دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۰۰۰۵۴

بیوگرافی کمیل قاسمی کشتی گیر سابق ایرانی

کمیل قاسمیکمیل قاسمی
کمیل قاسمی یکی از کشتی گیران موفق ایرانی است که اکنون به عنوان مربی در این عرصه فعالیت می کند. وی اولین و تنها کشتی‌گیر فوق سنگین‌وزن ایرانی است که موفق به کسب مدال طلای المپیک شد. در این مقاله از سرپوش به بیوگرافی این ورزشکار می پردازیم.

چکیده بیوگرافی کمیل قاسمی

نام کامل: کمیل قاسمی

تاریخ تولد: ۸ اسفند ۱۳۶۶

محل تولد: جویبار، مازندران، ایران

حرفه: کشتی گیر

دسته: سنگین وزن

قد: ۱ متر ۸۳ سانتی متر

مدال نقره کمیل قاسمیبیوگرافی کمیل قاسمی

بیوگرافی کمیل قاسمی

کمیل قاسمی در ۸ اسفند ۱۳۶۶ در جویبار استان مازندران به دنیا آمد. او توانست دو مدال برنز مسابقات جهانی کشتی جوانان همچنین یک مدال نقره مسابقات قهرمانی آسیا را از آن خود کند. 

این ورزشکار در مسابقات جهانی کشتی جوانان سال های ۲۰۰۶ چین و ۲۰۰۸ ترکیه در وزن ۹۶ کیلوگرم شرکت کرد و توانست دو مدال برنز را از آن خود کند. همچنین در سال ۲۰۱۱ مسابقات قهرمانی آسیا در تاشکند را شرکت کرد و توانست مدال نقره وزن ۱۲۰ کیلوگرم را به دست بیاورد. 

همچنین به عنوان کشتی گیر سنگین وزن جمهوری اسلامی ایران در المپیک تابستانی ۲۰۱۲ عازم شهر لندن انگلستان شد و مدال ارزشمند برنز را کسب کرد.

کمیل قاسمی و مسابقه المپیکدرباره زندگی کمیل قاسمی

فعالیت حرفه ای کمیل قاسمی

رده‌های پایه:

کمیل قاسمی در مسابقات کشتی جوانان جهان که در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ در کشورهای چین و ترکیه برگزار می شد در وزن ۹۶ کیلوگرم شرکت داشت و توانست صاحب دو مدال برنز این مسابقات شود. همچنین در مسابقات کشتی جوانان آسیا در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ که در فیلیپین و قطر برگزار می شدند نیز در دسته ۹۶ کیلوگرمی شرکت کرد و صاحب یک مدال طلا از این دوره مسابقات شد. 

قهرمانی جهان ۲۰۱۳:

در مسابقات قهرمانی جهان سال ۲۰۱۳؛ کمیل قاسمی در دور اول توانست حریف قزاقستانی خود؛ دولت شبان بای را با نتیجه ۶ بر ۲ شکست دهد و وارد مرحله بعدی شد. دور دوم وی با حریفی از قرقیزستان به نام آیال لازارف روبرو شد و توانست او را با نتیجه ۵ بر ۳ شکست دهد سپس راهی مرحله یک چهارم نهایی شد.

مرحله یک چهارم نهایی این دوره از مسابقات را با نتیجه ۷ بر صفر به ترول دلاگنف حریف آمریکایی‌اش واگذار کرد و از شرکت در مرحله نیمه نهایی بازماند. با شکست دلاگنف در دور بعد مقابل آلن زاسایف اوکراینی، قاسمی از گردونهٔ مسابقات کنار رفت و شانس کسب مدال را از دست داد.

قهرمانی جهان ۲۰۱۴:

کمیل قاسمی در مسابقات قهرمانی جهان سال ۲۰۱۴ که در تاشکند برگزار می شد توانست در دور اول نتیجه را ۴ بر صفر از رقیب اوکراینی خود؛ الکساندر خوتسیانیوسکی ببرد همچنین پیروزی دور دوم را نیز با نتیجه ۷ بر صفر از رقیب ازبک خود قربان قربانوف گرفت. 

قاسمی بعد از ورود به مرحله نیمه نهایی روبروی حریف روسی خود حاجی مراد گاتسالوف قرار گرفت و با یک مسابقه سخت توانست وی را با نتیجه ۵ بر ۴ شکست دهد. قاسمی در دیدار آخر مقابل طاها آکگل از ترکیه به روی تشک رفت و در پایان یک رقابت نزدیک ۴ بر ۳ شکست خورد و به نشان نقره رسید.

المپیک ۲۰۱۶ ریو:

کمیل قاسمی در کشتی های انتخابی ایران برای المپیک ریو شرکت داشت و به عنوان ملی پوش وارد زمین شد. ایشان در المپیک ریو توانست دور اول را از رقیب کانادایی خود کوری یارویس با نتیجه ۵ بر ۲ ببرد. همچنین در کشتی دوم توانست کشتیگیر مصری را با نتیجه ۷ بر صفر شکست دهد و  کشتی سوم را هم با گنو پتریاشویلی کشتی‌گیر گرجستان با پیروزی ۴ بر ۴ به پایان رساند.

این ورزشکار در مرحله نیمه نهایی رقیب آمریکایی خود ترول دلاگنف را در مدت ۳۳ ثانیه با نتیجه ۱۰ بر صفر شکست داد و سپس وارد دیدار پایانی شد. در دیدار نهایی ۳ بر ۱ از طاها آکگل حریف ترکیه‌ای خود شکست خورد تا به مدال نقره بسنده کند. کمیل پیش از این نیز در مسابقات جهانی تاشکند ۲۰۱۴ در دیدار پایانی به طاها آکگل ۴ بر ۳ باخته بود.

جام جهانی:

این ورزشکار به عنوان نماینده تیم ملی ایران توانست عنوان قهرمانی را در مسابقات جام جهانی کشتی ۲۰۱۲ باکو، ۲۰۱۳ تهران، ۲۰۱۴، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ لس آنجلس به دست بیاورد.

مسابقه کمیل قاسمیفعالیت های حرفه ای کمیل قاسمی

خداحافظی کمیل قاسمی از دنیای کشتی

کمیل قاسمی بعد از شکست از پرویز هادی و یدالله محبی در مسابقات انتخابی تیم ملی در ۷ تیر ۱۳۹۸، تصمیم گرفت از مسابقات کشتی خداحافظی کند و از دنیای قهرمانی فاصله گرفت.

قهرمانی کمیل قاسمیخداحافظی کمیل قاسمی از دنیای کشتی

مدال ها و افتخاارات کمیل قاسمی

قهرمانی المپیک

کسب مدال برنز مسابقات لندن ۲۰۱۲ در وزن ۱۲۰ کیلوگرم 

کسب مدال نقره مسابقات ریودوژانیرو ۲۰۱۶ در وزن ۱۲۵ کیلوگرم 

قهرمانی جهان

کسب مدال نقره مسابقات ۲۰۱۴ تاشکند در وزن ۱۲۵ کیلوگرم

قهرمانی آسیا

کسب مدال نقره مسابقات ۲۰۱۱ تاشکند در وزن ۱۲۰ کیلوگرم 

کسب مدال طلا مسابقات ۲۰۱۴ آستانا در وزن ۱۲۵ کیلوگرم 

کسب مدال نقره مسابقات ۲۰۱۵ دوحه در وزن ۱۲۵ کیلوگرم 

زندگی شخصی کمیل قاسمیافتخارات کمیل قاسمی

فعالیت خیرخواهانه

کمیل قاسمی یکی از ورزشکاران خیر ایرانی است که حتی بعد از پایان دوره فعالیت حرفه ای خودش در ورزش، به خیرخواهی خود می پردازد و همراه با سیر قهرمانان کشتی ایران مانند رسول خادم، احسان لشگری و حسن رحیمی به روستا و مناطق مرزی، زلزله زده یا سیل زده می روند تا با جمع آوری و توزیع مبالغ به دست آمده به مردم کمک کنند. 

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 12
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش