شنبه ۰۱ آبان ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۱۱۰۰۰۴۱

بیوگرافی تراویس کالانیک برنامه نویس مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

تراویس کالانیک,زندگی نامه تراویس کالانیک,تصاویر تراویس کالانیکتصاویر تراویس کالانیک
تراویس کالانیک، برنامه نویس و تاجر آمریکایی است که از بنیان گذاران شرکت رد اِس وُوش است. شرکت رد اِس وُوش در زمینه به اشتراک گذاری فایل ها فعالیت می کند. او نیز موسس شرکت حمل ونقل شبکه ای اوبر است که در بازه زمان کوتاهی موفق شد تا یکی از ثروتمندترین افراد دنیا مطرح شود.

چکیده ای از بیوگرافی تراویس کالانیک

نام کامل: تراویس کوردل کالانیک

زاده:۶ اوت ۱۹۷۶ 

زادگاه: لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

ییشه: از بنیانگذاران اوبر و رد سوش

شهرت: مدیرعامل اوبر

بیوگرافی تراویس کالانیک

تراویس کالانیک در ۶ آگوست ۱۹۷۶ در لس آنجلس، کالیفرنیا متولد شد. نام مادر او، بانی است که در تبلیغات خرده فروشی برای لس آنجلس دیلی نیوز کار میکرد و در ۲۶ می ۲۰۱۷، در یک سانحه دریایی درگذشت. پدر وی دونالد ای نام دارد. خانواده پدر تراویس کالانیک، کاتولیک بودند و ریشه خانوادگی آنها به چک و اتریش بازمی گشت. وی دو خواهر ناتنی دارد و برادرش کوری یک آتش‌نشان است.

تراویس کالانیک در شهر نورتریج از ایالت کالیفرنیا زندگی میکرد و در آن جا از دبیرستان گرانادا هیلز فارغ التحصیل شد و در کالج دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس برای تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر ثبت نام کرد. او در شهر لس آنجلس مهندس عمران بود.

ازدواج تراویس کالانیک 

تراویس کالانیک و گابی هولزوارت دو سال با یکدیگر ملاقات میکرند و در سال ۲۰۱۵ از هم جدا شدند.

تراویس کالانیک برنامه نویس,تراویس کالانیک,تراویس کالانیک تاجر آمریکاییتراویس کالانیک تاجر آمریکایی

کسب و کارهای تراویس کالانیک

۱. اسکور: 

تراویس کالانیک برای شروع نخستین کار تجاری خود در سال ۱۹۹۸، ترک تحصیل کرد. تراویس کالانیک و دوستان دانشگاهیش مایکل تاد و وینس بوسام در سال ۱۹۹۸، به دن رودریگز( بنیانگذار و مدیر عامل سرویس نرم افزاری “Kareo”) پیوستند تا خدمات اشتراک فایل آنلاین با نام “Scour Exchange” و یک موتور جستجوی چندرسانه ای به نام “Scour Inc” را بسازند. انجمن تصاویر متحرک آمریکا، انجمن صنعت ضبط موسیقی آمریکا( RIAA) و انجمن ملی انتشارات موسیقی( ان ام پی آ) در سال ۲۰۰۰، دادخواستی علیه اسکور مطرح کردند و مدعی شد که فعالیت های این شرکت در راستای نقض حق چاپ است. اسکور برای حفظ خود در برابر دادخواست دادگاه در سپتامبر همان سال، اعلام ورشکستگی کرد. تراویس کالانیک تا سال ۲۰۰۱، توانسته بود از ورشکستگی بیرون آید.  

۲. رد اس وُوش:

تراویس کالانیک با تیم مهندسی اسکور، در سال ۲۰۰۱،  شرکت دیگری در زمینه اشتراک گذاری فایل با نام رد اس ووش بنیان گذاری کرد. برمبنای چیزی که تراویس کالانیک در وبلاگ خود به اشتراک گذاشت، سالهای ابتدایی اش در “Red Swoosh” به دلیل این که هیچگونه حقوقی دریافت نکرده بود سخت بود. او بهمراه والدینش برای ذخیرۀ پول اجاره، زندگی میکرد و به IRS، صد و ده هزار دلار بدهکار بود. تقریباً همۀ مهندسان شرکت استعفا دادند. بعد از این، تراویس کالانیک برای ذخیرۀ پول در هند و تایلند زندگی میکرد. نرم افزار رد اس وُوش از مزیت پهنای باند بیشتر اینترنت بهره برد تا به کاربران خود قابلیت هایی مانند انتقال و مبادله فایل های رسانه ای پر حجم مثل فایل های موسیقی و فیلم را بدهد. آکامای تکنولوژی، در سال ۲۰۰۷  این شرکت را به ارزش ۱۹ میلیون دلار خریداری کرد.

۳. اوبر:

تراویس کالانیک بهمراه گرت کمپ،  در سال ۲۰۰۹، استارت آپ اوبر را تأسیس کردند. اوبر که مسافران را به رانندگان وسایل نقلیه متصل می کند، یک برنامه ای کاربردی تلفن همراه می باشد. هدف این برنامه اینست که خدمات حمل ونقل توسط رانندگان متقاضی را ارائه دهد. اوبر در ۶۶ کشور جهان و بیش از ۵۰۷ شهر در دنیا فعال است. ورود اوبر در بعضی از شهرهای آمریکای شمالی مثل واشنگتن دی. سی. شیکاگو، تورنتو و شهر نیویورک با جنجال رو به رو شد. همینطور این شرکت با رقابت شدید خدمات مشابه و “شرکت های مشابه ” در شهرهایی مثل لندن رو به رو است. در حوالی نیویورک تقریباً ۹۶۰۰۰ راننده گرد هم آمده و از شرکت اوبر در سال ۲۰۱۱ بخاطر حقوق های پرداخت نشده شکایت کردند.

بیوگرافی تراویس کالانیک,اعتراض تراویس کالانیک به ترامپ,تراویس کالانیکتراویس کالانیک یکی از بنیان گذاران شرکت رد اِس وُوش

تراویس کالانیک در نوامبر سال ۲۰۱۴، با انتقاداتی در مورد ایجاد فرهنگ ”پیروزی به هر قیمتی” از طرف وی در سازمان اوبر رو به رو شد. شرکت با مسائل روابط عمومی، من جمله اظهار نظر تراویس کالانیک به جی کیو در مورد این که جذب بانوان برای او این روزها آسان تر شده است، رو به رو شد. همین امر در مورد  نگرش وی و موضوع امنیت مشتریان زن باعث نگرانی شده بود. مشکل دیگر شرکت، متحمل شدن مشکلات در راستای پیشنهاد امیل مایکل مدیر اجرایی، در مورد تخصیص بودجه زیاد به استفاده از روند اسمیر برای منتقدان بود. باآنکه تراویس کالانیک بابت اظهارات مایکل عذرخواهی کرد، ولی این اقدام حمله ی منتقدان را متوقف نکرد.

تراویس کالانیک و خدایگان جذب سرمایه

تراویس کالانیک برای سرمایه گذاران علاقمند در هفته فقط سه جلسه برگزار می کرد. در واقع وی مدل کاهش جلسات را به جای جلسات زیاد برای جلب توجه برگزید و آن ها را به رقابت برای گرفتن سهمیه (حضور در جلسه) ملزم کرد. (اواین روش را Homeshow نام گذاری کرد چیزی در مقابل roadshow که شرکتهای قبل از IPO برای جلب توجه سرمایه گذاران انجام می دهند.)

سرمایه گذاران به مدل ارایه اوبر و رفتار نخوت آمیز تراویس کالانیک اهمیتی نمی دادند و مرتبا قراردادهای جدیدی را با آن امضا می کردند. ارزش اوبر در پایان سال ۲۰۱۶ به بیش از ۷۰ میلیارد دلار رسید. ولی سرمایه گذاران در اواسط سال ۲۰۱۷ بطور ناگهانی نگران شدند. از رسوایی های ناشی از آزار و اذیت جنسی اخبار متعددی در بین کارکنان اوبر منتشر می شد. خیلی از افراد این وقایع را به شخصیت بی اعتنای تراویس کالانیک نسبت می دادند. یکی از مهمترین تمهیدات اوبر برای رشد سریع و تسلط در بازار حمل و نقل در شهرها ایجاد انگیزه برای رانندگان بود. از همین رو افرادی که از کار در تاکسی ها منع شده بودند قادر بکار در اوبر بودند این شامل خلافکاران هم می شد.

تراویس کالانیک,اعتراض تراویس کالانیک به ترامپ,استعفای تراویس کالانیک از اوبرعکس های تراویس کالانیک

اعتراض تراویس کالانیک به دونالد ترامپ

در فوریه ۲۰۱۷ تراویس کالانیک در اعتراض به فرمان حفاظت از ملت در برابر ورود تروریست های خارجی به آمریکا توسط دونالد ترامپ،  رئیس جمهور آمریکا، بیان کرد که از هیئت مشاوران اقتصادی رئیس جمهوری آمریکا کناره گیری می کند.

استعفای تراویس کالانیک از اوبر

عاقبت در دسامبر سال ۲۰۱۹ تراویس کالانیک از هیئت مدیرۀ اوبر کناره گیری کرد. او نیز حدود ۹۰٪ از سهام خود را در این شرکت معامله کرد.

استعفای تراویس کالانیک از اوبر

بعد از مدتها تنش و چندین رسوایی در شرکت اوبر، تراویس کالانیک در ژوئن ۲۰۱۷ با فشار پنج سرمایه گذار عمده این شرکت استعفا کرد ولی وی هم چنان جزء هیئت مدیره این شرکت می ماند. البته او دلیل کناره گیری خود را« مرخصی دائمی به علت مرگ مادرش یک در سانحه قایقرانی» اعلام کرد. او بعد از اعلام استعفایش اذعان کرد:بیش از هر چیزی در دنیا اوبر را دوست دارم و در زندگی شخصی ام در این دوره دشوار، درخواست سرمایه گذران را برای استعفا قبول می کنم، تا به جای گمراه شدن از مسیر اصلی، اوبر به توسعه اش برسد."

استعفای تراویس کالانیک از اوبر,تراویس کالانیک,کسب و کارهای تراویس کالانیکتراویس کالانیک برنامه نویس معروف آمریکایی

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 13
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
ویژه سرپوش