جمعه ۰۱ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۳۰۲۰۰۳۷

بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

سانجیو باجاجسانجیو باجاج
سانجیو باجاج یکی از ثروتمندان موفق هندی می باشد که در عرصه جهانی بسیار خوش درخشیده است. وی رئیس هیئت‌مدیره باجاج فاینانس لیمیتد و رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل باجاج فین سرو لیمیتد است و به دلیل پیشگامی در تأمین مالی دیجیتال مصرف‌کننده در هند شناخته می شود. در ادامه این مقاله از سرپوش به بیوگرافی سانجیو باجاج می پردازیم.

چکیده بیوگرافی سانجیو باجاج

نام کامل: سانجیو باجاج

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

عکس های سانجیو باجاجبیوگرافی سانجیو باجاج

بیوگرافی سانجیو باجاج

سانجیو باجاج در ۲ نوامبر ۱۹۶۹ در هند به دنیا آمد. او یک تاجر میلیاردر هندی است که در حال حاضر به عنوان رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل باجاج فین سرو لیمیتد فعالیت می‌کند. سانجیو که در خانواده ای ثروتمند به دنیا آمد، پدربزرگش جمنالال باجاج بود و پدرش راهول باجاج رئیس گروه باجاج محسوب می شود. 

شرکت تجاری سانجیو باجاجدرباره سانجیو باجاج

تحصیلات سانجیو باجاج

سانجیو باجاج تحصیلات خود را در یک مدرسه صومعه کاتولیک توسط مبلغان سوئیسی به اتمام رساند و سپس مدرک مهندسی مکانیک خود را از دانشگاه پونا، مدرک کارشناسی ارشد در مهندسی سیستم‌های تولید از دانشگاه وارویک، و مدرک مدیریت خود را از دانشکده بازرگانی هاروارد دریافت کرد.

خانواده سانجیو باجاجسانجیو باجاج میلیاردر هندی

آغاز فعالیت سانجیو باجاج

باجاج فعالیت رسمی خود را در سال ۱۹۹۴ با گروه باجاج آغاز کرد. در طول سال‌هایش در باجاج اتو، او در نقش‌های مختلف، از جمله سرپرستی امور مالی، حقوقی و تجارت بین‌المللی در سازمان مشغول بود. وی با استفاده از جنرال موتورز به عنوان یک مدل، مدیریت زنجیره تامین به سبک آمریکایی را به باجاج اتو آورد.

سانجیو باجاج علاوه بر اتخاذ روش‌های مدیریت عالی، از یک مدل کسب‌ و کار دارای فلسفه «شکستن به رشد» پیروی می کند. وی در حال حاضر به عنوان مدیر غیر اجرایی باجاج خودرو مشغول به کار است.

پس از انحلال باجاج اتو در سال ۲۰۰۷، باجاج به عنوان مدیر عامل باجاج فین‌سرو مسئولیت را بر عهده گرفت. همچنین، او در سال ۲۰۱۲ نقش‌های دیگری مانند رئیس بیمه عمر باجاج آلیانز و بیمه عمومی باجاج آلیانز، نایب رئیس مالی باجاج و مدیر عامل شرکت باجاج هلدینگ و سرمایه‌گذاری محدود را بر عهده گرفت.

تا سال ۲۰۱۷، تحت رهبری او، بیمه عمومی باجاج آلیانز دومین شرکت بیمه سودآور در هند شد. در سال ۲۰۲۳، او با راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، باجاج فین سرویس را به بازار هند وارد کرد و رهبری آن را برعهده داشت. 

سانجیو معاون رئیس منطقه غربی کنفدراسیون صنایع هند (CII) برای سال‌های ۲۰۱۸-۱۹ بود، وی همچنین به عنوان رئیس منطقه غربی CII برای ۲۰۱۹-۲۰ انتخاب شد.

برای ۲۰۲۰-۲۰۲۱، او به عنوان معاون رئیس جمهور CII انتخاب شد. در ژوئن ۲۰۲۱، او به عنوان رئیس جمهور منتخب CII برای ۲۰۲۱-۲۰۲۲ انتخاب شد و در ماه مه ۲۰۲۲ به عنوان رئیس CII برای ۲۰۲۲-۲۳ مسئولیت را بر عهده گرفت.

در حال حاضر، او رئیس و مدیر عامل باجاج فین سرو است. او در ماه مه ۲۰۲۲ به مدت پنج سال به عنوان مدیر عامل منصوب شد.

به عنوان بخشی از دبیرخانه کنفدراسیون صنایع هند B20 هند، باجاج به عنوان یکی از شرکت کنندگان B20 هند منصوب شد، موقعیتی که در آن بخشی از گروهی را که در دوره ریاست هند G-20 دستور کار تجاری را رهبری می کردند، انجام داد.

عکس سانجیو باجاج و پدرشعکس های سانجیو باجاج

ازدواج سانجیو باجاج

سانجیو باجاج با شفالی باجاج ازدواج کرده و حاصل این ازدواج دو فرزند است. ایشان همراه با خانواده اش در پونا زندگی می کنند. شفالی باجاج دارای لیسانس اقتصاد و بازرگانی از کالج سنت خاویر بمبئی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی از سوئیس است. او یک زن خانه دار و یک مادر تمام وقت به انتخاب خودش است.

سانجیو باجاج و همسرشسانجیو باجاج و همسرش

جوایز و افتخارات سانجیو باجاج

جایزه رهبر تحول آفرین (دسته بزرگ) در سال ۲۰۱۷ که در دسته جوایز رهبری، حاکمیت شرکتی، پایداری و مسئولیت اجتماعی مرکز آسیا قرار می گیرد.

انجمن مدیریت بمبئی ۲۰۱۵-۲۰۱۶ انتخاب به عنوان کارآفرین سال

انتخاب به عنوان با ارزش ترین مدیران اجرایی دنیای تجارت هند در سال ۲۰۱۶.

دریافت جایزه کارآفرین سال ارنست و جوان در سال ۲۰۱۷

دریافت جوایز اکونومیک تایمز برای رهبر کسب و کار سال ۲۰۱۸

همه جوایز مدیریت هند انجمن مدیریت هند - کارآفرین در سال ۲۰۱۹

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 10
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش