سه شنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۱۲۰۰۰۳۸

زندگینامه جوزف استیگلیتز اقتصاددان آمریکایی + تصاویر

جوزف استیگلیتز,تصاویر جوزف استیگلیتز,فعالیت های جوزف استیگلیتزجوزف استیگلیتز اقتصاددان معاصر آمریکایی است
جوزف استیگلیتز یکی از سرشناسان ترین چهره های علمی و سیاسی در حوزه اقتصاد به شمار میرود. گرچه برای شهرت یک اقتصاددان عنوان برنده جایزه نوبل اقتصاد کافی است ولی جوزف استیگلیتز را اغلب با مواضع انتقادیش دربرابر نهادهای پولی و مالی بین المللی میشناسند.

چکیده ای از بیوگرافی جوزف استیگلیتز

نام:جوزف یوجین استیگلیتز 

زاده:۹ فوریهٔ ۱۹۴۳

زادگاه: گری، ایندیانا

وضعیت تاهل: متاهل

دین: یهود

پیشه: اقتصاد دان

بیوگرافی جوزف استیگلیتز

جوزف استیگلیتز در شهر گری میشیگان واقع در ایالات ایریلنا در نهم فوریه سال ۱۹۴۳ دیده به جهان گشود. هم پدر و هم مادر جوزف استیگلیتز در ابتدای قرن بیستم در محدودۀ شش مایلی شهر گری زاده شدند و در همین منطقه تا سال ۱۹۹۷ هم سکونت داشتند. وی در خانواده ای که در آن شدیداً مسائل سیاسی مطرح و گفتگو میشد، بزرگ شد. خانواده مادری وی دموکراتهای جدید بودند.

دایی جوزف استیگلیتز یک حقوق دان بسیار موفق و کارفرمای املاک و مستغلات و شدیداً طرف دار نیروی کار بود. احتمالا بتوان گفت که پدر او یک دموکرات جفرسونی بود. وی مکرر در مورد  محسنات خود ـ اشتغالی، خود بودن و خود اتکایی سخن میگفت و نگرانی و وحشت بزرگی در خصوص کسب و کارهای بزرگ داشت و قانون های مربوط به رقابت را محاسبه مینمود. استیگلیتز بخاطر نقدهایی که همواره بر سیاست های مبتنی بر بازار ازاد داشت، به شهرت رسید.

کتاب جوزف استیگلیتز,جوزف استیگلیتز,زندگی نامه جوزف استیگلیتزجوزف استیگلیتز قبلا اقتصاددان ارشد بانک جهانی بود

فعالیت های جوزف استیگلیتز

جوزف استیگلیتز مدرک دکترای خویش را در سال ۱۹۶۷ از دانشگاه ام آی.تی اخذ کرد و در سال ۱۹۷۰ استاد تمام دانشگاه ییل شد. جایزه جان باتیس کلارک در سال ۱۹۷۹از سوی انجمن اقتصادی ایالات متحده آمریکا به جوزف استیگلیتزاهدا شد. این جایزه به اقتصاددانانی که کم تر از ۴۰ سال سن دارند، اهدا می شود که علم اقتصاد در پیشبرد حوزه های گوناگون مؤثر واقع شده است. وی در سال ۲۰۰۱ یعنی در سن ۵۸ سالگی بخاطر مدل تحلیل بازار مبتنی بر اطلاعات نامتقارن توانست جایزه نوبل را دریافت کند.

شهرت اصلی جوزف استیگلیتز به علت نگاه نقادانه اش به عواملی مانند مدیریت جهانی، بازار آزاد و بعضی نهادهای بین المللی مثل صندوق بین المللی پول و بانک جهانی است. یک سال پیش از این که وی جایزه نوبل را دریافت کند، یعنی در ابتدای هزاره سوم میلادی، در دانشگاه کلمبیا نهادی را برای گفت وگوهای سیاستی پایه گذاری کرد که بر توسعه بین الملل و معضلات پیرامون آن تمرکز دارد. وی همچنین در همین سال به عضویت هیأت علمی این دانشگاه درامد و دو سال بعد در دانشگاه کلمبیا به مرتبه استاد تمامی رسید.

جوزف استیگلیتز در دانشگاه کلمبیا ریاست کمیته تفکر جهانی را بر عهده دارد. علاوه براین وی سابقه تدریس در ام آی تی ، پرینستون و استنفورد را دارد. او در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون، از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵ میلادی عضو شورای مشاوران اقتصادی آمریکا بود. جوزف استیگلیتز در سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و گسترش یکی از روسای گروه بلندپایه« بررسی عملکرد اقتصادی و پیشرفت اجتماعی» است. او همینطور اقتصاددان ارشد اندیشکده موسوم به« روزولت» در آمریکاست. جوزف استیگلیتز یکی از نویسندگان برجسته ای بود که در سال ۱۹۹۵ برای« پنل بین دولتی در زمینه تغییرات آب و هوایی» ۲ کار میکرد که منجر به اعطای جایزه نوبل صلح در سال ۲۰۰۷ به این نهاد شد.

کتاب سقوط آزاد جوزف استیگلیتز,جوزف استیگلیتز سقوط آزاد,جوزف استیگلیتزجوزف استیگلیتز اقتصاددان ارشد اندیشکده موسوم به «روزولت» در آمریکاست

کتاب های جوزف استیگلیتز

جوزف استیگلیتز دو کتاب در رابطه با مسئله اقتصاد در سال ۲۰۱۵ نگاشته است. این کتاب ها بر پایۀ سالها پژوهش و تجربه در رابطه با فصل مشترک نظریۀ اقتصادی، بازارها و سیاست گذاری است که اسم آن ها فاصلۀ عظیم و بازنویسی قوانین اقتصاد امریکا است. مبحث هر کدام از این کتاب ها حاوی مجموعه ای از مشکلات و چالش هاست که سبب تشدید نابرابری اقتصادی می شود؛ یعنی مشکلات و چالش هایی مانند نظام نامۀ مالیاتی سبب میشود که ثروتمندان را منتفع و راه پیشِ روی فقیران را ناهموارتر کند، اقداماتی که باعث فزونی سود اقتصادی عده ای میشود و در مقابل، سبب تنزل سرمایۀ اکثریت میشود و تمرکز بر شیوه ای غلط برای تغییر و تحول اوضاع اقتصادی به صورتی که سرمایه گذاران، سهام داران و مدیران اجرایی منتفع شده و در اوضاع کارکنان متوسط تغییری اعمال نمی شود.

اطلاعات نامتقارن و اقتصاد اطلاعات

در مدلی که نهایتاً جایزه نوبل به جوزف استیگلیتز اهدا شد، وی در این گزاره که اشخاص برای انجام انتخاب های بهینه تمامی اطلاعات کافی را در اختیار دارند، شک می کند. جوزف استیگلیتز برای این گمان، دو علت عمده ذکر می کند که یکی به سمت تقاضا مربوط میشود و دیگری مربوط به سمت عرضه مربوط میشود. تقاضای اطلاعات، که پرهزینه است به عواملی مانند زمان، تلاش و چه بسا پول نیاز دارد. در صورتیکه جهت بررسی به فردی اطلاعاتی داده شود، دیگر آن شخص برای خریدش علتی ندارد. بدین ترتیب، به محض اینکه اطلاعات دردسترس قرار می گیرند، به کالای عمومی تبدیل میشوند و در نتیجه ارائه کنندگان اطلاعات برای مخفی کردن آن ها انگیزه ای دارند. بعضی از افراد، در بازارهایی که اطلاعات اهمیت دارند، برای انجام انتخاب های عقلانی اطلاعات لازم را در اختیار ندارند.

جوزف استیگلیتز و همکارش، مایکل روچایلد در سال ۱۹۷۶، با این تصور منطقی که خریداران بیمه نسبت به ویژگی های خویش از شرکتهای بیمه بیشتر اگاهی دارند، مطالعه خود را در حوزه بازار بیمه شروع کردند. بعد از آن نشان دادند که« دسته بندی » مشتریان طبق ميزان ریسک و ارائه طیفی از خدمات بیمه به آن ها و دادن حق انتخاب نوع بیمه به اشخاص، به نفع شرکتهای بیمه خواهد بود. سیاست بیمه بهداشت و درمان با حق بیمه کم، بر اساس این دیدگاه میتواند برای مشتریان سالم، جذاب و برای مشتریان ناسالم، غیرجذاب باشد. به این ترتیب، بازار در تعادلی با تیتر تعادل« جداکننده» قرار خواهد گرفت( طبقه بندی اشخاص از نظر خطری که متوجه شرکت بیمه می کنند، تعیین کننده نوع بیمه آنهاست).

جوزف استیگلیتز,زندگینامه جوزف استیگلیتز,بیوگرافی جوزف استیگلیتزجوزف استیگلیتز در سال ۲۰۰۱ میلادی برنده جایزه نوبل اقتصاد شد

جوزف استیگلیتز و روچایلد همینطور شرایط خاصی را معین کردند که هیچ تعادل و بازاری در آن وجود نداشته باشد. جوزف استیگلیتز دریافت عدم تقارن اطلاعات، نه تنها در قراردادهای بیمه، بلکه در خیلی از رفتارهای اقتصادی وجود دارد. 

اظهارات جوزف استیگلیتز در مورد نحوه ی کار سیستم جدید

یک دستور کار کامل باید توانایی داشته باشد روی مواردی مانند آموزش، تحقیقات و منبع های حقیقی ثروت تمرکز کند. این دستور کار باید از محیط زیست مثل« نمایندگان سبز جدید» در ایالات متحده آمریکا و گروه« قیام علیه انقراض» در انگلیس  محافظت کند و در برابر تغییرات آب و هوایی مقابله کند و برنامه ای عمومی که نتیجه آن کسب اطمینان از این مسئله باشد را طراحی کند، که هیچ شهروندی از الزامات یک زندگی شرافتمندانه محروم نمانده است.این دستور کار باید حاوی مواردی نظیر امنیت اقتصادی، دسترسی بکار و حقوق کافی برای امرار معاش ، خدمات بهداشتی و مسکن مناسب،  بازنشستگی امن و یک آموزش عالی برای همه کودکان باشد.

این دستور کار فوق العاده مقرون به صرفه است. پیشنهادهای جایگزین که به وسیله ملی گرایان و نئولیبرال ها پیشنهاد می شود، سبب می شود عواملی مانند رکود بیشتر، نابرابری بیشتر، تخریب محیط زیست و مشکلات سیاسی بیشتر رخ دهد. بطور بالقوه تمامی این عوامل منجر به نتایجی می شود که ما حتی قادر به تصور آن نیستیم. سرمایه داری ترقی خواهانه یک ترکیب متناقض نیست. در مقابل ، یک جایگزین مورد اعتماد و پویا برای ایدئولوژی ها این جریان فکری است که به وضوح شکست خورده اند. همین طور، برترین شانس ما برای گریز از مشکلات اقتصادی و سیاسی جاری این جریان فکری است.

عکسهای جوزف استیگلیتز,جوزف استیگلیتز,عکس از جوزف استیگلیتزجوزف استیگلیتز از مشهورترین نمایندگان مکتب اقتصاد کینزی نو می‌باشد

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 15
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
ویژه سرپوش