما تا سلطان و شبان:

اولین بازی سینمایی مهدی هاشمی مربوط به فیلم زنده باد به کارگردانی خسرو سینایی است. اما آنچه موجب معروفیت این بازیگر شد بازی در مجموعه تلویزیونی سلطان و شبان بود که نام وی را سر زبان ها انداخت و به شهرتش افزود. 

کارگردان این سریال داریونش فرهنگ بود و مهدی هاشمی نویسندگی آن را برعهده داشت. گلاب آدینه و سوسن تسلیمی نیز در این مجموعه حضور داشتند.

مهدی هاشمی,بیوگرافی مهدی هاشمی,مهدی هاشمی در سریال سلطان شبانمهدی هاشمی در سریال سلطان شبان

نقش های ماندگار مهدی هاشمی در سینما و تلویزیون:

مهدی هاشمی حدود نیم قرن فعالیت هنری داشته است و نقش های ماندگار زیادی را در مقابل دوربین از خود به جای گذاشته همچنین افتخارات بسیاری در این زمینه دارد.

دو فیلم با یک بلیت:

در سال های ابتدایی فعالیت این بازیگر می توان این اثر را مشاهده کرد که اثری از داریوش فرهنگ می باشد. دو فیلم با یک بلیت توانست جایزه سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد در نهمین جشنواره فیلم فجر را از آن مهدی هاشمی کند.

مهدی هاشمی,بیوگرافی مهدی هاشمی,مهدی هاشمی در فیلم دو فیلم با یک بلیتمهدی هاشمی در فیلم دو فیلم با یک بلیت

فیلم آقا یوسف:

فیلم سینمایی آقا یوسف که به کارگردانی علی رفیعی ساخته شد یکی از ماندگارترین آثاری است که مهدی هاشمی در آن ایفای نقش کرده است. آقایوست روایتگر سختی های زندگی یک مرد است که بار مسئولیت خانواده را بر دوش می کشد. آقا یوسق توانست سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد را برای مهدی هاشمی به ارمغان آورد.

مهدی هاشمی,بیوگرافی مهدی هاشمی,عکس های مهدی هاشمیمهدی هاشمی در فیلم آقا یوسف

فیلم آلزایمر:

فیلم آلزایمر در سال ۱۳۸۹ به کارگردانی احمدرضا معتمدی ساخته شد و مهدی هاشمی همراه با بازیگران دیگر مانند فرامرز قریبیان، مهتاب کرامتی، مهران احمدی و... در این فیلم ایفای نقش کردند. مهدی هاشمی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد را برای بازی در این فیلم از آن خود کرد.

مهدی هاشمی,بیوگرافی مهدی هاشمی,مهدی هاشمی در فیلم آلزایمرمهدی هاشمی در فیلم آلزایمر

سریال روزگار قریب:

سریال روزگار غریب که در سال ۱۳۸۶ به کارگردانی کیانوش عیاری ساخته شد روی آنتن شبکه سه منتشر شد. یکی از ماندگارترین آثار مهدی هاشمی مربوط به سریال روزگار غریب است که در نقش دکتر محمد قریب بنیانگذار تخصص اطفال در ایران بازی می کند. این فیلم از کودکی تا میانسالی و اتفاقات آن دوران را به تصویر کشیده شد.

مهدی هاشمی,بیوگرافی مهدی هاشمی,مهدی هاشمی در فیلم روزگار غریبمهدی هاشمی در فیلم روزگار غریب

سریال دردسرهای عظیم:

سریال دردسرهای عظیم که به کارگردانی برزو نیک نژاد ساخته شد و در دو فصل برای پخش از شبکه سه سیما روی آنتن رفت، یکی از جدیدترین تجربه های مهدی هاشمی در تلویزیون است. در این سریال علاوه بر مهدی هاشمی بازیگران دیگری مانند الناز حبیبی، جواد عزتی، زهره فکور صبور، مریم سعادت ، مهران رجبی و... هم حضور داشتند. 

مهدی هاشمی,بیوگرافی مهدی هاشمی,مهدی هاشمی در سریال دردسرهای عظیممهدی هاشمی در سریال دردسرهای عظیم

افتخارات مهدی هاشمی:

برای بازی در فیلم همسر در سال ۱۳۷۲ نامزد سیمرغ بلورین شد، همچنین در سال ۱۳۷۵ هم نامزد تندیس بازیگری جشن خانه سینما شد. 

بازی او در فیلم دو فیلم با یک بلیت ، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول نهمین دوره جشنواره فیلم فجر را برای او به ارمغان آورد.

آقای هاشمی همچنین سال ۱۳۸۹ در بیست و نهمین دوره جشنواره فجر ، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای فیلم های آقا یوسف و آلزایمر دریافت کرد.

فیلم های سینمایی مهدی هاشمی:

زنده باد ...۱۳۸۵
مرگ یزدگرد۱۳۶۰
بگذار زندگی کنم۱۳۶۵
خارج از محدوده۱۳۶۶
غریبه۱۳۶۶
تفنگ‌های سحرگاه۱۳۶۷
شکار خاموش۱۳۶۸
زرد قناری۱۳۶۸
علی و غول جنگل۱۳۶۹
دو فیلم با یک بلیت۱۳۶۹
ناصرالدین‌شاه آکتور سینما۱۳۷۰
آقای بخشدار۱۳۷۰
بهترین بابای دنیا۱۳۷۰
همسر۱۳۷۲
الو! الو! من جوجوام!۱۳۷۲
دیپلمات۱۳۷۴
معجزهٔ خنده۱۳۷۵
بال‌های سپید (مهدی هاشمی و ناصر هاشمی) [کارگردان-فیلمنامه‌نویس]۱۳۷۷
روز کارنامه۱۳۸۱
مصائب چارلی۱۳۸۷
هیچ۱۳۸۸
آقا یوسف۱۳۸۹
آلزایمر۱۳۸۹
خانه پدری۱۳۸۹
قصه‌ها۱۳۹۰
تلفن همراه رئیس‌جمهور۱۳۹۰
ضد گلوله۱۳۹۰
فرزند چهارم۱۳۹۱
رژیم طلایی۱۳۹۱
تراژدی۱۳۹۲
یک دزدی عاشقانه۱۳۹۳
سیانور۱۳۹۴
زعفرانیه ۱۴ تیر۱۳۹۷
تگزاس ۲۱۳۹۷
انفرادی۱۳۹۸

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 17
  • 45
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش